دادستان تهران: هر شكایتی نباید در دادسرا مطرح شود

دادستان تهران: هر شكایتی نباید در دادسرا مطرح شود به گزارش آی وكیل دادستان تهران در مراسم معارفه سرپرست جدید دادسرای ناحیه 5 (صادقیه) با اشاره به اینكه مجموعه دادسرا در خط مقدم دستگاه قضایی است اظهار داشت: بخش عمده ی ارزیابی مردم از قوه قضاییه به كنش ها و رفتارهای ما در سیستم دادسرا مرتبط می باشد و ما باید پاسخگوی مطالبات و درخواست های مردم برمبنای شرع و قانون باشیم.


به گزارش آی وكیل به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران علی القاصی خطاب به قضات دادسرا با بیان این كه ما در معرض امتحان و آزمایش الهی هستیم، اضافه كرد: برخورد ما در مواجه با اصحاب پرونده باید یكسان باشد و رفتار ما با صاحبان جاه و مقام باید همان رفتاری باشد كه نسبت به مردم عادی داریم و در این مرحله است كه انسانیت و خداگرایی خودرا ثابت می نماییم.

دادستان تهران اطاله دادرسی را از مشكلات دستگاه قضایی خواند و افزود این به معنای تضییع حقوق مردم است و ما باید نسبت به رسیدگی سریع این پرونده ها عزم جدی داشته باشیم.

دادستان تهران با اشاره به اینكه هر شكایت و مطلبی نباید در دادسرا مطرح شود اظهار داشت: درصد بالایی از شكایت های مطروحه در دادسرا مربوط به توهین و افترا است و پس از مدتی كه عصبانیت شاكی فروكش كرد؛ رضایت می دهد و منتهی به صدور قرار موقوفی تعقیب می شود كه این پرونده ها طبق بخشنامه جدید ریاست محترم قوه قضاییه باید به سمت شورای حل اختلاف هدایت شوند تا تمركز قاضی بیشتر بر روی پرونده های مهم و تخصصی باشد.
القاصی با اشاره به نقش خطیر ضابطین در ماموریت های قضایی و لزوم حمایت و پشتیبانی از آنها اشاره كرد: ضابط باید تحت تعلیمات قاضی باشد و قضات باید در مواجه با ضابطین رویكرد كنترلی و نظارتی داشته باشند و عملكرد آنها را به دقت رصد كنند.

وی در ادامه، بازرسی دادستان ها از كلانتری ها و برگزاری جلسات مكرر با سركلانتران و پلیس تخصصی را در رفع مشكلات و هماهنگی فی درخلال دادسرا و نیروی انتظامی مؤثر خواند.

دادستان تهران كنترل و بازدید از وضعیت زندان ها را از دیگر وظایف دادستان ها عنوان نمود و اضافه كرد: پرونده هایی كه متهم آنها در بازداشت به سر می برد بسیار حساس و مهم هستند و باید سریعاً و بدون فوت وقت تعیین تكلیف شوند.

القاصی رسیدگی فوری به پرونده های اجرای احكام را ضروری دانست و اضافه كرد: قضات باید نسبت به پرونده های اجرای احكام ورود جدی داشته باشند و اكیپ های ویژه ای با هماهنگی كلانتری ها برای جلب و دستگیری متهمین اختصاص پیدا كند.

دادستان تهران در قسمتی از سخنان خود با اشاره به پرونده های جرائم خاص در حوزه امنیت اجتماعی اضافه كرد: در برخورد با كسانی كه موجب سلب آرامش در یك منطقه می شوند هیچ خط قرمزی نداریم و قضات باید نسبت به رسیدگی و برخورد در جرائمی نظیر شرب خمر، چاقوكشی و كیف قاپی قاطع و سخت گیر باشند.

القاصی پیگیری حقوق عامه را از وظایف مدعی العموم دانست و اضافه كرد: در جایی كه شاكی خصوص وجود ندارد ما باید نقش ناظر و رصد كننده را داشته باشیم و درباب حقوق عامه بویژه تصرف اراضی ملی نباید منتظر شكایت سازمان های مربوطه باشیم. چه بسا فساد در همین سازمان ها اتفاق افتاده است و ما باید نسبت به پیگیری و احقاق حقوق عامه كوشا باشیم.

دادستان تهران در این نشست ضمن معرفی غلامحسین چمن سرا بعنوان سرپرست جدید دادسرای ناحیه 5 (صادقیه) از زحمات و تلاش های علیرضا كارگر تقدیر و تشكر كرد.
منبع:

1398/06/10
13:10:12
5.0 / 5
2325
تگهای خبر: آرامش , بازداشت , پرونده , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده