رئیس كل دادگستری خراسان رضوی:

آماده صدور رای پرونده پدیده هستیم

آماده صدور رای پرونده پدیده هستیم آی وكیل: رئیس كل دادگستری استان خراسان رضوی اظهار داشت: ما قبول داریم در این استان امكان دارد اتفاقاتی رخ دهد؛ برای همین شعبی برای رسیدگی به پرونده های خاص ایجاد كردیم.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام علی مظفری در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه در دادگستری خراسان رضوی با اشاره به عملكرد این مجموعه در استان طی سال گذشته، اظهار نمود: سال ۹۷ مانند سنوات گذشته كمی جدی تر از سال های قبل سعی كردیم تا در موضوعات مختلف عملكرد مثبت و مناسبی را ارائه نماییم، یكی از این موارد مساله عمرانی بود كه از دغدغه های این استان است، برای اینكه فضای كافی در حوزه اداری در اختیار این استان نبوده است.

وی ادامه داد: سال قبل اقدامات عمرانی در حد مناسبی انجام شد و تا آخر سال گذشته ۴۳ هزار و ۶۶۰ متر مربع برای ساختمان های دادگستری اجرا كردیم كه ۷۱.۵ میلیارد تومان اعتبار از وجوه قوه قضاییه، دولتی و ملی را به خود اختصاص داد.

مظفری با اشاره به اینكه چند پروژه مهم در حال اجرا می باشد، عنوان كرد: مجتمع قضائی بزرگ در قاسم آباد مشهد در ابعاد ۱۴ هزار متر مربع در دست اقدام است و امیدواریم تا آخر سال به بهره برداری برسد كه دادگستری كوچكی در آن بخش ایجاد خواهد شد. شهرستان فیروزه نیز دارای دادگاه شده و ساختمان جدید در این شهرستان در حال ساخت است. مجموعه های حدود ۸ شهرستان نیز گسترش داشته كه طی این هفته همه این موارد افتتاح می گردد.

رئیس كل دادگستری استان خراسان رضوی اظهار داشت: یكی از اشكالات استان كمبود نیروی قضائی و اداری است، در چند سال اخیر ۳۴۶ نفر در بخش قضائی جذب كرده ایم كه این رقم متناسب با نیروی چند استان است. در مقابل بازنشسته و انتقالی نیز داشته ایم. در مجموع ۱۹۰ نفر بر تعداد قضات این مجموعه و ۱۰۹ كارمند توازن مثبت شده است. البته جذب نیروی دولتی نیاز به مجوز دولت دارد اما همكاری خوبی با ما نشده و دولت مجوز جذب نداده است، ما مجوز جذب ۳۰۰۰ نیروی اداری داریم و هر قاضی نیاز به ۴ كارمند دارد. ما نیاز به حدود ۶۰۰ كارمند در این استان داریم كه كار آموزش آنها تمام شده، آزمون را گذرانده اند و تنها منتظر مجوز دولت هستند.

وی افزود: یكی از دغدغه های مردم اطاله دادرسی است. این استان به تبع سیاست های ابلاغی ریاست قوه قضاییه و برنامه های سال های قبل، این مسائل را بعنوان محور فعالیت های خود قرار داده است. با وجود اینكه در كل كشور پرونده های وارده زیاد شده و این سبب افزایش تعداد پرونده های هر شعبه می شود، خوشبختانه ما در استان سعی كردیم تا درباب اطاله دادرسی اقدامات خوبی انجام دهیم. موجودی ما ۳۰۰ هزار پرونده بود كه تا آخر سال ۹۷ به ۱۴۷ هزار مورد رسیده و زمان دادرسی به همین تناسب در استان كاهش داشته است.

مظفری بیان كرد: در دادسرا میانگین فرصت رسیدگی در استان ۲۹ روز، در دادگاه ها هر پرونده ۸۹ روز و تجدیدنظر نیز ۹۴ روز فرصت رسیدگی دارد. متوسط زمان دادرسی ما در سال ۹۷، ۵۶ روز بوده است. موجودی هر شعبه در گذشته تا ۸۰۰ پرونده بود اما امروز این رقم به زیر ۲۰۰ مورد در هر شعبه رسیده است، امسال تلاش می نماییم كه این میزان كمتر نیز باشد، در سال ۹۷ یك میلیون و ۲۶۴ هزار و ۵۷۲ پرونده وارده داشتیم كه ۳۰۰ هزار مورد هم در شورای حل اختلاف بوده است. میزان پرونده های مختومه نیز یك میلیون و ۲۷۵ هزار و ۷۰۷ پرونده شده است.

رئیس كل دادگستری استان خراسان رضوی افزود: كاهش موجودی یكی از دغدغه های ماست، تلاش می نماییم موجودی پرونده ها به صفر برسد، یعنی تلاش شود هر زمان پرونده ای ارجاع شد، رسیدگی شود. این مساله با عنایت به كمبود نیروی اداری است اما ما تلاش می نماییم. كاهش ورودی در اختیار دستگاه قضائی نیست اما تلاش داریم در این جهت نیز موفق باشیم. این استان قریب به ۴ درصد كاهش ورودی داشته است. البته در محاكم حقوقی به جهت گرانی ها و مسائل اقتصادی ۳۶ درصد ورودی ما افزایش داشته است. اگر این نابسامانی قیمت ها نبود، كاهش ورودی ما بیشتر از این حد بود.

وی با اشاره به اینكه رسیدگی عادلانه از اولویت ها و دغدغه های ما در استان است و تلاش داریم رسیدگی ها برمبنای قانون صورت گیرد، اشاره كرد: نظارت های مختلفی در درون سازمان پیش بینی شده كه این مساله در استان نیز اعمال می شود. نظارت مردمی نیز برای ما باارزش است و اگر مشكلاتی را مطرح كنند، آنرا پیگیر شده و برطرف خواهیم كرد.
مظفری بیان كرد: در سال حدود ۴۰۰۰ پرونده به صورت فوق العاده نظارت می شود. دوشنبه ها گروهی از مسئولان دستگاه قضائی استان با ارتباط با مردم و وكلا به صورت مستقیم از نو پرونده را بررسی می نماییم و از این تعداد شاید ۲۰ مورد ایراد داشته است. در این استان پس از اجازه رئیس قوه قضاییه برای تشكیل دادگاه ویژه جرایم اقتصادی، یك شعبه در این استان افتتاح ش