رئیس كل دادگستری استان هرمزگان:

بازداشت 3 كارچاق كن با 80 سكه در بندرعباس

بازداشت 3 كارچاق كن با 80 سكه در بندرعباس به گزارش آی وكیل هرمزگان رئیس كل دادگستری استان هرمزگان اظهار داشت: در ۳ روز گذشته، ۳ نفر كارچاق كن را در بندرعباس دستگیر كه ۸۰ سكه بهار آزادی از آنها كشف شده است.علی صالحی بامداد امروز(۳۱ خردادماه) در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، اظهار نمود: هفته قوه قضاییه روز یکشنبه با عنوان مبارزه با فساد و احیای حقوق عامه آغاز خواهد شد. دوشنبه روز حمایت قضایی از تولید و کارآفرینی، سه شنبه روز کرامت مردم و حقوق بشر، چهارشنبه روز عدالت الکترونیک و تکنولوژی های جدید، پنج شنبه روز نظارت جلوگیری از وقوع جرم و کاهش صدمه های اجتماعی، جمعه روز ترویج کار جهادی و فرهنگ صلح و سازش، شنبه روز ارتقا سلامت قوه قضاییه عزت و کرامت قضات و کارکنان نام گذاری شده است.

وی عنوان کرد: هفته قوه قضاییه روز یکشنبه با عطرافشانی و غبارروبی شهدای گران قدر بندرعباس آغاز خواهد شد. سپس دیدار با نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس خواهیم داشت و پس ازآن ساختمان مرکزی اداره کل پزشکی قانونی از راه ویدیو کنفرانسی توسط ریاست قوه قضاییه افتتاح می گردد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: دوشنبه بازدید از زیرمجموعه تابعه دستگاه قضایی در دستور کار قرار دارد. ملاقات و دیدار مردمی با سراسر استان از راه ویدیو کنفرانس و بازدید از شوراهای حل اختلاف از دیگر برنامه های روز دوم هفته قوه قضاییه است.

صالحی خاطرنشان کرد: سه شنبه بازدید از واحدهای تولیدی استان توسط شورای قضایی استان خواهیم داشت و چهارشنبه هم سالن جلسات و دادرسی الکترونیک شهید قاسم سلیمانی را در دادسرای بندرعباس افتتاح خواهیم کرد.

وی بیان نمود: پنجشنبه غبارروبی و عطرافشانی در سایر شهرستان های استان خواهیم داشت و پس ازآن دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران در دستور کار قرار دارد. روز جمعه همسان با سایر کشور مقررشده بود که میز خدمت در نماز جمعه برپا شود اما به دلیل شیوع بیماری منحوس کویید ۱۹ امکان اجرای این برنامه مقدور نیست.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار نمود: در آخر همایش سراسری رئیس قوه قضاییه با دادگستری های سراسر کشور و دیدار با مقام معظم رهبری به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می شود.

صالحی در مورد اقدامات دستگاه قضایی استان در یک سال گذشته، تشریح کرد: با عنایت به منویات مقام معظم رهبری در دوره تحول آیت الله رئیسی، تحقق تحول به صورت جدی در دستور کار استان هرمزگان قرار گرفت و همکاران ما در سرتاسر استان با یک عزم جدی و یک حرکت انقلابی و جهادی و یک تلاش شبانه روزی نسبت به گذشته در جهت تحقق تحول تلاش می کنند که جا دارد از تمام عزیزان تقدیر کنم.

وی اظهار داشت: تمام کارکنان دادگستری استان هرمزگان با وجود کمبود شدید امکانات و مشکلات زیادی که وجود دارد به ندای رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند و سیاست های ابلاغی ریاست قوه را به صورت دقیق در استان اجرا کردند به نحوی که دستگاه قضایی هرمزگان با همکاری مردم در بسیار از موارد در قله پیشرفت و ارتقا حداکثری قرارگرفته است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار نمود: علاوه بر پرونده های وارده ای داشتیم، ۳۰ هزار و ۶۰۰ پرونده معادل ۵۲ درصد از میانگین مانده استان را کاهش دادیم که در کشور یک رکورد تاریخی به حساب می آید.

صالحی بیان نمود: ۱۵ هزار و ۶۱۹ فقره پرونده معادل ۳۴ درصد از تمام پرونده ها صلح و سازش شده اند. پرونده های مهم سازش شده در استان ۱۷ پرونده بوده است که آشتی در طوایف بزرگ در میناب، جاسک و بشاگرد بوده است.

وی عنوان کرد: بازرسی های صورت گرفته بالغ بر ۲۵۲ مورد است که شامل قضایی اداری و ستادی بوده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: پیرامون اجرای دستورالعمل سیاست های اقتصاد مقاومتی شعبه ویژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سرتاسر استان بوجود آمد و از دیگر موارد می توان به بازدید هدفمند و میدانی دادستان ها از اداره گمرکات و بنادر، رصد و پیگیری مستمر و مداوم پرونده های قاچاق در دبیرخانه مدیریت پرونده های مهم سراسر استان تا اجرای کامل حکم تحت نظارت مستقیم این جانب با تشکیل دبیرخانه در مرکز استان و حمایت حقوقی و قضایی از ۱۰۴ پرونده فعالین اقتصادی اشاره نمود.

صالحی با ذکر این نکته که پارسال ۱۳ درصد از جمعیت کیفری استان کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: ۳۳۷ مورد مکاتبه در جهت پیگیری حقوق عامه انجام شد است. پیگیری صیدترال یکی از مشکلاتی بود که در استان وجود داشت در دستور ویژه قرار گرفت و توفیقات مناسبی را هم در این حوزه داشتیم.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان عنوان کرد: بازدید محسوس از واحدهای تولیدی و تجاری، نظارت بر امر بهداشت محیط و مواد غذایی، نظارت بر بازار، پیشگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز از دیگر اقدامات است.

صالحی با ذکر این نکته که چاه های زیاد غیرمجازی در سطح استان پلمب شدند، تشریح کرد: در جهت حقوق شهروندی ۱۰۵ مورد بازرسی صورت گرفته است. در جهت حفاظت از اراضی ملی بالغ بر سه هزار و ۵۰ هکتار از اراضی ملی به ارزش بیشتر از ۶۶۷ میلیارد و ۵۵۶ میلیون تومان رفع تصرف شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار نمود: ۹۷ درصد از ابلاغ های استان هرمزگان و بالغ بر ۹۹ درصد از ابلاغ های شوراهای حل اختلاف الکترونیکی است که رتبه اول کشوری را در این حوزه داریم.

صالحی بیان داشت: ۲۴ دفتر در استان به منظور خدمات رسانی قضایی راه اندازی شد. عرضه عدم سوءپیشینه کیفری به صورت الکترونیک در دستور کار استان هرمزگان قرار گرفت و این طرح به کشور هم عرضه شد. طرح استان باعث شد که این امر در سرتاسر کشور اجرایی شود و رضایتمندی بسیار مناسبی در این عرصه بوجود آمده است.

وی عنوان کرد: از نظر کاهش میانگین مانده در دادگاه تجدیدنظر رتبه اول کشوری را داریم به نحوی که در هر شعبه از دادگاه انقلاب ۱۸ فقره وجود دارد. از نظر کاهش پرونده های دادگاه کیفری هم رتبه اول کشوری را داریم و تنها موجودی هر شعبه هشت فقره پرونده است.

صالحی خاطرنشان کرد: در یک سال قبل چهار هزار و ۱۵ ملاقات مردم توسط این جانب برگزار گردید که بازدیدهای موردی همکاران هم به ۹ هزار و ۸۰۰ نفر می رسد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان افزود: دادگستری بشاگرد سال ها در جاسک قرار داشت و مردم بشاگرد برای رسیدگی به امور قضایی خود باید مسافت ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتری را طی می کردند که بر مبنای دستور رئیس قوه قضاییه به سرعت دادگستری در بشاگرد مستقر شد و دیگر نیازی به پیمودن این مقدار مسافت وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ دفتر خدمات قضایی در یک ساله اخیر در استان به بهره برداری رسیده است، خاطرنشان کرد: در حوزه نرخ رسیدگی در شعب بازپرسی رتبه اول کشوری را کسب کرده ایم. نرخ رسیدگی ما در شعب دادیاری هم رتبه اول کشوری را در ۴ ماه کسب کردیم.

صالحی با اشاره به اینکه هرمزگان بیشترین عفو را در کشور داشته است به صورتی که در عفو اخیر ۱۱ درصد از کل عفو خوردگان از استان هرمزگان بود، تصریح کرد: ۳۰۵ هزار فقره پرونده وارده در سال ۹۸ داشتیم که ۳۳۵ هزار و ۶۹۵ فقره خروجی داشته ایم که خیلی از پرونده های انباشته شده از گذشته هم بررسی گردید.

وی افزود: در حوزه پیشگیری هم طرح های خوبی در سطح استان اجرا شد که بعضی از آنها به کشور عرضه شد. طرح جلوگیری از تغییر اراضی، طرح رضویون، طرح هر مسجد یک حقوق دان و... اجرا شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به اینکه در حوزه جذب نیرو هم ۳۲ کادر قضایی و ۱۳۰ کارمند قضایی را به استخدام درآوردیم، خاطرنشان کرد: اغلب قضات غیربومی هستند و تقاضای انتقال به استان خویش را دارند و در این راستا آزمون جذب نیروی بومی بعنوان قضات برگزار گردید و در حال انجام سایر مراحل هستند.

وی افزود: راه اندازی ساختمان دادگستری بشاگرد و کیش را شروع کرده ایم. ساختمان دادگستری بشاگرد در جاسک مستقر بود و مردم باید مسافت بسیار زیادی را طی می کردند که به یک کار قضایی برسند و این سختی های زیادی برای مردم داشت که با سفر رئیس قوه قضاییه، استقرار دادگستری و نماینده شرکت ثبت صورت گرفت و امروز دیگر نیازی به سفر به جاسک برای امورات قضایی ندارند.

صالحی با اشاره به اینکه هیچ رسیدگی بیشتر از یک ماه در استان نداریم و همکاران ما در برخی از شعب در عصرها و شب ها وقت رسیدگی تعیین می کنند تا سرعت رسیدگی افزایش و پرونده ای بر زمین نماند، اضافه کرد: اخیراً در دو فقره پرونده مهم اولیای دم در میناب پای چوبه دار نسبت به قاتل اعلام گذشت کردند که از آنها تشکر می کنم.

وی در مورد فرار زندانیان میناب طی هفته های گذشته، تصریح کرد: به طورجدی پیگیر هستیم و ضابطان در حال دنبال کردن مبحث هستند و بزودی این زندانیان دستگیر خواهند شد.

این مقام قضایی تصریح کرد: درباره مبحث کرونا هم بر مبنای فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی تابع سیاست های تدوینی ستاد کرونا هستیم و اگر آنان در این حوزه کمکی بخواهند به آنان در تمامی زمینه ها آماده همکاری هستیم.

وی در پاسخ به سؤال ایسنا در خصوص جدیت دستگاه قضایی در برخورد با زمین خواری، اضافه کرد: در مبحث زمین خواری ورودی بسیار جدی داشته ایم و تابحال ۳۰۵۰ هکتار از این اراضی ملی را بازگردانده ایم. در بندر حسینه بیشتر از ۲۳۰۰ هکتار بازگشت اراضی ملی را داشتیم. در تمامی شهرستان ها در این حوزه فعال هستیم و در بندرعباس زمینی به مساحت ۳۶۰۰۰ مترمربع را برای ساخت یک مجتمع تجاری را به اراضی ملی بازگرداندیم.

صالحی در پاسخ به سؤال دیگر ایسنا در مبحث پرونده های انتخاباتی، اظهار نمود: شخصاً حساسیت های ویژه ای داشتم و تمام پرونده ها در این حوزه به نتیجه رسیده است که دراین بین برخی مقامات دولتی هم بوده اند. پرونده یک فقره از مدیران دولتی در این حوزه هم که در مرکز استان بود، بررسی و در نوبت دادگاه قرار دارد. متهم هم با قرار تأمین آزاد است.

وی با اشاره به اینکه در پرونده زوج فرهنگی تابحال قاتلان شناسایی نشده اند و به جد در نیروی انتظامی پیگیر هستند، تصریح کرد: در آتش سوزی های اخیر هم مورد عمدی تابحال گزارش نشده است و عمده آنها به علت شرایط خاص جوی بوده است که زمینه شکل گیری آتش سوزی را به وجود می آورد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در زمینه نظارت بر قضات، اضافه کرد: هیچ دستگاهی در نظام جمهوری اسلامی به اندازه نظارتی که دستگاه قضای بر افراد مختلف در دستگاه خود دارد، وجود ندارد. از حفاظت اطلاعات تا دادسرای انتظامی قضات، نظارت ویژه دادستانی کل بر قضات و قانون نظارت بر رفتار قضات هم همگی در این بخش فعال می باشند. سالی یک مرتبه تمامی حوزه های قضایی را موردبررسی قرار می دهیم و برای هر قاضی یک کاربرگ وجود دارد که در بخش های مختلف به آن نمره داده می شود.

وی با اشاره به اینکه برخوردهای بسیار خوبی هم با کارچاق کن ها شده است، اظهار نمود: در همین ۳ روز گذشته ما ۳ نفر کارچاق کن را در بندرعباس دستگیر که ۸۰ سکه بهار آزادی از آنها کشف شده است. این ها مدعی نفوذ در دستگاه قضایی بودند که حالا در بازداشت بسر می برند.
صالحی همینطور به مراجعین دستگاه قضایی و عموم مردم خاطرنشان کرد: با حفظ هوشیاری، فریب مدعیان دروغین نفوذ را نخورند و در صورت مواجهه با مواردی از این دست فوراً مراتب را به مقامات قضایی و حفاظت اطلاعات دادگستری استان اعلام نمایند.
رییس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: با افرادی که با اقدام به اقدامات مجرمانه به اعتماد عمومی مردم نسبت به دستگاه قضایی صدمه رسانند قاطعانه و بدون بخشایش برخورد خواهد شد.

صالحی در مورد برخورد با توزیع مواد توسط خرده فروشان، اضافه کرد: ۱۱ عطاری و ۳۳ باب منزل مسکونی را که محل توزیع مواد مخدر در بندرعباس بود را شناسایی و توقیف کردیم. در بعضی موارد هم از مالک برخی منازل مخروبه خواستیم که سریع تر نسبت به رفع وضعیت نامناسب آن ملک اقدام نمایند.

وی در مورد در پرونده تخلف مجتمع زیتون و باز کردن پلمب بهداشت محیط، تصریح کرد: مبادرت به فک پلمب جرم بود و پرونده قضایی تشکیل و برخورد قاطع خواهد شد. شبکه بهداشت و درمان البته اعلام نمود که رعایت پروتکل ها حالا در جریان است ولی برای فک پلمب، پرونده تشکیل شده است.

صالحی در مورد تاثیر انتشار کرونا بر دستگاه قضایی، عنوان کرد: هیچ تأثیری بر روی روند بررسی پرونده ها نداشته است و در بعضی موارد هم از طرفین پرونده ها خواستیم که لایحه های خویش را از راه دفاتر پیشخوان ارسال نمایند و علاوه بر این دادرسی الکترونیک را هم توسعه داده ایم.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در انتها با اشاره به اینکه بیشتر از ۲۷۰۰ نفر از زندانیان در استان از مرخصی های نوروزی و کرونا بهره مند شده اند، در مورد انجام مجدد تخلف توسط زندانیانی که مرخصی می گیرند، اظهار نمود: در این مورد تحقیقاتی صورت گرفته است و نشان داده است که باردیگر به جرم بازنگشته اند. آن اظهارنظری هم که در فضای مجازی صورت گرفته بود مربوط به هرمزگان نبود.

منبع:

1399/03/31
15:25:37
5.0 / 5
1850
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری