رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس:

دولت و قوه قضائیه در عرضه لایحه پشتیبانی از حقوق حیوانات تعلل كرده اند

دولت و قوه قضائیه در عرضه لایحه پشتیبانی از حقوق حیوانات تعلل كرده اند به گزارش آی وكیل رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه دولت و قوه قضائیه در عرضه لایحه پشتیبانی از حقوق حیوانات تعلل كرده اند اظهار داشت كه پیش نویس طرح پشتیبانی از حقوق حیوانات و منع حیوان آزاری آماده است.


محمدرضا تابش در گفتگو با ایسنا با اشاره به انتشار فیلمی از كشتن سگ های ولگرد با روشی نامتعارف از جانب یكی از پیمانكاران شهرداری تهران اظهار داشت: به ضرس قاطع اعلام می كنم كه دولت و قوه قضائیه در عرضه لایحه منع آزار حیوانات تعلل كرده اند و این تعلل در چنین موضوعی كه تا این اندازه مورد توجه افكار عمومی است سبب ایجاد هزینه می شود؛ ما استاد اهمال كاری، تعلل و ایجاد هزینه برای كشور هستیم.
وی ضمن ابراز تاسف از تعرض نسبت به حیوانات و آزار و اذیت و مثله كردن آنها توسط برخی اشخاص حقوقی و حقیقی اظهار داشت: این مبادرت به شدت محكوم است. در مورد فیلم منتشره هم شهرداری گفته كه این فیلم مربوط به سال ۹۶ است و پیمانكار آن عزل شده است اما به هر حال این مورد احساسات و افكار عمومی را جریحه دار كرده است.
نماینده مردم اردكان در مجلس با اشاره به اینكه مواردی از این قبیل در شهرهای مختلف و در مقاطع گوناگون اتفاق افتاده، اضافه كرد: از چند سال قبل و در دولت اول آقای روحانی با كمك مجلس سازمان های مردم نهاد (سمن)ها مركب از هنرمندان مطرح كشور، حقوقدانان و گاها روحانیان تشكیل شده كه در زمینه منع حیوان آزاری فعالیت می نمایند. ما از چند سال پیش با این تشكل در ارتباط بودیم و قرار بود دولت لایحه منع حیوان آزاری را بدهد یا در مجلس طرحی در این زمینه عرضه نماییم كه البته در صورتیكه طرح عرضه شود این احتمال وجود دارد كه شورای نگهبان به علت ایجاد بار مالی برای دولت آنرا رد كند. بر همین مبنا از زمان دولت قبل با معاون حقوقی وقت دولت مذاكره كردیم و خواستیم این لایحه هر چه زودتر با كمك سمن ها و افراد علاقمند به حقوق حیوانات و با نظر اعضای فراكسیون محیط زیست تقدیم مجلس شود.
رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس افزود: با عنایت به اینكه باید مجازات هایی در این قانون لحاظ می شد قوه قضائیه می اظهار داشت كه ارسال این لایحه باید از سوی این قوه صورت گیرد. البته دستگاه قضایی پیشنهادات فراكسیون و فعالان حقوق حیوانات را پذیرفت و اظهار داشت كه این لایحه در چارچوب اصلاح قانون مجازات اسلامی و ذیل ماده ۶۷۹ این قانون مطرح شود كه در اینباره قدری تاخیر و تعلل صورت گرفت.
تابش خاطرنشان كرد: تعلل در وضع قوانینی كه مورد توجه افكار عمومی است سبب می شود كشور هزینه های سنگینی را متحمل شود. در این زمینه هم دولت، هم قوه قضائیه تعلل كردند و من از آنها می خواهم این اختلاف نظر را حل كنند و لایحه را هر چه سریعتر تقدیم مجلس كنند. هم اكنون پیش نویس این طرح آماده است و ما تنها به علت بار مالی طرح منتظر عرضه لایحه از جانب دولت یا قوه قضاییه هستیم.
رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس با اشاره به تاكید اسلام بر پشتیبانی از حقوق حیوانات خاطرنشان كرد: در سیره و روش پیامبر (ص) و ائمه (ع) هم موارد گوناگونی از نوع رفتار با حیوانات را شاهد بودیم همچون پیامبر (ص) در جایی می گوید اگر آبی برای وضو دارید و حیوانی هست كه امكان دارد از تشنگی تلف شود آن آب را به حیوان بدهید و خودتان تیمم كنید. در آیات قرآن هم حقوق حیوانات و مرتبت اجتماعی و احترام آنها مورد تاكید قرار گرفته است. علاوه بر این مثله كردن حیوانات كاری شیطانی و خسارتی بزرگ تعبیر شده است.
وی با اشاره به قوانین موجود در مورد مجازات حیوان آزاری هم اظهار داشت: مواد ۶۷۹ و ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی می گوید اگر به حیوانات آزاری برسد كه باعث مسموم یا تلف شدن آنها شود از ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس، جزای نقدی ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان و حبس از ۲ تا ۱۰ سال در نظر گرفته می شود. البته این قانون نیازمند به روز شدن است چون كه منطبق بر حقوقی كه امروز برای حیوانات متصور است نیست.
تابش افزود: با عنایت به جریحه دار شدن افكار عمومی و حساسیتی كه مردم نسبت به حیوانات دارند استدعا دارم در اسرع وقت اقدام حقوقی لازم صورت گیرد. از سمن های فعال در این عرصه، هنرمندان، ورزشكاران، حقوقدانان و روحانیون حوزه های علمیه كه در این زمینه منشأ خیر و اثر بودند و منع حیوان آزاری را دنبال می كنند و همینطور از حساسیت مردم سپاسگزارم و متاسفم كه اعلام كنم تعلل مسؤلان منجر به چنین حوادثی می شود كه افكار عمومی را جریحه دار می كند و ما را در عرصه بین الملل محكوم می كند.
منبع:

1398/05/30
21:59:59
5.0 / 5
3978
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری