در آخرین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده نجفی مطرح شد؛

نجفی: چهل سال خدمتم را ببینید

نجفی: چهل سال خدمتم را ببینید آی وكیل: دومین جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به اتهامات محمد علی نجفی در حالی انجام شد و محمد علی نجفی آخرین دفاعیات خودرا ارائه داد كه نماینده دادستان خواهان اشد مجازات برای متهم شد.


به گزارش آی وكیل به نقل از مهر، همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران- بامداد روز سه شنبه ۷ خردادماه با شلیك گلوله به قتل رسید و عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خودرا اختلافات خانوادگی عنوان نمود. سه جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در شعبه ۹ دادگاه كیفری یك استان تهران به ریاست قاضی محمدی كشكولی برگزار گردید. نهایتا غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هشتم مرداد ماه ۹۸ با اشاره به صدور رای پرونده قتل میترا استاد و ابلاغ آن به وكلای طرفین پرونده، اظهار داشت: در كیفرخواست، سه عنوان اتهامی برای متهم عنوان شده قتل عمد، ایراد آزار غیرموثر در قتل و همین طور نگهداری اسلحه غیرمجاز. دادگاه در دو سوژه متهم را مجرم تشخیص داده؛ «قتل عمد» را محرز دانسته و با عنایت به تقاضای اولیاء دم در خصوص قصاص چون حق الناس است حكم به قصاص صادر كرده است. دادگاه در مورد «ایراد آزار غیر موثر در قتل» رای برائت صادر كرده چون دادگاه بر خلاف دادسرا به این نتیجه رسید كه صدمات وارده به مقتول «یك صدمه» بوده، دو تیر به او به هدف خوردن نكرده بلكه یك تیر ابتدائا به كف دست به هدف خوردن كرده از دست عبور كرده و در قفسه سینه مقتوله جای گرفته است. به سبب قانون هر گاه ضربه، ضربه واحدی باشد هر چند جراحات گوناگون باشد یك حكم صادر می شود و چون با اقدام واحد این عمل انجام شده، همان حكم اشد كه «قصاص» است مورد حكم دادگاه قرار گرفته است. محمدعلی نجفی از بهتان دیگر تبرئه شده و در مورد «نگهداری سلاح غیر مجاز» هم دادگاه ایشان را به دو سال حبس محكوم كرده است.۲۳ مردادماه برادر میترا استاد نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اعلام رضایت از قصاص نجفی آگاهی داد. سی شهریور ماه یك منبع مطلع در دیوان عالی كشور در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده نجفی در دیوان عالی كشور اظهار داشت: اعتراض مطرح شده در پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت و شعبه ۴۱ دیوان عالی كشور نواقصی در پرونده اعلام نموده است. وی ادامه داد: هم اكنون و با عنایت به این نواقص، شعبه مذكور فعلا محكومیت قتل عمد را نقض كرده و باید بررسی ها و كارشناسی های لازم در این خصوص انجام و نقص مطرح شده رفع گردد. جلسه اول رسیدگی مجدد به پرونده روز چهارشنبه برگزار گردید در آن جلسه نماینده دادستان تقاضای جمعا ۱۷سال حبس برای نجفی را داشت. در ابتدای جلسه امروز نیز قاضی محمدی كشكولی از متهم محمدعلی نجفی خواست تا با حضور در جایگاه به بیان دفاعیات خود بپردازد.
نجفی ضمن حضور در جایگاه خطاب به قاضی اظهار داشت: از صبر و شكیبایی شما جهت استماع دفاعیات تشكر می كنم. اینكه ما برای روشن شدن تمام ابعاد ماجرا اصرار می نماییم به خاطر آن است كه به مدلی برسیم تا برمبنای آن بتوانیم شواهد و قرائن را بگوییم.
وی اضافه كرد: در این پرونده غیر از بحث حقوقی باید بحث علمی و كارشناسی هم مطرح شود.
نجفی همین طور توضیحاتی را در ارتباط با كارشناسی های در این پرونده انجام داد و اظهار داشت: كارشناسان اعلام نمودند كه تغییر شكل گلوله و افت سرعت سبب شده گلوله از بدن خارج نشود این اگر صحت داشته باشد به این معناست كه گلوله با یك جسم سخت برخورد كرد كه به نظر ما دیوار است اما كارشناسان می گویند به علت برخورد با استخوان دست تغییر شكل داده است.
وی در ادامه و با اشاره به اینكه نباید تلافی جویانه برخورد كرد، اظهار داشت: این دادگاه می گذرد و همه ما می گذریم و اینكه باقی می ماند این است كه باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشیم.
در ادامه قاضی محمدی كشكولی خطاب به متهم اظهار داشت: چهار كارشناس سلامت روان شما در روز حادثه را اعلام نمودند اما شما می گویید در شرایط غیرارادی و بی اختیاری قرار داشتید. این مسائل متعارض با نظر روانپزشكان است. در این رابطه اگر مطلبی دارید بگویید.
نجفی در دفاع از خود اظهار داشت: به آنها گفتم شما چطور ۷۲ ساعت پس از حادثه تشخیص می دهید كه من در آن زمان در شرایط عادی و متعادل بودم یا خیر كه آنها پاسخ دادند كه ما در گزارشی كه می دهیم نمی گوییم شما در شرایط روانی متعادلی بودید یا خیر بلكه می گوییم شرایط غیرعادی برای ما احراز نشده است.
وی خطاب به رئیس دادگاه اظهار داشت: مدعی نیستم كه از نظر روانی مشكل داشتم، عرضم این است كه وقتی وارد حمام شدم در ارتباط با شلیك گلوله اول ایشان من را به عقب هل دادند بدین سبب گلوله ای شلیك شد و به كابینت خورد بقیه گلوله ها چند ثانیه طول كشید و اینها در حالی بود كه ایشان دست من را گرفته بود و حتی چند بار من گفتم كه دست مرا رها كن.
نجفی با اشاره به اینكه من هیچ گاه با اراده و با هدف شلیك نكردم اظهار داشت: وقتی گلوله ها به در و دیوار به هدف خوردن كرده یعنی غیرعادی بوده است.
وی در پاسخ به سوال قاضی در خصوص اینكه پس از شلیك چندمین گلوله فهمیدید كه به ایشان به هدف خوردن شده است، اظهار داشت: آخرین گلوله كه فكر می كنم چهارمی است ایشان به عقب رفتند و پس از آن هیچ شلیكی انجام نشد و اسلحه را جلوی آینه كمد گذاشتم جلو رفتم و دست روی پیشانی مرحومه گذاشتم و دیدم علایم حیات ندارند و دیدم روی سینه اش سوراخ بوجود آمده است.
در ادامه قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: چه زمانی فهمیدید دست ایشان از دست شما جدا شده است كه متهم پاسخ داد كشمكشی داشتیم چون ایشان هول شده بود دست مرا گرفته بود و بنابراین من اسلحه را به سمت بالا بردم و پس از شلیك چهار گلوله دیدم ایشان دست من را رها كرده است.
نجفی در پاسخ به سوال قاضی در خصوص اینكه تا آخرین زمان اسلحه دست چه كسی بود، اظهار داشت: دست من بود اما در كشمكش ها ایشان دو دستش را روی شانه من گذاشت و از جایی به بعد هم با دست اهتمام داشت اسلحه را بگیرد.
توضیحات نجفی از غیرارادی بودن شلیك ۵ گلوله
قاضی محمدی كشكولی خطاب به نجفی اظهار داشت: با چه انگیزه و قصدی وارد حمام شدید؟ كه نجفی پاسخ داد: به عصبانیت لحظه ای گرفتار شدم البته از چند مدت قبل با ایشان بحث داشتیم و من بارها به ایشان گفتم با پرداخت مهریه به صورت توافقی جدا شویم اما روز حادثه ایشان به من اظهار داشت كه پس از حمام به جایی می خواهد برود و این موجب شد عصبانی شوم.
وی در ادامه دفاعیات خود اظهار داشت: با اسلحه وارد حمام شدم تا ایشان را بترسانم بالشی هم كه بردم برخلاف چیزی كه می گویند برای خفه كردن صدای گلوله بوده است، برای پنهان كردن اسلحه بود من نمی دانستم بالش صدای گلوله را می گیرد البته بعید هم می دانم چون محل حادثه كوچك بود و صدا اكو می شد بالش را بردم تا ایشان اسلحه را نبیند می خواستم ببرم تا به او بگویم ببین كار ما به كجا ممكنست كشیده شود.
نجفی افزود: تصورم این بود كه ایشان زیر دوش هستند اما وقتی وارد حمام شدم با ایشان سینه به سینه شدم و مرحومه با دیدن اسلحه هول شد و ترسید و همان لحظه دستانش را روی شانه من گذاشت و فكر می كنم لیز خورد و من را هول داد و همین موجب شد كه گلوله ای شلیك شود من تلاش كردم گلوله ای كه شلیك می شود به سمت بالا بخورد به خاطر همین كلا اسلحه را به سمت بالا بردم.
نجفی در پاسخ به سوال قاضی در خصوص اینكه در هنگام شلیك گلوله خود شما هم ترسیدید، اظهار داشت: بله حتی سه چهار بار داد می زدم و به او می گفتم دست مرا ول كن.
نجفی در پاسخ به سوال دیگر قاضی در خصوص اینكه شما گفتید گلوله چهارم كه شلیك شد به مرحومه به هدف خوردن كرد در این رابطه چه توضیحی دارید، اظهار داشت: چهارم پس از اولی آن موقع فكر می كردم چهار گلوله شلیك شده است اما در پلیس آگاهی فهمیدم پنج گلوله شلیك شده است.
نجفی در پاسخ به این سؤال كه اصلا اسلحه چند گلوله داشت، اظهار داشت: كلا ۱۳ گلوله داشت كه ۵ گلوله آن شلیك شد.
در ادامه قاضی محمدی كشكولی خطاب به متهم نجفی اظهار داشت: كارشناسان اعلام می كنند محل به هدف خوردن گلوله ها با اعترافات شما همخوانی ندارد. چطور توجیه می كنید كه گلوله به دست خورده یا به بدن به هدف خوردن كرده است؟ چطور می شود گلوله به استخوان برود و كمانه كند؟ در این رابطه چه توضیحی دارد كه نجفی اظهار داشت: در این رابطه دو نظریه مطرح است اگر نظریه دوم را بپذیریم چون مسیر حركت گلوله در بدن با زاویه ای بیشتر در دست حركت كرده است، پس وقتی به دست خورده احتمال دارد كمانه كرده باشد اما برمبنای امر واقعی می گویم وقتی ایشان دست مرا رها كرد به وان افتاد و دیگر گلوله ای شلیك نشد و مطمئن هستم اینطور نبود كه ایشان دست را جلوی سینه بگذارد آنچه اتفاق افتاده این است كه از چهار گلوله پس از اولی احیانا گلوله سوم به دست ایشان خورده و به داخل وان افتاده بدین سبب یك گلوله به دست و سپس به وان خورده و گلوله آخر به دیوار به هدف خوردن كرده و كمانه كرده و به سینه خورده است.
در ادامه قاضی كشكولی خطاب به متهم نجفی اظهار داشت: آنچه كه ما دیده ایم این بوده كه شما پشت به دیوار بوده اید بدین سبب اگر به دیوار گلوله می خورده باید به پشت شما هم به هدف خوردن می كرده و از سینه شما بیرون می آمد، كه متهم اظهار داشت: من پشت به دیوار نبودم و دیوار سمت راست بنده بوده است.
قاضی خطاب به نجفی افزود: اگر گلوله كمانه می كرده باید به شما هم به هدف خوردن می كرده، چطور توجیه می كنید؟ نجفی اظهار داشت: دیواری كه در ارتباط با آن صحبت می كنید دیوار شرقی است و شمال حمام هم وان قرار داشته است. مرحومه پشتش به شمال یعنی وان بوده است.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: خانم عقب عقب رفته و به وان سقوط كرده و فرض نماییم همزمان كه سقوط كرده با زاویه ۶۰ درجه گلوله خورده است. هر طور كه تصور كنید خانم در حالت ایستاده گلوله نخورده است.
نجفی در دفاع از خود تصریح كرد: من حد فاصل بین دیوار و آن مرحوم نبودم.
قاضی كشكولی خطاب به نجفی آخرین تحلیل تان درباب انگیزه ورود به حمام و قتل را بگویید. نجفی مدعی شد: وقتی وارد حمام شدم ایشان صورتشان به دیوار جنوبی و پشت به دیوار شمالی بود و من بالعكس. گلوله مورد بحث هم به دیوار شرقی برخورد كرده است. در یك فاصله كوتاه ۴ شلیك شده و ما هم در حال حركت بودیم. این طور نبوده كه توقف كرده باشیم چونكه كشمكشی وجود دارد. بنده حائل بین دیوار و آن مرحومه نبودم.
نجفی خاطرنشان كرد: برداشتم این است كه در ارتباط با دو گلوله آخر، گلوله سوم گلوله ای بوده كه به دست ایشان خورده، وارد وان شده و گلوله بعدی به دیوار سمت چپ به هدف خوردن كرده است.
نجفی با اشاره به اینكه این گلوله اخر در بازگشت توانسته به ایشان و یا من برخورد داشته باشد، اظهار داشت: متأسفانه به ایشان برخورد كرد و در بدن حركت كرده و حتی گلوله مذكور كمی دفرمه شده و سرعت آن طوری گرفته شده كه از بدن خارج نشده است.
در ادامه گودرزی وكیل متهم با حضور در جایگاه به دفاع از موكل خود پرداخت و اظهار داشت: در ارتباط با مطالب نماینده دادستان، نكاتی را مطرح می كنم. ایشان در جلسه قبلی اعلام نمود این اتفاق نظم جامعه بین المللی را به هم ریخته است. این طور كه گفته می شود انسان فكر می كند كه این اتفاق سبب شده جنگ جهانی رخ دهد. البته اینترنت موجب برخی مسائل هم شده اما این طور نباید باشد كه شما برای موكل بنده حبس های طولانی بخواهید.
وی با اشاره به اینكه نجفی ۴۰ سال از عمر و جوانی خودرا فدای آموزش و پرورش كشور كرده است، تصریح كرد: هزاران نفر از معلمان به جهت اینكه من به آقای نجفی كمك كنم، به بنده نامه نوشته ام. سوابق آقای نجفی موجود است. مدارس و خیریه هایی كه ایشان ساخته اند هم موجود است. نماینده دادستان می گوید كه این فرد مستحق هیچ گونه تخفیفی نیست. مگر نجفی خودرا به پلیس معرفی نكرد. مگر سلاح را تحویل نداد. حتی وقتی نیمه شب هم احضار شد بامداد جمعه، خودش را معرفی نمود. تا به امروز هم موكل من مصاحبه ای نداشته است. حال علت این همه عصبانی بودن چیست.
وی اظهار داشت: حتی آقای شهریاری چندین بار اعلام نموده كه آقای نجفی مطالب را شرافتمندانه بیان كرده است.
قاضی محمدی كشكولی در واكنش به نحوه دفاع وكیل نجفی خطاب به وی اظهار داشت: اینها در دفاع ماهوی نیست و نماینده دادستان بعنوان نماینده جامعه مطالبی را می گوید. شما هم گلایه نكنید.
گودرزی اظهار داشت: آقای شهریاری نسبت به تغییر مجازات از الف به ب اعتراض كرد اما دیوان عالی این مورد را رد كردو حالا بر سر یك سوژه مختومه آقایان بحث می كنند. ایشان در ادامه با اشاره به اینكه یك گله دیگر هم دارم، خاطرنشان كرد: نماینده دادستان اظهار داشت كه گلوله مستقیم از دست خارج شده و به بدن به هدف خوردن داشته است. این در شرایطی است كه این مورد نظریه اول كارشناسان پزشكی قانونی بوده اما پس از آن تغییر كرده است و كارشناسان در جلسات مختلف بخش هایی از ابهامات را مطرح نمودند. حتی عزتی یكی از كارشناسان پرونده نجفی بی هدف تیراندازی كرده است. در ادامه گودرزی با اشاره به اینكه خون در چند كاشی مانده به وان ریخته شده، اظهار داشت: ما می گوییم خون ها روی كف حمام بوده و در وان خون بسیار كمی ریخته شده بود و اینها به این معناست كه گلوله به دست خورده است. ایشان در ادامه با اشاره به اینكه برگه معاینه جسد حكم سند رسمی را دارد، اظهار داشت: البته در مواردی می توان برگه ها را اصلاح كرد. اما آنچه پزشك تشریح می بیند و صورت جلسه می كند با نظریه تكمیلی نمی تواند تطبیق داد و این مورد اعتراض ماست. گودرزی افزود: استخوان دنده دوم بعنوان تنها استخوانی است كه شكسته شده است. با این وجود هیات كارشناسی در ارتباط با دفرمه شدن گلوله كماكان ابهاماتی دارند. نكته بعدی در ارتباط با آزمایش DNA خون موجود روی گلوله زیر وان است كه شما گفتید نیازی به این كار نیست. وكیل مدافع محمدعلی نجفی به دفاع از موكل خود پرداخت و اظهار داشت: از نظر من این قتل شبه عمد است و ادله ای را در این رابطه در محضر دادگاه ارائه می كنم یكی از این ادله مربوط به شرایط و جزئیات صحنه است. مطالبی كه نجفی گفت از روز اول تا امروز یك كلمه تغییر نیافته است. برخی كارشناسان پرونده هم گفتند ایشان قصد و غرضی نداشته و كشمكش رخ داده بود بدین سبب عدم اراده در قتل وجود داشت. ایشان در ادامه به یكی دیگر از ادله های خود اشاره و خاطرنشان كرد: دفرمه شدن گلوله مساله بسیار مهمی است كه نباید از آن غافل شد. نكته بعدی در ارتباط با به هدف خوردن گلوله به صورت كج در بدن است. سوژه قرار گرفتن دست و به هدف خوردن گلوله و رفتن به سینه امری محال است چونكه با زاویه به هدف خوردن تطابق ندارد چونكه اگر گلوله مستقیم می خورد احتمال داشت از بدن بیرون برود. گودرزی افزود: بر فرض صحت كارشناسان فرض می نماییم كه هر چه گفته شده درست است پزشكی قانونی اعلام نموده بود گلوله در دست وارد شده و مستقیما خارج شده اما كارشناسان گفته اند سوراخ ورودی به مچ دست نزدیك تر است و این بیان كننده این است كه گلوله به كف دست خورده است و مستقیم وارد نشده و گرفتار افت سرعت شده و طی طریق كرده است.نماینده دادستان: متهم مستحق تخفیف نیستمحسن اختیاری نماینده دادستان در دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده محمدعلی نجفی با حضور در جایگاه به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار داشت: اینكه گفته شده حب و بُغض وجود داشته است، صحیح نیست. مطالبی كه در كیفرخواست آمده، مطالب پزشكی، حقوقی و قانونی می باشد و خوب است كه وكیل آقای نجفی هم از آنها استفاده نماید. وی به یكی از جملات نجفی در دفاعیه خود اشاره و خاطرنشان كرد: آقای نجفی اظهار داشت كه بالشت را برای پنهان كردن اسلحه به حمام برده است، این در شرایطی است كه می شد اسلحه را در لباس و یا در كمرش بگذارد، بدین سبب باز هم ما می گوییم كه نجفی برای قتل قصد قبلی داشته است. نماینده دادستان در ارتباط با سوژه دفُرمه شدن گلوله و به هدف خوردن به كف دست اظهار داشت: استخوان جناغ استخوان بسیار محكمی است و بدین سبب دفُرمه شدن امری طبیعی است. ایشان در ادامه به یكی از گفته های وكیل نجفی اشاره نمود و اظهار داشت: آقای وكیل می گوید فضای مجازی حواشی قتل را بوجود آورده است، این در شرایطی است كه این وكیل و وكیل معزول نجفی مطالبی را در فضای مجازی مطرح و حواشی را بوجود آورده اند. اگر نجفی اقدام فرهنگی داشته، تشكر می نماییم اما همین مسئله و صاحب منصب بودن ایشان، مسئولیتش را بیشتر می كند و چه بسا ذی سمت داشتنش سبب شده رسانه های بین المللی هم روی این پرونده زوم كنند. اختیاری اضافه كرد: در ارتباط با ممنوعیت حمل سلاح هم باید بگویم كه آیا وكیل پرونده تضمین می دهد كه اگر نجفی سلاح داشته باشد، به فرد دیگری ضربه نزند. نماینده دادستان در ارتباط با رأی دیوان عالی كشور اظهار داشت: وكیل آقای نجفی می گوید كه دیوان عالی بند الف را رد كرده است. این مورد عدم تسلط وكیل را می رساند، چونكه دیوان عالی دستِ دادگاه را برای رسیدگِی باز گذاشته است، بدین سبب قتل، مشمول بند الف ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی است. وی در ارتباط با ایراد جرح به كف دست توضیح داد: این مورد ماده ۶۱۴ كه ۵ سال حبس را اشاره می كند، است. موكدا و قویاً اشد مجازات را در هر سه عنوان متهمی خواستاریم و با عنایت به خساراتی كه به لحاظ نظم عمومی زده شده است، متهم مستحق هیچ گونه تخفیفی نیست.آخرین دفاعیات محمدعلی نجفیمحمدعلی نجفی در آخرین دفاعیات خود در محضر دادگاه اظهار داشت: از حوصله دادگاه محترم تشكر می كنم و از این جهت شرمنده ام كه در امری دخیل بوده ام كه منجر به ایجاد هیجانات كاذب و منفی شد و وقت دستگاه قضایی هم گرفته شد. وی افزود: نماینده دادستان به درستی اشاره نمود كه من اگر مسئول نبودم اینطور نمی شد، اگر من مسئول نبودم مثل هزاران واقعه كه از همین نوع به وقوع می پیوندد، بودم. حتی دادیار در ابتدا به من گفت روزانه یك تا دو قتل خانوادگی داریم در حالیكه هیچ یك در سطح وسیع رسانه ای نمی گردد. نجفی با اشاره به اینكه این پرونده در سطح جامعه خیلی زود انعكاس پیدا كرد، اظهار داشت: مردم حساس بودند و این مورد را پیگیری می كردند در سطح خارج از جامعه هم انعكاس هایی پیدا كرد البته آنطور كه نماینده دادستان در ارتباط با آثار بین المللی این حادثه گفت درست نبود چونكه آثار بین المللی تعریف خاص خودرا دارد و موضوعی است كه در سطح روابط بین دو كشور موثر است. وی در ارتباط با آثار بین المللی این حادثه اظهار داشت: چند رسانه خارجی فارسی زبان خبر را دنبال كردند و این ناشی از این بود كه بنده مسئولیت داشتم و شاید بخش عمده ای از مسئولیتم را رده های بالا در حد توان خدمت كردم. و نتیجه عمل كار من هم روشن است. نجفی در آخرین دفاعیات خود اظهار داشت: اگر به قران بازگشت كنید می بینید كه خداوند فرموده است الحسنات یسرنا سیئات(إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَات هود۱۱۴) اما اینجا برعكس است چون حسناتی داشتم و خطایی كردم و یك مشكلی در جامعه به وجود آمد و این مشكل موجب شد تمام حسنات من نادیده گرفته شود. اگر كمی منصفانه به عملكرد من نگاه نماییم می بینیم در طول سال ها خدمتم حسناتی هم داشته ام. با این وجود امیدوارم دادگاه هر گونه رای می دهد متكی به قانون و شرع اسلامی باشد. قاضی كشكولی خطاب به متهم اظهار داشت: با عنایت به منتفی شدن قصاص بهتان دیگر شما بی نظمی در نظم عمومی طبق ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی است در این رابطه چه دفاعی دارید كه متهم پاسخ داد: این یك مساله صرفا خانوادگی بود كه با روش نادرست به انتها رسید. بدین سبب این بهتان را قبول ندارم چونكه در ۴۰ سال قبل خدماتی را به جامعه داشته ام. نجفی با اشاره به اینكه تمام تلاشم این بود كه به حفظ نظام و ایجاد آرامش در جامعه كمك كنم اظهار داشت: تمام تلاشم این بود كه كمكی هم به جوامع علمی و آموزشی داشته باشم و بدین سبب بهتان بی نظمی در نظم را قبول ندارم. قاضی محمدی كشكولی خطاب به نجفی اظهار داشت: بهتان دیگر شما بی نظمی در نظم و صیانت امنیت جامعه است در این رابطه چه توضیحی دارید كه متهم پاسخ داد: من چه اخلالی ایجاد كردم چون معروف بودم و خیلی ها من را می شناختند اصناف بزرگ و دانشگاه ها همه من را می شناسند همه استادان دانشگاه و دانشجویان در سال های ۶۰ تا ۶۴ كه سمت داشتم با من در ارتباط بودند حتی كلاس های من در دانشگاه شریف با حضور ۲۵۰ تا ۳۰۰ دانشجو تشكیل می شد علاوه بر این ۹ سال وزیر آموزش و پرورش بودم. طبیعی است حساسیتی در جامعه ایجاد شود و یكسری افراد پیگیر این مورد باشند و این به خاطر این است كه بنده را می شناختند و این معنای بی نظمی در جامعه را ندارد. خیلی از افراد هم به نتیجه دادگاه حساس هستند و بخش اعظم شان انتظار دارند حكم در جهت تبرئه باشد و شاید بخش كوچكی بر مجازات اعتقاد داشته باشند اما اینها بطور كلی به معنای بی نظمی در نظم جامعه نیست. مساله به این برمی گردد كه من جزو نادرترین افرادی بودم كه به جز ۷، ۸ سال دارای مسئولیت های بسیار مهمی بودم. قاضی از متهم خواست در ارتباط با بی نظمی در نظم عمومی توضیح دهد كه متهم از وكیلش خواست تا به دفاع بپردازد. در ادامه گودرزی وكیل نجفی با حضور در جایگاه در این رابطه اظهار داشت: در ارتباط با بیم تجری باید دید متهم در گذشته چه فعالیت داشته حتی خود شهریاری هم پیش تر اعلام نموده بود نجفی از مدیران باسابقه كشور بوده است. وی خطاب به قاضی اظهار داشت: بیم تجری را باید نسبت به كسی كه سابقه كیفری داشته و كسی كه سابقه خدمت به كشور داشته است متفاوت دانست. درانتها قاضی محمدی كشكولی ختم رسیدگی به این پرونده اعلام نمود.


منبع:

1398/09/09
23:05:34
5.0 / 5
3100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری