تبرئه ایسنا در پرونده شكایت مهدی تاج

تبرئه ایسنا در پرونده شكایت مهدی تاج به گزارش آی وكیل سردبیر ورزشی ایسنا از شكایت مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال با افترا افترا و نشر اكاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی تبرئه شد.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، در ایام منتهی به اجرای قانون منع بكارگیری بازنشستگان در نیمه دوم سال ۹۷، اداره اخبار ورزشی ایسنا در جهت پیگیری اجرای این قانون در كلیه اركان ورزش كشور، گزارشی را در ارتباط با دیدار فوق العاده مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران با اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال منتشر نمود و طی آن چرایی برگزاری این جلسه و مسائل مطروحه در این مساله را به چالش كشید و پرسید كه همزمان با اجرای قانون منع به كارگیری بازنشستگان این دیدار چرا باید صورت گیرد و چه نتایجی برای فوتبال ایران به همراه خواهد داشت.
در پی انتشار این گزارش در اول مهر ۱۳۹۷ مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال با تنظیم شكایتی ضد سردبیر و تهیه كننده خبر مذكور از ایسنا به دادسرای فرهنگ و رسانه شكایت نمود و مدعی شده بود كه اداره اخبار ورزشی ایسنا مرتكب جرم شده است.
در پی طرح این شكایت، یوسف اكبری، سردبیر ورزشی ایسنا به شعبه دو بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و دفاعیات نامبرده دریافت شد و در نهایت دادسرای فرهنگ و رسانه هم نامبرده را از افترا افترا و نشر اكاذیب و نشر تشویش اذهان عمومی با شكایت مهدی تاج تبرئه كرد.
شعبه ۲ دادسرای فرهنگ و رسانه در قرار منع تعقیب صادره آورده است:
"در خصوص شكایت مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران ضد آقای یوسف اكبری، سردبیر و تهیه كننده خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دایر بر افترا و نشر اكاذیب به قصد تشویق اذهان عمومی با این توضیح كه شاكی حسب شكواییه تقدیمی اظهار نموده است كه بعنوان رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران بر مبنای زمان بندی شده پس از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به دیدار آقای اینفانتینو می رود تا هم گزارش از نحوه حضور تیم ملی فوتبال به ایشان بعنوان رئیس فیفا عرضه كند و هم نحوه پرداخت سهم فوتبال ایران از حضور در جام جهانی را پیگیری كند اما ایسنا، در روز یكشنبه یكم مهر ماه ۹۷ و ساعت ۸: ۴۳ با كد خبری ۰۹۷۰۷۰۱۰۰۰۵۲ با عنوان "ماجرای دیدار اضطراری تاج با اینفانتینو چیست / بوی دخالت خارجی می آید" با تنظیم خبر كذب موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم نموده است. ازاین رو خبرگزاری مذكور با فضاسازی و ایجاد جو نامساعد و خبر كذب و ایجاد ذهنیت منفی و تهمت و افترا موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم نموده است.
نظر به محتویات اوراق پرونده و ملاحظه متن خبر انتشار یافته و دفاعیات به عمل آمده توسط مشتكی عنه كه صرفاً مبحث را در چارچوب طرح سوال مطرح نموده است و مبحث سفر رئیس فدراسیون فوتبال به سوئیس هم توسط خود فدراسیون فوتبال سابقا رسانه ای شده است، حال به عنایت به بررسی چگونگی رفتار مرتكب همینطور با عنایت به رسالتی كه مطبوعات و خبرگزاری ها در نظام جمهوری اسلامی ایران در جهت روشن ساختن افكار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم و پیش برد اهداف قانون اساسی دارند، مطابق قانون این حق را دارند كه نظرات، انتقادات سازنده و پیشنهادات و توضیحات مردم و مسئولان را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و به اطلاع مردم برسانند. ازاین رو نظر به مراتب اعلام شده به لحاظ عدم احراز عنصر معنوی جرم مذكور مستندا به مواد "۲۶۴" و "۲۶۵" قانون آئین دادرسی كیفری قرار منع تعقیب صادر و اعلام می گردد".
در پی صدور این قرار و به جهت قابل اعتراض بودن آن به باعث تبصره "۲۷" قانون آئین دادرسی كیفری فدراسیون فوتبال، مهدی تاج به قرار منع تعقیب صادره ضد سردبیر ورزشی ایسنا اعتراض و مبحث جهت بررسی به شعبه ۱۰۶۰ دادگاه كیفری دو مجتمع قضائی كاركنان دولت ارجاع شد.
شعبه ۱۰۶۰ دادگاه كیفری تهران هم در نهایت بعد از بررسی پرونده، بدین سان اعلان رأی كرد:
"در خصوص اعتراض آقای مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال نسبت به قرار منع تعقیب صادره از شعبه دو بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در مورد آقای یوسف اكبری، سردبیر و تهیه كننده خبر ایسنا، دایر بر افترا و نشر اكاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با عنایت به اوراق و محتویات پرونده و تحقیقات صورت گرفته توسط بازجو محترم و نظر به این كه اعتراض موجه و مدللی كه موجبات نقض قرار موصوف را فراهم آورد به دادگاه عرضه ننموده و هم از حیث رعایت اصول و تشریفات دادرسی فاقد خدشه و ایراد مؤثر قانونی می باشد، بنابراین ضمن رد اعتراض به استناد ماده "۲۷۳" قانون آئین دادرسی كیفری قرار معترض عنه را تأیید و ابرام می نماید. رأی صادره قطعی است".1398/01/27
16:34:35
5.0 / 5
139
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع
وکالت ماهر

دادگاه

دفاع

توکیل

دادگاه

بررسی وکیلها