پربازدیدهای حقوقی در هفته ای كه گذشت

پربازدیدهای حقوقی در هفته ای كه گذشت آی وكیل: تودیع و معارفه رئیس مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، سخنان آیت الله محقق داماد درباب تخلف از حرفه پزشكی، بازداشت فرد خاطی در حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، درگذشت مشاور رئیس قوه قضاییه و... پربازدیدهای اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته گذشته بود.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، این گزارش مروری بر پربازدیدهای اخبار حقوقی هفته گذشته است:تجهیزات میدان فناوری اطلاعات قوه قضائیه باید به روز شود
یكی از اخبار پربازدید هفته گذشته، تودیع و معارفه رئیس جدید مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه بود.
در این مراسم از زحمات حجت الاسلام شهریاری دبیركل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و رئیس پیشین مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تقدیر بعمل آمد و عیسی زارع پور رئیس جوان و نخبه مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به عنوان رئیس جدید این مركز معرفی گردید.
در این مراسم حجت الاسلام محسنی اژه ای اظهار داشت: تجهیزات میدان فناوری اطلاعات قوه قضائیه باید به روز شود.
دستور رئیس قوه قضاییه برای پیش گیری از شیوع كرونا در زندان ها
به دنبال شیوع بیماری كرونا در كشور، آیت الله رییسی رئیس قوه قضاییه طی بخشنامه ای به مراجع قضایی سراسر كشور، دستوراتی را در جهت پیش گیری از شیوع ویروس كرونا در زندان ها صادر كرد.
آیت الله رییسی به دادستان های سراسركشور دستور داد كه "به احتكار كنندگان اقلام بهداشتی و دارویی رحم نكنند."
علی القاصی دادستان تهران نیز درباب محتكرین مواد ضد عفونی كننده و همین طور برهم زنندگان بازار ارز هشدارهایی داد.
ممنوعیت استفاده از پیام رسان های خارجی در دستگاه های حاكمیتی، دولتی، مدارس و دانشگاه ها
یكی دیگر از اخبار هفته گذشته مربوط به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها برای پیش گیری از بیماری كرونا بود كه در این راستا جواد جاویدنیا معاون فضای مجازی دادستان كل كشور اظهار داشت: برمبنای قوانین و مقررات كشور و مصوبات شورای عالی فضای مجازی هر گونه استفاده دستگاه ها از شبكه های اجتماعی خارجی ممنوع بوده و تخلف است و در بعضی موارد جرم شمرده می شود.
در شرایط فعلی كشور تخلف از حرفه پزشكی گناه كبیره است
آیت الله محقق داماد حقوقدان برجسته كشورمان اظهار داشت: اصولا حرفه پزشكی از نظر فقهی از واجبات كفائی است كه در بعضی شرائط همچون شرائط فعلی كه كشور با هجوم بیماری واگیر مواجه می باشد، در فرض گسترده شدن نیاز، به واجب عینی مبدل می شود و تخلف از آن گناه كبیره است.
درخواست رئیس كانون وكلای مركز برای تعویق رسیدگی های قضایی
یكی دیگر از اخبار مهم هفته گذشته نامه عیسی امینی رئیس كانون وكلای مركز به محمدجواد حشمتی رئیس دادگستری كل استان تهران بود.
امینی در این نامه به دنبال شیوع كرونا در كشور خواهان به تعویق افتادن جلسات رسیدگی و امور اداری در نقاط پرتراكم، مجتمع های قضایی و مراجع انتظامی شده بود.
در همین راستا حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه بخشنامه ای در خصوص تعویق زمان رسیدگی دادگاه ها تا اختتام فروردین ۹۹ خطاب به كلیه واحدهای قضایی و اداری قوه قضاییه صادر كرد.


تمدید مهلت ثبت نام آزمون كتبی دفتریاری سال ۹۸/ تعویق زمان برگزاری آزمون
روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در هفته گذشته اعلام نمود كه ثبت نام آزمون كتبی دفتریاری سال ۹۸ تمدید گردید.
گفتنی است كه ثبت نام آزمون كارشناسی رسمی دادگستری سال ۹۸ مركز وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه نیز از سه شنبه هفته گذشته ۱۳ اسفندماه شروع شد.
با شیوع كرونا در كشور معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در اطلاعیه ای اعلام نمود: مصاحبه های علمی پذیرفته شدگان آزمون قضاوت تا اختتام اسفند ماه كنسل شد. همین طور این معاونت در اطلاعیه ای دیگر اعلام نمود: اعزام اسفندماه سربازان امریه قوه قضاییه به مراكز آموزشی به تعویق افتاد.بی نظمی در نظام سلامت مردم در حد افساد فی الارض است
حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری دادستان كل كشور در هفته گذشته در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت بر آمادگی دادستانی كل كشور در برخورد با اخلالگران نظام سلامت تاكید نمود.فرد مرتكب اقدام غیر متعارف در حرم امام رضا (ع) بازداشت شد
به دنبال شیوع كرونا در كشور فیلمی در فضای مجازی منتشر گردید كه اقدام غیر متعارف یك فرد در حرم امام رضا (ع) را نشان می داد كه واكنش های زیادی را به همراه داشت. به دنبال این مساله محمدحسین درودی دادستان عمومی و انقلاب مركز استان خراسان رضوی از بازداشت این فرد در هفته گذشته آگاهی داد.
همین طور در هفته گذشته با توجّه به انتشار فیلم اقدام غیر متعارف یك فرد در حرم حضرت معصومه (س) و وصول گزارش به سامانه گزارشات مردمی قرارگاه كنترل و كاهش لطمه های اجتماعی دادسرای قم، با دستور دادستان مركز استان و با تلاش عوامل نیروی انتظامی این فرد شناسایی، دستگیر و بازداشت شد و برای او پرونده قضایی تشكیل و در حال رسیدگی می باشد.
همین طور زارع معاون دادستان قم اظهار داشت: فردی كه تصاویر غسالخانه آرامستان بهشت معصومه(س) قم را بدون مجوز منتشر نموده بود، دستگیر و پرونده او به قوه قضائیه ارجاع شد.
بزودی اسامی محتكران ماسك اعلام می شود
یكی دیگر از اخبار مهم هفته گذشته در سایه كرونا تشكیل ۳۵۸ پرونده مربوط به این مساله در سراسر كشور بود كه سیدیاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حكومتی آن را اطلاع رسانی كرد و اظهار داشت: ۷ میلیون ماسك، ۸۵ میلیون دستكش، ۱۸ تن ژل ضدعفونی و ۷ هزار لیتر الكل در ۱۰ روز كشف شده است.
سخنگوی سازمان تعزیرات حكومتی همین طور از كشف انبار دپوی ۳۰ میلیون عددی دستكش در شهر ری آگاهی داد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حكومتی همین طور از كشف یك انبار زیرزمینی با ۲۲ هزار عدد ماسك و تعداد قابل توجهی اقلام پزشكی در زابل آگاهی داد و اظهار داشت: اخفاء كالا در مغازه های همجوار و یا درون خودرو ها و عرضه آن با قیمت چندین برابر به اشخاص خاص از شیوه های جدید محتكرین اقلام پزشكی است.
محمدعلی اسفنانی رئیس سازمان تعزیرات استان تهران نیز اظهار داشت: به محض قطعی شدن آراء و حكم صادره محتكران ماسك، اسامی را اعلام می نماییم.
احمد تویسركانی درگذشت
یكی از اخبار تلخ هفته گذشته درگذشت احمد تویسركانی رئیس سابق سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و مشاور رئیس قوه قضاییه بود.
اخباری انتشار یافته در خصوص اینكه درگذشت احمد تویسركانی بر اثر مبتلاشدن به كرونا بوده است.
همین طور حجت الاسلام والمسلمین خلفی - معاون قضایی قوه قضاییه - نیز بعد از تحمل یك دوره بیماری هفته گذشته فوت كرد.نازنین زاغری در سلامت كامل است/ مرخصی بیش از ۵۴ هزار زندانی
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته كه بصورت زنده از شبكه خبر سیما پخش گردید با اشاره به شیوع ویروس كرونا در كشور و اقدامات قوه قضاییه در این راستا اظهار داشت: طبق بخشنامه معاون اول قوه قضاییه مقرر است رسیدگی محاكم تا حد امكان به صورت غیر حضوری صورت گیرد.
ترك همدانی وكیل هنگامه شهیدی نیز در توییتر نوشت: مقامات قضایی پذیرفته اند هنگامه شهیدی در قبال تامین وثیقه به مرخصی بیاید. در صورت تامین وثیقه، موكلش تا پس فردا آزاد شود.
چهارمحالی رئیس مجتمع ندامتگان تهران نیز اظهار داشت: با اقدامات واحد قضایی و كوشش های مددكاران مجتمع، بعد از بررسی درخواست آزادی مشروط كلیه مددجویان، ۱۴۴۰ درخواست كه واجد شرایط استفاده از آزادی مشروط بود به مراجع قضایی ذی صلاح جهت سیر مراحل قانونی ارسال شد.
منبع:

1398/12/16
21:41:43
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: اثر , بازداشت , پرونده , تخلف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

استخدام وکیل

توکیل

خانواده

قانونی وکیل

وکالت ماهر

وکلا

وکیل قانونی