مهم ترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای كه سپری شد

مهم ترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای كه سپری شد به گزارش آی وکیل دستورالعمل رئیس قوه قضائیه برای پس گرفتن اموال و دارایی های نامشروع و «سخنان رئیس دستگاه قضا در نشست سران قوا از مهم ترین خبرهای حوزه حقوقی و قضایی این هفته بود.


با اهمیت ترین خبرهای حقوقی و قضایی هفته را در این گزارش ایسنا بخوانید:

آمریکا مسئول ترور دانشمندان ایرانی است


وکیل مدافع خانواده های شهدای هسته ای در طرح دعوای حقوقی آنها مقابل دولت آمریکا اظهار داشت: دولت آمریکا و مقامات این کشور مسئول ترور دانشمندان ایرانی هستند.
به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، سمیه افضلی نیکو در نشست خبری تبیین دعوای حقوقی خانواده های شهدای دانشمندان هسته ای مقابل دولت آمریکا به سبب پشتیبانی از اقدامات تروریستی رژیم اشغالگر قدس اظهار داشت: روز گذشته پرونده را بعنوان دادخواست ترور دانشمندان هسته ای در شعبه ۵۵ مجتمع قضایی شهید بهشتی مقابل رژیم صهیونیستی و دولت امریکا ثبت کردیم.

دستورالعمل رئیس قوه قضائیه برای پس گرفتن اموال و دارایی های نامشروع


رئیس قوه قضائیه با ابلاغ دستورالعملی، دادستانی کل کشور را موظف کرد با همکاری دستگاه های نظارتی و امنیتی و سازمان های مردم نهاد هرگونه مستنداتی که حاکی از سو استفاده احتمالی مسئولین از موقعیت شغلی یا جایگاه مدیریتی و کسب اموال نامشروع شده را پیگیری نموده و اموال را به بیت المال بازگردانند.
به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود: بهمن ماه سال ۹۸ بود که مجلس شورای اسلامی بمنظور اجرائی شدن اصل ۴۹ قانون اساسی طرح «اعاده اموال نامشروع» را تصویب و آنرا تبدیل به قانون کرد.
این قانون که با هدف مقابله و مبارزه با فساد تصویب شده به دنبال آنست که اموال نامشروع مسئولان را که بواسطه سوءاستفاده از جایگاه شغلی و مدیریتی آن­ها کسب شده شناسایی و به بیت المال یا صاحبان حق بازگرداند.
بر طبق این دستورالعمل، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، دستگاه­های امنیتی، پلیس و سازمان های مردم نهاد به دادستانی کل کشور در شناسایی اموال نامشروع کمک خواهند کرد و دادستانی موظف است با اولویت رسیدگی به ثروت­های کلان نامشروع و بدون ملاحظه­ی مقام و مسئولیت فرد خاطی به تخلفات رسیدگی نماید.

انتظار مردم از قوای سه گانه اقدامات امیدآفرین و گره گشا است


رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: تلاش همه دستگاهها باید با تاکید بر شعار «ما می توانیم» تلاش و مجاهدت در امتداد خنثی سازی و بی اثر کردن تحریم ها باشد.
به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، نشست مشترک سران قوا، روز سه شنبه به میزبانی حجت الاسلام رئیسی رئیس قوه قضائیه و با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شد.
رئیسی در آخر نشست سران قوا با اعلان اینکه امروز انتظار مردم از قوای سه گانه آنست که در اقدامات شان امیدآفرین و گره گشا باشند، گفت: انتظار مردم آنست که دغدغه های معیشتی رفع گردد و نکته راهبردی ما آنست که اقدامات قوای تقنینی، اجرائی و قضایی و مجموعه نهادهای حکومتی هر چه بیشتر به امیدآفرینی در مردم و یأس و ناامیدی در دشمن بی انجامد.
رئیس دستگاه قضا اشاره کرد: انشالله همکاری، همراهی و انسجام سه قوه و همه نهادها در نظام تحت رهبری های خردمندانه رهبری حکیم و فرزانه بتواند راه را به پیش ببرد و دشمن را روز به روز ناامید و دوستان را امیدوار کند.

آیت الله جنتی: وضعیت آلودگی هوا نگران کننده است


دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: وضعیت آلودگی هوا در تهران و برخی کلان شهرها وضعیت نگران کننده ای است و ان شاءالله با جدیت و تدابیر مسئولان امر و با همکاری مردم، این مسأله حل شود.
به گزارش آی وکیل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان بامداد روز چهارشنبه (۲۴ دی ۱۳۹۹) در جلسه این شورا با عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها اظهار داشت: ظلم به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها آن بانوی یگانه دو عالم، پایه ظلم های بعدی در تاریخ اسلام شد و لعنت ابدی خداوند بر ظالمین و حامیان آنها که سبب چنین اتفاقات دردناکی در تاریخ اسلام شدند.
جنتی با اعلان اینکه وضعیت آلودگی هوا در تهران و برخی کلان شهرها وضعیت نگران کننده ای است، ابراز امیدواری کرد که با جدیت و تدابیر مسئولان امر و با همکاری مردم، این مسأله حل شود.

تحریم واکسن آمریکایی و انگلیسی از طرف رهبری تدبیری حکیمانه بود


رئیس قوه قضاییه دستور رهبری در تحریم واکسن آمریکایی و انگلیسی را تدبیری حکیمانه دانست و اظهار داشت: تاکید مقام معظم رهبری بر ممنوعیت ورود واکسن از آمریکا و انگلیس برای آن بود که نباید ایران به آزمایشگاهی برای واکسن های آنها تبدیل شوند.
به گزارش آی وکیل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قیام خونین مردم قم در دی ماه ۱۳۵۶ که رهبر معظم انقلاب از آن بعنوان «تبر ابراهیمی بر کاخ ستمشاهی» یاد کردند، بر لزوم اجرائی شدن فرامین راهبردی رهبر انقلاب در سالگرد این حادثه تاکید کرد.
رئیسی دستور رهبری در تحریم واکسن آمریکایی و انگلیسی را تدبیری حکیمانه برای صیانت از جان مردم در مقابل کسانی دانست که بی پروا و بدون توجه به جام مردم دنبال واردات این نوع واکسن ها هستند و متذکر شد: تاکید مقام معظم رهبری بر ممنوعیت ورود واکسن از آمریکا و انگلیس برای آن بود که نباید ایران به آزمایشگاهی برای واکسن های آنها تبدیل شوند.

حضور آیت الله جنتی بر سر مزار آیت الله مصباح یزدی


دبیر شورای نگهبان بر سر مزار آیت الله مصباح یزدی حضور یافت.
آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری با حضور بر سر مزار آیت الله مصباح یزدی و قرائت فاتحه، یاد او را گرامی داشت.

رئیس کانون وکلای مرکز: دسترسی ما به رئیس قوه قضاییه مسدود شده است


رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با تاکید بر ضرورت این نهاد با قوای سه گانه اظهار داشت: مشکل اساسی ما در این بخش انسدادی است که در دسترسی ما به رئیس قوه قضاییه به وجود آمده و امکان گفت وگوی ما بعنوان یک بال فرشته عدالت با ایشان مسدود گردیده است.
به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، جلیل مالکی بامداد روز شنبه در نشست خبری که با موضوع "مسائل روز نهاد وکالت" در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، اظهار نمود: کانون وکلای دادگستری مرکز در دوره جدید پنج رویکرد را در دستور کار قرار داده است که شامل تقویت و تسهیل خدمت رسانی به مردم و تقویت اعتماد عمومی به نهاد وکالت، تقویت و تسهیل همه جانبه پشتیبانی از وکیل دادگستری در عرصه دفاع، تعامل توام با عزت با قوای سه گانه، مدیریت هوشمندانه و مقابله با چالش های پیش روی نهاد وکالت و حفظ و تقویت اتحاد و انسجام نهاد وکالت دادگستری در کشور است
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در ارتباط با بخش تعامل با قوای سه گانه اظهار داشت: هیات مدیره دوره ۳۱ در ابتدای استقرار، کمیسیون قوای سه گانه را در سه بخش پارلمانی، قوه قضاییه و مجریه تشکیل داده است.
وی ادامه داد: مشکل اساسی ما در این بخش انسدادی است که در دسترسی ما به رئیس قوه قضاییه به وجود آمده و امکان گفت وگوی ما بعنوان یک بال فرشته عدالت با ایشان مسدود گردیده است.

آخرین دفاع میرعلی اشرف پوری حسینی ستاندن شد


آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات پوری حسینی رئیس پیشین سازمان خصوصی سازی در شعبه اول دادگاه کیفری یک تهران انجام شد.
به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، در ابتدای جلسه قاضی از متهم پوری حسینی خواست تا برای ستاندن آخرین دفاع در جایگاه قرار گیرد.
سپس قاضی اتهامات پوری حسینی همچون بی نظمی در نظام اقتصادی و تولیدی کشور بطور عمده بوسیله عدم رعایت تشریفات قانونی در واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی را به وی تفهیم کرد.
متهم پوری حسینی با قرار گرفتن در جایگاه در مقام آخرین دفاع گفت: صرف نظر از اینکه مواردی نظیر اهمال یا تضییع یا عدم رعایت تشریفات قانونی در پروسه واگذاری ها صحت دارد یا خیر، باید بگویم که در این فرایندهای انجام شده هیچ فعلی برخواسته از دستور یا اقدام من وجود ندارد بدین سبب هیچ یک از اتهامات را قبول ندارم.
منبع:

1399/10/27
13:04:21
0.0 / 5
170
تگهای خبر: اثر , پرونده , تخلف , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده