تشكر وزارت بهداشت از حكم دادگاه ویژه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی

تشكر وزارت بهداشت از حكم دادگاه ویژه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی آی وكیل: وزارت بهداشت اعلام نمود كه به دنبال پیگیریهای این وزارتخانه برای برخورد با آنچه ˮسوداگران طب ایرانی و سنتی و دخالت های غیرمجاز و خطرآفرین در درمانˮ خوانده، بتازگی حكم قطعی محكومیت برای دو تن صادر گردیده است. در همین راستا مدیركل نظارت بر درمان وزارت بهداشت از مردم خواسته كه با هوشیاری در انتخاب شیوه های درمان صحیح، سلامت خودرا تضمین كنند.به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، چند سالی است كه وزارت بهداشتی ها همواره از دامی می گویند كه برخی زیر سایه نام طب ایرانی، دین و طب اسلامی برای سلامت مردم پهن كرده اند و حتی با بدیهی ترین مسائل پزشكی مانند تزریق واكسن مخالفت می كنند كه با این كار آنها، بعضی از مردم علاوه بر از دست دادن مال شان، جان خودرا نیز از دست می دهند.

متاسفانه بعضی از بیماران هم حتی كسانی كه از بیماری های سخت و صعب العلاج رنج می برند، حرف این مدعیانِ درمان را قبول كرده و روند درمانی شان را نیمه كاره رها می كنند؛ غافل از اینكه بعضی از این افراد بدون اینكه مدارج علمی طب سنتی یا طب رایج و احیانا علوم دینی را طی كرده باشند، بدون بهره از هرگونه دانش شناخت بدن و قواعد حاكم بر آن و خواص گیاهان دارویی و مداخلات دارویی آنها با داروهای شیمیایی، صرفا با استنباط شخصی از روایات طبی كه در مورد بیشتر آنها بررسی های لازم از نظر اعتبار و دلالت و... توسط علمای حدیث انجام نشده، به ساخت دارو می پردازند و در این راه به نام دین، انواع بیماران قلبی، سرطانی و... را از كلیه درمان های ثابت شده محروم می كنند.
در همین راستا، دكتر علیرضا عسگری - مدیركل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به محكومیت دو تن از طرف دادسرای ویژه روحانیت كه به نام طب ایرانی و سنتی در امر درمان مردم دخالت می كردند، اظهار داشت: افراد و موسساتی كه در حوزه طب ایرانی به درمان مردم مبادرت می كنند، مكلفند مجوزهای قانونی لازم را بوسیله وزارت بهداشت دریافت نمایند. بر همین مبنا بخشنامه های تاسیس و اشتغال در هر سطح در این عرصه هم از طرف وزارت بهداشت تبیین شده است.

وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه یكی از وظایف مهم نظارتی وزارت بهداشت، صیانت از سلامت مردم و جلوگیری از هر گونه دخالت غیرمجاز و خطرآفرین برای مردم است. در این راستا یكی از افرادی كه بطور وسیع در سطح كشور و بدون داشتن تحصیلات و مهارت های لازم و تایید شده از طرف وزارت بهداشت و البته بدون دریافت مجوزهای لازم، مبادرت به مداخله در امور درمان كرده بود كه برابر گزارش های معاونت طب سنتی وزارت بهداشت منجر به بروز مشكلات شایان توجهی در حوزه درمان شده بود، با پیگیری های وزارت بهداشت و همكاری و كمك قوه قضاییه و خصوصاً دادگاه ویژه روحانیت رای محكومیت قطعی برای این فرد صادر شد.

عسگری با اشاره به اینكه بر طبق این رای قطعی حوزه درمان كشور مكلف به پیگیری و تعطیلی كلیه بخش های در رابطه با این فرد شده است، اظهار داشت: هوشیاری مردم در انتخاب شیوه های درمانی صحیح و شناخت از تهدیدهای سلامت در این عرصه، می تواند ضامن قابل قبولی برای تامین سلامت مردم باشد. وزارت بهداشت هم مكلف است به عموم جامعه در عرصه طب ایرانی آگاهی رسانی كند.

عسگری افزود: خیلی از كسانی كه مسیر درمان های معقول پزشكی را به سبب سفارش های نابجای افراد غیرمتخصص رها كرده اند، همه از این سیستم بطور جدی متضرر شده اند و بر همین مبنا وظیفه ذاتی وزارت بهداشت جلوگیری از لطمه بیماران است كه خوشبختانه در این پرونده منجر به حصول نتیجه شد.

مدیركل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت ضمن تشكر از قوه قضاییه برای همراهی در رسیدگی به این پرونده، اظهار نمود: در عین حال از همه رسانه هایی كه در این حوزه به وزارت بهداشت كمك می كنند نیز تشكر می نماییم.

عسگری با تاكید بر اینكه وزارت بهداشت با طب ایرانی سنتی مخالف نیست، اظهار داشت: وزارت بهداشت با اشكال غیرمسئولانه، غیر علمی و بدون مستند و شواهد لازم كه منجر به ارائه درمان غلط یا اختلال در راه درمانِ درست می شود، مخالف است. بدین سبب با هركسی كه در این زمینه تخلفی كه منجر به صدور آراء محكومیت از مراجع ذی صلاح شود، برخورد خواهدنمود.

وی اشاره كرد: بدین سبب وزارت بهداشت با طب ایرانی نه تنها مخالف نیست، بلكه موافق اشكال سازنده و مبتنی بر شواهد علمی آن است.
1398/05/27
13:03:35
5.0 / 5
2067
تگهای خبر: پرونده , تخصص , تخلف , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری