باقری كنی:

انقلاب اسلامی پدیده ای جهانی است كه امام راحل بنیانگذار آن بود

انقلاب اسلامی پدیده ای جهانی است كه امام راحل بنیانگذار آن بود به گزارش آی وكیل دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: انقلاب اسلامی پدیده ای جهانی است و بر همین مبنا صدور انقلاب یك پدیده فیزیكی نبود بلكه تشعشع نور انقلاب اسلامی است.


به گزارش آی وکیل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری در برنامه زنده شبکه سه سیما که به مناسبت سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با عنوان «مردی که جهان را تغییر داد» پخش گردید، با تسلیت رحلت امام خمینی سلام الله ضد به همه دوستداران و عاشقان حقیقت و آزادگی بخصوص ملت ایران، اظهار نمود: امیدوارم با استفاده از برکت این ایام بتوانیم بار دیگر مسئولیت هایی که در عرصه جامعه و حیات اجتماعی متوجه ماست به خوبی متوجه شویم و به آن مسئولیت ها بیشتر عل نماییم.
وی در پاسخ به اینکه آیا انقلاب اسلامی ایران منحصرأ در جغرافیای ایران تعریف می شود یا با عنایت به نگاه امام ابعاد جهانی دارد؟، اظهار داشت: یکی از معجزات امام این بود که انقلاب را در بستر دین تعریف کردند که در واحد های کوچک تر، که همان واحد های ملی است مدیریت پیدا کرد بدون آن که با مبانی دینی تعارض پیدا کند.
دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان اضافه کرد: وقتی انقلاب اسلامی در ایران شکل گرفت با پدیده ای به نام جنگ مواجه شدیم و انگیزه دینی برخاسته از انقلاب اسلامی که امام احیا کردند سبب شد جوانان ما برای دفاع از کشور بروند و نتیجه این دفاع، صیانت از تمامیت ارضی ایران شد.
وی با اشاره به اینکه انقلاب امام دو مؤلفه مهم داشت، اظهار داشت: این دو مؤلفه عبارتند از ماهیّت دینی و اتکا و ابتناع آن به مردم. مردم در انقلاب اسلامی نقش محوری داشتند و دارند. وقتی تشعشع انقلاب اسلامی خارج از مرز های جغرافیایی ایران می رود باز همین وضع در آن کشور ها ایجاد می شود یعنی در کشور هایی همچون فلسطین، لبنان، سوریه، یمن و عراق که می رود با وجود اینکه همه آنها با ما هم مذهب نیستند، اما می بینیم که بستر دینی سبب حرکت، جوشش و خروش می شود.
باقری خاطرنشان کرد: حرکتی که در این کشور ها انجام شده توانسته منافع ملی آنها را تأمین کند؛ یعنی مثلا تشعشع انقلاب ما وقتی به لبنان می رود تمامیت ارضی لبنان را صیانت می کند یعنی فقط شیعیان، طرفدار حزب الله نیستند بلکه مسیحیان و اهل تسنن هم از حزب الله طرفداری می کنند.
وی پدیده انقلاب اسلامی را پدیده ای جهانی دانست و اظهار داشت: این پدیده وقتی در چارچوب های ملی قرار می گیرد قوام پیدا می کند، ازاین رو هیچ کسی نمی تواند در طول ۴۲ سال قبل انقلاب، پدیده یا فرآیندی را مطرح کند که برپایه آن انقلاب اسلامی شکل گرفته باشد، اما با منافع ملی ما در تعارض باشد. حالا جوانان ما برای صیانت از حرم خاندان به سوریه می روند، اما عملأ از امنیت ملی کشورمان پاسداری می کنند و در واقع در عالم سیاست این همان بازی برد- برد است که برای سوریه هم همین وضع بوجود آمده است.
معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه افزود: هسته ها و نهاد هایی که مقابل داعش ایستاد برپایه تفکر انقلاب اسلامی شکل گرفت که نمونه آن حشد الشعبی در عراق، جیش الشعبی در سوریه، انصارالله در یمن، حزب الله در لبنان و حماس و جهاد در فلسطین محسوب می شوند و این ها در واقع جلوه های انقلاب اسلامی بودند که در واحد های جغرافیایی رشد کردند و تنومند شدند و در عین حال از تمامیت ارضی کشورشان هم صیانت کردند.
وی در پاسخ به سوال مجری این برنامه که آیا دینی بودن امام باعث صدور انقلاب شد یا برخاسته از حس ناسیونالیستی بود؟ اظهار داشت: علاوه بر دینی بودن نقش محوری مردم هم در این مورد اثرگذار بود؛ این گونه نبود که بگوییم یک تفکر دینی از بالا می خواهد سیطره پیدا کند بدون اینکه به مردمش توجه داشته باشد و نگاه امام مانند نگاهی که شوروی سابق و بعضی از کشور های اروپایی اعمال کردند، نبود.
باقری بیان نمود: این افق و امتداد نگاه انقلاب اسلامی فقط منحصر به کشور های اطراف ما نمی گردد و در کشور های آمریکای لاتین هم این امتداد وجود دارد و به این علت است که امتداد مبنای نگاه دینی مبتنی بر سرشت انسان هاست و وقتی آنها مبانی روشن دینی را از انقلاب ما دریافت می کنند، می پذیرند. یکی از دلایلی که آمریکایی ها در تقابل با انقلاب اسلامی گرفتار چالش و ناکامی می شوند همین مبحث است؛ مثلأ در لبنان با چه چیزی می خواهند مقابله کنند؟ اگر یک گروه بود می توانستند آنها را محاصره و تحریم کنند، اما با مردم که نمی گردد مبارزه کرد؛ در جاهای دیگر هم همچنین است؛ حشدالشعبی هم برخاسته از مردم است.
وی در پاسخ به این سؤال که برنامه صدور انقلاب را چگونه تفسیر می کنید؟، خاطرنشان کرد: وقتی خورشید می تابد نورش امتداد می یابد؛ انقلاب اسلامی به تعبیر حضرت امام انفجار نور بود؛ ازاین رو نورش امتداد پیدا می کند و مرز های جغرافیایی ایران را در می نوردد به همین سبب عده ای مطرح می کنند که ما چرا می خواهیم انقلاب را صادر کنیم؟ ما نمی خواهیم انقلاب را صادر نماییم، اما انقلاب اسلامی پدیده ای است که وقتی نورش امتداد پیدا می کند مردم می بینند که حرف دلشان را می زند و راه درست را به آنها نشان می دهد؛ ازاین رو صدور انقلاب یک پدیده فیزیکی نیست که بتوانند جلوی آنرا بگیرند بلکه تشعشع نور انقلاب اسلامی است.
دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه به بیان خاطره ای از زمانی که دیپلمات بود پرداخت و اظهار داشت: دیپلمات های خارجی حتی آنهایی که موضع خوبی هم نسبت به ما ندارند، احساس اقتدار و عزت برآمده از انقلاب اسلامی را در بین مردم ایران مشاهده می کنند که پیش از انقلاب چنین تفکری وجود نداشت، چرا؟ چون با یک اشاره اتفاقی که آنها می خواستند می افتاد. پیش از انقلاب بخشی از خاک ایران از کشورمان جدا شد در حالیکه نه جنگی صورت گرفت و نه جایی از خاک کشورمان اشغال شد!
وی ادامه داد: پس از انقلاب این نگاه تغییر نمود. وقتی نفتکش های ایرانی به ونزوئلا رفتند آمریکا هیچ اقدامی نتوانست انجام دهد، چرا؟ به علت اقتدار ایران است وگرنه با وجود قدرتی که آمریکا در این حوزه دارد می توانست جلوی این کشتی ها را بگیرد. اقتدار ایران نگاه غربی ها را تغییر داده است.
باقری خاطرنشان کرد: در مذاکرات ژنو ۲، آمریکایی ها به دنبال مذاکره دوجانبه با ایران بودند که با بررسی های صورت گرفته مشخص شد این مذاکره به نفع کشورمان نیست و ما از آن امتناع کردیم. خانم اشمیت معاون کاترین اشتون با من صحبت کرد برای طرح مذاکره اما جمع بندی به نتیجه نرسید و این به خواست ایران بود نه طرف غربی.
وی افزود: یکی از افتخارات اوباما این است که توانست باب مذاکره با ایران را باز کند صرف نظر از موضوعاتی که عنوان شد و الان هم بحث ترامپ این است که می تواند با ایران مذاکره کند یکی از فشارهای حداکثری به ایران مبحث مذاکره است که ایران نمی خواهد مذاکره کند.
دبیر ستاد حقوق بشر درباره برآیند کلی از تصویر چهره آمریکا در دنیا و روابط این کشور با ایران قبل و پس از انقلاب، اظهار داشت: آمریکا پیش از انقلاب با رقابتی که با شوروی سابق داشت حاکم بلامنازع در منطقه بود و اسرائیل نماینده اصلی آمریکا در منطقه بود. ایران هم ژاندرمی خلیج فارس را با عنایت به دیدگاه و تحت حاکمیت آمریکایی ها در منطقه داشت. اگر انقلاب اسلامی به وقوع نمی پیوست اقتداری که الان ایران داراست شاید هیچگاه به این شکل صورت نمی گرفت.
وی افزود: ترامپ جمله معروفی دارد که می گوید آمریکایی ها در منطقه غرب آسیا ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کردند اما من باید با هواپیمای چراغ خاموش به منطقه ورود کنم پس ما در منطقه هیچی به دست نیاورده ایم. آنها برای تقابل با ایران این همه هزینه کردند اما چیزی به دست نیاوردند جز اینکه سامانه ای به اسم مقاومت در منطقه شکل گرفت که به منطقه نظم می دهد. وقتی شهید سلیمانی را ترور می کنند این بحث مطرح می شود که آمریکایی ها باید از منطقه بیرون بروند و این خواست دولت و ملت عراق است، ازاین رو سیاست آمریکایی ها اصلا مانند پیش از انقلاب نیست و در موضع انفعالی قرار گرفته اند.
باقری با اشاره به اینکه تفکر لیبرالیسم بر اساس مادیات و منافع مادی بنا نهاده شده، اظهار داشت: هیچ اشاره ای نمی کنند که سیاست های آنها منجر به کشتار هزاران نفر در منطقه و آوارگی صدها انسان شد. الان چهره واقعی آمریکا نمایان شده است. قبلا بسیاری فکر می کردند به علت منافع خودشان و مردم کشورش این جنایات را مرتکب می شود اما حالا نگاه ها تغییر کرده؛ قتل شهروند سیاه پوست در حالی توسط پلیس آمریکا صورت می گیرد که بقیه تنها تماشا می کنند و این مسئله ناشی از عادی بودن نژادپرستی در ایالات متحده است. تبعیض نژادی در آمریکا نهادینه شده است و مبحث جدیدی نیست همانطور که حضرت آقا فرمودند.
وی در مورد مناسبات ایران و آمریکا، اظهار داشت: آمریکا از اول انقلاب با ایران تقابل راهبردی داشته است نه تقابل تاکتیکی. تا انقلاب پیروز می شود نگاه آمریکایی ها به پدیده های اجتماعی در ایران تغییر پیدا می کند و موضوعی به نام نقض حقوق بشر را در ایران مطرح می کنند. نقض حقوق بشر از نظر آنها حاکمیت دین در کشور است، یعنی مؤلفه های حقوقی برآمده از دین مدنظر آنها نیست که به تعبیر حضرت آقا همان مردم سالاری اسلامی است.
دبیر ستاد حقوق بشر اضافه کرد: در تمام عرصه ها همچون عرصه های علوم و فناوری نگاه آنها این است که اگر جلوی پیشرفت های ایران را در عرصه های فناوری بگیرند و از سوی دیگر در حوزه حقوق بشر هم به ما فشار بیاورند ایران یا تسلیم می شود یا مطیع! اما ما باید بر مبنای منافع خود تصمیم بگیریم. آنها انواع تحریم ها را ضد ایران اعمال کردند اما ایران با اتکا به توانمندی های داخلی خود روز به روز در تمام عرصه های پزشکی، علمی و... پیشرفت کرد. تحریم ها سبب شد ما محدودیت ها را زیر پا بگذاریم.
وی اظهار داشت: بعد از اعمال تحریم ها ضد جمهوری اسلامی ایران، یک تغییر راهبردی و تحول راهبردی در کشورمان صورت گرفت و آن این بود که دیگر به کشوری وابسته نیستیم و در خیلی از عرصه ها خوداتکا هستیم. اما آمریکا نسبت به ۴۰ سال قبل، در شرایطی است که نماینده اصلی آن یعنی اسرائیل که در بهترین وضعیت قرار داشت حالا در بدترین وضعیت قرار دارد و در لاک دفاعی فرو رفته است و خود آمریکا هم قدرتش رو به افول است.
منبع:

1399/03/15
23:26:47
5.0 / 5
1658
تگهای خبر: اثر , جامعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده