مهمترین خبرهای حقوقی در هفته ای كه گذشت

مهمترین خبرهای حقوقی در هفته ای كه گذشت آی وكیل: در سومین هفته از دی ماه با انتشار خبر سقوط هواپیمای اوكراینی و جان باختن 176 مسافر آن شاهد انتشار خبرهای مختلف و مهمی در حوزه های حقوقی و قضائی از طرف مسئولان و كارشناسان در ارتباط با این حادثه بودیم.به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، این خبر مروری است بر مهمترین خبرهای حقوقی و قضائی در هفته ای كه سپری شد:

دستور رئیس قوه قضاییه برای تسریع در اقدامات قضایی حادثه سقوط هواپیما


رئیس قوه قضاییه طی دستوری به رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، ضمن اعلام تسلیت مجدد به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای اوكراینی، جمع آوری مستندات و اقدامات قضایی مربوط به این حادثه دلخراش را مورد تاكید قرار داد.

مردم در جریان حادثه سقوط هواپیما قدردان شفافیت سپاه هستند
رئیس قوه قضاییه همین طور در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به اینكه جامعه و مردم عزیز ما در جریان حادثه سقوط هواپیمای اوكراینی قدردان شفافیت و خضوع فرزندان خود در سپاه هستند، اصرار كرد كه به هیچ عنوان اجازه موج سواری و سوءاستفاده عده ای معدود از خون قربانیان این حادثه را نخواهیم داد.
به گزارش آی وكیل به نقل از قوه قضاییه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی با اشاره به اینكه شهادت سردار رشید و سرافراز اسلام، حاج قاسم سلیمانی قلب همه مردم مسلمان و آزادیخواه را جریحه دار كرد، این اقدام تروریستی آمریكا را نقض بی سابقه موازین و كنوانسیون های بین المللی دانست و اشاره كرد: از آنجائیكه سردار شهید سپهبد سلیمانی نماد مبارزه با تروریسم و پشتیبانی از مظلومان بود، اساسا اقدام آمریكا در به شهادت رساندن ایشان قابل تعقیب است و مجامع حقوقی جهان باید این نقض آشكار مقررات بین المللی را فریاد بزنند، برای اینكه در غیر این صورت، جلوی سایر اقدامات ناقض موازین بین المللی را نمی توان گرفت.

دستور رئیس قوه قضاییه به مراجع قضایی استان های درگیر سیل
رئیس قوه قضاییه جهت رسیدگی فوری به مشكلات و تامین امنیت و آرامش مردم، دستوری ویژه هم به مراجع قضایی استان های درگیر سیل صادر كرد و خواستار تعامل و هماهنگی همه جانبه مراجع قضایی با دستگاه های ذیربط به ویژه هلال احمر و نیروی انتظامی جهت رسیدگی فوری به مشكلات مردم و تامین امنیت و آرامش خانواده های درگیر این حوادث شد.
پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه به دنبال درگذشت آیت الله رسولی محلاتی
همین طور رئیس قوه قضاییه با صدور پیام های جداگانه ای ارتحال آیت الله رسولی محلاتی و آیت الله میبدی یزدی را تسلیت گفت.

دستور دادستان كل به دادستان نظامی برای شناسایی عوامل سقوط هواپیمای اوكراینی


دادستان كل كشور هم در نامه ای به دادستان نظامی تهران خواهان ورود به حادثه سقوط هواپیمایی اوكراین و شناسایی علل و عوامل این حادثه شد و خواست كه سریعا و با دقت و اهتمام لازم ورود كرده و تحقیقات لازم برای شناسایی كلیه علل و عوامل این حادثه انجام و نتیجه را برای پیگیری های بعدی به اینجانب گزارش نمایید.

دادستان كل كشور: دولت هرچه زودتر سفیر انگلیس را اخراج كند


دادستان كل كشور اظهار داشت: انتظار این است كه دولت هرچه زودتر سفیر انگلیس را اخراج كند.
به گزارش آی وكیل به نقل از دادستانی كل كشور حجت الاسلام منتظری در حاشیه همایش سراسری مراكز داوری اتاق تعاون ایران در ارتباط با سقوط هواپیمای مسافربری اوكراینی اظهار نمود: در این رابطه اظهار تأسف شدید داریم و همه ما در این زمینه سوگوار و ناراحت هستیم.

ریشه حوادث ناگوار اخیر آمریكا است
دادستان كل كشور اظهار داشت: ریشه حوادث ناگوار اخیر به سیاست های شیطانی استكبار جهانی یعنی آمریكای جنایتكار برمی گردد.

مراجعه بستگان ۱۳۰ نفر از جانباختگان حادثه سقوط هواپیما به پزشكی قانونی/بقیه نیز بازگشت كنند


مدیركل پزشكی قانونی استان تهران اظهار داشت: از مجموع ۱۴۷ مسافر ایرانی جانباخته هواپیمای اوكراینی، بستگان ۱۳۰ جان باخته برای نمونه برداری به مراكز پزشكی قانونی مراجعه نموده اند.
به گزارش آی وكیل به نقل از پزشكی قانونی كل كشور، مهدی فروزش در این زمینه اظهار داشت: از شروع اعلام حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ در شهرستان شهریار، همكاران ما در چارچوب گروه مدیریت بحران در محل حادثه حضور داشتند و بر نحوه جمع آوری اجساد نظارت كردند و همه اجساد در كاور قرار گرفت و برای نمونه برداری به مركز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشكی قانونی استان تهران واقع در كهریزك منتقل شد.

پیكر ۶۱ نفر از جانباختگان هواپیمای اوكراین آماده تحویل به خانواده هایشان
سرپرست دادسرای امور جنایی پایتخت همین طور از آماده شدن پیكر ۶۱ نفر از جانباختگان سقوط هواپیمای بویینگ ۷۳۷ برای تحویل به خانواده آنها آگاهی داد و اظهار داشت: از نخستین لحظات وقوع این حادثه در صحنه حضور داشتم و دستورات لازم را برای شناسایی و جمع آوری پیكر قربانیان و شهدای این حادثه صادر كردم.

۱۰۰ نفر از قربانیان سقوط هواپیمای اوكراینی شناسایی شدند


سرپرست دادسرای امور جنایی تهران اظهار داشت: با اقدامات جدی و مداوم همكاران ما در پزشكی قانونی آمار شناسایی قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوكراین به ۱۰۰ نفر رسید.
محمد شهریاری در این زمینه اظهار داشت: تابحال ۳۰ پیكر به خانواده جانباختگان تحویل داده شده است. تعداد دیگری هم از خانواده ها تشكیل پرونده داده اند و به زودی پیكر عزیزانشان به آنها تحویل داده خواهد شد.

محكومیت 3نفر به اعدام در اهواز/ بازداشت 30 نفر در تجمعات اخیر/ صدور حكم سكه ثامن و...


سخنگوی قوه قضاییه هم در این هفته طی نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با اشاره به اینكه حضور بی نظیر مردم در تكریم و تشییع شهید سلیمانی و همرزمانش همایش قدرت نظام جمهوری اسلامی بود، اظهار داشت: این حضور یك رزمایش بی نظیر نظامی و راهپیمایی بی نظیر مردمی در امتداد اربعین حسینی و رفراندوم بزرگ خیابانی بود.
به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری سه شنبه ۲۴ دی ضمن تسلیت ایام شهادت فاطمه زهرا(س) و شهادت سردار قاسم سلیمانی و هم رزمان و یارانش كه اقتدار و امنیت را برای كشور به ارمغان آورد، اظهار داشت: او قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم خصوصاً تروریسم دولتی در عصر حاضر بود. حضور بی نظیر مردم در تكریم و تشییع این شهیدان همایش قدرت و پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی و نمایش انسجام همه نیروهای انقلاب در مقابل دشمن جنایتكار و تروریسم دولتی آمریكا بود.
او همینطور در این جلسه خبری به سوالات خبرنگاران در ارتباط با جان باختن مردم در كرمان، سقوط هواپیمای اوكراینی، محكومیت متهم پرونده سكه ثامن به ۱۵ سال حبس، محكومیت حمله كنندگان به كلانتری در اهواز به اعدام، حضور سفیر انگلیس در تجمعات اخیر، پرونده قضایی برخی از نمایندگان، مرخصی بقایی و مشایی، معاون سابق نظارت بانك مركزی، بازداشت افرادی در ارتباط با سقوط هواپیمای اوكراینی، عدم اعلام آمار كشته شدگان آبان ماه، بازداشت 30 نفر در تجمعات اخیر و... پاسخ داد.

تاكید وزیر دادگستری بر حضور فعال در همه صحنه های بین المللی


وزیر دادگستری در نهمین جلسه شورای مرجع ملی كنوانسیون مبارزه با فساد اظهار داشت: همه وظیفه داریم درباب نوع تعامل با ساختارهای بین المللی با حضور عالمانه، فعال و همراه با پشتوانه قوی علمی و كارشناسی برای حفظ عزت و ارتقای همه جانبه كشور در بخشهای مختلف همچون مباحث حقوق بشری، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و غیره تلاش نماییم.

اطلاعیه شورای نگهبان در مورد نامزدهای احراز صلاحیت نشده


همین طور شورای نگهبان طی اطلاعیه ای اعلام نمود: آن عده از داوطلبان نمایندگی مجلس كه صلاحیت آنان مورد تأیید قرار نگرفته است، می توانند شكایت خودرا ظرف مدت 5 روز به دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان مربوطه تحویل دهند.

در سقوط هواپیمای اوكراینی فرضیه خرابكاری دشمن مطرح است


دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: نتایج اعلام شده درباره صلاحیت داوطلبان نهایی نیست و همچنان امكان بازنگری و بازبینی در نظرات اولیه توسط اعضای شورای نگهبان وجود دارد.
به گزارش آی وكیل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان بامداد روز (چهارشنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۸) در جلسه این شورا ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه كبری (س) اظهار داشت: بالاخره مرحله اول بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به انتها رسید؛ در این مرحله هیات های نظارت استانی و مركزی زحمات زیادی كشیدند و در فرصتی اندك و با دقتی زیاد كار اعلام نتایج بررسی ها را به انتها بردند.
وی به حادثه سقوط هواپیمای اوكراینی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: از درگذشت هم وطنان و نخبگان مان در این حادثه، متالم و متاثر شدیم، اما همانطور كه فرماندهان نظامی گفتند در این مساله، خطای انسانی رخ داد بااینكه فرضیه خرابكاری دشمن نیز مطرح است و باید منتظر ماند تا نتایج بررسی های مسئولین مشخص شود.

پایان بررسی صلاحیت داوطلبان كاندیداتوری انتخابات مجلس


سخنگوی شورای نگهبان از اختتام بررسی صلاحیت داوطلبان كاندیداتوری انتخابات مجلس آگاهی داد و در توییتی نوشت: «در ساعات پایانی شنبه ۲۱ دی ماه با تلاش شبانه روزی اعضای هیات های نظارت بر انتخابات در استانها، كار بررسی صلاحیت داوطلبان به پایان رسید. بااینكه زمان بررسی خیلی كم و تعداد پرونده ها بسیار زیاد بود اما تلاش شد هیچ پرونده ای در این فرصت محدود، بررسی نشده باقی نماند.»

فرمانداران نظر هیات نظارت را به داوطلبان اعلام كنند
سخنگوی شورای نگهبان همین طور در توییت دیگری اظهار داشت: فرمانداران یا بخشداران موظفند نظر هیات مركزی نظارت در خصوص تایید یا رد صلاحیت داوطلبان را به آنها اعلام كنند تا در صورت اعتراض به رد صلاحیت خود كتبا به شورای نگهبان شكایت نمایند.

صلاحیت حدود ۳۰ درصد داوطلبان تایید نشد
عباسعلی خدایی همین طور اظهار داشت: صلاحیت حدود ۳۰ درصد داوطلبان تایید نشد.
به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، عباسعلی كدخدایی اظهار نمود: از تعدادی كه صلاحیتشان مورد تایید واقع نشده است، یك تعدادی شكایت نكردند كه ملحق به انصرافی ها می شوند ولی تعدادی شكایت كردند.

كدخدایی: جهت بررسی صلاحیت ها یك میلیون برگ سند دریافت شد
سخنگوی شورای نگهبان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دو سیما نیز اظهار داشت: پرونده بیشتر از ۱۴۵۰۰ نفر را بررسی كردیم، این بررسی ها در هیات نظارت شهرستان و استان با كسب نظر از هیأت مركزی انجام شد. كسانی كه در این مرحله شكایت دارند، ۵ روز یعنی تا پنج شنبه وقت دارند شكایت خودرا به دفاتر هیأت نظارت استانی ارائه نمایند. یك میلیون برگ سند از مراجع چهارگانه جهت بررسی صلاحیت ها دریافت كردیم.

انتقاد كدخدایی به صحبت های امروز رئیس جمهور در مورد افراد فاقد صلاحیت
سخنگوی شورای نگهبان به صحبت های رئیس جمهور در جلسه هیات دولت واكنش نشان داد و اظهار داشت: جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رئیس جمهور در این پروژه ضدملی تاسف بار است.
به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، عباسعلی كدخدایی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رئیس جمهور در این پروژه ضدملی تاسف بار است. البته نمی دانستیم عدم تایید بستگان به مدلول حذف جناح های دیگر است.»

۴۰ میلیارد جریمه دو خودروساز گرانفروش در تهران


سیدیاسر رایگانی از جریمه ۴۰ میلیارد ریالی دو شركت خودروسازی آگاهی داد و اظهار داشت: درباب پرونده گران فروشی شركت های خودرویی، یكی از شركت های خودرویی را از ۳ هزار تعهد به كمتر از ۳۰۰ تعهد رسانده ایم و همین طور یكی دیگر از شركت های خودرویی ۲ هزار تعهد داشت كه با هماهنگی های انجام شده حالا كمتر از ۳۰ تعهد باقی مانده است.

۵۰۰ میلیارد جریمه تعزیراتی قاچاقچی مس در آذربایجان غربی
سخنگوی سازمان تعزیرات حكومتی از محكومیت ۵۰۰ میلیارد ریالی در پرونده قاچاق مس استان آذربایجان غربی نیز آگاهی داد.

معاون قوه قضاییه: در ارتباط با سقوط هواپیمای اوكراینی چند نفر دستگیر شده اند


معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اینكه شهادت حاج قاسم سلیمانی انفجار نور جدیدی در منطقه خواهد بود، اظهار داشت: اگر همه مسئولان به تاسی از سپهبد سلیمانی خدایی عمل كنند و گوش به فرمان رهبری، جهادی قدم بردارند در همه حوزه ها مانند حوزه نظامی پیشرفت خواهیم كرد.
به گزارش آی وكیل به نقل از روابط عمومی دادگستری كل استان گلستان، حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی در مراسم بزرگداشت سپهبد شهید سلیمانی كه در امامزاده عبدالله گرگان برگزار شد، اظهار نمود: شهادت حاج قاسم سلیمانی انفجار نور جدیدی در منطقه خواهد بود و گام دوم انقلاب اسلامی با شهادت این شهید بزرگوار شروع شده است.
معاون قوه قضاییه با اشاره به حادثه دلخراش سقوط هواپیمای اوكراینی اظهار داشت: دستگاه قضایی این مساله را با دقت پیگیری می كند و تابحال چند نفری دستگیر شده اند.

رسیدگی به پرونده های "صراط نیوز" و "شما رسانه"


سخنگوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات هم در این هفته اظهار داشت: جلسه رسیدگی به پرونده مدیر مسئول پایگاه خبری "صراط نیوز" و سایت" شما رسانه" در شعبه ششم دادگاه كیفری یك استان تهران به ریاست قاضی شقاقی انجام شد كه مدیر مسئول این دو پایگاه و سایت خبری به بهتان نشر اكاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به اتفاق آرا مجرم شناخته شدند و با اكثریت آرا مستحق تخفیف تشخیص داده نشدند.

اعلام زمان نتایج آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلح


معاونت منابع انسانی قوه قضائیه از اعلام نتایج آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلح ظرف یك ماه آینده آگاهی داد و اشاره كرد: از میان داوطلبانی كه حد نصاب آزمون علمی را احراز نمایند به تعداد ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز، برای طی مراحل بعدی پذیرش به عمل می آید. پذیرش نهایی قبول شدگان منوط به طی مراحل ماموریت از یگان خدمتی به سازمان قضایی نیروهای مسلح است و برمبنای سهمیه هر یك از نیروهای مسلح توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح تعیین می شود و از داوطلبان پذیرفته شده در آزمون تستی، جهت شركت در مصاحبه علمی دعوت به عمل خواهد آمد.

دریافت وجه از سونوگرافی تشخیصی در مراكز درمانی دانشگاهی دولتی ممنوع شد


هیات عمومی دیوان عدالت اداری به دنبال شكایت از معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و درخواست ابطال بندهای 2 و 3 بخشنامه شماره 400/28316د مورخ 96/11/4 این معاونت، دریافت هرگونه وجه بابت انجام سونوگرافی تشخیصی در مراكز درمانی دانشگاهی دولتی توسط متخصصین زنان و زایمان را ممنوع كرد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه: باید روحیه جهاد و شهادت را در جامعه حاكم كنیم


معاون فرهنگی قوه قضاییه در اولین نشست كارگروه ستاد دهه فجر قوه قضاییه كه با حضور نمایندگانی از معاونت ها و سازمان های زیر مجموعه برگزار شد، اظهار داشت: با گفتمان سازی باید روحیه جهاد و شهادت را در جامعه حاكم كرده و آنرا بعنوان یك راهبرد دنبال نماییم.
به گزارش آی وكیل به نقل از معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین صادقی با اشاره به شهادت سردارسپهبد قاسم سلیمانی اظهار نمود: ابعاد تفكر جهادی "من هم یك سلیمانی ام" باید بیشتر از پیش برای مردم و به ویژه كاركنان دستگاه قضا روشن شود.

دشمن به دنبال زیر پرسش بردن جمهوری اسلامی است


رئیس دیوان عالی كشور در ابتدای جلسه تكریم و معارفه معاون دیوان عالی كشور و تجلیل از چند تن از قضات كه بیشتر از ۵۰ سال سابقه خدمت داشتند، اظهار داشت: دشمن با سوءاستفاده از حادثه هواپیمای اوكراینی به دنبال زیر پرسش بردن جمهوری اسلامی است.
به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم، اظهار نمود: در هفته اخیر چند واقعه اعجاب انگیز رخ داد؛ یكی شهادت سردار بزرگ اسلام شهید سلیمانی كه یك واقعه اسفبار بود كه قلوب همه مسلمانان دنیا و آزادی خواه جهان را به درد آورد. دشمنان در فرصتی كه خیال می كرد جمهوری اسلامی در موقعیت ضعف است با حذف این شهید می خواستند ضربه كاری به جمهوری اسلامی بزنند كه موفق نشدند.

بیانیه كانون وكلای مركز درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوكراین


هیئت مدیره كانون وكلای دادگستری مركز درباب سقوط هواپیمای مسافربری اوكراین اطلاعیه ای صادر كرد و ضمن ابراز همدردی با خانواده های داغدار و آحاد مردم شریف و سوگوار ایران، آمادگی خودرا برای هرگونه همكاری و معاضدت حقوقی با بازماندگان این فاجعه اعلام داشت.
ممنبع:

1398/10/27
12:25:21
5.0 / 5
3701
تگهای خبر: آرامش , اثر , بازداشت , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکالت

مدافع

موکل

وکالت قانونی

دادگاه

وکیل ماهر

بررسی وکیلها