رئیس قوه قضاییه در دیدار با مسئولان كمیته امداد:

سازوكاری برای محرومان و ایتام از موضع قضا باید ایجاد شود

سازوكاری برای محرومان و ایتام از موضع قضا باید ایجاد شود به گزارش آی وكیل آیت الله رئیسی اظهار داشت: كسانی كه فقط به سبب اینكه دستشان به جایی نمی رسد و زبان حقوقی برای استیفای حق خود ندارند، نباید از حقشان بمانند.به گزارش آی وكیل به نقل از مركز رسانه قوه قضاییه، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در نشست با مدیرعامل، اعضای هیات امنا و مدیران ستادی و استانی كمیته امداد امام خمینی (ره)، از زحمات آنان در خدمتگزاری به محرومان و فقرا قدردانی كرد.
وی با اشاره به اینكه كمیته امداد مولود انقلاب اسلامی و فكر بسیار بلندی است كه خداوند متعال بر ذهن و قلم امام راحل (ره) جاری كرد، اظهار داشت: این كمیته نهادی باارزش و از افتخارات نظام اسلامی است كه در كارنامه چهل ساله اش ارائه خدمات پرارج به مردم محروم، مستضعف و كسانی كه امید توجه در نظام اسلامی را دارند، ملاحظه می شود.
رئیس قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره مسئولان پیشین كمیته امداد از این افراد بعنوان چهره های تابناكی كه همه وجودشان را وقف خدمت به نظام و محرومان نموده و مردمی بودن در سیره آنها وجود داشت، یاد كرد.
آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به مقوله احسان و توجه به محرومین و فقرا در سیره پیامبر اكرم (ص)، حضرت زهرا (س) و امامان معصوم (ع) و به بیان روایاتی دراین زمینه پرداخت.
وی مدیرعامل كمیته امداد امام خمینی (ره) را از افتخارات قوه قضاییه و فردی با اخلاص و با احساس مسئولیت نسبت به فقرا و مستمندان معرفی نمود و بیان داشت: كمیته امداد در زمره پرخیر و بركت ترین مجموعه ها برای نظام و مردم بوده و مورد اعتماد مردم است.
سیاست كمیته امداد در توانمندسازی و خودكفایی سیاستی درست است
رئیس قوه قضاییه با اشاره به سرمایه اجتماعی كمیته امداد، افزود: امروز هركس و با هر سلیقه ای نسبت به مجموعه كمیته امداد اعتماد دارد كه قسمتی از این اعتماد را بنیانگذاران و هیات موسس این مجموعه كه حتی یك ریال و یك صندلی برای خودشان نمی خواستند و به دنبال نهادی كارآمد برای خدمتگزاری به مردم بودند، ایجاد كردند.
آیت الله رئیسی سیاست كمیته امداد در توانمندسازی و خودكفایی مستضعفان را سیاستی درست و موردپسند محرومان عنوان و ابراز امیدواری كرد معاون جوان و صاحب طرح اشتغال و خودكفایی كمیته امداد بتواند با فكر و اندیشه و انگیزه بلندی كه دارد، بحث اشتغال زایی را برای جامعه هدف دنبال كند.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش فقر را محصول بی عدالتی های اجتماعی دانست و اشاره كرد: اگر عدالت در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، پولی و بانكی و تقسیم ظرفیت ها برقرار شود، فقر در كشور كاسته می شود.
رئیس قوه قضاییه افزود: امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب بارها رهنمود داده اند و سیاستگذاری كرده اند كه عدالت می تواند فقر را در جامعه كم كند.
آیت الله رئیسی اضافه كرد: گاهی در یك روستا وقتی یك ظرفیت قرار داده می شود، رشد و پیشرفت آنها از یك فرد متمول و برخوردار بسیار بیشتر است و معلوم می شود كه اگر ظرفیت برای تحصیل فرزندان خانواده های محروم اختصاص داده شود، آنها هم بلدند مدارج بالای علمی را طی كنند.
كشور باید در ابعاد مختلف و با اصل و اساس عدالت، توسعه یافته شود
وی با تاكید بر اینكه كشور باید در ابعاد مختلف و با اصل و اساس عدالت، توسعه یافته شود، اظهار داشت: اقدامات كمیته امداد و ارگان هایی كه در زمینه لطمه دیدگان اجتماعی فعالیت می نمایند یك اقدام ترمیمی است و اصل، وجود بنیادهای عدالت در كشور است كه باید هركس با ظرفیت هایی كه به صورت عادلانه در جامعه تقسیم می شود، مورد توجه قرار گیرد. البته این مهم به اصلاح ساختارهای موجود و ریل گذاری مناسب بستگی دارد و حتما باید صورت گیرد.
آیت الله رئیسی با اشاره به اینكه مهمترین شعار نظام اسلامی اجرای عدالت است، اظهار نمود: اجرای عدالت می تواند هركسی را به حق خود برساند و ما شاهد كاهش فقر در جامعه باشیم.
رئیس قوه قضاییه وجود مجموعه ای برای كمك به لطمه دیدگان اجتماعی را امری دانست كه ناگزیر باید وجود داشته باشد و منشا بركات هم بوده است؛ ولی در عین حال اظهار داشت كه این مساله نباید اصل باشد و اصل عدالت اجتماعی است.
وی تصریح كرد: كمیته امداد نهادی است كه چتر آن بر سر هركسی كه در ایران اسلامی به نحوی در شرایطی از فقر قرار می گیرد، پهن است.
نقش مشاركت مردم در خدمتگزاری كمیته امداد به محرومان بسیار مهم است
آیت الله رئیسی نقش مشاركت مردم در خدمتگزاری كمیته امداد به محرومان را بسیار مهم توصیف كرد و با اشاره به اجرای طرح اكرام ایتام، اظهار داشت: این طرح یكی از اقدامات خوبی است كه با مشاركت مردم شكل گرفته و هركاری در كشور كه در آن مشاركت مردم وجود داشته، موفقیت آمیز بوده است.
رئیس قوه قضاییه كمیته امداد را الگوی بسیار موفقی برای مشاركت حقیقی مردم در امدادرسانی دانست و بیان كرد: در كاهش و پیش گیری از وقوع جرم و اجرای عدالت اجتماعی نقش مردم نقش برجسته ای است كه البته نباید در چارچوب استفاده از مردم برای یك میتینگ سیاسی و تشریفات باشد.
وی اشاره كرد: امام خمینی (ره) وقتی دم از مردم می زدند، حقیقتاً به مردم اعتماد داشتند كه یكی از جلوه های آن كمیته امداد است كه نقش مردم در آن واقعی و مشاركت آنان حقیقی است. این نقش بسیار باارزش و اعتماد مردم به كمیته امداد سرمایه بزرگی است كه به سبب خدمت رسانی های خالصانه و صادقانه موجود در این مجموعه، روز به روز در حال افزایش می باشد.
اعلام آمادگی دستگاه قضا برای پیگیری دعاوی مددجویان كمیته امداد
آیت الله رئیسی پیرامون همكاریهای كمیته امداد و قوه قضاییه در بُعد ارائه كمك های حقوقی اظهار داشت: مددجویانی در كمیته امداد هستند كه ممكنست احساس كنید حقی از آنها ضایع شده و پولی برای ستاندن وكیل و لسانی برای بیان حق خود ندارند كه دراین زمینه می توان سازوكاری ایجاد كرد كه كاملاً بتوانند به حق خود برسند.
رئیس قوه قضاییه اشاره كرد: كسانی كه فقط به سبب اینكه دستشان به جایی نمی رسد و زبان حقوقی برای استیفای حق خود ندارند، نباید از حقشان بمانند و نسبت به این افراد مسئولیت داریم.
وی از اعلام آمادگی دستگاه قضا برای رسیدگی و پیگیری دعاوی مددجویان كمیته امداد آگاهی داد و اظهار داشت: معاونت حقوقی كمیته امداد كار مددجویانی كه پرونده های خانوادگی و مالی و از این دست دارند، در دستگاه قضایی دنبال كند تا مورد رسیدگی قرار گیرد؛ چونكه ممكنست اگر این افراد به حق قانونی خود برسند، از پوشش كمیته امداد بیرون بروند. بعنوان مثال ممكنست پرونده هایی در مورد سهم الارث در بعضی مناطق وجود داشته باشد كه مشكلات به وجود آمده بین وراث سبب شده بعضی از آنها تحت پوشش كمیته امداد قرار گیرند؛ درصورتیكه اگر این مساله حل شود، مشكلات چند خانواده رفع می گردد.
آیت الله رئیسی در ادامه بر رسیدگی سریع به دعاوی حقوقی مربوط به كمیته امداد كه سوژه آن مردمی و در جهت گره گشایی از زندگی مردم است، اشاره نمود.
تشكیل كارگروه مشترك بین كمیته امداد و قوه قضاییه برای رفع لطمه های اجتماعی
وی در ارتباط با پیشنهاد عضو هیات امنای كمیته امداد در خصوص اقداماتی در زمینه پیش گیری از لطمه های اجتماعی همچون طلاق، اظهار داشت: مسئله لطمه های اجتماعی را اگر علاج نكنیم، به جرم و جنایت تبدیل می شود. اگر در مرحله لطمه به اینگونه مسائل توجه گردد، حتما درمان خواهد شد؛ ولی وقتی تبدیل به جرم شود، دستگاه قضا باید با آن برخورد كند و به دنبال این اتفاق یك نفر زندانی و خانواده او گرفتار مشكل می گردد.
رئیس قوه قضاییه اصرار كرد كه نشستی مشترك بین كمیته امداد و معاونت های اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم و فرهنگی قوه قضاییه برگزار و كارگروهی برای رفع این لطمه ها تشكیل گردد.
آیت الله رئیسی در مورد پیشنهاد ایجاد مركز نیكوكاری در قوه قضاییه كه در نشست عنوان شد، بر ایجاد ظرفیت و سازوكاری كه از موضع قضا و كار حقوقی به مسائل ایتام و فقرا و محرومان رسیدگی كند، اصرار كرد و اظهار داشت: معاونت حقوقی كمیته امداد با همكاری مركز امور وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده و معاونت های پیش گیری از وقوع جرم و فرهنگی نسبت به این مساله اقدام نمایند.
امدادگران باید خود مددجوی از محضر مقدس امامان و پیشوایان باشند
رئیس قوه قضاییه در قسمتی از اظهاراتش اضافه كرد: امدادگران ما امروز باید خود مددجوی از محضر مقدس امامان و پیشوایان باشند تا مددكار شوند و بتوانند دست دیگران را بگیرند و گشایشی در زندگی مردم صورت گیرد.
وی اخلاص، فكر و تدبیر و كار و تلاش مستمر را از ملزومات گره گشایی از مشكلات مردم بیان كرد و اظهار داشت: شرایطی كه امروز دشمن برای كشور ما به وجود آورده و با آن مواجه هستیم، شرایطی است كه یقین داریم به لطف خداوند متعال و به بركت اخلاص مردم و خانواده های شهدا و ایثارگران از آن با موفقیت عبور خواهیم كرد؛ البته باید در این راه تدبیر، تلاش، پشتكار، توجه به توطئه های دشمن و یك حركت مجاهدانه وجود داشته باشد.
رئیس قوه قضاییه اشاره كرد: بعضاً این سوال در شرایط سخت اقتصادی مطرح بود كه چه باید كرد كه در همان شرایط راهبرد مقام معظم رهبری مقاومت بود؛ ولی برخی حرف های دیگری می زدند و از مذاكره سخن می گفتند؛ اما امروز مردم و همه افراد با سلایق مختلف سیاسی در این نقطه كه فقط مقاومت جواب می دهد، وحدت نظر پیدا كرده اند.
فضای كشور به فضای مبارزه با فساد تبدیل گشته است
وی درباره روند مبارزه با فساد، تصریح كرد: متاسفانه فضای فساد به شكلی بود كه می گفتند همه مسئولان گرفتار فساد شده اند و دشمن هم از این مساله سوءاستفاده كرد تا مردم را نسبت به مدیران نظام بی اعتماد كند؛ درحالیكه امروز بااینكه آلودگی هایی هست، اما پایه های نظام و بیشتر مدیران عالی و مسئولان دلسوز در كشور انسان های پاك و دارای صیانت نفس هستند.
آیت الله رئیسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مبارزه با فساد، اظهار داشت: با این اقدامات هم اكنون فضای كشور به فضای مبارزه با فساد تبدیل گشته است و دشمن بااینكه كار خودرا می كند، ولی در حال ناامید شدن است و بنا داریم دراین زمینه دشمن را كاملاً ناامید نماییم.
امروز بنای دستگاه قضایی در جهت اعتمادسازی است
رئیس قوه قضاییه اشاره كرد: امروز بنای دستگاه قضایی در جهت اعتمادسازی است تا نسبت به پرونده هایی كه دغدغه مردم است، اقدام و رسیدگی صورت گیرد و نتیجه به مردم اعلام گردد.
وی اشاره كرد: فضای مبارزه با فساد و اینكه مدیران مصمم هستند با هر فسادی برخورد كنند، كاملاً و با اراده همه بخش ها در كشور روز به روز پررنگ تر می شود.
آیت الله رئیسی مقاومت، مبارزه با فساد، ایستادگی در مقابل فتنه ها و توطئه ها دشمن و حضور مردم و تلاش مجموعه هایی همچون كمیته امداد برای رسیدگی به وضعیت اقشار كم درآمد در جامعه را امیدآفرین دانست.
مجموعه كوشش های نهادهای مختلف كشور باید امید را در جامعه افزایش دهد
رئیس قوه قضاییه اشاره كرد: مجموعه كوشش های نهادهای مختلف كشور باید امید را در جامعه افزایش دهد و توطئه دشمن در ایجاد یاس را خنثی كند و روز به روز بر سرمایه اجتماعی و كارآمدی نظام بیفزاید تا در عمل واج را مردم احساس كنند كه كارآمدی وجود دارد.
وی درانتها اشاره كرد: مسئولان كمیته امداد باید در میدان عمل و در زمینه خودكفایی و اشتغال زایی «ما می توانیم» را بیشتر از پیش به منصه ظهور و بروز برسانند.
گفتنی است در ابتدای این جلسه بختیاری رئیس كمیته امداد امام خمینی (ره) نیز در این جلسه اظهار داشت: در سال قبل ۹۰ هزار خدمت توسط وكلا به مددجویان ارائه شده و۱۰ هزار پرونده در مراجع قضایی حل شده است.
بختیاری در ادامه با اشاره به اینكه مجموعه تحت پوشش كمیته امداد یك میلیون و ۵۳۹ هزار خانوار است، اشاره كرد: به اعضای كمیته امداد علاوه بر مستمری ۱۲۰ خدمت دیگر ارائه می شود. ۱۱ برنامه و ۲۹ فعالیت از دیگر اقدامات كمیته امداد برای مددجویان است. البته ۶۳۰ هزار نفر هم تنها مستمری می گیرند.
رئیس كمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینكه خوشبختانه كمك های مردمی رو به افزایش است و سرمایه اجتماعی كمیته امداد كه همان اعتماد مردم است، از سطح مناسبی برخوردار است، اظهار داشت: ماموریت اصلی این كمیته توانمندسازی مدد جویان است؛ البته این به جز افرادی است كه از بیماری های صعب العلاج یا بیماری های خاص رنج می برند و آنها همیشه تحت پوشش كمیته امداد می مانند.
بختیاری در ادامه با اشاره به اینكه در سال های اخیر توانسته ایم شغل های زیادی برای مددجویان ایجاد نماییم، اضافه كرد: در سال قبل ۱۴۸ هزار شغل ایجاد كردیم و پیش بینی ما این است كه امسال ۲۰۰ هزار شغل ایجاد نماییم.
وی اضافه كرد: با توانمند سازی مددجویان تحت پوشش قریب به ۷۰۰ هزار نفر از پوشش كمیته امداد خارج شده اند و این توانمندسازی نزدیك به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در هزینه های كمیته امداد صرفه جویی ایجاد كرد.
رئیس كمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه با اشاره به سخنان رئیس كل بانك مركزی كه مددجویان كمیته امداد امام خمینی (ره) را خوش حساب ترین افراد نزد بانك ها اعلام نموده است، اشاره كرد: ۹۰درصد این افراد تسهیلات ارائه شده را بازگردانده اند.
بختیاری با اشاره به خیّر نیكوكاری كه توانسته ۱۷ هزار یتیم را تحت پوشش قرار دهد، اظهار داشت: ۶۰ درصد مدد جویان كمیته را زنان سرپرست خانوار می سازند.
حجت الاسلام و المسلمین كازرونی رئیس هیات امنای كمیته امداد امام خمینی (ره) نیز در این جلسه، با اشاره به سیاست حبس زدایی خواهان رسیدگی به دعاوی حقوقی كمیته امداد و افراد تحت پوشش شد.
حسین انواری عضو هیات امنای كمیته امداد امام خمینی (ره) نیز با اشاره به اینكه بیشتر مددجویان این كمیته زنان هستند، اظهار داشت: پدیده ای كه امروز با آن مواجه هستیم، گسترش طلاق در جامعه است و باید راهكارهایی برای حل این معضل بیاندیشیم.


1398/09/29
19:01:09
5.0 / 5
3489
تگهای خبر: پرونده , جامعه , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

وکالت ماهر
حقوقدان

آگهی رایگان وکالت

وکیل قانونی

وکیل

کانون وکلا