دلیلهای رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس در هفته ای كه گذشت

دلیلهای رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس در هفته ای كه گذشت آی وكیل: اعلام دلیلهای رد صلاحیت 92 نماینده مجلس، دستور آزادی 170 زندانی ندامتگاه تهران بزرگ، انتقاد نسبت به سخنان سخنگوی شورای نگهبان در مورد رئیس جمهور، ارتباط سری علی دیواندری با اكبر طبری و... گزیده اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، گزیده اخبار حقوقی هفته گذشته به شرح زیر است:مقاومت ملت و ناكارآمد بودن دشمنی با ایران اسلامی دو راهبرد مهم سخنان رهبری بود
آیت الله سید ابراهیم رییسی رئیس دستگاه قضا درباره مطالبات مردم و لزوم وحدت بین مسئولان اظهار داشت: امروز فكر می كنم موضوع انسجام ملی از مهم ترین موضوعات است. خداوند به ما مسئولان توفیق دهد در جهت رهنمودهای رهبری حركت نماییم.
رئیس قوه قضاییه، بیانات رهبری در نماز جمعه تهران در خصوص ضرورت قوی شدن كشور را نقشه راه برای همه مردم و خصوصاً مسئولان دانست و اشاره كرد: اجرای عدالت، مبارزه با فساد و اجرای قانون به صورت پیگیرانه، هماهنگ و مستمر، از جلوه های قوت نظام قضایی كشور است.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: نیروی انتظامی در مبارزه با فساد اقتصادی باید حمایت شود.
رئیس قوه قضائیه پنجشنبه به استان یزد رفت و در بدو ورود به این استان اظهار داشت: صنعت گردشگری مهمترین ظرفیت یزد برای توسعه اقتصادیست.
رییسی اظهار داشت: ایران قوی بدون اقتصاد قوی امكان پذیر نیست.اظهارنظرهای مختلف سخنگوی شورای نگهبان در زمینه های گوناگون
عباسعلی كدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در هفته گذشته اعلام نمود: بیشتر از ۳۷۰۰ نامزد رد صلاحیت شده شكایت كرده اند.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینكه تلاش ما این است كه در ارتباط با بررسی صلاحیت ها بر طبق قانون عمل نماییم اضافه كرد: هیچ كس با فشار، تایید صلاحیت نشده است و ما نظرات هیات مركزی را اعلام كردیم.
سخنگوی شورای نگهبان نسبت به سخنان رئیس جمهور در مورد رد صلاحیت شدگان در انتخابات اظهار داشت: جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رئیس جمهور در این پروژه ضدملی تاسف بار است.
سخنگوی شورای نگهبان در واكنش به ادعاهای جدید وزیر امور خارجه آمریكا از او پرسید: كدام رئیس جمهور شما با رای مستقیم انتخاب شده؟
كدخدایی بعد از برگزاری نماز جمعه هفته گذشته به امامت مقام معظم رهبری اظهار داشت: سردار امروز كجا بودی كه محبوب دلت آمد و از تو گفت.
كدخدایی نسبت به سخنان علی لاریجانی رئیس مجلس در انتقاد از علت های بیان شده در مورد رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی از جانب شورای نگهبان اعلام نمود: اگر رئیس مجلس در جریان قرار نگرفته اشكال از نمایندگانی است كه بازگشت كردند اما جزئیات را اعلام نكرده اند.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: هر روز برخی از نمایندگانی كه صلاحیت آنان تایید نشده با اعضای شورای نگهبان ملاقات می كنند.
شورای نگهبان در هفته گذشته در اطلاعیه ای اعلام نمود: داوطلبان احراز صلاحیت نشده انتخابات نخستین میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، از سوم تا پنجم بهمن ماه فرصت ارائه شكایت دارند.
هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار داشت كه ۹۰ درصد نمایندگان رد صلاحیت شده به دلیلهای غیرسیاسی تایید نشده اند.
سخنگوی شورای نگهبان بعضی از دلیلهای رد صلاحیت ۹۲ نفر از نمایندگان مجلس را اعلام نمود و اظهار داشت: در گزارش هایی كه داده شده، مواردی كه ذكر شده عبارت است از مثلا دخالت در امور اجرایی با تهدید نسبت به برخی از مدیران دستگاه اجرایی شهرستان استان، لابی كردن و كارچاق كنی در حوزه اقتصادی با شركت ها و نهادهای مختلف. نمونه دیگر رانت خواری و سوءاستفاده از موقعیت نمایندگی و خرید چند هكتار از اراضی مرغوب در یك محل بوده و اینها به عنوان مناطق آزاد و ویژه و گردشگری آنرا می گیرند و پس از آن طرف از تسهیلات بانكی استفاده می نمایند و با زد و بندهای مالی، تخلفات مالی زیادی دارند. مثلا در دوره گذشته سابقه خرید و فروش آرا را دارند.
كدخدایی نسبت به ادعای رد صلاحیت نماینده مجلس به سبب پشتیبانی از برجام واكنش نشان داد.
شورای نگهبان در اطلاعیه ای بر ضرورت پرهیز از گمانه زنی غیرمستند درباره بررسی صلاحیت ها و انتساب مطالب دروغ به شورای نگهبان تاكید نمود.
نسبت دادن «مشاركت در پروژه ضدملی» به رئیس جمهور اتهامی بزرگ است
نعمت احمدی وكیل دادگستری نسبت دادن «مشاركت در پروژه ضدملی» به رئیس جمهور را یك بهتان بزرگ دارای بار حقوقی و موضوعی قابل تعقیب كیفری دانست.
بازدید دادستان تهران از زندان تهران بزرگ/ دستور آزادی ۱۷۰ زندانی
علی القاصی دادستان تهران در بازدید از ندامتگاه تهران بزرگ دستور آزادی ۱۷۰ نفر از زندانیانی كه باقیمانده حبس آنها كمتر از سه ماه بود، برای اعطاء مرخصی منتهی به آزادی را صادر و دستور داد بلافاصله فهرست این افراد توسط معاونین و مسئولین زندان تهیه و با بررسی دقیق سوابق، به آنها مرخصی منتهی به آزادی داده شود.جداسازی كودكان و نوجوانان معارض قانون با مجرمین بزرگسال و...
محسن شمس زارع مدیر كانون اصلاح و تربیت تهران به تشریح و اقدامات این كانون پرداخت و اظهار داشت: یكی از اهداف تاسیس كانون اصلاح و تربیت، جداسازی كودكان و نوجوانان معارض قانون با مجرمین بزرگسال است.
دستور رئیس سازمان بازرسی كل كشور به بازرسان كل استان های سیل زده
حجت الاسلام و المسلمین حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: درباب سیل همان روز نخست به بازرسان كل استان های سیستان و بلوچستان، كرمان و هرمزگان دستور داده شد كه از نزدیك مسائل مربوط به سیل را نظارت و پیگیری كنند.
رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: باید با ناامن كردن فضا، جرأت ارتكاب فساد را از مفسدان بگیریم.
رای پرونده سكه ثامن ابلاغ شد/ حبس و تبعید برای متهم ردیف اول
رسول كوهپایه زاده وكیل مدافع مالباختگان پرونده سكه ثامن اظهار داشت: متهم ردیف اول پرونده علاوه بر حبس و جزای نقدی و رد مال، به مجازات های تكمیلی و تتمیمی هم محكوم شده است.
ارتباط سری علی دیواندری با اكبر طبری
ادامه رسیدگی به پرونده علی دیواندری و ۸ متهم اقتصادی دیگر به بهتان بی نظمی در نظام اقتصادی كشور به ریاست قاضی موحد در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی انجام شد و قهرمانی نماینده دادستان از ارتباط سری علی دیواندری با اكبر طبری خبر داد.
تابحال بیشتر از ۱۰ جلسه برای رسیدگی به این پرونده برگزار شده است.
اسناد مالكیت دولت تك برگی می شود
سیدرحمت الله اكرمی معاون نظارت مالی و خزانه دار كل كشور در مراسم انعقاد تفاهم نامه همكاری فیمابین سازمان ثبت و وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: مقرر است همه اسناد مالكیت دولت تك برگی و به شكل واحد دولتی شود.۶ درصد زندانیان جرایم غیرعمد، بدهكار اوراق تجاری هستند
سیداسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه كشور با اشاره به این كه محكومان مالی بیشترین طیف زندانیان جرایم غیرعمد را شامل می شوند، اظهار داشت: در این بین بدهكاران اوراق تجاری چك و سفته با جمعیتی بالغ بر ۱۱۲۰۶ نفر بیشترین جمعیت را دارند.نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه هفته آتی برگزار می شود
نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه روز سه شنبه هفته آینده ۸ بهمن ماه برگزار می گردد.
تامین امنیت پیش زمینه اجرای عدالت است
اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی كشور در مسافرت به استان یزد در جلسه شورای اداری شهرستان ابركوه، بر نقش نهادهای مختلف در تامین امنیت و عدالت اصرار كرد.
وی ادامه داد: خدمات زندانبانی در ایران از كشورهای مدعی حقوق بشر بهتر است.
رئیس سازمان زندان ها افزود: مبارزه با مفاسد برای رسیدن به اقتصاد سالم و پویا لازم است.
فعالان اقتصادی نباید به سبب مشكلات و كمبودها دلسرد شوند
حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان كل كشور اظهار داشت: فعالان اقتصادی نباید به سبب مشكلات و كمبودها دلسرد شوند.
وی ادامه داد: از بازداشت های غیرضرور خودداری شود.در وحدت رویه ها می توان از نظرات اساتید دانشگاه ها استفاده كرد
حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی كشور اظهار داشت: در وحدت رویه ها می توان از نظرات اساتید دانشگاه ها بهره برد.
منبع:

1398/11/04
22:16:26
5.0 / 5
2025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری