رئیس دادگستری استان سمنان:

وجود ۹۰هزار پرونده قضایی در استان سمنان، ستاد صبر تشكیل شد

وجود ۹۰هزار پرونده قضایی در استان سمنان، ستاد صبر تشكیل شد آی وكیل: سمنان - رئیس دادگستری استان سمنان با اشاره به وجود ۹۰هزار پرونده قضایی در استان، این مهم را زیبنده جامعه اسلامی ندانست و اظهار داشت: تشكیل ستاد صبر می تواند در افزایش فرهنگ صلح و سازش موثر باشد.به گزارش آی وكیل به نقل از مهر، سید محسن مظهری بعدازظهر دوشنبه در اولین جلسه ستاد ملی صبر استان سمنان در جمع اعضای این ستاد بابیان اینكه وجود ۹۰ هزار پرونده در سمنان جای تأمل دارد، اظهار داشت: در استانی با جمعیت حدود ۷۰۰ هزار نفر با حجم زیادی از پرونده ها در دستگاه قضا مواجه هستیم و اساساً این روند زیبنده جامعه اسلامی نیست.
وی پایین بودن آمار اهانت و فحاشی در استان سمنان را نشانه تحمل بالای مردم این دیار دانست و اضافه كرد: تشكیل پرونده هایی با این حجم زیاد علاوه بر تولید هزینه های بسیار، باعث تضعیف انسجام اجتماعی در جامعه هم خواهد شد.
رئیس دادگستری استان سمنان بابیان اینكه تشكیل ستاد صبر می تواند در افزایش فرهنگ صلح و سازش مؤثر باشد، اظهار داشت: طمع، حرص و كمرنگ شدن عواطف انسانی و همینطور نقض عهد و پیمان، بی توجهی به حقوق دیگران و تضعیف روحیه عفو و بخشایش از مهم ترین عوامل وقوع جرم و اختلاف در جامعه هستند.
مظهری یكی از رسالت های معاونت فرهنگی قوه قضائیه را ارتقاء فرهنگ عمومی دانست و خاطرنشان كرد: تحقق احیاء ارزش های انقلاب اسلامی و اصلاح فرهنگ عمومی مستلزم همگرایی و هم افزایی همه اعضا ستاد به منظور فضاسازی لازم، گفتمان سازی است بنابراین انتظار می رود دستگاه ها و نهادهای فرهنگی در این زمینه پیش قدم شوند.
وی اضافه كرد: وقوع جرم و همینطور شكل گیری دعوا در جامعه معلول است و برای مواجهه علمی و منطقی باید به سراغ علل و ریشه های آن رفت كه در این میان مشكلات، كاستی ها و نارسایی های فرهنگی نقش غیرقابل انكاری دارد بنابراین این مهم می طلبد تا نهادهای فرهنگی در جهت ترویج و ارتقای فرهنگ صلح و سازش كوشا باشند.
رئیس شورای حل اختلاف استان سمنان هم در این نشست بابیان اینكه طی هشت ماهه سال جاری ۲۳ هزار و ۱۵ پرونده در شورای حل اختلاف استان واردشده است، اظهار داشت: از این تعداد شش هزار پرونده منجر به صلح و سازش شد.
محمدعلی امیری بابیان اینكه ازلحاظ رتبه جایگاه صلح و سازش استان سمنان از میانگین كشوری بالاتر است، اضافه كرد: یكی از موانع صلح و سازش افراد در جامعه به جای اخلاق مداری حقوق مداری است كه تبلیغ، ترویج و عرضه مشاوره های حقوقی در مساجد و دانشگاه ها و هیئت های مذهبی می تواند در اشاعه فرهنگ صلح و سازش مؤثر باشد.

1396/10/19
23:06:38
5.0 / 5
3146
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل قانونی

حقوقدان

قیمت روز وکیل

دفاع

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل قانونی