در جلسه دادگاه داریوش امان كی و ۴ متهم دیگر مطرح شد

نماینده دادستان: ذوق هنری متهمان را تمجید می كنم

نماینده دادستان: ذوق هنری متهمان را تمجید می كنم آی وكیل: سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده ˮداریوش امان كی ˮ و 4 متهم دیگر به بهتان بی نظمی عمده در نظام اقتصادی بامداد امروز(شنبه) 26 بهمن ماه در شعبه سوم دادگاه های ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام اجرا شد.به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، در ابتدای این جلسه، رسول قهرمانی نماینده دادستان اظهار داشت: جلسه قبل وكیل متهم داریوش امان اظهاراتی داشت مبنی براینكه من (نماینده دادستان) از محكومیت موكل وی خوشحال هستم اما مسأله این است كه اگر ایشان از اجرای عدالت خوشحال نمی گردد ما بسیار خوشحال می شویم. من هیچ گاه متهمان را تحقیر نكردم بلكه ذوق هنری آنها را تمجید می كنم؛ در راه اقدامات مجرمانه آنها وقتی می خواستند وثیقه خویش را از ترهین بانك خارج كنند نامه ای تنظیم كردند كه بیشتر شبیه نمایشنامه است؛ اگر این ذوق هنری نیست پس چیست.

نماینده دادستان افزود: آقای وكیل در اظهارات خود كیفرخواست را مغرضانه و كینه توزانه عنوان كردند در حالیكه باید ابتدا اقدامات و اعمال موكلان خویش را محاسبه كنند و بعد سخن بگویند.

قهرمانی با اشاره به مفهوم جرم اقتصادی اظهاركرد: وقتی كارشناس بانك عرضه تسهیلات به شركت را پر ریسك اعلام می كند و تسهیلات بدون رعایت تشریفات اداری پرداخت می شود چطور می گویید كه كیفرخواست مغرضانه تنظیم شده است.

وی افزود: وكیل متهمان می گوید نماینده دادستان با بی اعتنایی مدارك و مستنداتی كه در خلال دفاع متهم امان كی عرضه كرده، توجه نكرده است اما واقعیت این است كه برخی متهمان در دادگاه و در جایی كه نماینده دادستان تمركز بررسی ندارد مدارك می دهند و باید این مدارك در فرصت مناسب بررسی شود.

قهرمانی با اشاره به یكی از مستنداتی كه داریوش امان عرضه كرده بود، اظهار داشت: او نامه ای در مورد ملك آبشار اصفهان عرضه داد؛ ملكی كه قیمت ۱۷ میلیارد تومانی را به قیمت ۱۵۳ میلیارد تومان به بانك داده بودند. این ملك در زمان تهاتر فاقد كاربری و خارج از محدوده اعلام شده بود و آقایان مدعی بودند كه برای مجموعه بانك ها ۱۷۰ هكتار تراكم گرفتند در حالیكه به استناد نظر كارشناس بانك اینطور نیست.

قهرمانی افزود: ۶۵ میلیارد پول مفت مملكت به شركتی داده شده كه سندیت ندارد. آنچه ما داریم این است كه ملك فاقد تراكم تجاری است. در آن تاریخ نامه ای به شركت توسعه ساختمان زده شده كه شورای استان مصوبه ای در مورد ملك ندارد. ملك در سال ۹۱ به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان خریداری شده و در سال ۹۵ به مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان به بانك عرضه می شود. طبق گفته كارشناس، ملك به صورت تپه و برهوت بوده و ۱۷۰ هزار هكتار برهوت بوده است. در سال ۹۷ شورای برنامه ریزی استان مصوبه ای را تصویب می كند كه در این زمین یك طبقه تجاری شود.

بدهكارانی كه از بانك طلبكار شدند!

وی اضافه كرد: شگرد پرونده كه من آنرا پرونده مخوفی نامگذاری می كنم این است كه آقایان تسهیلات ۶۵ میلیارد تومانی می گیرند و در مرحله تهاتر آنقدر گران نمایی می كنند كه بیشتر از ۱۲۰ میلیارد تومان در مرحله تسویه، تحصیل مجرمانه می كنند و این شگرد جدیدی است چونكه در این پرونده نه تنها بدهی صفر نشده بلكه از بانك هم طلبكار شده اند.

وی اضافه كرد: نكته مهم دیگر این است كه بدهی آقایان ۱۲۰ میلیارد تومان بوده و كارشناس متخلف زمین های برهوت را به مبلغ ۱۵۳ میلیارد تومان قیمت گذاری می كند كه آنها ۳۳ میلیارد هم طلبكار می شوند. ۴ میلیارد نقد و ۲۹ میلیارد چك می گیرند و در همان روز ۳ ملك از بانك می گیرند معلوم است كه تبانی است.

در ادامه مدیرعامل شركت توسعه ساختمان توضیحاتی را پیرامون تسهیلات دریافت شده عرضه داد و اظهار داشت: ۳۳ میلیارد تومان اختلافی است كه بعد از دریافت ۱۲۳ میلیارد اوراق انجام شده و ۴ میلیارد تومان از شركت توسعه ساختمان دریافت می كنند و پس از آن ۲۹ میلیارد چك ان هم به صورت دو چك ۱۵ و ۱۴ میلیارد تومانی كه در یك سر رسید ثبت می شود اخد می كنند.

قهرمانی در ادامه اظهار داشت: دو نفر از متهمان آقایان حمیدرضا حاجی اسفندیاری و سیدرضاحسینی متواری اند. در ردیابی ها مشخص شد پول به حسابشان رفته است. آقایان كجایند؟ این دو نفر در مرحله تسهیلات منتفع شده اند. همان كسانی اند هم كه تهاتر به نام اینها انجام شده و از بانك تسهیلات دریافت می شود. آقای فتحی باید پاسخگو باشد چرا به نام خودش تسهیلات را نكرده است؟

وی اضافه كرد: در بازدیدی كه از ساختمان داشتیم مقداری اسكلت ها زده شده خرج های شده و نمی دانیم كه منشا آن بانك سرمایه بوده یا چیز دیگری ولی بخش كمی از پول به ملك رفته است.
قهرمانی اضافه كرد: یك ملك دیگر هم در یافت آباد هست. در جلسه قبلی متهم ردیف دوم اظهار داشت كه ملك های یافت آباد را از پدر داریوش امان كی بعنوان طلب دریافت كرده است، سوال اینجاست كه چرا ملك را به نام خانم كلاهدوزان كرده است.
در این هنگام متهم فتحی پاسخ داد: خانم كلاهدوزان امین بنده بود.
قاضی دادگاه به متهم تذكر داد: اخطار می دهم كه حقایق را بگویید. خانم كلاهدوزان باید به اتهام پولشویی تعقیب شوند.
نماینده دادستان اظهار داشت: همچنین است ایشان جزء متهمان هستند.
قهرمانی خطاب به متهم رسول ذكاوت خوی اظهار داشت: چرا ملك یافت آباد پیش از ترهین و ملك آبشار اصفهان پیش از تهاتر به نام همسر شما (خانم فاطمه كلاهدوزان) شده است؛ چرا ملك های گرانبهای بانك به نام یك خانم خانه دار شده است.
متهم رسول ذكاوت خوی پاسخ داد: به خاطر كارهای مالیاتی آقای فتحی این كار انجام شد.
نماینده دادستان اظهار داشت: اموال بسیار دیگری هم به نام خانم كلاهدوزان شده كه در حال بررسی و ردیابی است.
قهرمانی از متهم رسول ذكاوت خوی پرسید: نامه به بانك سرمایه را درباره اینكه خانم كلاهدوزان ملك یافت آباد را اقاله كرده است، چه كسی زد؟ اگر كلاهدوزان مالك بود چرا اقاله كرد؟ اصلا ایشان می داند اقاله یعنی چه؟ خانم كلاهدوزان ابزاری برای پوشش اقدامات مجرمانه متهمان بوده است.
نماینده دادستان اظهار داشت: ملك یافت آباد پیش از خانم كلاهدوزان به نام خانم الهه زرخش بوده است؛ این خانم مادرخوانده و همسر دوم پدر داریوش امان كی یكانی است. همینطور ملك آبشار اصفهان هم به نام او بوده است. ازاین رو از این خانم هم مانند خانم كلاهدوزان استفاده شده است و پرونده ای به افترا پولشویی در دادسرا دارد.
نماینده دادستان از متهم فتحی پرسید: شما چه كاره بودید؟
متهم پاسخ داد: من مدارك و اسناد دارم.
قاضی اظهار داشت: دارایی های خویش را با مالكیت رسمی به دادگاه عرضه دهید تا بررسی شود چقدر فرار مالیاتی داشتید.
نماینده دادستان با اشاره به گزارش بانك مركزی و ردیابی پولها اظهار داشت: به چندین شخص حقیقی پول داده اید.
متهم فتحی پاسخ داد: برای سیمان به افرادی بعنوان واسطه پول داده بودیم تا از كارخانه اصفهان سیمان بگیرند.
نماینده دادستان اظهار داشت: به حساب خانم كلاهدوزان و الهه ذرخش پول واریز شده است آیا این افراد برای شما سیمان تهیه می كردند همینطور چند مرتبه به حساب بهنام ادیبی پول واریز شده است.
قاضی توضیح داد: بهنام ادیبی وكیل است آیا برای شما سیمان می خرید.
نماینده دادستان از متهم كفیلی پرسید: ملك یافت آباد به نام چه كسی بود؟
متهم اظهار داشت: به نام خانم كلاهدوزان بود و یكسری هم به نام اللهه ذرخش بود.
قهرمانی افزود: فرآیند در پرونده مجرمانه بوده است. آقای ذكاوت خوی و همسرش، مدیران شركت اریس بودند و اقای فتحی میدان دار مبحث بوده و رفت و آمد به بانك را برعهده داشته و سرشاخه اصلی آقای امان كی بوده است. آقای امان كی كارت ویزیت داشته و خودشان را مدیر شركت پایه سازان اریس معرفی می كرده است. شركت پیش از دریافت تسهیلات محل اقامتش را به یافت آباد تغییر می دهد. محل قبلی شركت الهیه خیابان بیدار بوده است. الهیه خیابان بیدار دفتر شخصی آقای امان كی و برادرش بوده است.

قهرمانی افزود: محمدرضا خانی كه تهاتر ظالمانه را به نفع متهمان انجام داده و به بانك سرمایه تحمیل كرده و اقای امان كی می گوید او را نمی شناسم و می گوید خانی را یك مرتبه در رستوران دیدم باید بگویم پس از دستگیری خانی كه بیم آن می رفت خانی در بازداشت حرف هایی را بزند به ناگه ملاحظه كردیم فردی به نام كیوان ذرخش وثیقه آزادی او را تأمین كرده است. كیوان ذرخش كیست؟ آرمان علمایی او را بابت پرونده صندوق ذخیره بازداشت كردیم و ما به او گفتیم اگر حرف بزند و همه چیز را بگوید تخفیف به او می دهیم. او حدود ۵۰۰ صفحه نوشت و آن جا علمایی اعلام نمود من زمانی كه به دفتر آقای امان كی رفتم، برادر آقای خانی را آنجا دیدم و اظهار داشت كه آمدم برای آقای خانی كه بازداشت است وثیقه را تأمین نماییم. پس از آن كیوان درخش وثیقه می گذارد.
متهم كفیلی با حضور در جایگاه در پاسخ به سوال نماینده دادستان در مورد آشنایی اش با آقای بخشایش اظهار داشت: بنده بخشایش را یك دفعه در دوبی زمانی كه با آقای رضایی به صرف ناهار به رستوران بیرون رفته بودیم دیدم مشكلی در بانك سرمایه داشتم ارزی داده بودم و آنرا پرداخت نمی كردند. گفتیم یا پول ما را پس بدهید یا ارز را.
قهرمانی از اوپرسید: ماجرای شركت اسپادانا چه بوده است؟ شما گفتید كه جیب امان كی را پر كردید.
متهم پاسخ داد: نه به ولله. من از آن خبر ندارم من توان ندارم كه هزار سكه بردارم.
قهرمانی افزود: ملك آبشار اصفهان ۱۷ میلیارد بیشتر ارزش نداشت كه آنها با قیمت ۱۵۳ میلیارد تومان آنرا به بانك سرمایه تحمیل كردند و مالك اولیه آن شركت اسپادانا بوده است.
پس از آن كارشناس ملك آبشار اصفهان بعنوان آگاه با دستور رئیس دادگاه در جایگاه قرار گرفت و توضیح داد: پس از یك ماه و نیم بررسی های جامع اعلام كردیم كه ملك تاسیسات زیربنایی ندارد ازاین رو زمین را قیمت گذاری كردیم. همینطور طبق تعرفه شهرداری اصفهان هزینه تراكم هم محاسبه شد.
داریوش امان كی اظهار داشت: برای این ملك مصوبه ۲۵ هزار متر تجاری گرفتیم.
قاضی مسعودی مقام اظهار داشت: اگر مستنداتی دارید بیاورید من شخصا سر این زمین رفتم و اینطور كه شما مدعی هستید، نیست.
قاضی خطاب به داریوش امان كی متهم ردیف اول افزود: شما كه می گویید من از هیچ چیزی اطلاع ندارم و دخالتی هم نداشتم.
متهم پاسخ داد: من برپایه كیفرخواست صحبت می كنم.
نماینده دادستان اظهار داشت: لازم به ذكر است كه امان كی با هیچ حسابی از خودش كار نكرده و حتی مشمول دریافت یارانه است و تمام فعالیتهای او با ارز و یورو بوده است.
پس از آن آرمان علمایی بعنوان آگاه دیگر در جایگاه قرار گرفت و نماینده دادستان در باره او اظهار داشت: علمایی در مرحله تهاتر املاك محمد شهر و آبشار اصفهان وارد مبحث شد.
علمایی اظهار داشت: داریوش امان كی خصومت شخصی دارد.
وی درباره اوراق آرمان افزود: بانك سرمایه از موسسه آرمان استعلام گرفت و وقتی متوجه شد كه اوراق جعلی است و آنها این مورد را آگاه شدند اوراق را از بانك پس گرفتند.
داریوش امان كی با انكار این مورد اظهار داشت: چنین چیزی نبوده است.
علمایی اظهار داشت: من كپی نامه های جعلی را نگه داشتم.
وی درباره تهاتر ملك یافت آباد اظهار داشت: خانی را از راه قندالی می شناختم و وقتی قرار بر تهاتر شد مصوبه بانك سرمایه این بود كه املاك سهل البیع بگیرند و اوراق آرمان را پس بدهند كه حتی آقای خانی این مورد را با شادمانی به سرپرست دادسرای ۲۸ اعلام نمود و اظهار داشت كه بانك ۱۲۰ میلیارد مشكوك الوصول داشت و با این طریق دریافت می كند.
علمایی در پاسخ به سوال نماینده دادستان در خصوص اینكه خانی در قبال تهاتری چه خواست، اظهار داشت: خانی اظهار داشت كه حق الزحمه ما چه می شود كه چهار میلیارد تومان از راه صرافی زرین قلم به من دادند؛ ۹۳۰ هزار یورو گرفتم كه ۶۴۰ هزار یورو به خانی دادم و مابقی آن فرش بود.
پس از آن مصطفی كفیلی متهم دیگر پرونده در جایگاه قرار گرفت و قاضی با قرائت اتهامات او اظهار داشت: ایا افترا انتسابی را قبول دارید؟
متهم اظهار داشت: خیر.
قاضی اظهار داشت: دفاعیات خویش را با صداقت بیان كنید.
متهم كفیلی اظهارداشت: من یك ریال در این پرونده منفعت نداشتم.
قاضی پرسید: شغل شما چیست؟
متهم اظهار داشت: كار نیروگاه فعالیت دارم.
قاضی پرسید: سرمایه شما چقدر است؟
متهم اظهار داشت: سرمایه زیادی ندارم.
قاضی اظهار داشت: چطور بدون سرمایه در كار نیروگاه فعالیت می كنید؟ نام شركت شما چیست؟ چه نیروگاه های ساخته اید؟
متهم اظهار داشت: نام شركت من كیاژنراتور است و چند نیروگاه ساخته ایم.
قاضی اظهار داشت: شركت به نام پسر شما است و نام نیروگاه ها و قراردادهای خویش را به دادگاه عرضه دهید.
نماینده دادستان از متهم كفیلی پرسید: شما وكیل خانم كلاهدوزان بودید؟
متهم اظهار داشت: تا الان خانم كلاهدوزان را ندیدم.
نماینده دادستان از متهم پرسید: آیا خانم الهه ذرخش را می شناسید؟
متهم اظهار داشت: من ایشان را نمی شناسم و فقط محسن رضایی و داریوش امان كی و آقای فتحی را می شناسم.
نماینده دادستان اظهار داشت: آیا برای دریافت اوراق آرمان به موسسه آرمان رجوع كردید؟
متهم اظهار داشت: خیر همه كارها انجام شده بود.
قاضی اظهار داشت: چنین چیزی امكان ندارد آیا می شود من به جای شما حساب بانكی باز كنم.
در این لحظه نماینده بانك سرمایه اظهار داشت: همه اوراق آرمان جعلی است.
علی محمدی نماینده بانك سرمایه با حضور در جایگاه اظهار داشت: شركت اریس در ۲۳ بهمن سال ۹۱ تاسیس شد. آقای داریوش امان كی گفته كه شركت طرح توجیهی داشته و همین كفایت می كند و درخواست شركت به علی بخشایش داده میشود.

وی افزود: زمانی كه نامه شركت زده می شود، شركت نه ملك و نه كارمندی داشته و نه صلاحیت پیمانكاری داشته و نه حسابی در بانك سرمایه داشته است. من تمام صحبتهایم با مستند است. نهایتاً در ۲۸ آبان سال ۹۲ شركت افتتاح می شود. سهم بانك سرمایه در پروژه ۸۰ میلیارد تومان و سهم شركت ۲۰ میلیارد تومان است. من نمی دانم اسم هیئت مدیره را چه گذاشتند ولی فقط می خواستند به هر ترتیبی شده وام به شركت اریس پرداخت گردد.
وی اظهار داشت: شركتی كه قرار بوده پروژه ۵۶ هزار متری را كلید كند، رتبه سنجی و صورت مالی ندارد. كارشناس گفته پروژه پر ریسك است و امكان دارد منابع بانك بازگشت داده نشود. این پروژه، نخستین پروژه شركت بوده و عملیات آغاز شد ولی گودبرداری نشده بود و ریالی فراتر در پروژه خرج نكردند.
وی اضافه كرد: در پارت اول بانك سرمایه ۲۵ میلیارد تومان پرداخت می كند. تنها مجوز آنها جواز ساختمانی بوده است. این شركت قرار بوده با بانك سرمایه مشاركت كند و آقای امان كی گفته افزایش سرمایه داشته، در حالیكه ریالی پرداخت نكرده است. شركت ۱۲ نفر كارمند داشته و تمام استخدام های آن یك ماه پیش از این بوده كه از بانك سرمایه بیایند و تسهیلات بگیرند.
نماینده بانك سرمایه افزود: در پرونده قبضی كردیم كه برای الهیه بوده و متعلق به بنیاد مستضعفان بوده كه طبقه دوم آن دوستان شركت اریس بودند و طبقه چهارم آقای داریوش امان كی و طبقه پنجم آقای داریوش علمایی بود. فاطمه كلاهدوزان ملك یافت آباد را در اختیار آنها گذاشته تا بیایند از بانك سرمایه بگیرند و آنجا را بعنوان دفتر مركزی معرفی كنند.
وی اضافه كرد: برای تحقق مشاركت هم بانك و هم شما باید هزینه می كردید تمام گزارش های كارشناسی ها مشخص است و در تمام كارشناسی ها تاكید شده كه خود شركت خرجی نكرده و صبر كنید تا هزینه كنند و بعد تسهیلات بعدی را بدهید.
وی اضافه كرد: بانك ۶۵ میلیارد و ۷۰۰ به شركت داده است و كدام بانك پروژه اسكلت كامل نشده، پول جهت خرید پله برقی و آسانسور می دهد. شما در پروژه درست پیش نرفتید. صداقت نداشتید. چرا بانك را محكوم می كنید. شما خوش عهد نبودید. آقای وكیل كه اینجا دفاع می كنی و سیستم بانكی را زیر سوال می برید و این قدر از سود مركب و ربا صحبت می كنید، انصاف داشته باشید، در این پرونده سود مركب كجاست؟
نماینده بانك سرمایه افزود: شما در مقابل رسانه گفتید ما(بانك) ربا خاریم كه به هیچ عنوان در این پرونده رخ نداده است. شما بانك را تهدید كردید. ما حتی گفتیم یك سال دیگر با شما راه می آییم ولی شما به تعهداتتان عمل نكردید.
وی با اشاره به موسسه ارمان افزود: موسسه آرمان مورد تایید بانك مركزی نبوده است.
در این هنگام قاضی مسعودی مقام ضمن آخر اعلام این جلسه، برگزاری جلسه بعدی دادگاه را به بامداد روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه موكول كرد.
منبع:

1398/11/26
15:33:09
5.0 / 5
3391
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری