رئیس كل دادگستری خراسان رضوی:

آماده صدور رای پرونده پدیده هستیم

آماده صدور رای پرونده پدیده هستیم آی وكیل: رئیس كل دادگستری استان خراسان رضوی اظهار داشت: ما قبول داریم در این استان امكان دارد اتفاقاتی رخ دهد؛ برای همین شعبی برای رسیدگی به پرونده های خاص ایجاد كردیم.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام علی مظفری در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه در دادگستری خراسان رضوی با اشاره به عملكرد این مجموعه در استان طی سال گذشته، اظهار نمود: سال ۹۷ مانند سنوات گذشته كمی جدی تر از سال های قبل سعی كردیم تا در موضوعات مختلف عملكرد مثبت و مناسبی را ارائه نماییم، یكی از این موارد مساله عمرانی بود كه از دغدغه های این استان است، برای اینكه فضای كافی در حوزه اداری در اختیار این استان نبوده است.

وی ادامه داد: سال قبل اقدامات عمرانی در حد مناسبی انجام شد و تا آخر سال گذشته ۴۳ هزار و ۶۶۰ متر مربع برای ساختمان های دادگستری اجرا كردیم كه ۷۱.۵ میلیارد تومان اعتبار از وجوه قوه قضاییه، دولتی و ملی را به خود اختصاص داد.

مظفری با اشاره به اینكه چند پروژه مهم در حال اجرا می باشد، عنوان كرد: مجتمع قضائی بزرگ در قاسم آباد مشهد در ابعاد ۱۴ هزار متر مربع در دست اقدام است و امیدواریم تا آخر سال به بهره برداری برسد كه دادگستری كوچكی در آن بخش ایجاد خواهد شد. شهرستان فیروزه نیز دارای دادگاه شده و ساختمان جدید در این شهرستان در حال ساخت است. مجموعه های حدود ۸ شهرستان نیز گسترش داشته كه طی این هفته همه این موارد افتتاح می گردد.

رئیس كل دادگستری استان خراسان رضوی اظهار داشت: یكی از اشكالات استان كمبود نیروی قضائی و اداری است، در چند سال اخیر ۳۴۶ نفر در بخش قضائی جذب كرده ایم كه این رقم متناسب با نیروی چند استان است. در مقابل بازنشسته و انتقالی نیز داشته ایم. در مجموع ۱۹۰ نفر بر تعداد قضات این مجموعه و ۱۰۹ كارمند توازن مثبت شده است. البته جذب نیروی دولتی نیاز به مجوز دولت دارد اما همكاری خوبی با ما نشده و دولت مجوز جذب نداده است، ما مجوز جذب ۳۰۰۰ نیروی اداری داریم و هر قاضی نیاز به ۴ كارمند دارد. ما نیاز به حدود ۶۰۰ كارمند در این استان داریم كه كار آموزش آنها تمام شده، آزمون را گذرانده اند و تنها منتظر مجوز دولت هستند.

وی افزود: یكی از دغدغه های مردم اطاله دادرسی است. این استان به تبع سیاست های ابلاغی ریاست قوه قضاییه و برنامه های سال های قبل، این مسائل را بعنوان محور فعالیت های خود قرار داده است. با وجود اینكه در كل كشور پرونده های وارده زیاد شده و این سبب افزایش تعداد پرونده های هر شعبه می شود، خوشبختانه ما در استان سعی كردیم تا درباب اطاله دادرسی اقدامات خوبی انجام دهیم. موجودی ما ۳۰۰ هزار پرونده بود كه تا آخر سال ۹۷ به ۱۴۷ هزار مورد رسیده و زمان دادرسی به همین تناسب در استان كاهش داشته است.

مظفری بیان كرد: در دادسرا میانگین فرصت رسیدگی در استان ۲۹ روز، در دادگاه ها هر پرونده ۸۹ روز و تجدیدنظر نیز ۹۴ روز فرصت رسیدگی دارد. متوسط زمان دادرسی ما در سال ۹۷، ۵۶ روز بوده است. موجودی هر شعبه در گذشته تا ۸۰۰ پرونده بود اما امروز این رقم به زیر ۲۰۰ مورد در هر شعبه رسیده است، امسال تلاش می نماییم كه این میزان كمتر نیز باشد، در سال ۹۷ یك میلیون و ۲۶۴ هزار و ۵۷۲ پرونده وارده داشتیم كه ۳۰۰ هزار مورد هم در شورای حل اختلاف بوده است. میزان پرونده های مختومه نیز یك میلیون و ۲۷۵ هزار و ۷۰۷ پرونده شده است.

رئیس كل دادگستری استان خراسان رضوی افزود: كاهش موجودی یكی از دغدغه های ماست، تلاش می نماییم موجودی پرونده ها به صفر برسد، یعنی تلاش شود هر زمان پرونده ای ارجاع شد، رسیدگی شود. این مساله با عنایت به كمبود نیروی اداری است اما ما تلاش می نماییم. كاهش ورودی در اختیار دستگاه قضائی نیست اما تلاش داریم در این جهت نیز موفق باشیم. این استان قریب به ۴ درصد كاهش ورودی داشته است. البته در محاكم حقوقی به جهت گرانی ها و مسائل اقتصادی ۳۶ درصد ورودی ما افزایش داشته است. اگر این نابسامانی قیمت ها نبود، كاهش ورودی ما بیشتر از این حد بود.

وی با اشاره به اینكه رسیدگی عادلانه از اولویت ها و دغدغه های ما در استان است و تلاش داریم رسیدگی ها برمبنای قانون صورت گیرد، اشاره كرد: نظارت های مختلفی در درون سازمان پیش بینی شده كه این مساله در استان نیز اعمال می شود. نظارت مردمی نیز برای ما باارزش است و اگر مشكلاتی را مطرح كنند، آنرا پیگیر شده و برطرف خواهیم كرد.
مظفری بیان كرد: در سال حدود ۴۰۰۰ پرونده به صورت فوق العاده نظارت می شود. دوشنبه ها گروهی از مسئولان دستگاه قضائی استان با ارتباط با مردم و وكلا به صورت مستقیم از نو پرونده را بررسی می نماییم و از این تعداد شاید ۲۰ مورد ایراد داشته است. در این استان پس از اجازه رئیس قوه قضاییه برای تشكیل دادگاه ویژه جرایم اقتصادی، یك شعبه در این استان افتتاح شد كه اخبار برگزاری آن هم در حال مخابره است.

مظفری با اشاره به اینكه در دوره آمادگی صدور رأی برای پرونده پدیده هستیم، عنوان كرد: ان شاءالله پس از هفته قوه قضاییه این پرونده تعیین تكلیف می شود. برخی درباب این دادگاه مبادرت به شایعه پراكنی كرده اند. دادگاه تلاش داشته تا در یك فضای آرام پرونده را مطالعه كند و به یك حكم عادلانه برسد. این اطمینان را به مردم و ذی نفعان این مجموعه می دهیم كه هدف اصلی این محاكم حفظ حقوق افراد است. در درجه اول حقوق آنها رعایت می شود و در مرحله بعدی مجازات خواهد بود. هدف از مجازات هم احقاق حقوق مردم است.
رئیس كل دادگستری استان خراسان رضوی اضافه كرد: ستاد تدبیر نیز به این جمع بندی رسیده كه خواسته های خودرا به دادگاه اعلام نماید كه در ارتباط با شركت چه تصمیمی گرفته شود، امیدواریم دادگاه این موارد را در رأی خود نیز لحاظ كند.
وی با تاكید بر اینكه دستگاه قضائی از فعالان اقتصادی حمایت می كند، اضافه كرد: از چند سال قبل كمیته ویژه ای در این خصوص تشكیل شد و امسال این كمیته با عنایت استاندار به خوبی كار خودرا پیش می برد. دستگاه قضائی تلاش دارد تمام موانع كسب و كار را بردارد و از تعطیلی خیلی از كارخانه ها و كارگاه ها جلوگیری كند. به استاندار نیز این اطمینان را می دهیم كه به پیشبرد این مثلث اقتصادی كمك نماییم و از آن حمایت داریم، دادگاه ویژه جرایم اقتصادی بركات زیادی داشته و برای اولین مرتبه مشاهده شد كه پس از صدور حكم در یك پرونده دیگر مردم از تصمیم دستگاه قضائی حمایت كردند.

وی با اشاره به اینكه ما اهتمام ویژه ای برای سالم سازی دستگاه خود و سایر دستگاه های استان داریم، افزود: در این خصوص هیچ اغماضی از هیچكس نداشته ایم، به نسبت همكاران سالم این استان از بیشتر از ۹۰۰ قاضی و ۴ هزار كارمند تعداد اندكی گرفتار مساله بودند. تعداد تشویقی های این استان از مركز و استان نشان داده است كه عناصر سالم بسیار زیاد است و عناصر فاسدی بودند كه امروز شاهد چنین نیروهایی نیستیم.

رئیس كل دادگستری خراسان رضوی افزود: در سراسر استان این برنامه سالم سازی و برخورد با عناصر فاسد با جدیت پیگیری خواهد شد، خود سازمان ها نیز باید كمك كنند و نباید مانع تراشی صورت گیرد. خوشبختانه با حضور استاندار، به این مساله كمك شده و خیلی راحت به مسائل وارد شده ایم.

مظفری اشاره كرد: در بعضی از شبكه های اجتماعی دامن زده می شود كه امنیت نیست، فساد هست و....، ما قبول داریم در این استان امكان دارد اتفاقاتی رخ دهد؛ برای همین شعبی برای رسیدگی به پرونده های خاص ایجاد كردیم.

وی افزود: در حوزه مدیریت استان برای این منظور یك معاونت برای پرونده های خاص تشكیل شد كه در كوتاه ترین زمان این موارد رسیدگی می شود. به گواهی مراجع رسمی كشور و استان، جرایم در این قسمت كاهش داشته است. هم اكنون هیچ پرونده در حال رسیدگی كه مورد ویژه ای باشد، نداریم.

رئیس كل دادگستری استان خراسان رضوی بیان كرد: بخشنامه اجرایی رسیدگی به مسئولان در خود قوه قضاییه در ریاست تشكیل شده و تا دو ماه دیگر به صورت رسمی كار آن آغاز خواهد شد. احیاناً اگر جایی احساس شد كه كتمانی بوده هیأتی از برخی از قضات واجد شرایط تعیین شده كه بررسی می كنند.

وی افزود: آقای اژه ای فرمودند كه تعداد زیادی یعنی ۱۰ درصد قضات ما در كل كشور مورد تشویق قرار گرفته اند. این ۱۰ درصد بیشتر از ۴ تا ۵ هزار نفر می شود. آن تعداد اندك قضات مشكل دار جزو افتخارات بوده كه با عناصری كه نباید باشند، برخورد شده است. سهم استان ما یك یا دو نفر بوده و در یكی دو سال اخیر این مورد بسیار نادر بوده است.

مظفری با اشاره به اینكه برای آقای مطهری پرونده قضائی در این استان تشكیل نشد، اشاره كرد: پیش گیری از سخنرانی ایشان بود كه به اتمام رسید و پرونده ای تشكیل نشده است. ایشان نگرانی هایی مطرح كرده بوده كه مربوط به استان نیست و باید در مركز رسیدگی شود. آن زمان دغدغه هایی عنوان شد كه اگر آن سخنرانی صورت گیرد، یك سری مشكلاتی را به دنبال خواهد داشت، آن سوژه حل شد و پرونده ای تشكیل نشد.

منبع:

1398/04/01
15:12:48
5.0 / 5
184
تگهای خبر: پرونده , حقوق , دادسرا , دادگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری