در سازمان بازرسی كل كشور؛

مشكلات شركتهای دانش بنیان بررسی گردید

مشكلات شركتهای دانش بنیان بررسی گردید به گزارش آی وكیل نشست مشترك معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان بازرسی كل كشور جهت تبادل نظر، هم افزایی و شناسایی چالش ها و مشكلات شركت های دانش بنیان كشور اجرا شد.


به گزارش آی وکیل به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، محمد آقاجری معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی در این جلسه مشترک که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و بازرسان و مدیران سازمان برگزار شد، با اشاره به اهداف این جلسه، اظهار داشت: طی ۱۰ ماه گذشته جلسات منظمی با حضور مدیران و کارشناسان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیران و کارشناسان سازمان در بازرسی امور وزارت خارجه و نهادهای تابعه مجلس و ریاست جمهوری جهت رفع مشکلات شرکت های دانش بنیان و تحقق منویات مقام معظم رهبری در این راستا برگزارشده که این ۲۳ جلسه مشترک بیش از ۷۰ مصوبه در حوزه های مختلف داشته است.
معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور اشاره کرد: در نشست های مشترک سازمان با معاونت عملی ریاست جمهوری، مدیران بخش های مختلف دستگاه های اجرائی حضور داشتند. البته هم زمان بازرسی های کل استانها در سراسر کشور جلساتی با مسئولان پارک علمی و فناوری استانها برگزار کرده اند و با دعوت از شرکت های دانش بنیان استانها از نزدیک مشکلات آنان بررسی و به مرکز منعکس شد تا در جلسات مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بحث و بررسی شود.
آقاجری بابیان اینکه شرکت های دانش بیان ستون اساسی اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: نگاه حوزه های تخصصی به شرکت های دانش بنیان است و انشاالله روزی این نگاه فراگیر و عام خواهد شد و هیچ مشکلی در حوزه های مختلف تخصصی نخواهیم داشت، مگر آنکه توسط شرکت های دانش بنیان حل شود.
در ادامه این جلسه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور طی سخنانی اظهار داشت: توسعه بیش از هر چیزی یک موضوع فرهنگی است. اگر فرهنگ درست شود، هم نرم افزار و هم سخت افزار درست می شود. ما در کشور یک مشکل جدی داریم که بحث فرهنگ توسعه است.
وی با انتقاد از اقتصاد نفتی کشور افزود: کشور ۱۰۰ سال به صورت نفتی اداره شد و ما به ازای صادرات نفت، محصولات کشور خریدار به داخل کشور واردشده و به تولید داخلی ضربه زده است. متأسفانه این فرهنگ سال ها در کشور حاکم بوده و به فرهنگ عمومی جامعه نیز رسوخ کرده است که جنس خارجی خوب است. متأسفانه ساختارها و قوانین هم کمک کننده به واردات هستند و نه تولید.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اضافه کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی هیچ گاه به تولید اختصاص نمی یابد، بلکه مختص واردات است. هر جا در این ساختارها بروید، خواهید دید کشور واردات چی است. اگر به بخش خصوصی هم برویم، واردات آنجا هم حاکم است. بدین سبب ما نیاز به فرهنگ سازی و زمان داریم تا نگاه ما از خارج کشور به داخل معطوف شود.
وی اضافه کرد: اخیراً حدود ۱۴ شرکت دانش بنیان به اتاق بازرگانی رفته و نفوذ پیداکرده اند که انتظار است به تدریج در سایر حوزه ها نیز وارد شوند. این ها با خود فرهنگ می آورند. الآن در زندگی روزمره مردم هم از شرکت های دانش بنیان سخن به میان می آید. این یک مبارزه مستمر است و همه باید کنار هم این مساله را در قوانین و فرهنگ عمومی جامعه جا بیندازیم.
ستاری اظهار داشت: نخستین گامی که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برداشته ایم، اصلاح اکوسیستم است. چونکه معتقدیم ما نیاز به یک اکوسیستم جدید داریم و نباید همیشه منتظر پول دولت باشیم.
وی با اشاره به موفقیت های شرکت های دانش بنیان در حوزه مبارزه با ویروس کرونا اظهار داشت: موفقیت های این حوزه بدون کمک مالی دولت صورت گرفته است. دو هفته گذشته وزارت بهداشت تصمیم به تولید کیت تشخیص سریع کرونا در داخل می گیرد و همین الآن ۳ پرونده شرکت تولیدی این کیت ها در سازمان غذا و دارو در حال بررسی است. ما شرکت هایی داریم که بدون کمک مالی از ناحیه دولت می تواند یک میلیون کیت پی. سی. آر در روز تولید نماید. آیا ۸ ماه پیش در داخل کشور توانایی تولید کیت تشخص کرونا داشتیم. ولی این ساختار، دارد خودش عمل می کند و یک زیست بومی در خود ایجادشده که دارد عمل می کند. مهم این است که ما توانسته ایم این زیست بوم را ایجاد نماییم و بطور قطع سازمان بازرسی بخشی است که باید در این زیست بوم نقش فعال داشته باشد تا بتوانیم این فرهنگ را در کشور نهادینه نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با انتقاد از ساختار علمی و دانشگاهی کشور اظهار داشت: ما نیاز به دانشگاهی داریم که درآمدش از ناحیه فروش تکنولوژی قراردادهای ارتباط با صنعت کشور تامین شود و نه پول نفت. آن موقع این دانشگاه می تواند با محیط بیرون و جامعه تعامل داشته باشد. دانشگاهی که وابسته به پول دولت باشد، سقف آرزوهایش مانند کارمند دولت می باشد. این اصلاح ساختار در حال اتفاق است و الآن جو دانشگاه ها با ۷ سال قبل بسیار متفاوت می باشد. پارک های علم و فناوری می بایست کنار دانشگاه ها ایجاد شوند. متأسفانه در بعضی استانها شاهدیم دانشگاه چند صد هکتار زمین بلااستفاده دارد ولی پارک علم و فناوری خارج از شهر و در یک منطقه بدون امکانات راه اندازی شده است که این اشتباه است.
وی اشاره کرد: تغیر ساختارهای کشور به نفع شرکت های دانش بنیان نیازمند حمایت است که سازمان بازرسی می تواند در این مساله کمک کننده باشد. دغدغه امروز ما این است که گام برداشته شده در آینده از هم نپاشد. امروز حدود ۵۵۰۰ شرکت دانش بنیان و بیش از ۳۰۰ هزار شغل مستقیم در حوزه دانش بنیان شکل گرفته است و باید کمک نماییم این حرکت متوقف نشود.
در ادامه این جلسه محمد صنایع بازرس کل امور وزارت امور خارجه و نهادهای تابعه مجلس و ریاست جمهوری سازمان بازرسی با اشاره به درخواست های سازمان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: بازبینی قانون پشتیبانی از مؤسسات و شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات یکی از درخواست های ما است که باتوجه به زمانی که از قانون، گذشته و اتفاقات خوبی که رخ داده است، یک سری ایرادها و خلأهایی دارد که درخواست می نماییم تا فرصت هست، اقداماتی در امتداد اصلاح این قانون در مجلس شورای اسلامی انجام شود؛ سازمان بازرسی نیز آمادگی دارد دراین زمینه کمک نماید.
وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی به خصوص طی دو سال قبل حرکت های بسیار مثبت و بهادار ای داشته است ولی این صندوق و سرمایه اولیه آن شاید برای نیازهای ۳ سال پیش مناسب بوده و هم اکنون بررسی های سازمان حاکی از این است که صندوق تکافوی نیازهای سطح بالای شرکت های دانش بنیان و خلاق را نمی تواند برآورده کند و به همین دلیل لازم است در دولت جهت افزایش سرمایه صندوق تدابیر خاصی اندیشیده شود.
صنایع همین طور اظهار داشت: انتظار داریم که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسائل مهم کشوری را شناسایی کند و شرکت های دانش بنیان را برای حل آن مسائل هدایت کند.
در این جلسه بازرسان کل استانها و همین طور مسئولان پارک های علم وفناوری استانها به صورت ویدئوکنفرانسی شرکت داشتند.


منبع:

1399/09/04
15:12:56
5.0 / 5
325
تگهای خبر: پرونده , تخصص , جامعه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده