نتیجه شكایت سازمان بازرسی از وزارت صنعت

نتیجه شكایت سازمان بازرسی از وزارت صنعت به گزارش آی وكیل هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به منظور اجرای كامل و تام قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۱۳۷۴ با ابطال یك مقرره، معافیت صنایع پیشرفته و دانش بنیان از دریافت استعلام محیط زیست را لغو نمود.


به گزارش آی وكیل به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، به دنبال شكایت سازمان بازرسی كل كشور از وزارت صنعت، معدن و تجارت كه درخواست ابطال بند ۱۱ دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صنایع پیشرفته و شركتها و موسسات دانش بنیان به شماره ۸۰۱۸ مورخ ۹۵/۶/۱۶ را داشتند، در نهایت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به منظور اجرای كامل مواد ۱۳ و ۱۲ قانون جلوگیری از آلودگی هوا، معافیت صنایع پیشرفته و دانش بنیان از دریافت استعلام محیط زیست را لغو كرد. برپایه این گزارش شاكی مدعی است بند ۱۱ دستورالعمل شماره ۸۰۱۸ مورخ ۹۵/۶/۱۶ وزارت صنعت، معدن و تجارت بر خلاف ماده ۱۳ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۱۳۷۴ می باشد. مطابق این ماده قانونی " وزارت خانه های صنایع، معادن و فلزات، كشاورزی و جهاد سازندگی هنگام صدور جواز تأسیس، رونوشتی از جواز تأسیس مربوط را به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال خواهند نمود. دارندگان جواز تأسیس مذكور مكلفند محل استقرار واحدهای صنعتی و یا تولیدی خویش را مطابق ضوابط استقرار مبحث ماده ۱۲ فوق برپایه اعلام سازمان حفاظت محیط زیست می باشد" حال آنكه بند ۱۱ دستورالعمل مبحث شكایت صدور پروانه بهره برداری، اصلاح و انتقال برای صنایع پیشرفته و صنایع دانش بنیان كه داخل شهرك های صنعتی یا خارج آن مستقر می باشند و مبحث فعالیت آنها با رده بندی پیوست مصوبه شماره ۱۲۰۹۹۷ مورخ ۹۴/۹/۱۵ مطابقت دارد را نیاز به استعلام از اداره كل حفاظت محیط زیست استان ندانسته است. متن بند ۱۱ دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صنایع پیشرفته و شركتها و موسسات دانش بنیان كه مورد شكایت سازمان بازرسی كل كشور می باشد به شرح ذیل می باشد:
"جهت صدور پروانه بهره برداری، اصلاح و انتقال برای صنایع پیشرفته و صنایع دانش بنیان كه در داخل شهركهای صنعتی یا خارج آن مستقر می باشند و مبحث فعالیت آنها با رده بندی پیوست مصوبه شماره ۱۲۰۹۹۷ ت ۴۸۶۰۸ ه مورخ ۹۴/۹/۱۵ تطابق دارد، نیازی به استعلام از اداره كل حفاظت محیط زیست استان نمی باشد. در نهایت بعد از بحث و بررسی در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و با تأیید نظریه اتفاق هیأت تخصصی اراضی، محیط زیست و صنایع این چنین مبادرت به صدور رأی كرد: نظر به اینكه مواد ۱۲و ۱۳ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۱۳۷۴ صدور پروانه بهره برداری برای كلیه صنایع را موكول به اعلام سازمان حفاظت محیط زیست نموده، حال آنكه ماده ۱۱ دستورالعمل مبحث شكایت صدور پروانه بهره برداری برای صنایع پیشرفته و صنایع دانش بنیان را بدون استعلام از سازمان حفاظت محیط زیست تجویز نموده ازاین رو بند ۱۱ دستورالعمل صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری صنایع پیشرفته و شركت ها و موسسات دانش بنیان مصوب ۹۵/۶/۱۶ وزیر صنعت، معدن و تجارت را مغایر قانون و باطل كرد. با ابطال این ماده، از این پس همه صنایع، ازجمله صنایع پیشرفته و دانش بنیان برای فعالیت نیاز به دریافت مجوز از اداره كل حفاظت محیط زیست استان دارند.
 

1396/09/28
15:32:23
5.0 / 5
4068
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری