پربازدیدترین خبرهای حقوقی آخرین هفته اردیبهشت

پربازدیدترین خبرهای حقوقی آخرین هفته اردیبهشت آی وكیل: صدور رأی برای پرونده اخلالگران بازار خودرو و ارز، دستور رئیس قوه قضائیه در واكنش به نامه نگاری مخالفان و موافقان اصلاح بخشنامه وكالت، بخشنامه لغو محرومیت ایرانیان تحت تعقیب از خدمات كنسولی پربازدیدترین خبرهای حوزه حقوقی و قضائی این هفته ایسنا بودند.


این گزارش ایسنا، مروری است بر پربازدیدترین خبرهای حقوقی و قضائی که در آخرین هفته اردیبهشت ماه از طرف مسئولان و کارشناسان این حوزه مطرح گردیده است.
پربازدیدترین خبر این هفته مربوط به سخنان سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری اش با خبرنگاران و در ارتباط با پرونده اخلالگران در بازار خودرو و ارز بود.

صدور رای برای پرونده اخلالگران در بازار خودرو و ارز/اسامی دو نماینده بین محکومان


سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: مبارزه با مفاسد رویکرد اصلی قوه قضاییه بوده است و تا فسادی باشد مبارزه قاطع دستگاه قضایی ادامه دارد.
به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری روز سه شنبه با اهالی رسانه اظهار داشت: رمضان به روزهای پایانی نزدیک می شود. رمضان امسال کرونایی گذشت ولی با وجود همه محدودیت ها زیبا سپری شد.
سخنگوی قوه قضائیه در این جلسه خبری به سوالات خبرنگاران در ارتباط با «ادامه مبارزه قاطع دستگاه قضایی در مقابل فساد، صدور رای برای اخلالگران در بازار خودرو و ارز، استرداد تمام یا قسمتی از مطالبات بانک پارسیا، ملت و صادرات، عدم صدور حکم تخلیه منازل باتوجه به وضعیت فعلی، مشخص شدن تکلیف خیلی از زندانیان، استعفای وکلای پرونده اکبر طبری، تکذیب ادعای دستگیری استاد در دانشگاه شهید بهشتی، جایگاه سوت زن ها در امر به معروف و نهی از منکر، آخرین وضعیت پیگیری شکایت خانواده های شهدای حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، حکم شهرام جزایری و... » به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
دومین خبر پربازدید حقوقی و قضائی این هفته به دستور رئیس قوه قضائیه در ارتباط با اصلاح بخشنامه وکالت بود.

دستور رئیس قوه قضائیه در واکنش به نامه نگاری ‎مخالفان و موافقان اصلاح بخشنامه وکالت


به دنبال مکاتبات موافقین و مخالفین اصلاح بخشنامه وکالت، آیت الله رئیسی به معاون حقوقی قوه قضائیه دستور داد مهلت مناسبی برای ارائه پیشنهادات کانون های وکلا در نظر گرفته شود.
به گزارش آی وکیل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رعایت قوانین موضوعه، رعایت حقوق مردم، تاکید بر حفظ استقلال و ارتقاء سلامت در نظام وکالت و صیانت از آن در مقابل آسیب‎های احتمالی را اصول اصلی قوه قضائیه برای روزآمد کردن بخشنامه وکالت دانست.
خبر پربازدید بعدی نیز به بخشنامه ای که از طرف ریاست دستگاه قضا ابلاغ گردید اختصاص داشت.

لغو محرومیت ایرانیان تحت تعقیب از خدمات کنسولی
رئیس قوه قضاییه بخشنامه "عدم صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی بمنظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور" را به مراجع قضایی کشور ابلاغ نمود.
به گزارش آی وکیل به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه در متن این بخشنامه آمده است:
برابر گزارش های واصله، بعضی از مراجع قضایی اقدام به صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی بمنظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور می نمایند. درحالی که بهره مندی از خدمات کنسولی همچون حقوق مدنی هر فرد است که مطابق قانون اساسی (فصل سوم - حقوق ملت) و دیگر قوانین مرتبط، از قبیل ماده 958 قانون مدنی، برای اتباع کشور تضمین شده است و در قوانین جاری کشور نیز تصریحی بر محرومیت افراد، شامل متهمان و محکومان از این خدمات وجود ندارد. بنابراین، نه فقط مجوزی برای صدور دستور محرومیت از این خدمات وجود ندارد، بلکه بعنوان مجازات اصلی و یا مجازات تبعی و یا تکمیلی نیز نمی تواند مورد حکم دادگاه قرار گیرد.
پس مقتضی است مراجع قضایی از صدور حکم یا دستور محرومیت افراد از خدمات کنسولی خودداری نمایند. در صورتیکه قبلاً دستوری در این ارتباط صادر گردیده، در اسرع وقت نسبت به لغو آن اقدام گردد.
این خبر نیز جز پربازدیدترین خبرهای حقوقی و قضائی این هفته ایسنا بود.

۱۶ هزار زندانی که مرخصی رفتند به زندان بر نمی گردند


رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار داشت: ۱۶ هزار زندانی با مرخصی اختتام حبس به زندان بر نمی گردند.
به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، اصغر جهانگیر در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به انتها مهلت مرخصی قسمتی از زندانیان مشمول بخشنامه ریاست قوه قضاییه به ارائه گزارشی از تمهیدات در نظر گرفته شده برای قرنطینه این افراد قبل از ورود به فضای عمومی زندان پرداخت.
منبع:

1399/03/03
14:33:09
5.0 / 5
1917
تگهای خبر: پرونده , حقوق , خدمات , دادگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده