سومین جلسه دادگاه عباس ایروانی (گروه عظام) انجام شد

سومین جلسه دادگاه عباس ایروانی (گروه عظام) انجام شد آی وكیل: سومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی به همراه متهمان دیگر این پرونده (گروه عظام) به ریاست قاضی صلواتی اجرا شد.به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، سومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی به همراه متهمان دیگر این پرونده به ریاست قاضی صلواتی انجام شد.

در ابتدای جلسه قاضی صلواتی ضمن تفهیم مواد ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری از بازرس سازمان بازرسی کل کشور خواست در جایگاه قرار گیرد.

بازرس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: در ابتدا خلاصه گزارش بازرسی از بانک مرکزی پیرامون تسهیلات برخی شرکت های وابسته به گروه عظام که حاصل بررسی اعضای هیئت بازرسی بودند را قرائت می کنم.

وی اضافه کرد: خانواده آقای ایروانی با ارتباطی که با مدیریت وقت بانک مسکن داشتند جمعاً مبلغ ۴۷۵ میلیون درهم برای ورود قطعات خودرو به منطقه آزاد سلفچگان دریافت نمودند. همین طور درخواست های تمامی شرکت ها به بانک مسکن همچون اصرار برای کسب بازرسی کالا به صورت یک شکل مورد موافقت بانک قرار گرفت. متاسفانه بانک مسکن حتی برخی وثیقه ها را از سفته به قراردادهای لازم الاجرا تغییر داده بود.

وی اشاره کرد: شرکت های عظام هیچ یک از تعهدات ارزی خودرا به بانک ارائه ندادند و از ارائه مدارک مستند برای ورود کالا به منطقه خودداری کردند. این اقدام نشان دهنده آن است که معامله صورت گرفته صوری بوده و هیچ کالایی به کشور وارد نشده است.

وی اضافه کرد: تا این لحظه برمبنای دریافتی های گروه عظام و تورم بدهی وجود داشته حدود ۹ هزار میلیارد تومان تورم بدهی وجود دارد که متاسفانه تعیین تکلیف نشده است.

در ادامه قاضی از لهراسبی نماینده حقوقی بانک ملی خواست در جایگاه قرار گیرد.

لهراسبی اظهار داشت: عباس ایروانی با تشکیل شرکت های مختلف در خارج و داخل کشور مبادرت به دریافت تسهیلات ریالی کرده است. ارائه پروانه ثبت گمرکی نیز در منطقه سلفچگان گردنگیر آور نبوده و هیچ گونه مستنداتی دال بر ورود کالا ارائه نداده اند.

وی افزود: باتوجه به بدهی های این گروه به بانک و در امتداد صیانت از بیت المال صدور حکم در خصوص مجازات قانونی مورد انتظار است.

در ادامه قاضی از نخعی نماینده بازرسی بانک ملت خواست در جایگاه گیرد.

نخعی اظهار داشت: بانک ملت در دو حوزه ریالی و ارزی وضعیت بدهی را به شعبه بازرسی گزارش کرده که این تسهیلات مربوط به سال ۸۹ بوده است. در زمان اعطای تسهیلات سهامدار عمده ایروانی و خانواده اش بودند.

وی اضافه کرد: در سال ۹۲ و ۹۳ هیئت مدیره بانک به شرکت های مجموعه گروه عظام مصوباتی را ارائه می‍دهد تا بدهی به صورت تقسیط صورت گیرد که همچنان قسمتی از بدهی پرداخت نشده است.

قاضی از ریاضت وکیل بانک صادرات خواست در جایگاه قرار گیرد.

ریاضت اظهار داشت: تسهیلات پرداختی بانک در چارچوب ۵ شرکت بوده که هزار و ۴۵۳ اعتبار اسنادی طی سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ در کشور امارات به آنها تعلق گرفته است.

وی اضافه کرد: گروه عظام شرکت خودرا از سال ۱۹۹۱ آغاز کرد و پس از آن توسعه دادو در نهایت موفق شد اعتباراتی را از بانک صادرات شعبه امارات دریافت کند.

ریاضت افزود: از مجموعه ۱۴۵۳ اعتبار به شرکت های ۵ گانه گروه عظام ۸۲ اعتبار تسویه نشده است که البته وثایقی ستاندن شده است.

وکیل بانک صادرات اظهار داشت: بانک صادرات شاکی بوده و شکایت خودرا تقدیم کرده است. بااینکه باتوجه به کمیسیون اصل ۹۰ در سال ۹۶ مجبور شد تا با متهم تا حدودی مساعدت کرده و بدهی تقسیط شود، اما ایشان همچنان بدهی خودرا پرداخت نکرده است.

در ادامه قاضی از فلاح نماینده حقوقی بانک توسعه صادرات خواست در جایگاه قرار گیرد.

فلاح اظهار داشت: پرونده متعلق به گروه عظام برای شرکت آبی کیش است تا پروژه پارک آبی در آن منطقه راه اندازی شود که در سال ۸۸ با این اعتبار موافقت شد و از محل مصوبات ۳ فقره قرارداد مشارکتی منعقد گردید و شرکت قسمتی از تسهیلات ریالی را پرداخت کرده است، اما تسهیلات ارزی را به سبب مشکلات موجود پرداخت نکرده است.

در ادامه قاضی از نماینده حقوقی بانک سپه خواست در جایگاه قرار گیرد.

نماینده حقوقی بانک سپه اظهار داشت: گروه عظام به وسیله شرکت های گوناگون از تسهیلات ارزی و ریالی بانک سپه بهره برده است که به طرق مختلف سبب خروج مبالغ کلان از بیت المال شده است.

وی اضافه کرد: گروه عظام از پرداخت دیون خود خودداری کرده است و اقدام این گروه موجب ضرر و زیان بانک شده است تا جایی که فعالیت آنها سبب خالی شدن خزانه بیت المال گردیده است که بنظر می رسد این گروه به صورت عامدانه از پرداخت دیون خودداری کرده باشد.
در ادامه جلسه دادگاه گرمابدری نماینده حقوقی بانک مسکن اظهار داشت: متهم ایروانی با تاسیس شرکت هایی در ایران و امارات طی ۸ فقره اعتبار اسنادی به مبلغ ۶۰۶ میلیون و ۲۹۱ هزار ۴۳۱ درهم با ادعای واردات قطعات خودرو کرده است در صورتیکه فروشنده و خریدار هر دو مربوط به ایروانی و خانواده ایشان بوده است و بوسیله جعل اسناد سبب فریب بانک مسکن شده است.
در ادامه جلسه دادگاه متهم ایروانی در جایگاه بهتان قرار گرفت و اظهار داشت: در این پرونده سپاه، پرونده سازی کرده است.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: سپاه در این پرونده هیچ نقشی ندارد ضابط این پرونده وزارت اطلاعات است.
متهم ایروانی اظهار داشت: ما با بانک مسکن اختلاف داریم. اینکه نماینده سازمان بازرسی می گوید ۹ هزار میلیارد تومان؛ مثل پرونده قبلی است و هیچ گزارشی در این پرونده وجود ندارد. ما به بانک ملت اصلاً بدهی نداریم.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: چقدر به بانک صادرات بدهی دارید؟
متهم پاسخ داد: به نرخ روز ۲۵۰ میلیون دلار بدهی داریم با بانک سپه نیز اصلاً مشکلی نداریم و در ۲۴ قسط تقسیط کرده ایم که پرداخت نماییم. با بانک سپه یک ۳ میلیون دلار اختلاف داریم که می گویند برمبنای ارز آزاد پرداخت کنید که ما توان پرداخت ارز آزاد را نداریم. اختلاف ما با بانک سپه اختلاف در قیمت ارز است.
این متهم افزود: در بانک ملی کل بدهی ما ۲۸۰ میلیارد تومان است. هیچ معوقی هم وجود ندارد همین امسال ۱۰۰ میلیارد تومان چک دادیم و در حال پرداخت است.
این متهم افزود: درباره بانک توسعه صادرات در آن زمان ۱۲ میلیون یورو به اضافه ۱۰ میلیارد تومان به ما تسهیلات دادند. آن زمان دلار ۲ هزار تومان بوده است حالا می گویند برمبنای دلار امروز پرداخت کن وثایقی که از ما گرفتند ۱۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.
در ادامه قاضی از متهم خواست درباره اسناد جعل و گواهی جعلی توضیح دهد.
ایروانی اظهار داشت: کالایی که در گشایش اعتبار نیامده است به سبب موضوع تحریم بوده است که من توضیحات خود دراین زمینه را بعداً خواهم گفت.
در ادامه قاضی از نماینده دادستان خواست توضیحات خودرا مطرح کند.
شاهمحمدی نماینده دادستان خطاب به متهم اظهار داشت: شما مالک بیت المال نیستید شما از دهه ۸۰ تا به امروز ارز و ریال دریافت کردید و حتی یک دلار و درهم نیز پس ندادید در صورتیکه شما یا باید کالا وارد کنید یا ارز را پس دهید؛ امروز می گویید من تحریم را دور زدم، شما تحریم را دور زدید یا ملت را؟
وی افزود: تمام امکانات در اختیار شما بود تا شما کارآفرین شوید، اما از آن به درستی استفاده نکردید.
نماینده دادستان اظهار داشت: شما می گویید که می توانید پارک آبی اوشن و پروژه هزار و یک شهر و عمارت مسعودیه را بعنوان وثیقه بدهید در صورتیکه این ها برای شما نبوده که بخواهید آنرا بعنوان وثیقه بگذارید. چونکه قراردادی به شرط ساخت و ساز بسته شده را باید به صاحب اصلی آن پس دهید.
شاه محمدی اضافه کرد: هیچ کس با شما عناد شخصی ندارد. بدون شک هیچ کس برای شما پرونده سازی نکرده است و شکایت بانک مسکن نیز در امتداد ادله ما بوده است.
نماینده دادستان اظهار داشت: شما درخواست گشایش ال سی و اعتبار اسنادی داشتید و باید به مدت ۶ تا ۱۸ ماه کالا را وارد می کردید یا در نهایت ارز را پس می دادید که این کار را انجام ندادید.
وی اضافه کرد: شما با زد و بند تسهیلات بانکی را دریافت کردید؛ سال ۸۹ جز بانک مسکن هیچ بانکی گشایش اعتبار اسنادی نمی داد که شما نیز روی همین بانک زوم کرده بودید.
وی در ادامه اسلایدهایی از استعلام های ستاندن شده در جلسه دادگاه نشان داد و اظهار داشت: در مورد بارنامه های ارائه شده استعلام صورت گرفت تا مشخص شود کالایی وارد شده یا خیر که این استعلام از طرف بانک مسکن انجام گرفت و پاسخ گمرک نیز نشان می داد که هیچ گونه ترخیص کالایی انجام نگرفته است. در این میان بانک مسکن به استعلام از گمرک نیز اکتفا نکرد و استعلامی از اداره کل بنادر و دریانوردی خواست که پاسخ این اداره کل نیز آن بود که اطلاعاتی وجود ندارد و کالایی ترخیص نشده است.
شاه محمدی اضافه کرد: برمبنای اظهارات سایر افراد در پرونده اصلاً ورود کالا وجود نداشته است و گواهی های بازرسی فاقد اصالت، تنظیم شده و به بانک مسکن ارائه گردیده است.
شاه محمدی در ادامه اسنادی را در خصوص رد اظهارات متهم پیرامون دور زدن تحریم ها نشان داد و اظهار داشت: این اسناد نشان میدهد که اقدامات شما در امتداد دور زدن تحریم ها نبوده است.
وی افزود: گواهی بازرسی جعلی و غیراصلی بوده است و در اصل بارنامه ای وجود نداشته، چونکه کالایی نبوده تا برمبنای آن بارنامه تنظیم شود؛ پس به این نتیجه می رسیم ارز دریافت شده و از کشور خارج گردیده در صورتیکه هیچ کالایی وارد نشده و اقدامی برای پرداخت بدهی ارزی از سال ۹۴ تابحال صورت نگرفته است.
متهم ایروانی در پاسخ به اظهارات نماینده دادستان اظهار داشت: ما در دادسرا قول دادیم و با بانک مسکن به توافق رسیدیم، اما هیئت مدیره بانک مسکن آن توافق را قبول نکرده. این که گفتید از دهه ۸۰ قرض گرفتید و ندادید این طور نیست همه در دبی شرکت تاسیس می کردند ما هم این کار را کردیم همه این شرکت ها برای من است و من هیچ گاه نگفتم برای من نیست.
نماینده دادستان خطاب به متهم اظهار داشت: شما در ارزش کالا کم اظهاری داشتید. برمبنای قانون خروج کالا با اسناد جعلی قاچاق است.
متهم پاسخ داد: ما یک دلار قاچاق نکردیم.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: نامه بانک مرکزی را ملاحظه کردید ذی نفع خریدار و فروشنده واحد بوده است. در این زمینه توضیح دهید بانک مرکزی می گوید جنسی آورده نشده است. پاسخ دهید.
متهم پاسخ داد: نه این طور نیست جنس را به طرق دیگری آوردیم.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: کاش به مکاتبات بانک مرکزی، سازمان استاندارد، گمرک و کشتی رانی توجه می کردید.
نماینده دادستان خطاب به متهم ایروانی اظهار داشت: شما ارز را گرفته اید که اجناس را بیاوردی. د نمی توانید اجناس دیگری بیاورید. باید همان را می آوردید.
متهم پاسخ داد: این که نماینده دادستان می گوید ۴۸۰ میلیون درهم ال سی باز کرده ام درست نیست ۶۸۰ میلیون درهم بوده است که ۲۰۰ میلیون آنرا پرداخت کرده ام. حرف من این است چرا بانک مسکن خانه من را تملک کرده است؟ چرا از بدهی کم نکرده است؟ چرا وقتی پول پرداخت کرده ام از بدهی ام کم نکرده است؟
قاضی خطاب به متهم ایروانی اظهار داشت: به شما اعلام می کنم پیش از صدور حکم با بانک ها تسویه کنید. این موارد از تخفیفات دادگاه است.
متهم پاسخ داد: بله صد درصد. دولت مقرر است نرخ ارز را در مصوبه ای اعلام نماید هر وقت اعلام نماید من بلافاصله آنرا می پردازم.
قاضی بار دیگر خطاب به متهم ایروانی اظهار داشت: من پیش از اختتام دادگاه به شما مهلت می دهم با حضور در بانک ها تسویه کنید.
متهم پاسخ داد: صددرصد. من به دنبال توافق هستم. ۲۱ میلیون درهم ظرف یک ماه به بانک مسکن داده ایم منتظر هستم بانک مسکن بدهی من را اعلام نماید تا آنرا پرداخت کنم.
نماینده دادستان خطاب به متهم اظهار داشت: برای جعل چه توضیحی دارید.
متهم ایروانی پاسخ داد: تمامش کذب است و یقین دارم چنین چیزی نیست.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: شما می گویید این موارد را برای دور زدن تحریم ها کرده اید در صورتیکه برای دور زدن تحریم ها نبوده است شما به مکاتبات و استعلامات بانک مرکزی، گمرک و سازمان بنادر توجه نمی کنید.
متهم ایروانی پاسخ داد: من کالاها را از طرق دیگری آورده ام.
دریابیگی وکیل متهم ایروانی اظهار داشت: موکل من جنس ها را از طرق دیگری آورده است.
قاضی خطاب به این وکیل اظهار داشت: مدارک را بیاورید.
نماینده دادستان خطاب به وکیل متهم ایروانی اظهار داشت: چرا در طول این مدت اسناد را نیاوردید؟ اسناد را می آوردید و ما از بانک مرکزی استعلام می گرفتیم. بانک مرکزی می گوید کالایی نیامده است.
نماینده دادستان خطاب به وکیل اظهار داشت: ما از سازمان بنادر و گمرکات استعلام کردیم کالایی وارد نشده است.
قاضی صلواتی با بیان اختتام این جلسه از دادگاه جلسه بعدی دادگاه را فردا اعلام نمود.
منبع:

1399/04/10
23:57:00
5.0 / 5
988
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده