رئیس قوه قضائیه:

ادامه مبارزه قاطعانه با مفاسد اقتصادی

ادامه مبارزه قاطعانه با مفاسد اقتصادی به گزارش آی وكیل رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینكه مبارزه با مفاسد اقتصادی به صورت قاطعانه ادامه دارد، اظهار داشت: عمیقا معتقدیم كه كیفیت نباید فدای كمیت شود، قضات باید با حوصله مو را از ماست بیرون بكشند.


به گزارش آی وكیل به نقل از مهر، ظهر امروز پنج شنبه در ادامه سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی به تبریز، وی با قضات و كاركنان دستگاه قضایی استان آذربایجان شرقی دیدار نمود.
رئیسی در این جلسه اظهار داشت: خاصیت مردم آذربایجان دلدادگی ویژه به دوده عصمت و طهارت است. كار در دستگاه قضایی خیلی مشكل است. رسیدگی به دعاوی و خواسته های مردم، رسیدگی به جرایم و صدور احكام كار سختی است.
وی اضافه كرد: مال، جان و آبروی مردم در بین است. تشخیص درست حكم و تصمیم درست، كار آسانی نیست. برخی تلاش دارند حقیقت بر قاضی پوشیده شود، حق باطل شود و باطل، حق جلوه داده شود. برخی با فضاسازی قصد گمراه كردن قاضی را دارند و باید قضات دقت كافی را داشته باشند.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: آنچه می تواند ما را به حق برساند و سره را از ناسره جدا كند، تقوا است. وجود تقوا موجب می شود كه تشویق مشوقان وی را از راه درست و حقیقت جدا نكند. دل اگر ظرفیت پیدا كند نه با تشویق، نه با تردید و نه با تهدید، هیچگاه میدان را خالی نمی نماید.
وی اضافه كرد: نكته بعدی در قضاوت بروز شدن علم و دانش است. هیچكس نباید مطالعات علمی خودرا بسنده به مدرك تحصیلی خود كند. مسلط بودن به قوانین و مقررات شرط لازم برای قضات است.
رئیسی گفت: در بعضی موضوعات تخصصی مثل صنعت، شاید قاضی متخصص نباشد اما باید با متخصصین مشورت كند. شناخت سوژه هم مسئله مهمی است، عمیقا معتقدیم كه كیفیت نباید فدای كمیت شود. قضات باید با حوصله مو را از ماست بیرون بكشند.
وی اظهار داشت: بعضی از پرونده ها جنبه ویژه دارد، پرونده هایی كه به دغدغه مردم تبدیل گشته است اولویت رسیدگی دارد. حل شدن معضل اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی در یك منطقه باید اولویت داشته باشد. بررسی پرونده ها و صدور احكام باید به صورت شفاف در معرض دید فضلا، صاحب نظران و وكلا گذاشته شود.
رئیس قوه قضاییه اضافه كرد: بعضی از پرونده ها در آذربایجان به مشكل مردم تبدیل گشته است كه باید رسیدگی شود. علاوه بر پیگیری این پرونده ها، باید مسائل كارشناسی و لطمه شناسی شود. اهمیت جایگاه قضا بركسی پوشیده نیست اما قضات باید در تصمیمات قاطع، به هنگام خودرا اثبات كنند. باید در دادگاه های ما قضات جوری باشند كه وقتی نام قاضی شنیده شد، همه بگویند او نفوذ ناپذیر است و از هیچ كس سفارش نمی پذیرد.
رئیسی با اشاره به پرونده های كه دغدغه مردم هست اضافه كرد: رسیدگی به این گونه پرونده های كه مشكلات یك جمع است باید یك نگاه ویژه داشته باشند و سریع و دقیق رسیدگی شود و مردم نیز در جریان این رسیدگی ها قرار گیرند.
وی با اشاره به پرونده هایی كه دغدغه مردم اضافه كرد: درباب لطمه شناسی باید ساختاری دنبال شود و به معضلات شركت های تعاونی مشكل دار رسیدگی شود. قضاوت باید عاشقانه باشد و انجام تكالیف اداری نباشد، كارویژه، نگاه ویژه می طلبد و می خواهیم كار ویژه ای در خور توجه آقا امام زمان انجام دهیم.
وی اظهار داشت: یقین بدانید برخورد با تخلفات موجب مصونیت و سربلندی قوه قضائیه می شود. كسانی كه قاضی هستند و كار اداری انجام می دهند باید برگردند به شغل قضاوت و در پست های اداری از كاركنان استفاده كنند و از قضات ققط در قضاوت بهره گرفته شود.


منبع:

1398/08/10
14:21:32
5.0 / 5
3619
تگهای خبر: پرونده , تخصص , تخلف , دادگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده