در دادگاه متهم ردیف اول گروه عظام مطرح شد؛

ایروانی پیش تر به افترا ارتشا بازداشت شده بود

ایروانی پیش تر به افترا ارتشا بازداشت شده بود به گزارش آی وكیل دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان گروه عظام به ریاست قاضی صلواتی برگزار گردید.


به گزارش آی وكیل به نقل از مهر، دومین جلسه دادگاه محاكمه متهمان گروه عظام به افترا در قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار گردید. این پرونده ۷ متهم دارد؛ متهم ردیف اول عباس ایروانی فرزند رضا، مدیر گروه عظام، تولید كننده قطعات خودرو متهم است به افساد فی الارض از مجرای اختلال عمده در نظام اقتصادی كشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو به صورت عمده و كلان، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشاركت در فراری دادن متهم. در ابتدای جلسه امروز دادگاه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول عباس ایروانی خواست برای عرضه دفاعیات در جایگاه حضور یابد.

متهمی ایروانی با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و اظهار داشت: عباس ایروانی فرزند رضا مسئول هلدینگ عظام فاقد هرگونه سابقه كیفری هستم.

صلواتی در واكنش به این سخنان متهم اظهار داشت: شما در سال ۶۶ به افترا ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چطور می گویید فاقد سابقه كیفری هستید؟متهم پاسخ داد: یك موردی بود كه فردی مبلغ ۵۰ هزار تومان به شخص دیگری داده بود كه من پس از چند روز تبرئه شدم. متهم ردیف اول افزود: در این ۳۰ سال فعالیت سبب رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است كه در این سال ها برای دور زدن تحریم ها چه رشادت ها كه به خرج ندادم و در مدت ۹ ماه بازداشت چه مشكلاتی متحمل شدم. وی با اشاره به اینكه به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم، اظهار داشت: پرونده بدون كارشناسی به دادگاه ارجاع شده است. قاضی به متهم تذكر داد و اظهار داشت: مواظب اظهارات خود باشید. ایروانی در ادامه دفاعیات خود اظهار داشت: برای ۴ هزار نفر به صورت مستقیم و ۳۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی كرده و از خروج ۳۵۰ میلیون دلار كشور جلوگیری كرده ایم همینطور ساخت مجموعه های گردشگری و رفاهی همچون اقدامات ما بود.

وی خطاب به قاضی صلواتی اظهار داشت: از شما می خواهم تا شاكیان پرونده را معرفی كنید نماینده گمرك جلسه پیش غیر از یك مورد هیچ خلاف و شكایت دیگری را بیان نكرد و تنها شاكی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است و از حدود ۱۰ سال پیش نهاد مذكور در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط كرد. ایروانی با اشاره به اینكه تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذكور را كردم، اظهار داشت: البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من انتخاب كرد و سرانجام طی یك نامه ای به این نهاد بیان كردم كه عباس ایروانی حاضر است كلیه اموال منقول و غیر منقول خویش را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.

وی افزود: اواخر فروردین ۹۷ اموال من در گمرك ضبط شد. در اظهاراتش كه در كیفر خواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خویش را برای تعرفه كمتر گازسوز معرفی كردیم اما این مورد در حالی است كه تعرفه های گاز و بنزین سوز هر دو ۵ درصد شده بودند.

متهم در مورد دریافت ارز دولتی اظهار داشت: من از بانك مركزی هیچ ارز دولتی دریافت نكردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است كه آنرا بعنوان قاچاق اعلام نمودند. وی خاطرنشان كرد: یكی از مسائلی كه مطرح نمودند این بود كه در قطعات EUC برای مسؤلان ابزار جاسوسی قرار داده ایم اما هزار قطعه وارد كشور می شود و از كجا معلوم قطعه EUC كه ابزار جاسوسی دارد در خودروی مسؤلان قرار می گیرد. ایروانی اظهار داشت: با عنایت به تحریم ها بانك صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و وثیقه های بسیار زیادی را در بانك ها قرار دادیم كه تمام آنها جوابگوی تسهیلات و بدهی ها هستند. متهم ایروانی اظهار داشت: با عنایت به وضع و جو موجود و عدم امكانات، فعالیت های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیانیست و درخواست مساعدت دارم. قاصی صلواتی خطاب به متهم اظهار داشت: راجع به تك تك اتهامات توضیح دهید. وظیفه شما این است كه دفاع كنید نه اینكه من باردیگر تك تك اتهامات را قرائت كنم. راجع به افترا افساد فی الارض از مجرای اختلال عمده در نظام اقتصادی كشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو به صورت عمده و كلان توصیح دهید.

متهم ایروانی در دفاع از خود اظهار داشت: هیچ قاچاقی انجام نشده است. یك مورد نماینده گمرك گفته كه آن هم قاچاق نبوده است. ما قراردادی با شركت بیرونی داریم و قاچاقی نكردیم.

این متهم در دفاع از اتهامش در مورد رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو اظهار داشت: به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور را داده در مجازاتتان تخفیف می دهیم این در شرایطی است كه آقای قاضی اقرار در زندان درست نیست. صلواتی در واكنش به سخن متهم اظهار داشت: شما باید تشخیص دهی كه اقرار درست هست یا خیر؟ نمی توانی برای دادگاه تعیین تكلیف كنی؟ مواظب اظهاراتت باش. متهم اظهار داشت: ما مرامنامه ای در سازمان داریم و اگر اتفاقی بیفتد مسئولیتش برعهده مدیران است. دستور از سوی من نبوده است. اگر كسی برخلاف مقررات عمل كند مسئولیتش برعهده خودشان است. قاضی صلواتی در واكنش به این سخنان متهم گفت به مرام نامه عمل می كردی. متهم درباره افترا معاونت در استفاده از اسناد مجعول اظهار داشت: من چیزی ندیدم و اگر یك مورد پیدا كردید آنرا قبول دارم. مجموعه من ۴ هزار نفری است و اینكه در میان تمام مجموعه ها بروم امكانش نیست و نمی توانم. وی درباره افترا معاونت در پرداخت رشوه اظهار داشت: ایا كسی گفته رشوه می دادم؟قاصی اظهار داشت: متهمان دیگر. متهم ایروانی اظهار داشت: به هیچ عنوان مسئولیت با من نیست هزار كار در مجموعه ما رخ می دهد كه من خبر ندارم. در مجموعه بزرگ نمی گردد یك خطا نباشد. نه در جریان رشوه ام و نه در جریان جعل اسناد. وی درباره افترا فراری دادن متهم حامد خاتمی اظهار داشت: من اصلا آنرا ندیدم. در ادامه جلسه دادگاه قاضی صلواتی خطاب به متهم ایروانی اظهار داشت: چطور دستور می دهید كه خاتمی پور خودش را گم كند؟ شما می گفتید محموله با پرداخت رشوه ترخیص شود. كه متهم پاسخ داد: شما باید سند داشته باشید. مدیران ما پاداش می گیرند.
قاضی صلواتی با اشاره به اظهارات دیگر متهمان این پرونده اظهار داشت: گفته شده آقای ایروانی در دهم اردیبهشت ۹۷ به احدی دستور می دهد پیش فاكتور ثبت سفارش را ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی ثبت كند. گفته شده كه شما گفته اید این كار بی سر و صدا صورت گیرد.

متهم پاسخ داد: مستندی وجود ندارد در دادسرا هم به من گفتند. این كار اگر ارز دولتی گرفته باشیم ارزش دارد در غیر این صورت اگر قیمت را بیشتر از قیمت واقعی ثبت نماییم باید گمركی بیشتری پرداخت نماییم.
قاضی صلواتی خطاب به متهم اظهار داشت: آقای روغنی ها می گوید رشوه به گمرك پرداخت می شده و ایروانی هم در جریان بوده است. متهم پاسخ می دهد من در جریان نبودم.

قاضی صلواتی اضافه كرد: شما قطعات خودرو گاز سوز را به اسم بنزین سوز وارد می كردید. شما به آلودگی هوا ضربه زدید حال می گویید در جریان نیستم؟

كه متهم ایروانی پاسخ داد: برای خودرو به هردو نیاز است. رئیس دادگاه اظهار داشت: شما قطعه بنزین سوز كه وارد می كنید به اسم بنزین سوز معرفی كنید. شما در پانزدهم دی ماه سال ۹۶ به روغنی ها دستور می دهید مشكل ترخیص محموله وارداتی باید حل شود حتی اگر احتیاج به حق الحساب است.

متهم ایروانی اظهار داشت: این ها را در زندان اقرار كرده اند. وی صلواتی را با عنوان آقای قاضی برادر من خطاب قرار داد كه این مورد با واكنش صلواتی مواجه گردید و اظهار داشت: من برادر شما نیستم.

قاضی پرونده با اشاره به نام چند تن از متهمان همچون خاتمی پور، روغنی ها و رفیعی اظهار داشت: دستكاری در واحد لجستیك عظام تایید شده است. متهم در ادامه دفاعیات خود اظهار داشت: اگر عظام دستوری داده قبول. ما یك كتابچه مرامنامه اخلاقی داریم و در آن مواردی را نوشته ایم.

قاضی اظهار داشت: خوب است آنرا بخوانید. خاتمی پور می گوید جهت ترخیص محموله در گمرك رشوه به یازده تن پرداخت می شده كه شماره حساب هم نمی دادند. متهم اظهار داشت: این آقا با شركت های زیرمجموعه ما قرار دارند كه خودشان باید جواب دهند.

قاضی اظهار داشت: روغنی ها می گوید ایروانی در واتساپ گفته كه خاتمی پور خودش را گم و گور كند كه این عبارت گم و گور هم دقیقا ذكر شده است.

متهم اظهار داشت: این موارد را در بازجویی گفته اند نمی گردد كه برای تبرئه خودشان برخی مسائل را به بنده منتسب كنند. رئیس دادگاه با اشاره به اظهارات متهم خاتمی پور اظهار داشت: این متهم می گوید ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بوده و از من می خواسته اسناد مسئله دار تا سال ۹۵ را امحا كنم.

قاضی خاطرنشان كرد: شما ۱۷.۵ میلیون دلار ارز گرفته اید و ۴۳.۹۵ میلیون دلار واردات داشتیدكه متهم اظهار داشت: مقداری مربوط به ارز دولتی و مقداری مربوط به انتقال است. شما گفته اید امكان دارد مدیران مرتكب تخلف و قاچاق شده باشند كه متهم اظهار داشت: خیر من نگفتم.

قاضی اظهار داشت: اظهارات خودتان است. امضا كرده اید. متهم اظهار داشت: پس در آن دست برده اند.

قاضی اظهار داشت: شما در ادامه گفته اید حسین شیرزاد برای شركت های ما رشوه پرداخت می كرده است و از ما مبالغ را دریافت می مرده است.

متهم اظهار داشت: او هیچ وقت از رشوه اسم نمی برد و نمی گفت بابت رشوه است.

قاضی صلواتی اظهار داشت: آیا شما با شركتهای سازنده خودرو قرارداد می بستید؟متهم اظهار داشت: اصلا. مگر می شود قرارداد ببندم.

قاضی اظهار داشت: برعكس شده من باید توضیح دهم. شما با عباس ربیعی مدیر خدمات بعد از فروش ساپكو قرارداد بستید، این قرارداد به نام همسرش زهره شكرچی بوده به مبلغ ۵۰ میلیون تومان. كه ربیعی هم ۲ میلیارد از جرائم شركت های عظام را كسر می كند.

وی اضافه كرد: با بهروز حسینی اسد رئیس آنالیز ایران خورد با دخترش قرارداد بستید. ۲۵ میلیون سال ۹۱، و ۵۰ میلیون سال ۹۵ گرفته است. همینطور با رئیس مهندسی ایران خودرو قرارداد بستید و ۱۰ تا ۱۲ میلیون در ۹۱ و ۹۲ و ۵۰ میلیون در ۹۵ دریافت كرده اند.
متهم اظهار داشت: ما سالی یك مرتبه هم این ها را نمی بینیم.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: از من به شما نصیحت دلت به هیچ كس خوش نباشد. این دل خوشی ها در این دادگاه سر سوزنی ارزش ندارد. نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم ردیف اول پرونده اظهار داشت: شما از راه ایادی خودتان دستورات تان را پیش می بردید شما درصدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می كردید. وی ادامه داد: شما از عواید این امور استفاده می كردید و این مورد را هم در بازپرسی اعلام كردید البته كه عواید شما چندین برابر بوده و شما به خوبی از آن آگاه هستید. شاه محمدی به راه های كسب سود از راه غیر قانونی از جانب متهم ردیف اول پرونده اشاره نمود و اظهار داشت: قاچاق عمده حالت سردستگی داشته است. وی خطاب به متهم اظهار داشت: آقای ایروانی شما می گویید ارز خارج نكردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است كه بالاترین قیمت را اعلام كنم شما برای خروج ارز این كار را انجام می دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان بانك مركزی و ایران خودرو ارز دریافت می كردید.

نماینده دادستان افزود: همینطور احتكار و فروش در بازار ثانویه افترماركت هم مشهود است. وی در مورد راههای قاچاق استفاده شده اظهار داشت: كم اظهاری در فروش عرضه به گمرك با اسناد جعلی در پرونده وجود دارد

شاه محمدی با عرضه سندی خطاب به متهم اظهار داشت: شما قیمت اكسیژن حسگر را از رومانیا با ده یورو و ۹۰ سنت به شركت خودتان فروختید اما آنچه به ایران خودرو فروختید ۱۳ یورو و ۹۴ سنت بوده است و این به علت كم اظهاری در ارزش بوده تا تعرفه گمركی هم كم تر بپردازید.

وی اضافه كرد: شما ارائه قطعه بنزین سوز به جای گاز سوز را داشتید و می گویید تعرفه ۵ درصد بوده و كالای مدنظر هم در خودروی گازسوز و هم بنزین سوز قرار می گرفته است اما با استعلامات دادستانی و اقاریر شخص آقای رفیع مشخص شده كه این امكان وجود نداشته كه ایسیو در خودرو های گازسوز استفاده گردد همینطور تعرفه این كالا ۲۰ درصد بوده است. متهم ایروانی در واكنش به سخنان نماینده دادستان اظهار داشت: تعرفه در ۲۰ سال قبل ۲۵ درصد بوده است كه شاه محمدی در واكنش به سخنان وی اظهار داشت: سند آنرا به دادگاه عرضه می كنم. در ادامه نماینده دادستان به ورود كالاهای چینی با نام شركت سازه پویش (شركت زیرمجموعه متهم) اظهار داشت: كالایی در گمرك آوردید ساخت چین بوده و گمرك آنرا توقیف كرده است. ایروانی در واكنش به سخنان نماینده دادستان اظهار داشت: من فنی نیستم در ارتباط با رشوه و دزدی می گویم و این را از كسان دیگر بپرسید.
شاه محمدی در ادامه افزود استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوء استفاده از مصوبه هیئت دولت سبب شد كه متهم كالای بنزین سوز را بعنوان گازسوز عرضه نماید و تعرفه را هم ۵ درصد اعلام نماید. فعالیت های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است. وی خطاب به متهم اظهار داشت: شما قرار بود مواد اولیه وارد كنید و یا حداكثر در داخل كشور مونتاژ كنید شما در حالی مدعی رونق تولید هستید كه كالای چینی را به نام كالا شركت خودتان وارد كردید. در ادامه ایروانی در واكنش به سخنان نماینده دادستان اظهار داشت: بزرگ ترین داخلی ساز در كشور هستم. در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم با ارائه تذكری اظهار داشت: این برای دومین بار است كه به شما می گویم نظم دادگاه را رعایت كنید.
متهم در واكنش به سخن قاضی گفت اگر خلاف كردم یك تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید. نماینده دادستان در ادامه درباره دریافت ارز دولتی و ورود كالا به كشور و فروش آنها در بازار با قیمت بالاتر اظهار داشت: شما ایسیو را چند وارد كردید؟كه متهم پاسخ داد: من چه می دانم چند وارد كردم. متهم ایروانی با تمسخر اظهار داشت: در بازار ECU مصرف نمی گردد اگر نمی دانید بدانید. در این لحظه قاضی دادگاه خطاب به متهم اظهار داشت: چرا نظم دادگاه را بهم می زنید با جوسازی نمی توانید كاری پیش ببرید اجازه دهید نماینده دادستان نكات كیفرخواست را بیان كنند اگر توضیح داشتید پس از ایشان می توانند بگویید. نماینده دادستان در ادامه با اشاره به دریافت تسهیلات متهم از بانك مسكن اظهار داشت: در بانك مسكن اعتبارات اسنادی گرفتید در حالیكه مصوبه بانك ۱۵ روز بعد صادر شد و این اقدام ناشی از تبانی شما است. وی افزود: ۶۰۶ میلیون درهم امارات در زمان ریاست آقای شریفی در بانك مسكن دریافت كردید كه آنرا به شركت خود در امارات بردید. شاه محمدی افزود: در مصوبه منطقه ویژه سلفچگان قرار بود با عرضه سند برگ سبز گمركی و بارنامه تسهیلات بگیرید اما شما خویش را تولید كننده معرفی و بدون عرضه اسناد تسهیلات دریافت كردید. نماینده دادستان در مورد دریافت ارز دولتی اظهار داشت: درست است كه تا پیش از ۹۶ ارز دولتی خودتان دریافت نكردید اما از ارز تخصیص یافته ایران خودرو استفاده می كردید. متهم ردیف اول در واكنش به این سخن نماینده دادستان اظهار داشت: از ایران خودرو ارز را با قیمت آزاد می گرفتم. متهم ایروانی افزود: ما حتی ۴۵۰۰ تومان می گرفتیم و آنقدر قطعه سازان پیش وزیر رفتند و اعتراض كردند حتی تا اوایل امسال ارز ۱۴۵۰۰ می گرفتیم كه بعد ۸۵۰۰ شد. این پرونده مربوط به قاچاق است چرا درباره دریافت تسهیلات صحبت می شود؟قاضی صلواتی در واكنش به سخنان متهم اظهار داشت: دادگاه موظف به رسیدگی در قالب كیفرخواست صادره است اما شما باید توضیح دهید كه هزینه تامین قطعات از خارج را از كجا آورده اید؟متهم اظهار داشت: هیچ ارز دولتی دریافت نكردم. وی افزود: هیچ خلافی در مجموعه من رخ نداده و تمام اینها جوسازی است. نماینده دادستان اظهار داشت: شما عواید را پذیرفته و از ضابطین تشكر كرده اید. متهم اظهار داشت: من از ضابطین به جهت اینكه خلاف های مجموعه مرا به من نشان دادند تشكر كردم. ایروانی خاطرنشان كرد: در ایران خودرو بنده تنها عضو مجمع بودم و درباره موضوعاتی كه در مجمع مطرح می شد صحبت می كردایران خودرو ارز دولتی ندارد و ارز را از صرافی ها می خرد و به مجموعه ها می دهد. نماینده دادستان خاطرنشان كرد اقرار متهمان و ضابطان هم همگی اشتباه است؟ یك تخفیف در چین به میزان ۱۴ درصد به شما داده شد كه آنرا هم دریافت كرده اما كالایی وارد نكرده اید. ایروانی در واكنش به سخنان نماینده گفت اگر یك دلار خارج از كشور داشتن همه را به دولت تقدیم می كند و دولت بیاید و آنها را مصادره كند و من را اعدام كنید جز ۶۵ میلیون دلار كه توان پرداخت آنرا ندارند هیچ پولی خارج از كشور ندارم. وی ادامه هم اكنون به دنبال توسعه خود هستیم و یك زمین ۲۴ هزار متری در رشت در حال توسعه است زحمتی كه من برای كشور كشیده ام كسی نكشیده و پول در همین مملكت وجود دارد شاید بچه ها و كارمندان من كارهایی انجام داده اند كه میتوانید آنها را مواخذه كنید. نماینده دادستان با اشاره به فروش قطعات وارداتی بی كیفیت گفت شما ارز را تخصیص می كردید و آقای مرتضی مرتضوی كار شما را انجام می داد و سپس قطعات بی كیفیت وارد شده وارد خودرو می شود و به مردم ضرر وارد می كردید. وی بیان كرد شما با همكاری آقای رفیعی فلاح و یك شخص دیگر به منظور صدور تاییدیه كیفی مبادرت به ارتشاء می كردید. متهم ایروانی بیان كرد گروه اعزام بهترین كیفیت را داشته و با قطعات با كیفیت شركت های خارجی كشور می كرده و همین حالا هم خط EUC گروه عظام بهترین است. نماینده دادستان خطاب به متهم ایروانی اظهار داشت: اقرار متهمان نزد ضابطین و بازجو و مراجع انتطامی حاكی از این است كه مطابق با دستورات شما اقدامات مجرمانه جعل و قاچاق صورت گرفته است. قاصی خطاب به متهم ایروانی اظهار داشت: شما به متهم خاتمی پور گفتی كه خودش را گم و گور كند. گفتی چند روز گوشی را خاموش كند. مدارك این مطلب وجود دارد. وی ادامه داد: شما در جلسه دادگاه حتی متهمان را تهدید و به انها تلقین كردید. قاصی صلواتی ختم جلسه امروز را اعلام نمود و ادامه رسیدگی به پرونده را به بامداد فردا موكول كرد.

1398/07/13
21:46:53
5.0 / 5
3113
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری