سخنگوی قوه قضاییه:

بخش دیگر پرونده طبری هنوز در دادسراست

بخش دیگر پرونده طبری هنوز در دادسراست به گزارش آی وكیل سخنگوی قوه قضاییه  با اشاره به برگزاری دادگاه اكبر طبری، اظهار داشت: نظام به صورت كلی و دستگاه قضا به صورت بخشی از اركان نظام، به هیچ عنوان فساد را برنمی تابد و به جریان فساد اجازه فعالیت نمی دهد.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی بامداد امروز در گفتگو با رادیو جوان در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه پیدا شدن پرونده فساد اکبر طبری چطور اتفاق افتاد؟ اظهار نمود: از قبل زمزمه هایی در خصوص بعضی از ارتباطات ناسالم این فرد و برخی از همدستان وی در درون قوه قضاییه به گوش می رسید. از آنجایی که قوه قضاییه و بخصوص در دوره مدیریت جدید اهتمام جدی برای مبارزه با فساد در همه انواع و اقسام آن، چه در درون قوه و چه در بیرون از قوه وجود دارد و آنرا مأموریت اصلی خودش می دانست، به بخش های ذیربط مأموریت داده شد که در مورد این شایعات بررسی های دقیق و کارشناسانه ای را انجام بدهند.
وی اضافه کرد: تیم های مختلفی وارد بررسی این مورد شدند که در بررسی ها مشخص شد که اتفاقات و سوء جریاناتی رخ داده و منتهی به وضعی شد که الان پرونده به دادگاه ارسال شده و دادگاه مشغول رسیدگی است.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد در آینده باز شاهد اینگونه پرونده ها باشیم؟ اظهار نمود: این به معنای یک جریان نیست، روز گذشته هم اعلام کردم که فساد و تخلف یک حادثه و یک استثناست و نظام به صورت کلی و دستگاه قضا به صورت بخشی از ارکان نظام، به هیچ عنوان فساد را برنمی تابد و به جریان فساد اجازه فعالیت نمی دهد.
اسماعیلی بیان نمود: مصادیق و مواردی که از فساد اتفاق بیفتد حتما با برخورد قانونی مواجه خواهد شد و رسیدگی های قضایی و اعمال مجازات برای افراد مرتکب هم این پیام را به دیگران منتقل می کند که باید درس بگیرند و عبرت بیاموزند؛ برخورد قضایی ما هم برخورد عبرت آموزی خواهد بود تا همان حوادث و استثناء ها هم از بین برود یا به حداقل برسد.
اسماعیلی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در مورد تاخیر در اجرای حکم تخریب ویلای شبنم نعمت زاده، بیان نمود: این حکم مربوط به مراجع قضایی نبود بلکه حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها بود و علت تاخیر را هم آنها باید پاسخگو باشند. نقشی که ما در اینجا ایفا می نماییم این است که معمولاً برای اجرای این احکام به لحاظ اینکه نیازمند تأمین امنیت و کمک از نیروی انتظامی هستند، به دادستان و رئیس حوزه قضایی رجوع می کنند که کمک کنید این مأموریت را اجرا نماییم.
وی اضافه کرد: ما همیشه آماده بودیم و از ناحیه قوه قضاییه در این عرصه تعللی نبوده و در مورد اینکه چرا حکم با تأخیر انجام شده است، باید متولیان حوزه شهرداری مربوط به کمیسیون ماده ۱۰۰ عرضه توضیح کنند.
سخنگوی دستگاه قضا افزود: مردم باید مطمئن باشند که ما یک بخش مأموریت خودمان است و علاوه بر مأموریت اصلی و ذاتی، بعنوان مدعی العموم و دفاع از حقوق شهروندان از بقیه دستگاه های اجرایی همیشه مطالبه کرده ایم که برخورد با عناصر متخلف بخصوص دانه درشت ها و فسادهایی که باعث یاس و ناامیدی مردم می شود در اولویت قرار گیرد تا با اجرای قانون در مورد این دست از متخلفان، بتوانیم جامعه رو به رشد و آرامی را شاهد باشیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه با عنایت به پیچیده بودن پرونده اکبر طبری آیا امکان دارد خبرهای جدیدی در این پرونده شنیده شود، بیان نمود: کیفرخواست بخش اصلی این پرونده صادر و به دادگاه ارسال شده است؛ اما بخش دیگر این پرونده هنوز در دادسرا است و تحقیقات تکمیلی انجام می شود. تا زمانی که دادسرا تحقیقات را تمام نکرده هیچگونه قضاوت و پیش داوری را نمی توانیم انجام دهیم؛ اما این وعده را می دهیم که ما با تخلفات اهل تعارف نیستیم و هرکجا به تخلف رسیدیم و متخلف هر کسی باشد در قالب ضوابط و مقررات قانونی برخورد خواهد شد و برای هیچکس حریم و حاشیه امنی قائل نبوده و نخواهیم بود.
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تخریب آلونک زن کرمانشاهی، پاسخ داد: این مورد هم در ارتباط به حکم قضایی نبود بلکه مربوط به شهرداری ها بود.
وی افزود: در ارتباط با این حادثه دادستانی ورود کرده است و مبحث فوت این خانم و عواملی که سبب فوت شده، در دادسرای کرمانشاه در حال رسیدگی است. افرادی هم بعنوان کسانی که اقدامات آنها احتمال داده می شود که در فوت این فرد موثر بوده، شناسایی شدند. در این رابطه دو نفر دستگیر و بازداشت هستند و تحقیقات در حال انجام می باشد.
اسماعیلی بیان نمود: هنوز نظر نهایی پزشکی قانونی در مورد علت فوت اعلام نشده است و متناسب با جمع آوری ادله و نظریه پزشکی قانونی، مرجع قضایی در مورد کسانی که در این حادثه منجر به فوت، نقش آفرینی داشتند رسیدگی های قضایی را انجام می دهد.
اسماعیلی در ارتباط با اینکه مردم چگونه می توانند با مسؤلان عالی قضایی ملاقات داشته باشند، هم اظهار داشت: مسؤلان قوه قضاییه در استان های مختلف در هفته یک روز وقت ملاقات دارند و مسؤلان عالی هم در دفاتر خود برنامه ملاقات دارند. همینطور برای کسانی که پیام و مطلب قابل انعکاسی دارند دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه و تلفن ۱۲۹ انعکاس دهنده پیام های آنها به مسؤلان عالی قوه قضاییه است. در اثنای این پیام ها درخواست هایی در خصوص ملاقات با افراد مختلف هم واصل می شود که پیگیری های لازم انجام می گردد.
منبع:

1399/03/21
20:58:27
5.0 / 5
1791
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده