پیچ و خم های طلاق با اصلاح قانون روش اجرای محكومیت های مالی و مهریه

پیچ و خم های طلاق با اصلاح قانون روش اجرای محكومیت های مالی و مهریه اگر از درصد اندک بانوانی که با هدف کاسبی کردن ازدواج می کنند و سپس با طلب مهریه سنگین خود، طلاق می گیرند چشم پوشی نماییم، می توان گفت مهریه تنها دست آویز زنان بی پشتوانه ای است که از قوانین نابرابر زندگی مشترک و زندگی اجتماعی رنج برده اند؛ دغدغه دیرینه ای که حتی در طرح اخیر مجلس در خصوص اصلاح قانون روش اجرای محکومیت های مالی و مهریه دیده می شود و بدین جهت برای خیلی از زنان نگرانی مضاعفی به وجود آورده است.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، نبود یا کمبود فرصت های شغلی برابر برای زنان و مردان، پایین بودن دستمزد و حقوق بانوان در مقایسه با مردان، باورهای غلط فرهنگی نظیر زن بعد از ازدواج نیازی به کار کردن ندارد و مخارجش بر عهده شوهرش است، امکان ازدواج موقت مرد بی توجه به احساسات زن و بطور کلی عدم وجود قوانین برابر زنان و مردان در زندگی مشترک و فعالیت اجتماعی همچون عواملی است که مهریه را تبدیل به منجی زنان کرده است.
با وجود تمام دلیلهای یاد شده و لزوم تغییر نگرش زنان نسب به ماهیت مهریه، در وضعیت اقتصادی فعلی مهریه تنها پناه برخی زنان برای ادامه زندگی بعد از طلاق است. این در حالیست که موانع موجود، دریافت مهریه را در مواردی عملا نشدنی کرده است. موانعی که در صورت عدم توجه قانون گذار به آن و پرداختن یک طرفه به مشکلات مردان، می تواند لطمه های جبران ناپذیری را به زنان وارد کند.


اثبات ملائت شوهر عملا کاری نشدنی است
مینا جعفری فعال حقوق زنان، با اعلان اینکه اثبات ملائت شوهر برای پرداخت مهریه عملا کار نشدنی است، به ایسنا اظهار داشت: چونکه درصد کمی از خانم ها با سوءاستفاده از قوانین و دریافت مهریه به صورتی به دنبال معامله گری هستند در صورتیکه اغلب بانوانی که درخواست مهریه می دهند یا شوهرشان آنها را رها کرده و یا نفقه ای به او پرداخت نمی کند و تنها راه ادامه زندگی برای آنها طلب مهریه است.

وی افزود: از طرف دیگر غالبا زنان نیازمند دریافت مهریه، زنان کم سوادی هستند که کمتر به مسائل روز آشنایی دارند. برای مثال نمی دانند همسرشان دارای چند حساب بانکی و یا چه میزان اندوخته و پس انداز است، بدین سبب چگونه می تولنند ملائت شوهر را اثبات کنند.


چگونگی اثبات ملائت در زندگی که با عشق شروع شده، ممکن است؟

این وکیل دادگستری اضافه کرد: همین طور زنی که زندگی مشترک خودرا با امید و عشق و آرزو آغاز نموده و در قید و بند میزان پس انداز و املاک و داشته های مالی همسر خود نبوده، حالا با بروز مشکل و طلب مهریه چگونه ملائت همسر را اثبات کند؟. اگر بگوییم زنان باید از همان ابتدای زندگی به فکر اموال و دارایی همسر خود باشند تا اگر روزی به مشکل برخوردند بتوانند ملائت شوهر را اثبات کنند، از طرف دیگر به این قضیه بر می خوریم که زندگی که با حساب و کتاب مالی شروع شود، زندگی مشترک نیست، جنگ مشترکی است که قداست خانواده را زیر سوال می برد.

صدور رای وحدت رویه و فرار از دین مردان
وی با اشاره به اینکه حداقل امکانات برای شوهر بعنوان مستثنیات دین محسوب می شوند افزود: تا قبل از این برمبنای قانون اجرای محکومیت های مالی، اگر فردی محکوم به پرداخت مالی می شد و انتقال اموال او تا مدت زمان یک سال قبل از تاریخ محکومیت، فرار از دین محسوب می شد اما با صدور یک رای وحدت رویه عملا دیگر این قانون اجرا نمی گردد و مردان می توانند تا زمان اجرای حکم تمامی اموال خودرا به نام فرد دیگری بزنند و از دسترس خارج کنند. بدین سبب خانم ها عملا به حقوق خود و مهریه نمی رسند چونکه ملائت شوهر اثبات نمی گردد.


عدم همکاری مردان برای حضور در جلسات مشاوره طلاق

سند رسمی حق طلاق عملا بدون حضور مردان در جلسات مشاوره کارایی ندارد

جعفری همین طور در بخش دیگر سخنان خود به الزام زوجین برای حضور در جلسات مراکز مشاوره قبل از طلاق توافقی اشاره و تصریح کزد: از دیگر مشکلات بانوانی که می خواهند به صورت توافقی طلاق بگیرند، عدم همکاری اغلب همسرانشان برای حضور در جلسات الزامی مشاوره قبل از طلاق است.
این وکیل دادگستری افزود: تصور کنید شرایطی را که زن، مهریه خودرا به مرد می بخشد و در قبال آن، حق طلاق دریافت می کند سپس برای گرفتن طلاق باید بطور الزامی در خدمات مشاوره مراکز مشاوره قبل از طلاق شرکت کند، در صورتیکه شوهر همکاری نکند و بنا بر هر دلیلی در این مشاوره ها شرکت نکند طلاق صادر نمی گردد. در این شرایط تکلیف زن چیست؟ او هم مهریه خودرا بخشیده است و هم با وجود گرفتن حق طلاق نمی تواند طلاق بگیرد. در حقیقت سند رسمی حق طلاق عملا بدون شرکت مرد در خدمات مشاوره قبل از ازدواج کارایی ندارد.
جعفری در آخر اشاره کرد: در وضعیت فعلی عملا زنان یا به مهریه نمی رسند یا با سختی زیاد به آن می رسند. بنظر می رسد قانون گذاران اگر دغدغه کاهش مشکلات موجود را دارند باید نسبت به طلاق نگرفتن زنان نیز تامل بیشتری کنند. بجای اینکه یک جانبه به موضوع نگاه کنند درباره مضررات طلاق نگرفتن زنان در زندگی مشترکی که به پایان رسیده است نیز توجه نمایند چونکه چنین شرایطی نیز می تواند برای خانواده ها لطمه زا باشد.1399/10/28
17:47:25
0.0 / 5
162
تگهای خبر: حقوق , خدمات , دادگستری , سند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده