قانون رسیدگی به دارایی های مقامات،

كمالی پور: با شفاف سازی اموال و املاك مسئولان اعتماد عمومی تقویت می شود

كمالی پور: با شفاف سازی اموال و املاك مسئولان اعتماد عمومی تقویت می شود به گزارش آی وكیل نایب رئیس كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با تاكید بر این كه شفاف سازی اموال و املاك مسئولان در وهله اول به صیانت از سلامت مسئولان كمك می نماید، اظهار داشت: اجرایی شدن قانون ثبت اموال و املاك مسئولان شفاف سازی در حوزه عملكرد مسئولان و پیشگیری از رانت و فساد را به دنبال خواهد داشت.


یحیی كمالی پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به ابلاغ قانون رسیدگی به دارایی های مقامات و مسئولان از جانب رئیس قوه قضاییه، بیان كرد: واقعیت این است كه این آئین نامه مبتنی بر اصل "142" قانون اساسی است كه متاسفانه تابحال مغفول باقی مانده و اجرایی نشده است، اما اجرایی شدن آن بارقه امید را در دل مردم ایجاد خواهد نمود تا مردم به افرادی كه سرنوشت امور آنها از باب مسئولیتی كه دارند در دست آنها است، اعتماد كنند.
ایشان در ادامه تصریح كرد: با اجرایی شدن این قانون اعتماد به جامعه باز می گردد و شفافیت ایجاد خواهد شد. اجرایی شدن این قانون مستلزم فراهم شدن بسترهای لازم است كه باید هر چه سریع تر ایجاد شود. از مهم ترین دستاوردهای اجرایی شدن این قانون در وهله اول صیانت از سلامت مسئولان كشور است.
نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود، خاطرنشان كرد: شفاف سازی در حوزه عملكرد مسئولان و پیشگیری از رانت و فساد از دستاوردهای مهم دیگر اجرایی شدن این قانون است. در گام بعدی اجرایی شدن آن در اعتماد سازی عمومی موثر خواهد بود.
ایشان در ادامه تصریح كرد: یكی از چالش هایی كه امروز كشور با آن روبرو است عدم اعتماد عمومی جامعه نسبت به دست اندركاران و مسئولان است كه خواسته و یا ناخواسته این چالش بوجود آمده است و راه برون رفت از آن اجرای سامانه ثبت اموال و املاك مسئولان است. اجرایی شدن این قانون در گام نخست برای خود مسئولان بهتر است.
كمالی پور در عین حال با تاكید بر این كه با اجرایی شدن این قانون ابهامات و سوالات از اذهان عمومی كنار می رود، در این رابطه توضیح داد: با اجرایی شدن این قانون اموال مسئولان كه در دوران پیش از مسئولیت و چه در زمانی كه مسئولیت را تحویل می دهد مشخص می شود و اگر ابهامی موجود باشد به آن پاسخ داده می شود. امیدواریم كه با پشت كار ریاست قوه قضاییه هر چه سریع تر این آئین نامه جنبه اجرایی و عملی به خود بگیرد.
او در آخر اظهار داشت: مسئولان اگر با صداقت و راستی آزمایی اطلاعاتشان را در این سامانه ثبت كنند نقش موثری در پیشگیری از فساد و رانت دارد. افرادی كه از ثبت اموال خود پرهیز كنند در این آئین نامه پیگیری قضایی لازم دیده شده و حداقل آن این است كه دیگر صلاحیت آن پست را نخواهند داشت.1398/03/24
13:10:01
5.0 / 5
3688
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده