محاكمه جعبه سیاه پرونده بابك رنجانی در دادگاه انقلاب، جلسه بعدی چهارشنبه

محاكمه جعبه سیاه پرونده بابك رنجانی در دادگاه انقلاب، جلسه بعدی چهارشنبه آی وكیل: سومین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد معروف به «جعبه سیاه» پرونده بابك رنجانی به ریاست قاضی صلواتی اجرا شد.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، سومین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد متهم پرونده بابك زنجانی به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادسرای انقلاب اسلامی انجام شد.

در ابتدای جلسه قاضی صلواتی اظهار داشت: در دو جلسه گذشته رسیدگی، كیفرخواست ۹۸ صفحه ای توسط نماینده دادستان قرائت گردیده و بعد از آنكه رسیدگی به پرونده مفسد اقتصادی بابك زنجانی به انتها رسیده و آقای "زیبا حالت منفرد" متواری بوده است.

قاضی صلواتی اظهار داشت: متهم در كشور دومینیكا با تلاش شبانه روزی سربازان گمنام امام زمان (عج) و همكاری پلیس اینترپل دستگیر شده است.

قاضی صلواتی اظهار نمود: متهم سفیر دومینیكا در كشور مالزی بوده است كه مطابق مقررات این كشور مقام پادشاهی داشته و در ضمن مدیریت شركت های نفتی متهم بابك زنجانی را برعهده داشته است.

قاضی صلواتی در ادامه از نماینده حقوقی شركت نفت خواست توضیحات خودرا نمایش كند.
مدیر حقوقی شركت ملی نفت در ادامه جلسه اظهار داشت: شكایت شركت ملی نفت در تاریخ ۱۳۹۴.۱۰.۱ به دادگاه نمایش شده است و كلیه مدارك در خصوص اتهامات متهمین نمایش گردیده است، پس بعد از مشخص شدن نقش آقای علیرضا زیبا حالت منفرد در امتداد پروسه مجرمانه اقدامات بابك زنجانی و سایر شركا، وكلای شركت HK در تاریخ ۹۴.۱۰.۱۲ شكایت لازم را دایر بر كلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت به مرجع قضائی تقدیم كردند.

وی اضافه كرد: از دیگر اتهامات این فرد كه نسبت به آن شكایت شده است جرم جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شركت HK است كه این اقدام از طرف متهم محرز می باشد.

وی اضافه كرد: شركت مالزیایی با مالكیت آقای فلاح هروی و آقای زنجانی در منطقه لاوان مالزی ثبت شده بود و این افراد با شركت HK وابسته به شركت ملی نفت در سال ۹۱ درباب خرید و فروش ۳ محصول بر پایه نفت به انعقاد ۱۱ قرارداد اقدام می كنند.

نماینده حقوقی شركت نفت اظهار داشت: آقای منفرد از عملیات های مجرمانه آقای زنجانی اطلاع و به آن علم داشته است بطوریكه این متهم در اظهارات خود گفته است كه شركت SCT یك شركت صوری بوده است كه در مالزی ثبت گردیده كه برای اقدامات كلاهبردارانه از نام این شركت استفاده می شده است.

وی اظهار داشت: در امتداد جابجایی حواله ها مبادرت به ثبت چند شركت صوری در مالزی كرده بودیم. این متهم بابت جابجایی هر حواله ۶۵ یورو از شركت ملی نفت دریافت می كرده است، همین طور آقای هروی در اقاریر خود گفته است كه ۹۰ درصد منابع آقای زنجانی كه حواله می گردید از حساب آقای منفرد می رفته است چون وی در هیأت حسابرسی بانك FIIB عضو بوده است.

نماینده حقوقی شركت نفت اظهار نمود: همین طور شركت ایزو توسط آقای منفرد تأسیس گردیده و بوسیله این شركت مبادرت به واسطه گری بین بانكهای مختلف می كرده است و بنا بر اظهارات مهدی شمس این متهم نقش اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره سازی محصولات نفتی داشته است و در این راستا حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیون دلار توانسته است پول كسب كند.

وی اشاره كرد: در امتداد انجام اقدامات بزهكارانه در جهت نشان دادن كسری در محموله های نفتی، این متهم مبادرت به اضافه كردن آب به میعانات نفتی می كرده است همین طور این متهم یك نفتكش را خریداری نموده كه با نام نخست وزیر دومینیكا هم اكنون و تحت پرچم این كشور در حال فعالیت است.

مدیر حقوقی شركت ملی نفت اضافه كرد: اقدامات این متهم در بردن اموال شركت ملی نفت بوسیله كلاهبرداری به روش تأسیس شركت های كاغذی، همكاری و فعالیت با بابك زنجانی و مبادرت به جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شركت HK، ستاندن پورسانت های كلان و نیز تحصیل مال نامشروع محرز بوده است و درخواست رسیدگی و مجازات متهم را دارم.

وی اضافه كرد: همین طور پرداخت اصل كلیه محصولات، پرداخت كلیه پورسانت ها و خسارات وارده از هر حیث و ضبط كلیه اموال این متهم را دارم.

نماینده حقوقی شركت نفت اضافه كرد: با عنایت به اینكه شكایت جعل و استفاده از سند مجعول این متهم هنوز تعیین تكلیف نگردیده پس درخواست دریافت ضرر و زیان ناشی از وقوع جرم را تا اختتام دادرسی خواستارم.
در ادامه این جلسه قاضی صلواتی از متهم زیبا حالت منفرد خواست تا در جایگاه قرار گیرد و خودرا معرفی نماید.

زیبا حالت منفرد با حضور در جایگاه اظهار داشت: علیرضا زیبا حالت منفرد متولد ۱۳۵۲ دارای حداقل تحصیلات سیكل مقیم مالزی و دومینیكا، متأهل و فاقد سابقه كیفری منجر به صدور حكم هستم.
قاضی صلواتی ضمن تفهیم بهتان به متهم اظهار داشت: اتهامات جنابعالی دایر بر مشاركت در بی نظمی عمده و كلان در نظام اقتصادی كشور همراه با مفسد اقتصادی محكوم به اعدام، مشاركت در كلاهبرداری از شركت HK و پولشویی به مبلغ یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو است، دفاعیات خودرا بیان كنید.
این متهم با اشاره به نحوه آشنایی خود با بابك زنجانی اظهار داشت: در سال ۸۴ جهت تحصیل فرزندانم به مالزی مهاجرت كردیم و فعالیت اقتصادی خودرا رفته رفته در ایران قطع و به مالزی منتقل كردم كه به جهت فعالیت در كار دكوراسیون توانستم به خانه های آنها بروم و با شخصیت ها و مقامات مالزی ارتباط برقرار كنم.

وی اضافه كرد: در سال ۸۹ در سفری كه مشاور عالی نخست وزیر مالزی به ایران داشت همراه وی بودم كه در ضمن این سفر نیز به كیش رفتیم و در آنجا توسط یكی از دوستان با آقای بابك زنجانی آشنا شدم. ایشان در ضمن آن سفر كه میهمان وی بودیم به من گفتند كه نیاز به مجوز تأسیس صرافی در مالزی دارم.

زیباحالت منفرد اضافه كرد: در آن مقطع اینجانب هیچ اطلاعات دقیقی از سیستم بانكی چه در داخل ایران و چه در خارج آن نداشتم اما آقای زنجانی از ما قول همكاری گرفت بعد از بازگشت به مالزی پیشنهاد خریداری بانك سرمایه گذاری اسلامی با نام FIIB را كه در منطقه لاوان بود و هیچگونه فعالیتی نداشت را نمایش كردم و بلافاصله اسناد را برای زنجانی فرستادم كه با استقبال او مواجه شدم.

وی افزود: قبل از این آقای زنجانی توسط وكلای ایرانی خود كه در مالزی داشتند، برای ستاندن مجوز بانك اقدام نموده بودند و یك شركت آی وان تو آی وان تأسیس كردند تا حواله جات را بوسیله بانك CIM جابجا كنند. ایشان با عنایت به خرید مجوز بانكی در گرجستان و یك مؤسسه مالی در كردستان عراق مشكل سابقه بانكی خودرا حل نموده و بعد از آن مشكل اقامت مطرح بود كه این مشكل نیز با ستاندن اقامت دبی توسط آقای زنجانی حل شد.

این متهم اظهار داشت: پس از گذشت ۴ ماه از نقل و انتقال، مجوز به آقای بابك زنجانی منتقل و دفتر نیز مستقر شد اما صحبتی بابت دستمزد اینجانب ننمودند كه بوسیله آقای زنجانی معادل ۶۰۰ میلیون تومان را در آن زمان بعنوان دستمزد خود اعلام نمودم كه در تهران دریافت كنم كه ۱۵۰ میلیون تومان بعنوان حق معرفی پرداخت گردید و آقای زنجانی این بانك را همراه با دفتر در اختیار وكلای ایرانی خود قرار دادند و من اصلاً در شعبه بانك آقای زنجانی حضور نداشتم اما ارتباط من روز به روز با ایشان بیشتر شد و مشكل از جایی آغاز شد كه مشخص شد حتی با داشتن بانك در خارج امكان انتقال حواله جات وجود ندارد.
متهم زیبا حالت منفرد در ادامه دفاعیاتش اظهار نمود: بجای درج نام شركت های ایرانی در پیش فاكتورها، چندین شركت در مالزی ثبت گردید تا ردی از ایران و شركت های ایرانی به جا نماند و با این اقدام تحریم های ظالمانه اتحادیه اروپا و آمریكا بلااثر شد. البته ریسك موجود در این كار به حدی شدید بود كه ممكن بود تمام اعتباراتی كه در مالزی به دست آورده بودم و همین طور در عرصه بین المللی از دست بدهم و همین طور در زندگی فرزندانم كه در اروپا تحصیل می كردند، تأثیر داشته باشد اما به لحاظ معنوی احساس غرور و افتخار می كردم كه در میدان جنگ اقتصادی خط شكن بودم این در حالی بود كه من از اقدامات آقای بابك زنجانی خبر نداشتم و سرورهای سوئیفت نیز در تهران اداره می شد.

به نفع وطنم ممنوعیت های ناشی از تحریم ها را نقض كردم

وی اظهار داشت: من اعتراف می كنم در كشوری غیر از وطنم و به نفع وطنم ممنوعیت های ناشی از تحریم ها را نقض كردم. من توانمند بودم كه در امتداد خدمت به وطن در مسیری قرار گیرم كه آنرا امروز دكترین تحریم می نامیم، پیدا كردن بانك در زمان تحریم برای یك ایرانی كه مورد وثوق وزیران وقت و بعضی از نمایندگان مجلس بود چگونه طرح بهتان بسترسازی برای جلب و كلاهبرداری برای من عنوان شد.

وی اضافه كرد: من با اعتماد به اینكه بابك زنجانی در حال دور زدن تحریم های بین المللی است و مورد وثوق است این اقدام را انجام دادم، بنده به هیچ عنوان نیتی جز آنكه عرض كردم نداشتم و از سویی هیچ گونه علّی و معلولی با همكاری بنده و اتهامات بابك زنجانی وجود نداشته است. متأسفانه آنچه دادیار بنده از آن بعنوان تحصیل مال بوسیله نامشروع نمایش نموده اند، دستمزد بنده بوده است.

زیبا حالت منفرد اظهار داشت: درباب آگاهی اینجانب از اقدامات بابك زنجانی كه یكی از دلیلهای اتهامی بنده است لازم به توضیح است كه در زمان همكاری با بابك زنجانی تماسی از شركت نیكو با بنده گرفته شد و از من خواستند تا به آنجا بروم كه در ادامه یك فقره ال سی به مبلغ ۳۳۰ میلیون یورو به من نشان دادند و من به محض مشاهده آن ال سی متوجه شدم كه به هیچ عنوان چنین رقمی گشایش اعتبار نشده است كه در ادامه تماسی از آقای بابك زنجانی دریافت نمودم كه به من گفت آقای منفرد پایت را از گلیم من خارج كن كه من در پاسخ گفتم من با اجازه و همكاری شما به آنجا رفتم.

متهم زیبا حالت منفرد اظهار نمود: اطلاع رسانی اینجانب از جعلی بودن ال سی مذكور سبب كدورت من با آقای زنجانی شد و پیام های متوالی وی با عناوین خائن و خیانتكار را در بر داشت كه بعد از آن دیگر با وی ارتباطی نداشتم.

وی اضافه كرد: اینجانب درباب ال سی یاد شده، مورد سوال واقع شدم چون بدون هیچ چشمداشت و الزامی سوژه را بیان داشتم چنانچه درباب مطلب دیگری كه پی به عدم اصالت آن می بردم بطور قطع اطلاع رسانی می كردم.

وی درباره شكایت شركت ملی نفت نیز اظهار داشت: سوال اینجاست كه آیا سندی بوده كه با آقای زنجانی به امضا رسانده باشند و من هرگونه مشاركت در آن داشته باشم و یا قراردادی با بنده داشتند كه باید بگویم اصلاً مرا می شناسند و یا دیده اند كه شكایت كرده اند؟

متهم منفرد اظهار داشت: درباب ثبت شركت ایزوت و تهیه دو بندر نفتی در چین توسط اینجانب لازم به توضیح است كه میعانات گازی به جهت بوی بسیار بد و به دلیلهای زیست محیطی و خطراتی كه دارد هیچ كشوری چه در تحریم و چه غیر از آن حاضر به قبول اجاره دادن اموال برای آن نبوده و نیست كه در سوژه سانچی نیز شاهد بودیم كه چه حادثه ای به دنبال انفجار میعانات گازی رخ داد.
جعبه سیاه پرونده نفتی اظهار داشت: یك شب حدود ساعت ۳ بامداد به وقت مالزی شماره ای ناشناس از سوئیس با من تماس گرفت كه آقای زنجانی بود و درباب محصولی صحبت كرد و گفتند كه برای ۵ فروند نفتكش معادل ۱۱ میلیون بشكه باید مخازن تهیه كنید كه من گفتم اصلاً اطلاعی از نفت ندارم كه گفت خودش نیز اطلاعی ندارد. به هر حال قول پیگیری دادم و از روز بعد پیگیر این مساله شدم كه با پاسخ منفی مقامات مالزی مواجه شدم و علتی كه مطرح می كردند مربوط به مسائل زیست محیطی بود.

وی اضافه كرد: مراتب را فوراً به اطلاع بابك زنجانی رساندم غافل از اینكه وی قراردادی در این خصوص امضا كرده بود و برمبنای توانایی های من در مالزی زیر بار این قرارداد رفته بودند كه نهایتاً موفق شدم كه در چین این اقدام را انجام دهم.

متهم منفرد در ادامه اشاره كرد: در ابتدا بابك زنجانی اختیار تفویض قرارداد میعانات گازی را به شركت HK دادند اما صاحبان مخازن به خاطر تحریم بودن HK نپذیرفتند و این شد كه شركت دیگری آوردند و ادامه قرارداد را با شركت تازه تأسیس پترو مستر تنظیم نمودند و عملاً ۱۱ میلیون بشكه از ید بابك زنجانی خارج و در اختیار مدیرعامل و رئیس وقت HK قرار گرفت.
وی در ادامه دفاعیات خود اظهار نمود: من در هیچ یك از جلسات آقای بابك زنجانی با شركت های نفتی نبوده ام و صرفاً در امتداد كمك به كشور و برای دور زدن تحریم ها به جابجایی و ذخیره سازی محموله های نفتی اقدام می كردم و هیچ گونه اطلاع از قرارداد آقای زنجانی با وزارت نفت نداشته و ندارم.

منفرد در ارتباط با اضافه كردن آب به میعانات نفتی هم اظهار داشت: این بهتان صرفاً برمبنای گزارشات آقای مهدی شمس بوده است و دلیل دیگری وجود ندارد.

وی توضیح داد: برمبنای قرارداد از هشت محموله بار نفتی فقط نسبت به یك محموله ادعای وجود آب شده است، اما نسبت به این حرف هیچ گونه مدرك معتبر وجود ندارد و اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد آن دو كشتی دریافت كننده و تحویل دهنده به هیچ وجه از یكدیگر جدا نباید بشوند تا یك مرجع بین المللی به این مساله رسیدگی كند. این در شرایطی است كه كاپیتان تحویل گیرنده میعانات نفتی چنین ادعایی را مطرح نكرده و بعد از بارگیری محموله از كشتی دریافت كننده جدا می شود.

متهم منفرد اضافه كرد: البته شاید مطرح گردد كه پلمب مخازن شكسته شده است كه باید گفت هزینه شكستن پلمب ها بسیار بیشتر از آن میزان آبی است كه مورد ادعا بوده و به هیچ عنوان ارزش ندارد كه بخواهند پلمبی را بشكنند.

وی اظهار داشت: هدف از طرح این ادعا جبران كسری میعانات در جاهای دیگر است كه توسط متهمان دیگر تلاش شده این بهتان به من چسبیده شود.

متهم منفرد اظهار نمود: راه برون رفت از تحریم ها این بود كه محموله های نفتی را بر روی دریا از یك كشتی به كشتی دیگر منتقل نماییم تا مقصد نهایی محموله های نفتی مشخص نباشد.

وی اضافه كرد: بعد از دستگیری زنجانی بنده متوجه شدم كه خانمی به اسم "یو" كه از نفوذ بالایی در كشور چین برخوردار بود می خواهد یكی از محموله های نفتی ما را كه در مخازن چین ذخیره سازی شده بود با نمایش یك قرارداد مشكوك و صرفاً با رسید پرداخت پول از آن مخزن خارج و بجای دیگری منتقل كند كه بنده با اطلاع از این مساله بلافاصله با ایران تماس گرفته و این مساله را با مقامات ایرانی مطرح كردم كه جای تعجب است كه اصلاً مسئولان وزارت نفت و شركت نیكو از وجود چنین محموله ای اطلاع نداشتند.

متهم منفرد افزود: نهایتاً اینكه با پیگیری های فراوان توانستم این محموله و بار نفتی را از مخازن چینی تحویل گرفته و به شركت نیكو نمایش دهم.

در نهایت قاضی صلواتی ختم این جلسه رسیدگی را اعلام نمود و اظهار داشت: جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده روز چهارشنبه یكم خردادماه ساعت ۱۰ بامداد برگزار می گردد.

به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، عباس جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران ۲۸ دی سال ۹۵ با اشاره به دستگیری یكی از متهمان در رابطه با پرونده بابك زنجانی، در مورد اهمیت این دستگیری، اظهار داشت: متهم دستگیر شده جعبه سیاه فعالیت های مجرمانه بابك زنجانی درباب ستاندن مجوز فعالیت و خرید بانك اف. آی. آی. بی توسط متهم اصلی پرونده شمرده می شود.1398/02/30
14:31:39
5.0 / 5
3827
تگهای خبر: اثر , اوین , پرونده , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده