رییسی:

برخی تصور می كردند با اعتماد به اروپا كارشان پیش می رود

برخی تصور می كردند با اعتماد به اروپا كارشان پیش می رود به گزارش آی وكیل رئیس قوه قضاییه با تاكید بر غیرقابل اعتماد بودن اروپایی ها، اظهار داشت: ما این سه كشور اروپایی را كه پس از شهادت حاج قاسم از اقدام تروریستی آمریكا حمایت كردند، به خوبی می شناسیم اما برخی در داخل تصور می كردند با اعتماد به آنها و عدم توجه به داشته‎های خودمان می توانند كارشان را پیش ببرند.رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: دستگاه قضایی از گزارشگران فساد برای افشا و اعلام مفاسد اداری و اقتصادی حمایت حقوقی و قانونی خواهد نمود و اجازه نخواهد داد احدی متعرض آنها شود.

به‎ گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه بامداد امروز شورایعالی قوه قضاییه با تبریک دهه کرامت و میلاد خجسته امام رضا (ع) تصریح کرد: توجه به فرهنگ رضوی و رفتار کریمانه، مردمی بودن و گره‎گشایی از کار مردم بخصوص مستضعفن و حق‎جویی و عدالت‎طلبی باید مورد توجه دستگاه قضایی و همه کارگزاران نظام اسلامی باشد.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از رهبر فرزانه انقلاب و رهنمودهای حکیمانه و لازم الاتباع ایشان به مسؤلان عالی قضایی در هفته قوه قضاییه، تصریح کرد کهفرامین و حمایت‎های مقام معظم رهبری از دستگاه قضایی برای همه اجزای قوه قضاییه مسئولیت‎‎آور است.

رئیسی «تحول‎خواهی» را اولین مسئولیت همه بخش های قوه قضاییه دانست و اظهار داشت: هیچ مسئولی نباید در میدان تحول خواهی غایب باشد و همه اجزای قوه قضاییه باید در این امر خطیر نقش آفرینی کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان این‎که پیگیری سند تحول قضایی تا تبدیل وضعیت موجود به وضع مطلوب با قوت ادامه خواهد داشت، متذکر شد: همه مسؤلان ستادی و استانی و همکاران دستگاه قضا در تمام بخش ها باید کاری کنند که تغییر رویکردها و رفتارها در قوه قضاییه برای مردم کاملاً ملموس باشد.

رئیسی دومین محور مورد تاکید مقام معظم رهبری را مبارزه قاطع با فساد عنوان نمود و اضافه کرد: رویکرد مبارزه با فساد در قوه قضاییه امری مقطعی و تشریفاتی و اعلامی نیست و اقداماتی که دادسراها و دادگاه‎ها در رسیدگی به پرونده‎های فساد انجام می دهند، به‎صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه این نکته را هم به همکارانش در دستگاه قضا متذکر شد همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، در جریان مبارزه با مفاسد و رسیدگی به پرونده‎های فساد باید حق و عدالت در تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها و اقدامات مراجع قضایی ملاک باشد.

رئیسی با تاکید بر این‎که مبارزه با فساد تضمین کننده سلامت نظام اداری در کشور است، لازمه این مبارزه را توجه به سلامت نظام قضایی به‎عنوان نهادی نظارتی و اصلاح‎گر دانست و تصریح کرد: نباید از حفظ و ارتقاء سلامت دستگاه قضایی غفلت شود.

رئیس قوه قضاییه به قضات و کارکنان دستگاه قضا سفارش کرد کوچک‎ترین تخلف و فساد در سیستم قضایی را بزرگ تلقی کرده و نسبت به آن با قاطعیت عکس العمل نشان دهند و تاکید کرد: اگر بخواهیم مبارزه با فساد موفقیت‎آمیز باشد، باید سلامت دستگاه قضایی از درون هم حفظ و تضمین شود.

رئیسی درباره توجه به مردم و پشتیبانی از گزارشگران فساد و ناهیان از منکر به‎عنوان یکی از فرامین مقام معظم رهبری به دستگاه قضا، به ناهیان از منکر اطمینان داد هر گاه مانع از بروز یا تداوم انجام منکری شدند، از جانب قوه قضاییه پشتیبانی خواهند شد.

رئیس قوه قضاییه همینطور تصریح کرد که دستگاه قضایی از گزارشگران فساد برای افشا و اعلام مفاسد اداری و اقتصادی حمایت حقوقی و قانونی خواهد نمود و اجازه نخواهد داد احدی متعرض آنها شود.

رئیسی با اشاره به بخشنامه‎ای که سال قبل برای پشتیبانی از سازمان های مردم نهادی صادر شد که دستگاه قضایی را در پیشبرد مأموریت‎هایش یاری می دهند، از همکاران قضایی خواست که به این بخشنامه که سازوکار مشارکت‎های مردمی بر مبنای قانون را تبیین کرده، اهتمام ویژه داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه پشتیبانی از تولید و تولیدگران را از دیگر برنامه‎های دستگاه قضا در قالب رهنمودهای مقام معظم رهبری عنوان و تاکید کرد: هیچ کارگاه و کارخانه‎ای در کشور نباید در هیچ شرایطی و به هیچ بهانه‎ای گرفتار توقف و تعطیلی شود.

رئیسی با تقدیر از زحمات همکارانش در سرتاسر کشور که سال قبل باعث احیای هزاران واحد تولیدی در آستانه تعطیلی و ورشکستگی شدند، بر ضرورت تداوم جدی این روند امسال هم تاکید کرد و اظهار داشت: حفظ اشتغال و رونق و جهش تولید، به شکل جدی در دستور کار همه بخش های قوه قضاییه قرار دارد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت نابسامان بازار و افزایش قیمت‎ها اظهار داشت: لجام گسیختگی قیمت‎ها در بازار مسکن به هیچ وجه برای مردم قابل تحمل نیست و اصلاح این شرایط اقدام انقلابی و جهادی مسؤلان امر را می طلبد.

انتقاد رئیس دستگاه قضا از بی توجهی چندساله به بازار مسکن

رئیسی با یادآوری مجدد مسئولیت دولت در تسعیر، قیمت‎گذاری و نظارت بر بازار، اضافه کرد: بازار مسکن چندین سال مورد غفلت و بی توجهی بود و حالا که مقرر است اقدامی برای کنترل وضعیت شود، باید کارها جدی و جهشی باشد تا هر چه زودتر مشکلات مردم برطرف شود.

رئیس قوه قضاییه در سخنانش به تحولات آمریکا و اروپا هم گریزی زد و با تاکید بر این‎که امروز برای همه عالم روشن شده آمریکا بزرگ‎ترین ناقض حقوق انسان و ادعاهای حقوق بشری غربی ها پوشالین است، خاطرنشان کرد: نظام استکباری در مقابل عدالت‎خواهی و حق طلبی مردم آمریکا و اروپا سیاست سرکوب را در پیش گرفته است تا فریاد آنها را در نطفه خفه کند.

رئیسی افزود: در شرایطی که اروپایی ها هم در کنار آمریکا حق حیات و آزادی مردم را با قتل و خشونت تضیع می کند، سه کشور اروپایی برای تشدید فشارها بر ایران به آژانس و شورای حکام پیشنهاد می کنند ضد جمهوری اسلامی قطعنامه صادر کند.

برخی تصور می کردند با اعتماد به اروپا کارشان پیش می رود

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر غیرقابل اعتماد بودن اروپایی ها، افزود: ما این سه کشور اروپایی را که پس از شهادت حاج قاسم از اقدام تروریستی آمریکا حمایت کردند، به خوبی می شناسیم اما برخی در داخل تصور می کردند با اعتماد به آنها و عدم توجه به داشته‎های خودمان می توانند کارشان را پیش ببرند.

رئیسی از مردم بخصوص جوانان متعهد و کارآمد به‎عنوان بزرگ‎ترین سرمایه کشورمان یاد کرد که کشور را در مقابل توطئه‎ها و فتنه‎ها حفظ می نماید و به کسانی که به غربی ها اعتماد کردند سفارش کرد تا فرصت باقی است رویکرد خویش را تغییر دهند تا ایران اسلامی با اتکال به خداوند و اعتماد و اتکا به داشته‎های خود در مسائل داخلی و خارجی بدرخشد.

شناسایی ۳۶ نفر از افرادی که در ترور سردار سلیمانی نقش داشتند

در این نشست القاصی مهر دادستان تهران با اشاره به اقدامات انجام شده برای پیگیری پرونده ترور سرلشکر شهید حاج قاسم سلیمانی اعلام نمود: ۳۶ نفر از افرادی که در ترور حاج قاسم مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، شامل مسؤلان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها شناسایی شدند که توسط مقام قضایی برای آنها دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز از راه پلیس بین الملل صادر گردیده است.

وی عنوان اتهامی این افراد را «قتل» و «اقدام تروریستی» اعلام نمود و اضافه کرد: در راس این لیست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی بعد از آخر دوره مسئولیتش هم پیگیری خواهد شد.

به نتیجه رسیدن پرونده معوقات بانکی شرکت پرشین فولاد

دادستان تهران با اشاره به تلاشهای قوه قضاییه برای وصول معوقات کلان بانکی، از به نتیجه رسیدن پیگیری های دادستانی تهران در پرونده شرکت پرشین فولاد اطلاع داد.

القاصی مهرتوضیح داد: با عنایت به محکومیت شرکت مذکور به پرداخت ۲۸ میلیون و ۹۸۰ هزار دِرهَم به بانک ملتو همینطور وجود بدهی ۱۱ هزار میلیارد تومانی ارزی و ریالی آن به بانک صادرات، جلسه مشترکی در دادسرای جرایم اقتصادیتشکیل و توافق شد با انتقال سهام بانک صادرات که متعلق به این هلدینگ بود، مبلغ بدهی مذکور به این دو بانک‎ جمعاً در حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان تهاتر شود که این اقدام در ۳۱ خرداد ۹۹ محقق شد.

راه‎اندازی سامانه گزارشگران فساد در سازمان بازرسی کل کشور

حجت‎الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم در این نشست با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر پشتیبانی از گزارشگران فساد اعلام نمود: این سازمان با.... سازمان مردم نهاد در حوزه گزارشگری و مبارزه با فساد همکاری داشته است و در هفته‎های آتی سامانه رسمی گزارشگران فساد هم در این سازمان فعال می‎شود.

نشست مشترک معانت بین الملل قوه قضاییه با ۴۰ سفیر خارجی در ایران

علی باقری معاون بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر هم گزارشی از برگزاری نشست مشترک با ۴۰ تن از سفرا و کارداران کشورهای خارجی و هم رؤسای چند دفتر سازمان های بین المللی در تهران عرضه کرد و اضافه کرد: در این جلسه رئیس سازمان زندان‎ها گزارشی از مدیریت بحران کرونا در زندان‎های کشور و روند اعطای مرخصی به بیشتر از ۱۲۰ هزار زندانی در مدت اخیر عرضه داد که این گزارش مورد توجه شرکت‎کنندگان در جلسه قرار گرفت.

به گفته معاون بین الملل قوه قضاییه، خانم نقی‎‎زاده سرپرست دادسرای ویژه نوجوانان و اطفال هم از دیگر سخنرانان جلسه مذکور بود که گزارشی از فعالیت‎ها این دادسرای عرضه کرد که مورد استقبال شرکت‎کنندگان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در این جلسه علاوه بر تبیین نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مبحث حقوق بشر و بیان برخی دستاوردهای آن از جانب دبیر ستاد حقوق بشر، بر آلوده شدن حقوق بشر به ویروس سیاست توسط دولتهای غربی، بعنوان بزرگترین تهدید حقوق بشر تاکید شد.

باقری تصریح کرد که در پایاننشست مذکور، چند تن از سفرا هم به بیان دیدگاه های خود پرداخته و سؤالاتی را مطرح نمودند که از جانب دبیر ستاد حقوق بشر پاسخ داده شد.

دیدار با رئیس جمهور برای پرداخت غرامت به خانواده‎های قربانیان هواپیمای اوکراینی

حجت‎الاسلام بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح هم در این نشست به برگزاری نشستی با خانواده‎های قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینیاشاره کرد و اضافه کرد: به مناسبت هفته قوه قضاییه میزبان ۴۱ خانواده از قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی بودیم که در فضایی صریح و شفاف به بیان مسائل و دغدغه‎های خود پرداختند که البته با توضیحات مسؤلان سازمان، خیلی از نگرانی‎های این خانواده‎ها رفع و این جلسه منجر به ثبت ۸۱ شکایت خانواده‎های قربانیان برای رسیدگی به این حادثه شد.

وی درباره مبحث پرداخت غرامت به خانواده‎های قربانیان این سانحه هوایی هم توضیح داد: به صورت ویژه پیگیر پرداخت غرامت و خسارت در این پرونده هستیم و در این حوزه درخواست برگزاری نشستی با رئیس جمهور هم عرضه شده است تا مشکلات موجود برای پرداخت این خسارات برطرف شود.

منبع:

1399/04/09
13:39:40
5.0 / 5
966
تگهای خبر: پرونده , تخلف , حقوق , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده