رئیس سازمان بازرسی كل كشور خبر داد:

ورود سازمان بازرسی به مبحث آلودگی هوا و معرفی متخلفان

ورود سازمان بازرسی به مبحث آلودگی هوا و معرفی متخلفان به گزارش آی وكیل ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: در جریانات سال جاری مانند سیل و آلودگی هوا، بخش قابل توجهی ناشی از ترك فعل ها بود، دستگاه های اجرایی وظایفی داشتند كه انجام ندادند. سازمان بازرسی ورود داشته، بررسی نموده و موارد گوناگونی بعنوان متخلف معرفی شده اند.حجت الاسلام حسن درویشیان شب گذشته ۴ دی ماه در جلسه شورای اداری استان در استانداری خراسان رضوی، اظهار نمود: نظارت از حكمرانی و مدیریت خوب جزو لاینفك مدیریت مطلوب و اسلامی است، گرچه در همه نظام ها یكی از مهم ترین موضوعاتی كه مورد توجه بوده و اگر به آن توجه كافی شود، آثار و بركات زیادی دارد، مبحث نظارت است، البته نظارت نه به معنای عدم اعتماد به دیگران و كسانی كه مشمول نظارت می‎ شوند.

وی اضافه كرد: وقتی مدیری را منصوب می كنید حتما به او اعتماد دارید و حتما شایستگی های لازم را دیدید كه به این پست منصوب كردید، اما برای تداوم آن اعتماد بر او نظارت می كنید. لازمه تداوم این اعتماد نظارت است. نظارت برای كمك به دستگاه ها و مدیران اجرایی در انجام مسئولیت ها و مأموریت های قانونی آنها بوده و نگاه ما به نظارت این است كه حتما همه مدیران و دستگاه ها باید به این وظیفه مهم توجه نمایند.

درویشیان افزود: تنها وظیفه یك دستگاه نظارتی بیرونی نیست، بلكه مدیران اجرایی برای این وظیفه نظارتی خود مورد سوال واقع خواهند شد. یكی از كارهای انجام نشده این است كه اگر سوءجریان، ایراد و انحراف از ضوابط و مقررات در دستگاهی مشاهده می شود باید نخستین سوال را از مدیر انجام داد كه وظیفه نظارتی را انجام داده یا نه، اگر خوب انجام دهد، شاید نظارت بیرونی لازم نباشد. اهمیت نظارت برای دستگاه ها و مدیران در تمام سطوح و دستگاه های خارجی نظارت پیشبینی شده كه كمك می نماید تا دستگاه ها در راه صحیح خود حركت كنند.

سازمان بازرسی امسال به مبحث سیل و آلودگی هوا ورود داشته و موارد گوناگونی بعنوان متخلف معرفی شده اند

رئیس سازمان بازرسی كل كشور با اشاره به اینكه نظارت و بازرسی به معنای توقف نیست، بلكه كمك به تسریع در انجام مسئولیت ها است، عنوان كرد: در قانون سلامت نظام اداری هر فعل و ترك فعل، فساد به حساب می آید. گاه ترك فعل ها خسارت بیشتری از اقدام خلاف برای آن مجموعه و كشور دارد.

وی بیان كرد: نظارت به معنای بررسی عملكرد و اقدامات دستگاه ها و تطبیق با چیزی است كه باید انجام می شد. اگر باید فرآیند تسهیلاتی ظرف ۱۰ روز، كمتر یا بیشتر، طی می شد، اما نشده، باید مورد سوال و بررسی قرار گیرد. یكی از اشكالاتی كه در نطام اداری با آن مواجه هستیم، این است كه باوجود اینكه مقام معظم رهبری چند سال قبل سیاست های كلی اصلاح نظام اداری را ابلاغ كردند، اما اتفاق قابل توجهی نیفتاد و هنوز شاهد مشكلات ساختاری در نظام اداری هستیم كه این مشكلات باعث تخلف، فساد و ناكارآمدی شده است.

درویشیان با اشاره به اینكه یكی از اقداماتی كه در اولویت كاری ما قرار دارد، شناسایی و اصلاح بسترها، گلوگاه ها و منشاءهای فساد است، خاطرنشان كرد: گاه برخی مسایل به برخی قوانین ناكارآمد ما بر می گردد كه منشاء فسادها و ناكارآمدی هستند. اگر امروز در خصوصی سازی و واگذاری ها با اشكال، ایراد و فساد مواجه هستیم و مصادیق گوناگونی هم داریم، بخشی مربوط به ساختار خصوصی سازی است.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور افزود: زمین بعنوان یك مولفه در واگذاری واحدهای تولیدی با قیمت های بالا، در بعضی مناطق ارزش بالایی دارد، فرد نمی گوید كه می خواهد تغییر كاربری دهد، بلكه می گوید قصد راه اندازی دارد، ازاین رو زمین با قیمت پایین داده می شود، اما پس از مدتی آن واحد تعطیل شده و تعدادی كارگر گرفتار می شوند، پس از آن دستگاه قضایی و احرایی باید دنبال حل مشكل باشد.

وی تصریح كرد: منظورم این نیست كه خصوصی سازی انجام نشود، بلكه این یكی از اشكالات است. اشكالات مختلف و علل زیادی وجود دارد، بنابراین واگذاری های ناموفق داریم. چرا كاركنان هپكو، دشت مغان تبریز و... باید به كف خیابان بیایند؟ این به اشكالاتی برمی گردد كه باید ساختار آن اصلاح گردد.

درویشیان با اشاره به اینكه فرایندهای طولانی و رفت و آمدهای مستمر برای دریافت مجوز از دستگاه ها و ادارات گوناگون باعث می شود كه اتفاقاتی برای یك كار اقتصادی رخ دهد، ارتباطاتی برقرار شود و فساد شكل بگیرد، افزود: حتما در كنار شناسایی بسترهای فسادزا و گلوگاه ها، باید با عواملی كه به دنبال فرصت فساد هستند و از این وضعیت كشور كه مردم مشكل اقتصادی و معیشتی دارند، با بهانه دور زدن تحریم ها به دنبال پر كردن جیب خود است، برخورد لازم صورت گیرد.

گاه تأثیر فسادهای غیر مالی در ناامیدی مردم بیشتر از فسادهای مالی است

رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: هیچ ایرانی موافق نیست كه عده ای فساد انجام داده و حقوق مردم را تضییع كنند. فساد هم صرفا مالی و اقتصادی نیست، گاه فساد اداری بوده كه باعث نارضایتی مردم می شود. عدم انجام وظیفه و سهل انگاری، فساد است. گاه تأثیر این فسادهای غیر مالی در ناامیدی مردم بیشتر از فساد مالی و اقتصادی می باشد.

وی بیان كرد: یكی از رویكردهای جدی و خواهش ما از مدیران، تقویت نظارت های درون دستگاهی است كه مطالبه هم خواهیم كرد تا وظیفه خویش را درست انجام دهند. اگر تخلف صورت گیرد، مسئول باید پاسخگو باشد. رویكرد دیگر پشتیبانی از تولید و سرمایه گذاری سالم می باشد. برخی پوشش سرمایه گذاری دارند اما در واقع كارشان سرمایه برداری است.

درویشیان اضافه كرد: در استان خراسان رضوی به بركت حضور آقای رزم حسینی و همت همكاران این طرح بسیار امیدواركننده بوده و می تواند الگویی در كشور باشد كه ۱۲۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شروع شده و در حال انجام می باشد. استان بیشتر از این هم ظرفیت دارد، باید كمك كرد تا اشتغال محقق و امنیت اقتصادی به صورت كامل برقرار شود كه سرمایه گذار احساس امینت كند.

بیش از 500 واحد تولیدی از زمان ریاست جدید قوه قضاییه فعال شده است

رئیس سازمان بازرسی كل كشور افزود: باید از مدیرانی كه در جهت پشتیبانی از این نوع تولید و سرمایه سالم تلاش می كنند، حمایت نماییم. در سازمان بازرسی دفتری را ایجاد و تقویت كردیم و دستورالعمل آنرا به استان ها ابلاغ كردیم تا سراغ تولیدكننده برویم و ببینیم مشكل چیست، اشكالات ساختاری و اساسی را منتقل كرده و كمك نماییم. از زمانی كه آقای رئیسی مسئول قوه قضاییه شدند، بیشتر از ۵۰۰ واحد تولیدی با كمك قوه قضاییه فعال شده، به خصوص در سفرهای استانی خیلی از این واحدها كه مشكل جدی دارند، ریاست قوه قضاییه دستور بررسی می دهند.

وی با اشاره به اینكه مبحث دیگری كه دنبال تحقق آن هستیم، ارزیابی عملكرد دستگاه ها و پایش سلامت اداری در كشور است، خاطرنشان كرد: مقدمات این كار را را فراهم كردیم و سال آینده ارزیابی همه دستگاه های اجرایی را انجام می‎دهیم. مبحث دیگری كه مورد پیگیری و بررسی و اولویت ما بوده، تغییر رویكرد بازرسی به نظارتی امسال و آینده است. بازرسی را خواهیم داشت اما نظارت بموقع و كارآمد به خصوص در موضوعات مهم و مسایل كلان كشور می‎ تواند به نظام اداری و اجرایی كمك كرده و پیشگیری كند.

درویشیان افزود: پیشگیری و اصلاح امور پیش از اینكه اتفاق، انحراف و فسادی رخ دهد، مهم تر است، ازاین رو نظارت حین یكی از موضوعات در دستور كار ما در سال آینده است. هم اكنون باید در تصمیم سازی ها و تصمیمگیری‎ها كمك نماییم و اگر در موضوعی لازم است، اخطار و تذكر داده شود. انتطار ما از مدیران و دستگاه های اجرایی این است كه از نظارت استقبال كنند تا فرهنگ نظارت پذیری در كشور تقویت شود.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: یكی از موضوعاتی كه از روز اول ورود كردیم، سامانه های جامع مالیاتی است كه از سال ۸۱ شروع شده اما تابحال تكمیل نشده، در حال پیگیری هستیم، چندین جلسه با سازمان امور مالیاتی و عوامل دیگر برگزار كردیم، جدول زمانی خواستیم كه مقرر است خیلی از بخش ها تكمیل شود تا مالیات ها از راه این سامانه شناسایی شوند.

220 هزار میلیارد تومان مالیات قطعی شده معوق تا ابتدای آذر داریم

وی تصریح كرد: منابع زیاد مالیاتی در كشور داریم كه از دادن مالیات فرار می كنند. اگر از این منابع به درستی مالیات گرفته شود، شاید نیاز نباشد كه از كاركنان دولت مالیات بگیریم. سقف مالیاتی كه مجلس تصویب می كند، جواب نمی‎ دهد. این مورد جزو اولویت های ما است. تا اول آذر ۲۲۰ هزار میلیارد تومان مالیات های قطعی شده معوق داشتیم كه ۳۳ هزار میلیارد تومان مربوط به كارت های اجاره ای است و در حال پیگیری آن هستیم.

درویشیان بیان كرد: نظارت های الكترونیك جزو اولویت های ما بوده كه به جد پیگیری می نماییم، همچون سامانه های تجارت كه اگر فعال شود، هوشمند و قابل رصد باشد، از بسیاری فسادها جلوگیری می شود. تلاش ما پیگیری و نظارت های الكترونیكی و هوشمند است.

سه چهارم نیروهای یك دستگاه ما سفارش ای هستند

رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: نظام استخدام از همان نكاتی است كه اگر به سیاست های كلی نظام اداری توجه گردد، باید تمام این اشكالات در آن اصلاح گردد كه یكی نظام عزل و نصب ها، و ارزیابی های شایسته سالاری است، نظام استخدام نخبه محور نیست، بلكه سفارش پذیر است. دستگاهی داریم كه سه چهارم نیروها موردنیازش نیست و سفارش ای هستند.

وی در مورد تفویص اختیار به استان، عنوان كرد: تفویض اختیار بسیار حایز اهمیت است كه باید پیگیری شود. مجلس و مسؤلان دولتی هم می توانند كمك كنند. این به نظام اداری ما برمی گردد كه زورشان می آید تفویض كنند.

حجت الاسلام محمد فتوحی، رئیس سازمان بازرسی خراسان رضوی در این نشست اظهار نمود: هم اكنون هیچ كاری مهم تر و مقدس تر از كار نظارتی نیست. نظارت به معنای عمومی مقدس ترین كار هم اكنون است.

وی اضافه كرد: نظارت بر مبنای منابع دینی، عقلی و قرآنی ما به معنای دانستن و عمل به آنچه كه می دانیم مقدس ترین كار هم اكنون است. مسئولی كه حوزه كاری خود و قوانین و مقررات را می داند و به آن عمل می كند، سلامت اداری را ارتقا می دهد، سلامت اداری باعث ارتقای رضایتمندی مردم می شود، ارتقای رضایتمندی، ارتقای كارآمدی نظام كه حفظ آن اوجب واجبات است را به دنبال دارد.

فتوحی بیان كرد: كاری مقدس تر از این سراغ نداریم كه حوزه مسئولیتی خویش را بفهمیم و به وظایف خود عمل نماییم. ما در سازمان بازرسی معتقدیم نظارت محور توسعه است و توسعه بدون نظارت محقق نمی گردد، به لحاظ اینكه ابزار توسعه محدود بوده و این ابزار، منابع انسانی و مالی هستند.

رئیس سازمان بازرسی خراسان رضوی با اشاره به اینكه كار نظارت پیشگیری از انحراف در به كارگیری منابع انسانی و مالی است، عنوان كرد: با این تعریف نه تنها چوب لای چرخ توسعه نیستیم، بلكه گریس و روغن چرخ هستیم تا توسعه بهتر بچرخد. منادی گفتگو هستیم و با توسعه نظارت و گسترش چتر نظارتی می توانیم از وقوع هرگونه سوءجریان، تخلف و جرم در دستگاه های اداری اجرایی و مشمول نظارت جلوگیری كرده و كاهش دهیم، بنابراین منادی گفتگو و توسعه بوده و در این عرصه مدعی هستیم.
1398/10/05
15:26:39
5.0 / 5
2952
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری