شروع به كار گروه های تخصصی سه قوه در زمینه تنقیح قوانین

شروع به كار گروه های تخصصی سه قوه در زمینه تنقیح قوانین آی وكیل: گروههای تخصصی سه قوه در زمینه تنقیح قوانین و مقررات شروع به كار كردند.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، حسین میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس بامداد امروز شنبه در آیین شروع به كار گروههای تخصصی تفاهم نامه ملی سه قوه در زمینه ی تنقیح قوانین و مقررات اظهار داشت: یازدهم تیر ماه سال جاری تفاهم نامه بین سه قوه در زمینه تنقیح قوانین به امضا رسید. من از شروع مسئولیتم در این مجموعه به این نكته فكر می كردم كه تنقیح قوانین به هر سه قوه مربوط است و كثرت نهادهای قانون گذار بر این مشكل می افزاید.
وی تصریح كرد: همه جا صحبت از تورم قوانین، نامشخص بودن و پراكنده بودن آنهاست و از ابتدا این احساس وجود داشت كه قسمتی از این مشكل به عدم تفاهم، همكاری و محافظه كاری بر می گردد. پس ما برای به سامان رسیدن این كار به هماهنگی سه قوه نیاز داشتیم. خوشبختانه خانم جنیدی و آقای مصدق معاونان حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضاییه به دنبال انجام این كار بودند.
میر محمد صادقی، با اشاره به انعقاد تفاهم نامه و تقسیم وظایف سه قوه در زمینه تنقیح قوانین اشاره كرد: همین طور كارگروه اجرایی متشكل از نمایندگان سه قوه تشكیل شد. دبیرخانه شكل گرفت و هر سه قوه افرادی را برای عضویت معرفی كردند كه دانش و تجربه كافی را نیز دارا هستند.
معاون قوانین مجلس با بیان این كه شیوه نامه اجرای سه قوه ریل گذاری اولیه در زمینه تنقیح قوانین و مقررات است، اظهار داشت: این كه ما به نتیجه عملی برسیم یا نه مستلزم همكاری هر سه قوه است و در این صورت گسترشی را در حوزه ادبیات تنقیحی شاهد خواهیم بود. اگر هر كدام از ما در مدت مسئولیت محدودمان تلاش نماییم بنیان درستی را بگذاریم و به نظام قانون گذاری خدمت نماییم كامیاب خواهیم بود. خوشبختانه ریل گذاری اولیه خوب پیش می رود و كار با سهولت بیشتری پی گرفته خواهد شد. بااینكه كار دشوار است و شاید زودبازده نباشد.
میر محمد صادقی افزود: از معاونت های حقوقی و پارلمانی دستگاهها می خواهیم زیر مجموعه خودرا تشویق و قوانین و مقررات مربوطه را تنقیح كنند تا بتوانیم در دوران باقیمانده مجلس به نتیجه ای برسیم. هر نتیجه ای هم كه حاصل شود كار مشترك هر سه قوه است. امیدواریم با مساعدت سه قوه شاهد تحولی در نظام قانون گذاری باشیم.
به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه نیز در این جلسه تصریح كرد: فرایندی كه بعد از امضای تفاهم نامه سه قوه تهیه بخشنامه و شیوه نامه اجرایی طی شد نشان دهنده ی آن است كه این كار به سرعت با مدیریت خوب آقای میرمحمد صادقی پیش می رود. با عنایت به اینكه این مساله در سیاست های كلی نظام قانون گذاری نیز پیش بینی شده تاكید بر این امر دو چندان می شود كه ما در هر سه قوه این كار را جدی بگیریم.
مصدق با اشاره به تحول در معاونت حقوقی قوه قضاییه و ارتقای ساختار بخش مربوط به تنقیح قوانین اشاره كرد: ما از این پروسه راضی هستیم و امیدواریم به نتیجه خوبی برسیم. تنقیح قوانین در مورد قوانین كیفری مصادف با اقدام دیگری در معاونت حقوقی شده و آن این است كه درباب قوانین كشوری و حقوقی كاری را آغاز كردیم كه قوانین دست و پا گیر توسط مجلس را اصلاح یا حذف نماییم. كه 50 درصد این كار انجام شده است.
معاون حقوقی قوه قضاییه افزود: ما درباب قوانین كیفری، افزایش بی رویه مجازات ها و فرمول های اعمال تخفیف مشكل جدی داشتیم كه در حال حل آن هستیم. بتازگی نیز طرح تقلیل مجازات در مجلس تصویب شده و به كمیسیون مربوطه رفته كه ان شاء الله پخته شود و آثار خوبی داشته باشد.
وی یاد آور شد: به موازات اینكه كارگروهها راجع به تعزیرات كار تنقیحی می كنند، پیش نویس كار تقنینی هم انجام می شود به هر حال تعزیرات قسمت مهم و عمده قانون كیفری ما است و امیدواریم در نیمه اول سال آینده آنرا تقلیل بدهیم.
منبع:

1398/08/25
13:56:29
5.0 / 5
3271
تگهای خبر: تخصص , حقوق , قانون , قوه قضاییه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده