اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت...

از اعلام حكم جعبه سیاه پرونده نفتی تا حكم شهرام جزایری

از اعلام حكم جعبه سیاه پرونده نفتی تا حكم شهرام جزایری آی وكیل: در آخرین هفته از مهرماه خبرهای مهمی در حوزه های مختلف حقوقی و قضائی منتشر شد كه مهمترین آنها برگزاری پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده و توضیحات سخنگوی دستگاه قضا درباب پرونده های مهم قضایی همچون پرونده روح الله زم، شهرام جزایری، حسین فریدون، هفته تپه ای ها و... در نشست خبری اش با خبرنگاران بود.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، در زیر مروری بر مهمترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت خواهیم كرد.

اصلی ترین راهكار پیش گیری از فساد، شفاف سازی نظام اقتصادی كشور است


رئیس قوه قضائیه در این هفته اظهار داشت: اصلی ترین راهكار پیش گیری از فساد، شفاف سازی نظام اقتصادی كشور و نهادینه سازی شفافیت است.
همین طور بخشنامه "سجل قضایی" از طرف رئیس قوه قضاییه ابلاغ گردید.

بعد از «زم» كسی دستگیر نشده است؛ به یكدیگر بهتان نزنید/ صدور حكم جعبه سیاه پرونده نفتی


سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: تا امروز غیر از خود روح الله زم فرد دیگری از بخش های مختلف چه در دولت و چه در قوه و چه در نیروهای مسلح بازداشت نشده است و بی جهت گمانه زنی نشود. سفارش ام این است كه انگشت بهتان به سمت یكدیگر روانه نكنید.
او همینطور از صدور حكم بدوی برای جعبه سیاه پرونده بابك زنجانی آگاهی داد و اظهار داشت: پس از «زم» دستگیری جدیدی انجام نشده و شهرام جزایری به ۷ سال حبس محكوم شده است.
اسماعیلی درباره میزان بازگشت ارزهای اعطایی ناشی از صادرات اظهار داشت: انتظار ما بر این است كه اعداد و ارقام صحیح و دقیق باشد.
سخنگوی قوه قضائیه در این جلسه در ارتباط با تشكیل پرونده كیفری برای ۱۰۵ مدیر، خرابكاران خرم آباد آزاد شدند، بازداشت یكی از منسوبان رژیم طاغوت، پرونده آقای احمدی نژاد و پرونده حسین فریدون، وضعیت پرونده هفت تپه ای ها نیز توضیحاتی ارائه كرد.

اقدام جدید قوه قضاییه برای تماسهای تلفنی زندانیان
سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: اقدام جدیدی در سازمان زندان ها در این زمینه آغاز و نرم افزار جدیدی تهیه شده است كه طی آن به زندانیان گفته شده كه شماره خانواده و بستگان در این سامانه ثبت گردد و آنها صرفا با شماره هایی كه در سامانه ثبت شده می توانند تماس بگیرند؛ این كار اقدامی در جهت به حداقل رساندن عوارض تماس است.

از زمان انتصاب آیت الله رئیسی، در جلسه سران قوا بحثی درباره FATF نشده است
سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: از زمان انتصاب آیت الله رئیسی بعنوان رئیس قوه قضائیه و حضور ایشان در جلسه سران قوا، هیچ گونه بحثی پیرامون FATF مطرح نگردیده است.

كنگره میلیونی اربعین فتنه عراق را به حاشیه برد


دبیر شورای نگهبان در جلسه شورای نگهبان اظهار داشت: حضور میلیون ها عاشق امام حسین مقابل السلام از سراسر جهان در راهپیمایی اربعین فتنه عراق را به حاشیه برد.

طرح تشدید مجازات اسید پاشی تایید شد


سخنگوی شورای نگهبان از تایید طرح تشدید مجازات اسید پاشی آگاهی داد.


ادامه تحصیل بوسیله آزمون سراسری برای افرادی كه دوبار كنكور داده اند بلا مانع شد


هیات عمومی دیوان عدالت اداری با ابطال یك بند از دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سال ۹۷، شركت داوطلبانی كه در دوره های قبلی كنكور پذیرفته شده اند را برای سال های بعد بلامانع دانست.


كمك ستاد دیه به 1087 زندانی مهریه و نفقه/ ۳۳۱۸ زندانی جرایم غیرعمد آزاد شدند


مدیرعامل ستاد دیه كشور به تشریح عملكرد ستاد دیه در نیمه نخست سال ۹۸ پرداخت و اظهار داشت: بااینكه مساعدت زندانیان مهریه هیچ گاه در اولویت آزادی های ستاد دیه قرار نداشته و ندارد اما به سبب وضعیت بغرنج بعضی از این محكومان و طولانی شدن مدت حبس افراد یاد شده نه بطور مستقیم بلكه در زمینه تامین پیش قسط اعسار، ستاد دیه به ۸۴۸ زندانی مهریه كمك كرده و ۲۳۹ مددجوی بدهكار نفقه را نیز با لحاظ موقعیت معیشتی اعضای خانواده این زندانیان مورد حمایت قرار داده است.
سیداسدالله جولایی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: به همت خیرین نوعدوست از پنجم فروردین امسال تا مهر ماه، تعداد ۳۳۱۸ زندانی جرایم غیرعمد با مبلغ بدهی نزدیك به ۹ هزار میلیارد ریال از سطح زندان های كشور آزاد شده اند.

سامانه ثبت دارایی مسئولان روی شبكه ملی قرار گرفت


امكان دسترسی به سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و كارگزاران جمهوری اسلامی ایران از بستر شبكه ملی در داخل كشور برقرار شد. مسئولان سراسر كشور كه دارای حساب كاربری "ثنا" (ثبت نام الكترونیك قضایی) هستند از امروز می توانند با مراجعه به نشانی https: //amval.adliran.ir دارایی و اموال خودرا اظهار كنند.

یك منبع آگاه: حسین فریدون در زندان حاضر است


یك منبع مطلع در سازمان زندان ها هم اظهار داشت: حسین فریدون در زندان حاضر و در حال گذراندن دوران محكومیتش است. بدین سان خبر مرخصی حسین فریدون تكذیب می شود.

شبنم نعمت زاده: پدرم پدر خوبی نبود/ اعتبارم از همه چیز مهمتر است


چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده دختر وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، احمدرضا لشگری پور و شركت توسعه دارویی رسا بامداد امروز(دوشنبه) 29 مهرماه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام در مجتمع قضایی امام خمینی(ره) اجرا شد. در این نشست وكیل شركت رسا و شبنم نعمت زاده به ارائه دفاعیات پرداختند.
قاضی مسعودی مقام بعد از اختتام این جلسه اظهار داشت كه آخرین جلسه دادگاه بامداد چهارشنبه هفته جاری در مجتمع قضایی امام خمینی برگزار می گردد و در جلسه آتی آخرین دفاعیات متهم لشگری پور ستاندن خواهد شد.
همچنین پنجمین جلسه دادگاه دختر وزیر سابق نیز انجام شد.

تذكر قاضی به شبنم نعمت زاده: حجابتان طوری باشد كه صدایتان را بشنویم


قاضی مسعودی مقام در پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده خطاب به وی اظهار داشت: به شكلی حجاب خودرا رعایت كنید هم شما بتوانید صحبت كنید و هم ما بتوانیم صدای شما را بشنویم و متوجه صحبت هایتان شویم.
در این نشست لشگری پور متهم ردیف دوم پرونده آخرین دفاعیات خودرا بیان كرد و وكیل مدافع متهم شبنم نعمت زاده نیز به دفاع پرداخت.
قاضی مسعودی مقام كه در جلسه قبلی گفته بود امروز پنجمین و آخرین جلسه دادگاه شبنم نعمت زاده برگزاتر می شود درانتها جلسه امروز اظهار داشت: به سبب طولانی شدن دفاعیات متهمان یك جلسه دیگر احیانا دوشنبه به صورت علنی برگزار می گردد.

به نعمت زاده مهلت نمی دهیم/ رسیدگی به پرونده ۶ میلیارد یورویی/ تعقیب متهم پرونده طبری
قاضی مسعودی مقام در جمع خبرنگاران درباره درخواست های خانواده متهم نعمت زاده اظهار داشت: از من كه درخواست نداشتند اما به مراجع دیگر نامه نگاری كردند و به ما منعكس شده و اعطای مهلت خواستند اما مهلت داده نمی گردد.

ثبت ۷ میلیون سند در دفاتر اسناد رسمی در شش ماه نخست 1398


رئیس كانون سردفتران و دفتریاران اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست سال ۹۸، ۷ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۲۶ سند در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده كه در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، ۱۳۲ هزار سند رشد داشته است.

گزارش ایسنا از پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات ۹ متهم اقتصادی


پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده 9 متهم اقتصادی در خصوص بی نظمی در نظام اقتصادی كشور به ریاست قاضی موحد در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی شروع شد.
در این نشست رسیدگی، وكیل مدافع متهم فلاحتیان ادامه دفاعیاتش را بیان كرد و متهم اسماعیل احدی نیز تفهیم بهتان شد و دفاعیات خودرا بیان كرد. همین طور قهرمانی نماینده دادستان نیز توضیحاتی درباب دفاعیات وكیل فلاحتیان بیان كرد و از او خواست كه مستندات دلیلهای خودرا به دادگاه ارائه نماید. قهرمانی درباب دفاعیات متهم احدی نیز توضیحاتی ارائه كرد.

فراخوان آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلحمعاونت منابع انسانی قوه قضاییه در اطلاعیه ای از فراخوان آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلح آگاهی داد.

رسیدگی به مشكلات ۵۰ نفر در دیدار مردمی مسئولین دادگستری تهران


مسئولین قضائی دادگستری استان تهران در دیدار مردمی به مشكلات حقوقی ۵۰ نفر از مراجعین رسیدگی كردند.

برخورد قاطع با دفاتر «ازدواج آریایی»


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اظهار داشت: گزارش هایی واصل شده است كه در بعضی از دفاتر ازدواج، صیغه هایی تحت عنوان آریایی و امثال آن جاری می شود كه مغایر شرع و قانون است و با این دفاتر بایستی برخورد قاطع به عمل آید.

كمك ۳۰۰ میلیونی خیر تهرانی به زندانیان جرائم غیر عمد استان تهران


مدیرنمایندگی ستاد دیه استان تهران اظهار داشت: هموطن نیكوكار تهرانی با مبلغ ۳۰۰ میلیون تومانی توانست ۱۱ نفر از مددجویان این استان تهران را از زندان آزاد كند.
منبع:

1398/08/03
22:50:51
5.0 / 5
3687
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده