آیت الله آملی لاریجانی:

ورود دادستان كل كشور و وزرای مربوطه در حوادث جاده ای

ورود دادستان كل كشور و وزرای مربوطه در حوادث جاده ای آی وكیل: رئیس قوه قضاییه، با تأكید بر لزوم كاهش عوامل مربوط به خطاهای انسانی در تصادفات، به دادستان كل كشور دستور داد كه به همراه وزرای مربوطه به موضوع سوانح جاده ای ورود نماید.


به گزارش آی وكیل به نقل از اداره كل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریك ولادت دهمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت حضرت امام هادی (ع) و همچنین با اشاره به در پیش بودن عید سعید غدیر خم تصریح كرد: حسب برخی روایات، اعظم اعیاد مسلمین و بالاخص شیعیان به شمار می رود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه حادثه غدیر به صورت متواتر از طرق متعدد نقل شده است، افزود: فارغ از جهت تاریخی و اعتقادی این حادثه برای ما شیعیان و بلكه همه مسلمین، آنچه باید به آن توجه ویژه ای شود ابعاد حقیقی و واقعی امامت و ولایت است كه به نیازهای جهان امروز مرتبط می شود. یعنی علاوه بر جهت اعتقادی حادثه غدیر كه مورد توجه عامه و خاصه است، باید توجه كنیم كه امامت و ولایت یك موضوع انسانی، الهی و وجودی است و آنچه بیش از ابعاد سیاسی، اجتماعی و تعلیمی امام اهمیت دارد، شأن وجودی امام معصوم و ولی در عالم هستی است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینكه «امام شناسی» كلید «انسان شناسی» است، اظهار كرد: توجه به جهات هستی شناسی امام، فارغ از واقعیات دیگر نظیر جنبه تعلیمی و معرفتی وجود امام یا محبت دوسویه شیعیان و اهل بیت (ع) به یكدیگر، حائز اهمیت است و در مورد خود حق تعالی نیز به همین ترتیب است. گاهی ما صرفاً به وجود حق تعالی معتقدیم، به او محبت و علاقه داریم و تسلیم امر او هستیم اما زمانی به آن حقیقت مطلق كه همه عوالم به او قائم است توجه می كنیم. وقتی به جهت وجودی حق تعالی می اندیشیم و به تعبیر صحیح تر توجه شهودی می كنیم همه قالب ها از جمله قالب خود انسان فرو می ریزد و آنجاست كه مفهوم « هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ » برای انسان آشكار می شود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینكه در لایه های زیرین اعتقادی ما یك معنای هستی شناسی نهفته است كه در اعتقاد ما موثر است و موجب یافتن راههای جدید می شود خاطرنشان كرد: باید دید كه در حادثه غدیر چه حقیقتی محقق می شود كه خداوند پس از گذشت سالیان طولانی تبلیغ از سوی رسول مكرم اسلام (ص)، می فرمایند « الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْكُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا». چه رویدادی اتفاق افتاده است كه موجب شده دین از ناحیه حق تعالی، اكمال و اتمام یابد و موجبات رضایت حق تعالی از دین را فراهم آورد؟

آیت الله آملی لاریجانی در توضیح این سخن افزود: بی تردید حقیقتی بزرگ در پس پرده این حادثه نهفته بود كه خداوند با عباراتی محكم، مهم و تكان دهنده، رسول خود را كه همواره با زبان اعزاز با او سخن گفته بود، مورد خطاب قرار داد. چنانكه برخی از مفسرین اشاره كرده اند لحن حق تعالی در آیه شریفه « یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْكَ مِنْ رَبِّكَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ یَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْكَافِرِینَ» با لحن پروردگار در موارد دیگر فرق دارد و لحن محكمی است كه دلالت بر سخت بودن ابلاغ این امر برای پیامبر دارد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه این امر بزرگ و مهم، حسب شأن نزول تاریخی و روایات متعدد همان ولایت امیرالمومنین علی (ع) است، به زیارت جامعه كبیره و فرازهای نورانی آن در تبیین ابعاد وجودی اهل بیت (ع) اشاره كرد و گفت: متأسفانه برخی اصرار دارند كه سند زیارت جامعه كبیره معتبر نیست. در حالیكه این زیارت را شیخ صدوق كه فردی اهل تقوا است و حساسیت زیادی در امر غلو دارد در كتاب «من لایحضره الفقیه» نقل كرده است و علمای بعداز ایشان نیز بنا را بر قبول آن گذاشته اند. نقل است جمع كثیری از علما از جمله شیخ انصاری نسبت به این زیارت مداومت داشتند و علت تشكیك ها پیرامون این زیارت آن است كه اصل ریشه های اعتقادی را درست نكرده ایم.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینكه در این زیارت، اشاره های وجودی و آنتولوژیكی در مورد نحوه وجود ائمه اطهار (ع) به چشم می خورد و صرفاً توصیف اهل بیت براساس علاقه و محبت نیست، تصریح كرد: در همان اول زیارت جامعه می خوانیم كه «السَّلامُ عَلَی مَحَالِّ مَعْرِفَةِ اللَّهِ وَ مَسَاكِنِ بَرَكَةِ اللَّهِ». در زیارت جامعه كوتاه نیز كه در «من لا یحضره الفقیه»، «تهذیب» و «كافی» آمده است از عبارت «مساكن ذكر الله» استفاده شده كه نشان می دهد ذكر خدا جز الفاظ و آنچه كه از ذهن انسان می گذرد، وعائی دارد كه آن وعاء، قلب نورانی امام است. همینكه بدانیم ائمه اطهار (ع)، بَدو و ختم هستند بسیاری از روایات از جمله اینكه امیرالمومنین می فرماید من با انبیای الهی بوده ام برای انسان هضم می شود.

رئیس قوه قضاییه با تأكید بر لزوم كار علمی در باب حقیقت ولایت و معارف اهل بیت (ع) در این زمینه، اظهار كرد: بحث «ولایت» علاوه بر ثمرات اعتقادی، حرفهایی نو در روزگار ما برای بشر دارد. رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با طلاب فرمودند كه جهان تشنه حرفهای نو است و اسلام حرفهایی نو دارد. یكی از این حرفهای نو، بحث ولایت است و می تواند سرمنشأ سخنانی نوین برای بشر امروزی باشد. چنانكه به عنوان مثال برای فردی مثل پروفسور كُربَن كه در زمینه فلسفه و عرفان شیعی كار می كرد، مباحث مربوط به ولایت بسیار اعجاب آور بود و این مبانی برای بسیاری از اندیشمندان جهان می تواند دارای اهمیت باشد.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری مناسك حج، بر لزوم توجه هرچه بیشتر به وحدت جهان اسلام و مبارزه با فتنه انگیزی های دشمن تأكید كرد و گفت: دشمنان جهان اسلام انواع فتنه گری ها را برای ایجاد شكاف در بین مسلمانان صورت می دهند كه در رأس آنها اقدامات خصمانه و خباثت بار آمریكاست. دولت آمریكا به ظاهر در مقابل تروریست ها قرار دارد اما رسماً و در باطن برای ایجاد شكاف در جامعه مسلمین از تروریست ها حمایت می كند و آنها را مقابل جهان اسلام قرار می دهد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به انواع جنایات در یمن، فلسطین ، میانمار، سوریه، عراق و افغانستان با حمایت های تسلیحاتی و سیاسی آمریكا اظهار كرد: واقعاً دستگاه های عریض و طویل حقوق بشری باید به دلیل سكوتشان در برابر این جنایات به چالش كشیده شوند.

آیت الله آملی لاریجانی تأكید كرد: امروز، روز همگرایی مسلمین است و باید ندای وحدت در برابر فتنه انگیزی های دشمن بلند شود. باید كسانی را كه به راه دشمن می روند از خودمان جدا كنیم و با همفكری همه علمای جهان اسلام، راهكارهای اساسی برای برون رفت از چالش های موجود بیابیم.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تأسف از حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان دختر هرمزگانی در شهرستان داراب، این حادثه دلخراش را به خانواده های داغدیده تسلیت گفت و تأكید كرد: با وجود تلاش همه دستگاهها از جمله نیروی انتظامی برای كاهش تلفات جاده ای، میزان این تلفات زیاد است و باید موارد مربوط به خطای انسانی در وقوع این حوادث به طور جدی كاهش یابد؛ گرچه طبیعی است كه میزان تصادفات را نمی توان به صفر رساند. بر همین اساس از آنجا كه موضوع، مربوط به حقوق عامه است از دادستان كل كشور می خواهم كه با همراهی وزرای مربوطه به این موضوع ورود كند تا علاوه بر رسیدگی های احتمالی قضایی، با چاره اندیشی و همفكری نقاط آسیب برای پیشگیری از حوادث مشابه و كاهش تلفات جاده ای شناسایی شود.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: جهات انسانی این حوادث باید مورد توجه قرار گیرد. چرا باید عده ای دانش آموز در یك اردوی دانش آموزی كه برنامه ضروری و واجبی هم نبوده است براثر بی تدبیری و سهل انگاری یا خواب آلودگی یك راننده از بین بروند. گرچه رئیس جمهور محترم دستورات لازم را برای پیگیری این موضوع صادر كردند و ظاهراً وزیر محترم آموزش و پرورش نیز فعلاً دستور به لغو اردوها داده اند اما به هر حال پاك كردن صورت مسئله چاره كار نیست بلكه باید بحث امنیت حمل و نقل در جاده های كشور به شكل جدی و آسیب شناسانه ای مورد بررسی و توجه قرار گیرد تا از موارد مشابه جلوگیری شود. در كنار این موارد اگر كوتاهی هایی نیز محرز شد قطعاً دستگاه قضایی در چارچوب قانون با آن برخورد قضایی مناسب خواهد كرد.

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به 14 شهریور سالروز شهادت شهید قدوسی اظهار كرد: شهید قدوسی هم در دستگاه قضایی خدمات ارزنده ای داشتند و هم در حوزه با ایجاد مدارس نوین و ایجاد برنامه های جدید، اقدامات بسیار مثبتی را انجام دادند. ایشان فردی متقی و اهل فكر بودند و علاوه بر مجاهدتها و تلاشهایی كه در دوران انقلاب داشتند، زمانی در دستگاه قضایی قبول مسئولیت كردند كه مشكلات فراوانی وجود داشت و اقدامات قابل تقدیر فراوانی را انجام دادند كه امیدواریم خداوند روح این عزیز را با ارواح طیبه شهدا و اهل بیت (ع) محشور گرداند.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اقداماتی نظیر راه اندازی امضای الكترونیك و ابلاغ الكترونیكی كه موجب كاهش بسیاری از مفاسد و همچنین افزایش تكریم شهروندان می شود، از تلاشهای مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه قدردانی و بر لزوم ادامه یافتن این اقدامات با قوت هرچه بیشتر تأكید كرد.

براساس این گزارش، بحث و بررسی پیرامون اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی كیفری مصوب 1392 در دستور كار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.
 

1396/06/13
20:44:47
5.0 / 5
3096
تگهای خبر: دادستان , قوه قضاییه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری