دادستان كل كشور خطاب به فارغ التحصیلان دانشگاه علوم قضائی:

با اقتدار و بدون كوچك ترین تأثیر پذیری به مبارزه با فساد برخیزید

با اقتدار و بدون كوچك ترین تأثیر پذیری به مبارزه با فساد برخیزید آی وكیل: دادستان كل كشور خطاب به فارغ التحصیلان دانشگاه علوم قضائی اشاره كرد: با اقتدار و بدون كوچكترین تاثیر پذیری به مبارزه با فساد برخیزید.


به گزارش آی وكیل به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین منتظری در مراسم جشن فارغ التحصیلی دانشجویان كارشناسی ارشد پیوسته دوره سی و دوم دانشگاه علوم قضائی ضمن تبریك اعیاد ماه شعبان اظهار نمود: همان گونه كه می دانید قضاوت صرفاً یك شغل نیست و هیچ گاه به قضاوت از منظر شغل نگاه نكنید بلكه قضاوت یك مسئولیت بزرگ است كه خداوند این مسئولیت بزرگ را خواسته اولیا خود قرار داده است. این مقام مقامی است كه به پیامبران رسیده و زمانی كه مقام نبوت به پیامبر اسلام ختم گردید این منصب به اولیا الله و ائمه معصومین واگذار شد؛ پس پیامبر اسلام شغلش قضاوت نبوده بلكه جایگاهش قضاوت بود. وی خطاب به دانشجویان اظهار نمود: دانشجویان عزیز باید بدانید كه نگاهتان این نباشد كه من یك شغلی دارم و از این شغل درآمدی كسب می كنم كه اگر این نگاه را داشته باشید، پا در لغزشگاه گذاشته و سقوط خواهید كرد. دادستان كل كشور اشاره كرد: چرا در اسلام گفته شده است كه قاضی را از محل منابع بیت المال در حدی كه باید در اختیارش قرار دهید تا زندگی اش تأمین شود؟ چرا نگفته اند كه قاضی هم مثلاً مثل یك كارگر، مزد و مواجب بگیرد؟ چون نگاه اسلام و قرآن به قضاوت صرفاً یك شغل نیست بلكه جایگاهی است كه اولیا در آن جایگاه بوده اند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری درباره اهمیت كار قضاوت اظهار داشت: كار شما با دیگر مشاغل بسیار متفاوت می باشد، برخی شغل ها را سخت دانسته اند و برای آن سختی شغل مشخص كرده اند یعنی آن فرد در آن شغل در معرض خطر است، اما قضاوت شغل سخت و زیان آور تعریف نشده است. چونكه تعریف سختی برای قضاوت بسیار كمتر از آن است كه بخواهد یك قاضی را در بر بگیرد.

وی اظهار نمود: قضاوت شغلی است كه در ابتدا به پیامبران داده شده است. شما در امر قضاوت با جان، مال و نوامیس و آبروی مردم رو به رو هستید كه بسیار مهم می باشد.

دادستان كل كشور اشاره كرد: شما با قلمتان و قضاوتتان با آبروی مردم سر و كار دارید پس هر شغلی را نام ببرید به اندازه شغل قضاوت سخت نیست.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اضافه كرد: راه شما راهی است خیلی مشكل و لغزنده، البته به همین میزان كه كار دشوار است از آن طرف كاری بسیار با ارزش است.

وی اظهار نمود: امام علی (ع) می فرمایند كه بهترین نمونه های عدالت این است كه انسان بتواند از یك فرد مظلوم حمایت كند. ارزش كار شما به این است كه در انتهای كار خود وقتی از پشت میز بلند می شوید ببینید كه توانسته اید حق چند مظلوم را از ظالم بستانید.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری، اظهار نمود: خداوند در سوره مائده سه عنوان كفر، ظلم و فسق را به كسی داده است كه در منصب قضاوت بنشیند و به غیر از حق قضاوت كند.

دادستان كل كشور اشاره كرد: شما وقتی كه در این جایگاه قرار می گیرد افراد مختلف به شما بازگشت می كنند و از این جا به بعد وسوسه ها آغاز می شود و بعضی از كسانی كه خودشان آلوده هستند به دنبال آلوده كردن محیط دادگاه ها هم می آیند تا یك قاضی را فریب دهند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری به بعضی از خطرات پیش روی قضات اشاره نمود و اضافه كرد: خطراتی وجود دارد كه شما را در منصب قضاوت تهدید می كند نخستین خطر پول و مادیات است، چون شیطان كسی را كه به پول احتیاج دارد تا لوازم زندگی اش را تهیه نماید وسوسه می كند و با پول و مادیات او را از مسیر درست منحرف می كند.

وی اظهار نمود: خطر سومی كه شما را تهدید می كند از طرف دوستان، آشنایان، رفقا و حتی مدیران شماست كه در چارچوب سفارش ها و سفارش ها صورت می گیرد مثلاً به خاطر سفارش یك دوست و رفیق امكان دارد قاضی از مسیر عدالت منحرف شود و گرفتار لطمه گردد.

دادستان كل كشور در سفارش دیگری به فارغ التحصیلان اشاره كرد: نكته دیگری كه از باب تجربه به شما سفارش می كنم این است كه در علوم مختلف به روز باشید و دائماً علوم خودرا افزایش دهید. سفارش من به شما این است كه قسمتی از اوقات خودرا به صورت روزانه یا هفتگی به مطالعه و افزایش سطح علمی خود اختصاص دهید با همكاران خود مباحثه داشته باشید و اهتمام كنید هر روزتان مانند روز قبل تكراری نباشد و اهتمام كنید دائماً به دانش قضائی و حقوقی و اخلاقی و معنوی خود افزوده كنید. چون انسان هر چه به علم او افزوده شود از افتادن به وادی جهل و نادانی نجات داده می شود. حجت الاسلام والمسلمین منتظری اضافه كرد: سفارش دیگر من به شما عزیزان این است كه بروید و ببینید كه ولی فقیه از شما و از دستگاه قضائی چه مطالباتی داشته است. بروید و مطالبات مقام معظم رهبری را از دستگاه قضائی پیدا كنید و به آنها دقت كنید. بررسی كنید كه مقام معظم رهبری از شما قضات و دستگاه قضائی چه مطالباتی دارند و چه سفارش هایی داشته اند.

وی اظهار نمود: قضات ما باید با مبانی نظام و انقلاب اسلامی و اندیشه های ولی فقیه آشنا باشند، مقام معظم رهبری در سال قبل در جمع مسئولان قضائی به صراحت فرمودند كه قوه قضائیه باید صددرصد انقلابی باشد و منظور از انقلابی بودن را در ۵ شاخصه عنوان كردند كه می بایست این شاخص ها را مطالعه كنید. دادستان كل كشور اشاره كرد: طبیعتاً قاضی ای كه به منصب قضاوت می نشیند باید معتقد به مبانی دینی و نظام اسلامی باشد. یك قاضی باید همانگونه كه مدنظر مقام معظم رهبری است انقلابی عمل كند.

دادستان كل كشور اشاره كرد: قوه قضائیه باید آنگونه مبرای از فساد باشد كه قاضی اش به راحتی و با افتخار و با قاطعیت بتواند با فساد برخورد كند. ما هر جا كه در جمع مردم قرار می گیریم و حاضر می شویم خواسته مردم مبارزه با فساد عنوان می شود، چه كسی باید این خواسته عمومی را تحقق ببخشد طبیعتاً دستگاه قضائی. البته از دستگاه های دیگر هم انتظار می رود كه زمینه های ایجاد فساد را مسدود كنند و با مفسدین برخورد كنند آنها وظیفه دارند منشأ گناه و فساد و خلاف را در ادارات تحت مدیریت خود از بین ببرند. اگر در دستگاه های اجرایی این كار انجام می شد و مدیران دولتی در مقابل فساد قرار می گرفتند ما امروز شاهد پرونده های اینچنینی فساد نبودیم. در بعضی از پرونده ها فسادهایی وجود دارد كه منشأ عمده آنها بی توجهی ها و رها كردن های مدیران است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اضافه كرد: پس از من و شما انتظار می رود با اقتدار و بدون كوچك ترین تأثیر پذیری به مبارزه با فساد برخیزیم.

وی اظهار نمود: ما امروز در دنیایی هستیم كه می بینیم كه با تبلیغات فراوان و حرف های دروغین به دنبال افكار عمومی هستند این مساله هم جنبه خارجی دارد و هم جنبه داخلی و طبیعتاً یك قاضی باید با حیله ها و روش های دشمن آشنا باشد تا بتواند از خود دفاع كند.

دادستان كل كشور اشاره كرد: امروز می بینیم عنصری كه خود سر تا پا فساد است و تروریست پرور بوده و ناقض حقوق بشر است، موضع گیری های بی ارزشی را مقابل ایران می گیرد. این فرد فاسد در پرونده اش پشتیبانی از تروریست ها و تجهیز تروریست ها به سلاح وجود دارد، اما ما را تروریست می داند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اضافه كرد: درست در زمانی كه ایران در كنار عراق در حال مبارزه با تروریست و داعشیان بود، هواپیماهای آمریكا از آسمان برای داعشی ها تجهیزات فرو می ریخت و نیازهای مختلف آنها را تأمین می كرد حالا این آمریكای جنایتكار سپاه عزیز ما را بعنوان سازمان تروریستی معرفی كرده است. پس لازم است كه شما قضات به این موضوعات اشراف داشته باشید و فریب حرف های تبلیغاتی دشمن را نخورید.

وی ادامه داد: نظام ما به سه عنصر مجهز است كه موجب رشد آن شده است نخستین عنصر آن عنایات و نصرت الهی است كه نمونه های آنرا در جنگ هشت ساله شاهد بودیم و یا نمونه دیگر نصرت الهی ماجرای طبس است كه فردا هم سالروز آن است.

وی اظهار نمود: دومین عنصر كه برای نظام همانند ستون است جایگاه، ولی فقیه است كه خداوند به ما ارزانی داشته است و تا زمانی كه، ولی فقیه ما وجود دارد دشمن نمی تواند به كشور ما نگاه چپ كند.

دادستان كل كشور اشاره كرد: سومین عنصر هم حضور پرشور ملت در همه عرصه ها برای پشتیبانی از نظام است كه نمونه اخیر آن تلاش و همت همگانی مردم در ماجرای سیل های اخیر است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اضافه كرد: سیل های اخیر و خساراتی كه وارد شد به خاطر برخی سوءمدیریت ها است. باران رحمت الهی نباید اینگونه سبب ضرر و زیان شود و بخش عمده ای از این مشكلات به خاطر كارهایی است كه نباید انجام می شده است، مثلاً تخریب كوه ها، از بین بردن جنگل ها، تصرف مسیل ها و ساخت و سازهای غیر مجاز باید متوقف شود و ما در دستگاه قضائی حتما به این مساله خواهیم پرداخت و ورود جدی خواهیم كرد. آنچه كه وظیفه قوه قضائیه است این است كه برای آینده دوراندیشی داشته باشیم و مانع تجاوز به حریم منابع طبیعی گردیم.

او در آخر به بحث حقوق عامه هم اشاره نمود و اظهار داشت: به مسئله حقوق عامه توجه جدی كرده ایم و در حال كار بر روی این مساله هستیم نهایتاً اواخر سال قبل با جمع آوری نظرات اساتید و صاحبنظران یك دستورالعمل نسبتاً مناسب تهیه كردیم كه امیدوار هستیم سپس رفع نقصها احتمالی بتوانیم آنرا به قانون تبدیل نماییم و شما با توجه اینكه آغاز كارتان در دادسرا است این مساله را مورد توجه جدی قرار دهید و در موضوعات علمی هم به ما كمك كنید. درانتها این مراسم از دانشجویان برتر فارغ التحصیل دوره سی و دوم دانشگاه تقدیر به عمل آمد.

1398/02/06
15:58:40
5.0 / 5
3744
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده