رئیس كل دادگستری استان البرز:

فصل جدیدی برای فعالیت در قوه قضائیه شروع شده است

فصل جدیدی برای فعالیت در قوه قضائیه شروع شده است آی وكیل: رئیس كل دادگستری استان البرز اظهار داشت: در حوزه اطاله دادرسی و پرونده های مانده ضعف های زیادی داریم و در شعب اجرای احكام مدنی و كیفری تعداد پرونده های مانده زیاد است.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، احمد فاضلیان در نشست شورای معاونین دادگستری استان البرز كه با سوژه بررسی راهكارهای تحقق ۱۰ فرمان رئیس قوه قضائیه در استان البرز برگزار شد، اظهار نمود: با عنایت به شناخت كامل آیت الله رئیسی از قوه قضائیه، سیاست های جدیدی بعد از انتصاب ابلاغ و بر تمركز دادگستری ها برای تحقق اهداف اصرار كرد.
وی ادامه داد: حالا در قوه قضائیه فصل جدیدی برای فعالیت شروع شده و باید برای تحقق اهداف تلاش نماییم.
رئیس كل دادگستری استان البرز با تبیین بندهای ده گانه فرمان رئیس قوه قضائیه به رؤسای دادگستری ها و دادستان های كشور بیان كرد: راه تعالی یك سازمان این است كه نگاه واقع بینانه داشته باشد و تلاش كند نقاط قوت و ضعف خودرا ببیند؛ دادگستری استان البرز در خیلی از زمینه ها رشد خوبی داشته است و با وجود شرایط سخت و دشوار توانسته موفقیت های بزرگی را كسب كند ولی در بعضی از زمینه ها با چشم انداز ترسیمی فاصله دارد.
وی با اشاره به قسمتی از موفقیت های دادگستری استان توضیح داد: در حوزه زیرساختی توانستیم رشد خوبی داشته باشیم و به اندازه تاریخ استان البرز فضای اداری ایجاد شد؛ در حوزه فرهنگی برای دو سال پی در پی رتبه برتر تعالی فرهنگی قوه قضائیه را به دست آوردیم؛ اقدامات سرآمدی هم در زمینه پیش گیری از وقوع جرم انجام دادیم و خیلی از اقدامات ابتكاری مورد استقبال كشوری قرار گرفته است؛ در بحث امنیتی و انتظامی نیز اقدامات مهمی انجام شده و دیگر نگاه گذشته نسبت به استان البرز وجود ندارد.
رئیس كل دادگستری استان البرز افزود: امكان دارد برخی بگویند چرا آمار وقوع جرم نزولی نیست اما باید به شرایط جرم زایی استان دقت كنیم كه دارای تراكم جمعیتی بالایی است و یكی از نقاط مهاجرپذیر كشور است كه منجر به افزایش تنوع قومیتی و تضادهای فرهنگی می شود.
وی با برشمردن مشكلاتی كه دادگستری استان البرز با آن درگیر است توضیح داد: در حوزه اطاله دادرسی و پرونده های مانده ضعف های زیادی داریم؛ متأسفانه در شعب اجرای احكام مدنی و كیفری تعداد پرونده های مانده زیاد است.
فاضلیان با تاكید بر اینكه در سال ۹۸ تمركز استان بر برطرف نمودن مشكلات موجود در زمینه اطاله دادرسی و كاهش پرونده های مانده خواهد بود اظهار داشت: از رؤسای دادگستری، دادستان ها و معاونان می خواهم كه برنامه های پیشنهادی متناسب با حوزه قضائی خودرا برای بهبود عملكرد عرضه كنند تا بتوانیم توسعه متوازنی را در دادگستری استان شاهد باشیم.
وی ادامه داد: اصلی ترین آفت مدیریت، روزمره گی است و مدیری كه برنامه ای برای آینده نداشته باشد آن تشكیلات به سمت تعالی نخواهد رفت پس این انتظار وجود دارد كه مدیران دادگستری از ظرفیت های موجود بهترین استفاده را بكنند و با برنامه های كوتاه مدت و طولانی مدت به تحول در دادگستری استان برمبنای منویات رئیس قوه قضائیه كمك كنند.
رئیس كل دادگستری استان البرز بعضی از اقدامات برای كاهش تعداد ورودی ها را مستلزم استفاده از ظرفیت های بیرونی دانست و اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های نهاد داوری و فرهنگسازی در این زمینه، تقویت اطلاع سانی برای ارتقای فرهنگی حقوقی جامعه بعضی از اقدامات مهم در زمینه كاهش ورودی است.
وی خواهان تسریع در رسیدگی به پرونده های قضائی شد و اشاره كرد: برمبنای دیدگاه رئیس قوه قضائیه عمر پرونده های قضائی نباید بیشتر از یك سال باشد و پرونده ای كه بیشتر از یك سال در شعبه باشد پرونده مانده است بر این اساس با دستور آیت الله رئیسی مراجع نظارتی مكلف شده اند پرونده ها را بررسی نمایند و اطاله دادرسی بدون علت قابل قبول را بعنوان تخلف ببینند.
رئیس كل دادگستری استان البرز با اشاره به شرایط استان توضیح داد: هرچند در زمینه اجرای احكام كیفری در سال ۹۷ رتبه برتر كشوری را در مختومه كردن پرونده های مانده كسب كردیم ولی در حوزه اجرای احكام مدنی تعداد پرونده های مانده زیاد است و یكی از بالاترین نرخ ها را در كشور داریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر نقش مطالبه گری دادستان ها در بهبود نمایش خدمات به مردم اصرار كرد و اظهار داشت: دادستان های استان نباید مقید به فعالیت در ساعات اداری باشند و باید بعنوان مدعی العموم و مدافع حقوق مردم در همه حوزه ها ورود كنند و با نظارت های مستمر از دستگاه ها بخواهند به وظایف خود عمل كنند.
سوژه مهریه و تعداد زندانیان آن بخش دیگری از سخنان رئیس دادگستری استان بود كه وی در این باره متذكر شد: نظر مسئولان و مراجع عظام، رئیس قوه قضائیه و سیاست های كلان نظام این است كه نباید كسی به سبب عجز در پرداخت مهریه در زندان باشد و باید تدابیری اتخاذ شود كه این سیاست ها در صدور احكام قضائی مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: یكی از تأكیدات رئیس قوه قضائیه حفظ كرامت كاركنان قضائی و اداری، مراجعان و متهمان است و كسی حق ندارد فراتر از قانون برخورد نامناسبی داشته باشد.


منبع:

1398/02/29
14:59:23
5.0 / 5
3382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده