یك مسئول عنوان كرد:

خانواده زندانیان قربانی پنهان مجازات زندانی

خانواده زندانیان قربانی پنهان مجازات زندانی به گزارش آی وكیل مركزی رئیس كل دادگستری استان مركزی با تاكید بر اینكه زندان باید به معنای واقعی جای مجرمانی باشد كه امنیت مردم را به مخاطره انداخته اند، اظهار داشت: خیلی از زندانیان را افراد دارای محكومیت مالی، مهریه و جرایم غیرعمد می سازند كه زندانی شدن آنان صدمه های اجتماعی زیادی را به جامعه تحمیل می كند.


حجت الاسلام سیدعبدالمهدی موسوی در آئین روز پشتیبانی از خانواده زندانیان اظهار نمود: زندان باید جای افرادی باشد که امنیت مردم را نشانه گرفته اند و با سرقت مسلحانه، قاچاق اسلحه و مهمات، چاقوکشی و... باعث تضعیف شاخصهای امنیتی جامعه می شوند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: متاسفانه امروز زندان، یک مجازات شخصی نیست و ایرادی که جرم شناسان به مجازات زندان دارند به لحاظ خدشه وار کردن به اصل حقوقی است چون که مبنای اصل حقوقی در این خصوص، شخصی بودن مجازات است.
او افزود: بعنوان مثال مجازات شلاق یک مجازات شخصی است و شخص دیگری از این مجازات در بعد روحی و یا جسمی متضرر نمی گردد. اما متاسفانه مجازات زندان شخصی نیست و افراد دیگری از این مجازات متضرر خواهند شد و حتی اذیت و آزار روحی و جسمی را متحمل می شوند و مجازات زندان اثرات منفی و تبعات خاصی را با خود به همراه دارد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی، خانواده زندانیان را قربانی پنهانی مجازات زندانی دانست و اضافه کرد: متاسفانه در نظام حقوقی، مبحث پشتیبانی از خانواده زندانیان بعنوان اولین قربانیان متضرر از زندانی شدن سرپرست یا یکی از اعضای خانواده به خوبی دیده نشده است و یک دغدغه جدی به حساب می آید. وقتی سرپرست خانواده زندانی می شود صدمه های اجتماعی گوناگونی گریبان خانواده زندانی را می گیرد در حالیکه هیچ گناهی هم ندارند.
وی با تقدیر از فعالیت سازمان های مردم نهاد و موسسات خیریه ای که در جهت پشتیبانی از خانواده زندانیان تلاش می کنند، اضافه کرد: دستگیری از اقشار صدمه پذیر و نیازمند جزو مبانی دینی و برگرفته از ارزش های اسلامی است و خوشبختانه فرهنگ انفاق که برگرفته از دستورات الهی و مکتب اهل بیت(ع) است در جامعه ما به خوبی نهادینه شده است.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه سال جاری شیوع کرونا اجازه برگزاری جشن گلریزان با هدف آزادسازی زندانیان و کمک به خانواده زندانیان را نداد، اظهار داشت: انتظار می رود که رسانه ها در این عرصه به شکل جدی و فعالانه عمل کنند. گرچه مردم استان مرکزی در این حوزه خوش درخشیدند، اما به قدری مشکلات زیاد است که احتیاج به کار و تلاش بیشتری است.
وی خاطرنشان کرد: باید مشکلات زندانیان و خانواده های آنان به خوبی منعکس شود و همه دغدغه ما این باشد که بتوانیم حداقل یک زندانی را حتی زندانیان کیفری با جرایم سنگین را آزاد کرده و به آغوش خانواده برگردانیم.
وی ادامه داد: زندانی شدن، تبعات منفی بسیاری را به همراه دارد ازاین رو لازم است تا کوشش کرد که زندان فقط جای زندانی باشد که مرتکب جرم شده و باید برای طی دوران محکومیت تنبیه شود و اجازه ندهیم فضای زندان مکانی برای حضور افرادی شود که با زندانی شدن آنها صدمه های اجتماعی گوناگونی بر جامعه تحمیل شود.
سرپرست زندان های استان مرکزی هم اظهار داشت: به فرموده پیامبر اکرم(ص) اگر کسی شب را به بامداد برساند و دغدغه مردم را نداشته باشد و برای مرتفع ساختن مشکلات مسلمانان قدم بر ندارد، مسلمان نیست.
حجت الاسلام حاجیعلی اکبری با تاکید بر ترویج انفاق در جامعه اظهار نمود: انفاق کنندگان بهترین قوم هستند و ارزشمندترین کار، انفاق و دستگیری از کار مردم است که از اجر و قرب بالایی برخوردار می باشد.
وی به شعاری در زندان با مضمون "بدسرپرستی بهتر از بی سرپرستی است"، اشاره نمود و اضافه کرد: سرپرست یک خانواده حتی اگر بدرفتار هم باشد بالای سر خانواده باشد بهتر از آن است که این خانواده فاقد سرپرست باشد.
اکبری خاطرنشان کرد: اگر سرپرست خانواده در زندان باشد و از اعضای خانواده آنان حمایت نشود و نیازهای معیشتی، بهداشتی، رفاهی و... این قشر برطرف نشود علاوه بر اینکه برخی صدمه های اجتماعی جدید تولید خواهد شد اعضای خانواده زندانیان به علت کمبودهایی که متحمل می شوند در زمره خطاکاران آینده قرار خواهند گرفت. همه ما وظیفه داریم بعنوان یک مسلمان از این قشر حمایت نماییم تا جلوی خطاهای آینده گرفته شود.
وی ایجاد اشتغال و توانمندسازی خانواده زندانیان را برای حفظ کرامت و استقلال آنان مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: باید از ظرفیت خیرین و سرمایه گذاران برای توانمندسازی خانواده زندانیان بهره برداری نمود و با فعال کردن انجمن پشتیبانی از زندانیان دغدغه معیشت و مایحتاج این قشر را برطرف کرد.
منبع:

1399/03/23
19:45:33
5.0 / 5
1951
تگهای خبر: اثر , جامعه , حقوق , دادگستری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع
وکالت ماهر

دادگاه

دفاع

توکیل

دادگاه

بررسی وکیلها