رییس دیوان عالی كشور:

باید فكر اساسی برای ورودی زیاد پرونده و اطاله دادرسی كرد

باید فكر اساسی برای ورودی زیاد پرونده و اطاله دادرسی كرد به گزارش آی وكیل رئیس دیوان عالی كشور اظهار داشت: آنچه كه امروز در دیوان عالی كشور و در دستگاه های دیگر قضایی مبتلا به آن هستند، اطاله دادرسی و ورودی زیادی پرونده ها است كه باید فكر اساسی برای آن شود.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سیداحمد مرتضوی مقدم در نشست هم اندیشی معاونت حقوقی قوه قضاییه با قضات دیوان عالی كشور و دادگاه عالی انتظامی قضات كه بامداد امروز در دیوان عالی كشور برگزار شد، اظهار داشت: جمع حاضر نخبگان قضایی و قضات فرهیخته و باسابقه كشور هستند كه اینجا جمع شده اند.
وی ادامه داد: لازم است چند مطلبی كه مورد نیاز كشور است را بگویم. نخستین چیزی كه شدیدا مورد احتیاج و نیاز است تنقیح قوانین ماست. قوانین گوناگون و مكرر و ناسخ و منسوخ نیاز به تنقیح دارد كه در دوره جدید، معاونت حقوقی قوه قضاییه دراین زمینه دست به كار شده است و مایه امید است كه این قضیه حل شود.
رئیس دیوان عالی كشور اضافه كرد: آنچه را كه امروز در دیوان عالی كشور و در دستگاه های دیگر قضایی مبتلا به آن هستند اطاله دادرسی و ورودی زیادی پرونده ها است كه باید فكر اساسی برای آن شود كه به چه طریقی از اطاله دادرسی جلوگیری نماییم برای اینكه باید ورودی دستگاه قضایی و دیوان عالی -كه باید به پرونده های مهم بپردازد- را كم نماییم.
وی اشاره كرد: دیوان عالی باید به پرونده های فرجامی رسیدگی كند ولی متاسفانه امروز درگیر پرونده هایی شده كه از كار اصلی خود باز می ماند. ورودی زیاد پرونده ها ما را گرفتار مشكل كرده است.
رئیس دیوان عالی كشور افزود: دسترسی به نتیجه پرونده ها باید در اسرع وقت صورت گیرد تا مردم نیاز نداشته باشند به خاطر اطلاع از پرونده خود به دستگاه قضا بازگشت كنند و بدون مراجعه به دستگاه قضایی از پرونده خود باخبر شوند.
وی اشاره كرد: تابحال اینطور نبوده كه از نخبگان استفاده گردد و این حركت مباركی است كه با پیشنهاد معاونت حقوقی انجام شده است و قوانین ما بروز خواهد شد.
رئیس دیوان عالی كشور ضمن تبریك به اقدام حجت الاسلام مصدق در اصلاح و تنقیح قوانین تبریك، اظهار داشت: چند كار را در دیوان عالی شروع كردیم كه اگر به نتیجه برسد مفید می باشد. ما سایت دیوان عالی را به روزمی نماییم تا مردم دسترسی داشته باشند و از آرای وحدت رویه بروز باخبر شوند. تا الان این طور نبود كه آرای وحدت رویه به اطلاع مردم برسد. اهتمام داریم همان روز كه رای وحدت رویه ای صادر شد، همه بتوانند به رای دسترسی داشته باشند.
وی افزود: باید یك شورای علمی در دیوان عالی داشته باشیم و قدم هایی هم برداشتیم. مواردی كه درهیات عمومی عنوان می شود بررسی می شود تا نتیجه در حد عالی باشد و برهمین اساس پیشنهاد دادیم مجله حقوقی یا به صورت ماهنامه بصورت علمی نظرات علمی نخبگان را منتشر نماییم.
رئیس دیوان عالی كشور اشاره كرد: بنا داریم هیات عمومی فعال و پركار داشته باشیم. همین طور سفرهای استانی را به همه قضات اعلام می نماییم تا هركدام آرای معارضی دیدند بگویند تا در هیات عمومی سوژه بررسی شود.
او در آخر اشاره كرد: رای وحدت رویه راهگشا است و در حكم قانون است و این بخش را دنبال می نماییم و برای همه لازم الاتباع است.
منبع:

1398/09/17
14:13:51
5.0 / 5
3582
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل ماهر

استخدام وکالت
تنظیم وکالت

مدافع

آگهی رایگان وکالت