رئیس قوه قضاییه:

فساد و قاچاق چوب لای چرخ تولید است

فساد و قاچاق چوب لای چرخ تولید است به گزارش آی وكیل رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: موانع تولید باید برداشته شود تا تولید كننده احساس كند برای جهش تولید در یك زمین باز قرار دارد.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا آیت الله رئیسی امروز سه شنبه پنجم فروردین ماه در جلسه با معاونان دستگاه قضا، در جهت تحقق شعار سال كه از جانب رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش تولید نامگذاری شد، اظهار نمود: این شعار نه فقط در ضمن سخن، بلكه در همه زوایای اجرایی و تقنینی و قضایی كشور باید جایگاه خویش را باز كند و قانونگذاری ها و اجراییات مبتنی بر تحقق این شعار باشد و دستگاه های نظارتی و قضاوتی هم در جهت تحقق این شعار حركت كنند.
وی تحقق این شعار را یك لزوم جدی برای كشور عنوان نمود و اضافه كرد: شعار اعلام یك نیاز برای كشور است كه باید تمامی ظرفیت ها و دلسوزان و فرهیختگان تلاش كنند كه این شعار تحقق پیدا كند و بطور قطع جهش تولید به جهت اینكه به صورتی باشد كه در زندگی مردم حس و ملموس شود، احتیاج به كار و تلاش و جدیت دارد.
رییس قوه قضاییه یكی از الزامات تحقق شعار سال را همكاری همه بخش ها در كشور عنوان نمود و بیان داشت: همكاری، هماهنگی و همراهی همه دستگاه ها در كشور می تواند در جهت تحقق شعار سال كمك جدی داشته باشد.
آیت الله رییسی با تاكید بر اینكه باید چرخ های تولید به صورت جهش فعالتر شود، به مقدمات لازم دراین زمینه اشاره نمود و اضافه كرد: همچون این مقدمات، برداشت غل و زنجیرها از چرخ های تولید در كشور است، باید هیچگونه مانعی پیش پای تولید كننده نباشد و نظام كسب و كار در كشور رونق داشته باشد.
وی افزود: هر مشكلی كه برای نظام تولید و كارآفرین مانع ایجاد می كند، باید رفع گردد، پس یكی از وظایف مهم این است كه موانع تولید برداشته شود تا تولید كننده احساس كند كه یك زمین باز برای جهش كردن در این میدان دارد و این جهش را هم خود و هم مردم كاملا بتوانند لمس كنند.
رییس قوه قضاییه با اشاره به اینكه در كشور نقدینگی كم نداریم، اظهار داشت: این نقدینگی باید با سیاست های درست به سمت تولید هدایت شود.
آیت الله رییسی افزود: اگر نقدینگی به سمت تولید هدایت نشود، مصیبت های بسیار اقتصادی برای كشور به وجود می آورد و هدایت نقدینگی به سمت تولید، می تواند چرخ های تولید را بیشتر به حركت درآورد.
وی اظهار نمود: در سال قبل چند ابربدهكار بانكی را پای میز محاكمه آوردیم و پیش از اینكه در دادگاه محكومیت پیدا كنند، اول پول ها و اموالشان توسط قضات گرفته و به بانك ها و بیت المال مسترد شد.
آیت الله رییسی تاكید: این نكته مهمی برای بانك ها است كه تسهیلات به سراغ تولید كننده برود نه افرادی كه بخواهند دلالی و سوداگری كرده و نظام كسب و كار و تولید و همینطور نظام بانكی را با مشكل مواجه كنند.
وی بیان داشت: بانك ها مشكلات جدی داشتند و می گفتند میزان بالایی از پول های ما دست افرادی است كه حاضر نیستند بدهند، با پیگیری دستگاه قضایی این كار انجام شد. نباید به جای اول بازگردیم و باید تلاش شود این پول ها به سمت تولید، رونق تولید و جهش تولید برود و مردم هم آنرا حس كنند.
آیت الله رییسی یكی از موانع جدی تولید را قاچاق كالا عنوان نمود و اضافه كرد: قاچاق خنجری است كه از پشت به تولید می خورد و تولیدكننده را مأیوس می كند. به هر دستگاهی رجوع نماییم و بپرسیم كه مبارزه با قاچاق كالای شما چگونه بوده یك آماری عرضه می دهد و این آمارها همه درست است. وقتی به آمارها نگاه می نماییم می بینیم همه فعالیت كردند، ولی در بازار می بینیم كالای قاچاق به وفور پیدا می شود. این آمارها غلط نیست؛ اما سوال این است كه آیا این آمارها با هم جور در می آید؟ آنچه باید اتفاق بیفتد مبارزه با قاچاق سازمان یافته است كه امر بسیار مهمی است.
رییس قوه قضاییه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در ارتباط با مبارزه با قاچاق كالا، اضافه كرد: حتما لازمه مبارزه با قاچاق كالا این است كه باید سامانه هایی به صورت هماهنگ در بخش های مختلف گمركات، نظام پولی و بانكی، وزارت اقتصاد و دارایی و بخش های نظارتی فعال شود و این سامانه ها با هم لینك شود به نحوی كه بتوان مرزها و شرایط بازار را كنترل كرد.
وی اشاره كرد: در سال قبل گزارشاتی در رابطه با تولید در حوزه نساجی و لباس، داشتیم كه تولیدكننده ها می گفتند اتفاقی افتاده كه احساس می نماییم الان نسبت به تولید ما بیشتر توجه می شود، چون فیتیله قاچاق كالا پایین آمده است و كار ما بیشتر رونق پیدا می كند، در بعضی كسب ها این اتفاق افتاده است.
آیت الله رییسی افزود: در هر كسبی این اتفاق بیفتد و صاحبان این حرفه اعلام كنند در حرفه ما اتفاق جدیدی افتاده است و احساس می نماییم تولید در این میدان بازار و رونق خویش را دارد و جهش اتفاق افتاده است، این نشانه موفقیت ما در مبارزه ما با قاچاق كالا است. اگر تولید كننده این احساس آرامش را نكند معلوم می شود كه در این قضیه همچنان احتیاج به كار است.
رییس قوه قضاییه اشاره كرد: یكی از شاخصه های مهم موفقیت در مبارزه با قاچاق كالا اعلام تولیدكنندگان و كارآفرینان دایر بر این است كه امروز تولید ما بازار و خریدار و میدان دارد.
رییس قوه قضاییه با تقدیر از همه دست اندركاران در مبارزه با قاچاق كالا، اشاره كرد: باید سال جاری كار متفاوت صورت گیرد و لینك شدن همه سامانه ها و فعال شدن بخش ها با یكدیگر به نحوی باید باشد كه قاچاق برای قاچاقچی صرف نكند.
وی تحقق این مساله را نیازمند انجام سه كار جدی در دستگاه قضا، مجموعه اجرایی و قانونگذاری دانست و اظهار داشت: اولا جهش تولید باید از پشتوانه كار و جزمیت علمی برخوردار باشد. نكته دوم اینكه همراه با یك عزم عملی باشد و آنچه شعار سال است در میدان عمل تحقق یابد و سوم اینكه همراه با یك حزم و دوراندیشی و نگاه به آینده و رونق تولید و اقتصاد در كشور باشد و نسبت به تكانه هایی كه دشمن ایجاد می كند، اقتصاد ما تكان نخورد و پابرجا باشد و زندگی مردم را تأمین نماید.
آیت الله رییسی ضمن تقدیر از همكاران قضایی در نقاط مرزی و بندری و در حوزه مبارزه با قاچاق كالا، افزود: می خواهیم در این عرصه كار متفاوتی از سال قبل صورت بگیرد و امروز نیازمندیم تصمیمی متفاوت برای تحقق شعار سال صورت گیرد و این مساله امكان پذیر و كاملا اجرائیست.
رییس قوه قضاییه اشاره كرد: یكی دیگر از موانع جدی برای تولید بروكراسی است. باید همه كاری نماییم كه نظام اداری پیچیده ای كه تولید كننده را گرفتار مشكل می كند كنار گذاشته شود و امر كار افرینی و تولید باید تسهیل شود.
وی اضافه كرد: امیدواریم امسال در رابطه با جهش تولید بخش های نظارتی در دستگاه قضایی با همكاری دستگاه هایی كه در این میدان مسئولیت اصلی را بر عهده دارند یعنی دولت كار را دنبال كنند به نحوی كه در همین ابتدای سال آثار اجرای این شعار و عملیاتی شدن آن هم برای مردم و هم مسئولین روشن باشد.
رییس قوه قضاییه اظهار نمود: در سال قبل چند ابربدهكار بانكی را پای میز محاكمه اوردیم و پیش از اینكه در دادگاه محكومیت پیدا كنند اول پول ها و اموالشان توسط قضات گرفته و به بانك ها مسترد شد. این نكته مهمی است برای بانك ها، كه تسهیلات به سراغ تولید كننده برود نه افرادی كه بخواهند دلالی و سوداگری كنند.
وی بیان داشت: عزیزان ما مشكلات جدی در بانك ها داشتند و می گفتند میزان بالایی از پول های ما دست افرادی است كه حاضر نیستند بدهند، با پیگیری دستگاه قضایی این كار انجام شد. نباید به جای اول بازگردیم، باید تلاش شود این پول ها به سمت تولید، رونق تولید و جهش تولید برود.
آیت الله رییسی اشاره كرد: یكی از موانع جدی تولید قاچاق كالا است، قاچاق خنجری است كه از پشت به تولید می خورد و تولیدكننده را مأیوس می كند. به هر دستگاهی رجوع نماییم كه مبارزه با قاچاق كالای شما چگونه بوده آماری عرضه می دهد و این آمارها همه درست است. وقتی به آمارها نگاه می نماییم می بینیم همه فعالیت كردند، ولی در بازار می بینیم كالای قاچاق به وفور پیدا می شود. این آمارها غلط نیست سوال این است كه این امارها با هم می سازد؟ آنچه باید اتفاق بیافتد مبارزه با قاچاق سازمان یافته است.
وی اشاره كرد: در سال قبل در رابطه با تولید در حوزه نساجی و لباس تولیدكننده ها می گفتند اتفاقی افتاده كه احساس می نماییم الان نسبت به تولید ما بیشتر توجه می شود، چون قاچاق كالا فیتیله اش پایین آمده است و كار ما بیشتر رونق پیدا می كند، در بعضی كسب ها این اتفاق افتاده است. در هر كسبی این اتفاق بیافتد و صاحبان این حرفه اعلام كنند در حرفه ما اتفاق جدیدی افتاده است و احساس می نماییم تولید در این میدان بازار و رونق خویش را دارد و جهش اتفاق افتاده است این نشانه مبارزه ما با قاچاق كالاست.
آیت الله رییسی بیان داشت: قاچاق نباید برای قاچاقچی صرف كند. این احتیاج به این مساله دارد كه دستگاه قضا، مجموعه اجرایی و قانون گذاری در سه حوزه كار جدی انجام دهند.
وی اظهار داشت: جهش تولید به پشتوانه كار علمی و كاری كه از یك جزمیت علمی برخوردار و همراه با یك عزم عملی باشد. همراه با یك عزم و دوراندیشی و نگاه به اینده و رونق تولید و اقتصاد در كشور باشد، باید نسبت به تكانه هایی كه دشمن به وجود می آورد اقتصاد ما تكان نخورد.
وی با اشاره به اینكه واردات بی رویه یكی از موانع جدی برای رونق و جهش تولید است، اشاره كرد: كالایی كه با استاندارد مناسب در كشور تولید می شود اگر از جای دیگر وارد شد، طبیعتا تولیدكننده و بازار او گرفتار مشكل می شود. حتما مساله واردات بی رویه باید در دستور كار بخش های نظارتی قرار گیرد و دولت پیگیری جدی كند.
آیت الله رییسی افزود: سازمان های نظارتی مثل سازمان بازرسی كل كشور دنبال كنند كه شاهد واردات بی رویه در كشور نباشیم.
رییس قوه قضاییه یكی دیگر از موانع جدی برای تولید را بروكراسی عنوان و با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با كارآفرینان، بیان داشت: امروز یكی از غل و زنجیرهایی كه به پای تولید است بروكراسی هفتاد خوانی در دریافت مجوز است، باید همه كاری نماییم كه نظام اداری پیچیده ای كه تولید كننده را گرفتار مشكل می كند كنار گذاشته شود و امر كارآفرینی و تولید تسهیل شود تا شاهد یك جهش در تولید باشیم.
وی اضافه كرد: امیدواریم امسال در رابطه با جهش تولید، بخش های نظارتی در دستگاه قضایی با همكاری دستگاه هایی كه در این میدان مسئولیت اصلی را بر عهده دارند؛ یعنی دولت و دستگاه اجرایی كار را دنبال كنند به نحوی كه در همین ابتدای سال آثار اجرای این شعار و عملیاتی شدن آن هم برای مردم و هم مسئولین كاملا روشن باشد.
آیت الله رییسی در بخشی از اظهاراتش به بیان مصداقی از جهش تولید پرداخت و اظهار داشت: در رابطه با مبحث كرونا در ایام اول مساله كمبود ماسك، كالای پزشكی و مواد ضدعفونی كننده باعث گله مندی مردم بود.
وی اضافه كرد: همه بسیج شدند و مردم به میدان آمدند، برخی كارگاه ها و كارخانه ها فقط برای تولید ماسك خط تولید خویش را تغییر دادند و الان وضعیت ما با وضعیت آغاز این مشكل كرونا قابل مقایسه نیست.
رییس قوه قضاییه اشاره كرد: در این بسیج كه مردم پای كار آمدند كمبود این كالا وضعیتش با قبل متفاوت و در خیلی حوزه ها مرتفع شده است.
آیت الله رییسی اضافه كرد: كرونا مثال روشنی است كه باید از ظرفیت ها بهره برد و در جهت رفع مشكلات آنها را به كار گیریم.
وی ابراز امیدواری كرد كه بخش های قضایی و نظارتی و اجرایی، بر شناسایی ظرفیت ها و استفاده بهینه از آنها در جهت تحقق شعار مهم سال همت داشته باشند.1399/01/05
13:39:12
5.0 / 5
2575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده