یك عضو شورای نگهبان مطرح كرد

تاكید آیت الله یزدی بر حق حضور زنان در انتخابات خبرگان

تاكید آیت الله یزدی بر حق حضور زنان در انتخابات خبرگان به گزارش آی وكیل یك عضو حقوقدان شورای نگهبان گزارشی از جلسه روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۸این نهاد منتشر نمود.به گزارش آی وكیل به نقل از شورای نگهبان، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در مطلبی با عنوان " گزارش شانزدهم" در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:

«چهارشنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۸، جلسه شورای نگهبان بود. دكتر كدخدائی قائم مقام دبیر شورای نگهبان پیش از ورود به دستورجلسه، گزارشی از تعداد ثبت نام كنندگان انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری و همینطور روند برگزاری آزمون در آخر هفته عرضه داد.

ایشان در عرضه آمار به این نكته اشاره نمود كه در بین داوطلبان یك نفر خانم هم وجود دارد كه فردا در آزمون شركت می كند كه در این میان رویكرد اعضای محترم و به صورت خاص فقهای معظم برایم جالب بود. همچون اینكه آیت الله یزدی گفتند این خوب است كه جنسیت مانع حضور زنان در انتخابات خبرگان نیست و این حق زنان است كه وارد چنین مجامعی شوند. بعد گفتند این ها همه به بركت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی است كه نگاه به زن را در اجتماع تغییر داد و الان هم حوزه های علمیه خواهران در كشور كاملا فعال می باشند و به تربیت نیرو می پردازند. البته بر این نكته هم تاكید شد كه ما در كیفیت و فرایند علمی و آزمون های پیش رو شامل كتبی و شفاهی، تفاوتی میان زن و مرد قائل نیستم و شرط تایید اجتهاد افراد، قبولی در این آزمون ها می باشد. به هر حال من هم برای همه مردان و زنان شركت كننده در آزمون اجتهاد آرزوی موفقیت می كنم.

در ادامه اساسنامه كمیته ملی المپیك جمهوری اسلامی ایران در دستوركار بود. سال ۱۳۹۵ قانونی تصویب گردید كه اجبار می كرد كمیته ملی پارالمپیك از كمیته ملی المپیك جدا شود. سال قبل یعنی ۱۳۹۷ این صورت گرفت و كمیته ملی پارالمپیك از كمیته ملی المپیك جدا شد، اما نكته عجیبی كه در این خصوص وجود دارد این بود كه اساسنامه كمیته ملی پارالمپیك سال ۱۳۹۷ در دولت تصویب و بدون ارسال به شورای نگهبان جهت تطبیق با قانون اساسی و موازین شرع، ابلاغ و در روزنامه رسمی منتشر شد؟! در حالیكه اساسنامه كمیته ملی المپیك كه به تازگی در سال ۱۳۹۸ در دولت تصویب شده، جهت اظهارنظر به شورای نگهبان ارسال شده است و این یعنی برخورد دوگانه با دو كمیته كاملا مشابه! من این مساله را در جلسه مطرح كردم و سایر اعضا هم بر غیر قانونی بودن این اقدام تاكید كردند؛ بنابراین عدم ارسال اساسنامه اول یعنی اساسنامه كمیته ملی پارالمپیك به شورای نگهبان خلاف اصل ۸۵ قانون اساسی است و مقرر گردید مراتب این اقدام مغایر قانون اساسی به دولت اعلام گردد.»
1398/10/02
23:53:47
5.0 / 5
2998
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده