رئیس قوه قضائیه خطاب به رئیس شورای عالی قضایی عراق؛

جنایت آمریكا در ترور شهیدان سلیمانی و المهندس پیگیری شود

جنایت آمریكا در ترور شهیدان سلیمانی و المهندس پیگیری شود آی وكیل: رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی بافائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق بر پیگرد حقوقی و همه جانبه جنایت آمریكایی ها در ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی تاكیدكرد.


به گزارش آی وكیل به نقل از مركز رسانه قوه قضائیه، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بامداد امروز در تماس تلفنی با آقای فائق زیدان رئیس شورای عالی قضائی عراق بر پیگرد حقوقی و همه جانبه جنایت آمریكایی ها در ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی، مجاهد بزرگ شهید ابومهدی المهندس و دیگر همراهان ایشان تاكید كرد. رئیس قوه قضائیه كشورمان در این تماس تلفنی، جنایت آمریكایی ها در ترور دو سردار و مجاهد بزرگ ایرانی و عراقی را هولناك و غم انگیز خواند و با اشاره به اعتراف رسمی رژیم آمریكا به انجام این ترور، اظهار داشت: این جنایت بر خلاف همه میثاق ها و مقررات بین المللی است و مطالبه جدی مردم ایران و عراق، پیگرد حقوقی و مجازات آمران و عاملان این ترور است.
آیت الله رئیسی نفرت پدیدآمده از رژیم تروریست آمریكا بعد از قضایای اخیر را بی سابقه دانست و اضافه كرد: این نفرت ملی از آمریكایی ها در تشییع های دهها میلیونی شهیدان عزیزمان در ایران و عراق و همین طور راهپیمایی بی نظیر و میلیونی روز گذشته مردم عراق بروز یافت و این موج ضداستكباری، مسئولیت ما مسئولان قضائی در هر دو كشور را برای پیگیری حقوقی موضوع سنگین تر و مضاعف می سازد. رئیس قوه قضائیه با اشاره به ابعادی از تروریستی بودن جنایت رژیم آمریكا همچون ترور حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان در صورتیكه آن شهید بزرگوار به تصریح نخست وزیر عراق میهمان رسمی دولت عراق و در حال انجام یك ماموریت دیپلماتیك با رعایت همه قوانین و مقررات كشور میزبان بوده است، اضافه كرد: این اقدام آمریكایی ها بدون تردید، تجاوزكارانه و ناقض اصول گوناگون مانند اصل ممنوعیت توسل به زور، حق حیات و حقوق افراد مورد حمایت حقوق بین الملل است و توجیه های آمریكایی ها برای انجام این جنایت حتی در خود جامعه آمریكا نیز مردود و مخدوش واقع شده است. آیت الله رئیسی با تقدیر از محكومیت قاطع این جنایت از جانب مرجعیت عراق و اركان دولت همچون رئیس جمهور، نخست وزیر، مجلس و آحاد ملت مقاوم عراق، اشاره كرد: این جنایت باید از جانب هر دو كشور پیگیری حقوقی و بین المللی شود. رئیس قوه قضائیه با اشاره به تسلط استكبار و در رأس آن آمریكا بر محاكم بین المللی، این واقعیت را سبب انصراف از دنبال كردن موضوع ندانست و اضافه كرد: ما از جانب ملت های ایران و عراق و تمام آزادی خواستار و دلبستگان جبهه مقاومت موظف هستیم خونخواهی این مجاهدان شهید را با همه توان دنبال نماییم و انتظار داریم همچنان كه این پیگیری در دولت و قوه قضائیه جمهوری اسلامی شروع شده است، دولت و دستگاه قضائی عراق نیز پیگرد حقوقی جنایت آمریكا را به صورت جامع و هماهنگ تا حصول نتیجه دنبال كنند. در این تماس تلفنی، آقای فائق زیدان رئیس شورای عالی قضائی عراق با تاكید بر اینكه شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی از قهرمانان مبارزه با تروریسم و آزادسازی مناطق اشغالی عراق از دست داعش بودند، اضافه كرد: شهید سلیمانی میهمان دولت عراق بود و همه جزئیاتی كه جنابعالی درباب ابعاد حقوقی داخلی و بین المللی این مساله گفتید مورد قبول ما است. آقای زیدان اضافه كرد: به جنابعالی اطمینان می دهم كه از همان ساعات اولیه در عراق تحقیقات دراین زمینه شروع و برای رسیدگی قضائی پرونده بزرگی تشكیل شده است. ما با دقت زیادی روی این مساله متمركز هستیم و به صورت مستمر و روزانه مراحل را دنبال می نماییم. وی با تاكید بر اینكه درتحقیقات بدون ملاحظه عمل خواهیم كرد، اضافه كرد: در زمینه بین المللی آماده همكاری و اقدام مشترك با جمهوری اسلامی تا حصول نتیجه در محاكم بین المللی هستیم.
درانتها این مكالمه، رئیس قوه قضائیه كشورمان پیگیری این مساله را به وزیردادگستری و معاون امور بین الملل قوه قضائیه محول كرد.


منبع:

1398/11/05
23:09:00
5.0 / 5
3614
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری