علم الهدی خبرداد؛

تشكیل كارگروه مشترك علمی و پژوهشی میان قوه قضائیه و ناجا

تشكیل كارگروه مشترك علمی و پژوهشی میان قوه قضائیه و ناجا به گزارش آی وكیل رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه از تشكیل كارگروه علمی و پژوهشی مشترك بین قوه قضائیه و ناجا اطلاع داد.


به گزارش آی وکیل به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، سیدحجت اله علم الهدی در مراسم امضای تفاهم نامه با سردار احمدرضا رادان، رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه مطالعات در پژوهشگاه قوه قضاییه به صورت بنیادین، راهبردی و کاربردی و متناسب با نیازهای دستگاه قضا و بخش های مختلف قوه قضائیه در دستور کار قرار می گیرد اظهار نمود: پژوهشگاه ظرفیت های بسیار بوده و در این راستا از اساتید دانشگاه، کارکنان قضائی و پژوهشگران برای حل مسائل قضائی بهره می برد. رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه رویکرد کلی این نهاد علمی را تحول محوری و ایجاد تحول در دستگاه قضا عنوان نمود و اظهار داشت: برای اجرای شدن تحول در دستگاه قضائی، پژوهش های مطالعاتی و پشتیبانی علمی را در دستور کار داریم. وی بر همکاریهای مشترک و اندیشه محور با مرکز مطالعات راهبردی ناجا تاکید کرد و اضافه کرد: مبحث و مسئله مهمی که در مطالعات پژوهشی در دستور کار قرار دارد، انجام این برنامه ها و مطالعات با پشتوانه های علمی است و در همین راستا رئیس قوه قضائیه بر مذاکره و ارتباط و هم افزایی با مراکز علمی مختلف کشور تاکید کرده که خوشبختانه در این راستا گام های خوبی برداشته شده است. نگاه در پژوهشگاه قوه قضاییه، انقلابی است علم الهدی با تاکید بر اینکه باید از جزیره ای عمل کردن فاصله گرفت، اضافه کرد: با سازمان زندان ها، دادستانی کل کشور و سازمان قضائی نیروهای مسلح و سایر نهادها وارد مذاکره و تعامل شدیم و علاوه بر آن کارگروه های مشترکی با بخش های بیرون از دستگاه قضائی در جهت حل مسائل قضائی ایجاد و گام های مثبتی برداشته شده است. ایشان در ادامه با اشاره به اینکه پژوهشگاه قوه قضائیه به دنبال ترسیم الگوی ایرانی – اسلامی مبتنی بر مبانی دینی و بر مبنای واقعیات موجود در دستگاه قضائی است ابراز امیدواری کرد با تشکیل کارگروه مشترک با مرکز مطالعات راهبردی ناجا، دستاورد ارزشمندی در این حوزه حاصل شود. رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با اشاره به اینکه نگاه در پژوهشگاه، انقلابی و برپایه تأکیدات رئیس قوه قضائیه، مبتنی بر مسائل علمی است، اظهار داشت: امیدواریم با همکاری مشترک، ناجا و قوه قضاییه تراز انقلاب اسلامی در کشور به صورت ۱۰۰ درصد محقق شود. سردار رادان: اعطای مرخصی های اخیر به زندانیان، کار بزرگ و شجاعانه ای بود در ادامه این نشست، سردار احمدرضا رادان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا با اشاره به اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه به علت بهره مندی از جوانان، بسیار با نشاط است، اظهار نمود: بخشی از اقدامات قوه قضاییه، ارتباط نزدیکی با اقدامات ناجا دارد به این شکل که مأموریت نیروی انتظامی با وظایف و مأموریت قوه قضاییه همسوست. وی با اشاره به اینکه در موضوعاتی مانند برخورد با مجرمان و صدمه های اجتماعی در نیروی انتظامی کارهای بسیاری شده است که می توان در پژوهش های علمی از آنها بهره مند شد، اضافه کرد: حدود ۳ سال است که نقشه راه آینده ناجا تدوین و تصویب شده است و در این حوزه چهار ورودی برای آن در نظر گرفته شده تا معماری ناجای آینده شکل گیرد.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا افزود: همینطور نقشه روابط و تعاملات درونی و بیرونی نیروی انتظامی در دست تدوین است که تا کنون ۷۰ درصد آن انجام شده است و تا آخر سال جاری به اتمام می رسد. به دنبال تدوین مکتب نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستیم سردار رادان با اشاره به اینکه برای اولین بار به دنبال تدوین مکتب نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستیم چونکه برای تحول، به مکتب احتیاج است، اظهار داشت: مکتب به معنای سبک و سیاقی است که نیروی انتظامی باید آنرا دنبال کند. این مقام مسئول در نیروی انتظامی بر آمادگی ناجا برای همکاری مشترک با پژوهشگاه قوه قضائیه در جهت صدمه شناسی جرایم تاکید کرد و اضافه کرد: در حوزه تحول، چابکی و انعطاف موضوعی مهم می باشد و اگر چابکی نباشد سازمانی پرهزینه می شود. تعامل ما با یکدیگر می تواند منجر به اقدامی مهم شود و می توان کارگروهی مشترک را ایجاد کرد. ایشان در ادامه با اشاره به اقدام اخیر رئیس قوه قضاییه در جهت اعطای مرخصی های گسترده به زندانیان همزمان با شیوع کرونا در کشور، بیان نمود: این اقدام رئیس قوه قضاییه بسیار بزرگ و شجاعانه بود. رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا تاکید کرد: اگر این مرخصی ها داده نمی شد، ممکن بود فاجعه شکل گیرد. در جایی عنوان شد که با این مرخصی ها سرقت ها افزایش یافت که در اینجا باید بگویم امکان دارد برخی زندانیان آزاد شده مرتکب اقداماتی هم شوند اما دستاورد این اقدام بسیار مثبت بود. وی اظهار داشت: اعطای مرخصی های اخیر به زندانیان با بخشنامه رئیس قوه قضائیه نشان داد می توانیم برای مقابله با بحران های دیگر هم آماده باشیم و در حقیقت این امر یک مانور و تمرین بود. در ادامه این جلسه شهید شاطری پور، رئیس پژوهشکده حقوق جزا و جرم شناسی پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به اینکه هم افزایی بین نیروهای انقلابی وجود دارد، اظهار نمود: بخشی از همکاری و تعامل مشترک بین قوه قضائیه و ناجا می تواند در زمینه استرداد دارایی از فسادهای اقتصادی باشد و با تشکیل کارگروه مشترک، ناجا در کنار دستگاه قضائی، مؤثر خواهد بود. وی با اشاره به اینکه شعار قوه قضاییه، دستگاه قضای هوشمند، فعال و مشارکت محور است و در این ارتباط با هم اقدامات خوبی انجام شده اظهار داشت: همینطور در بحث صدمه های اجتماعی بخصوص در مبحث کشف جرم و برخورد با آن، ناجا می تواند در کنار قوه قضائیه مؤثر واقع شود. مرتضی خمسه رئیس اداره قوانین و مقررات پژوهشگاه قوه قضائیه هم در این نشست با اشاره به اینکه ایده را باید به محصول تبدیل نماییم اضافه کرد: باید در بحث پژوهش با همکاری ناجا گام مؤثری برداریم و اقدامات را عملیاتی نماییم. همینطور در جهت حقوق عامه که رهبر معظم انقلاب هم بارها بر آن تاکید کردند، می توانیم با همکاری ناجا موفق عمل نماییم. وی اظهار داشت: همینطور می توان قوانین و مقررات را مرتبط سازی کرده و در این حوزه ناجا هم همکاری لازم را با ما داشته باشد تا در جهت تدوین قوانین مورد نیاز دو مجموعه، همکاری مشترک هستیم.

1399/02/11
11:23:02
5.0 / 5
2043
تگهای خبر: حقوق , دادستان , دانش , زندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری