رئیس كل دادگستری گلستان خبر داد:

صدور بیش از ۲۳۰۰ رأی جایگزین حبس در محاكم گلستان

صدور بیش از ۲۳۰۰ رأی جایگزین حبس در محاكم گلستان آی وكیل: گرگان- رئیس كل دادگستری استان گلستان از صدور بیش از دو هزار و ۳۰۰ رأی جایگزین حبس در محاكم گلستان از ابتدای امسال تابحال اطلاع داد.به گزارش آی وكیل به نقل از روابط عمومی دادگستری گلستان، هادی هاشمیان اظهار نمود: بیش از دو هزار و ۳۰۰ رأی جایگزین حبس در محاكم گلستان از ابتدای امسال تابحال صادر گردیده است.
وی بیان كرد: جلوگیری از برچسب مجرمیت به افراد و رویكرد اصلاح متهم از اهداف صدور آراء جایگزین حبس است.
رئیس كل دادگستری استان گلستان اضافه كرد: این آراء برای كسانی كه جرائم سبك غیرعمد مرتكب شده اند و سابقه كیفری ندارند، صادر می گردد.
وی اظهار داشت: در صدور این آراء، نوع جرم و شخصیت فرد در نظر گرفته می گردد و قضات متناسب با آن رأی صادر می كنند.
هاشمیان ادامه داد: نوشتن مقاله، كاشت درخت، مطالعه كتاب، فراگیری مهارت های فنی و حرفه ای، خدمات عمومی مجانی در حوزه محیط زیست، شهرداری و بهداشت و ویزیت مجانی بیماران نیازمند همچون آراء جایگزین حبس است كه قضات گلستانی امسال صادر كرده اند.
این مقام ارشد قضایی اظهار داشت: تعداد آرای جایگزین حبس صادر شده نشان می دهد، قضات ما رویكرد خویش را نسبت به مجازات زندان تغییر داده اند.
هاشمیان با بیان این كه گلستان از استان های پیشرو در صدور آرای جایگزین حبس اضافه كرد: قضاتی كه آراء جایگزین حبس صادر می كنند، تجلیل می شوند.
وی اضافه كرد: علاوه بر این آراء، قرار تعلیق در مرحله دادسرا (مختومه شدن پرونده در مرحله دادسرا با هدف جلوگیری از برچسب زنی به افراد)، آزادی مشروط و تعلیق مراقبتی (مجازات حبس متهم برای مدت معینی معلق و دستوراتی برای بازسازی شخصیت متهم مانند دوره های تربیتی، آموزشی یا ترك اعتیاد صادر می شود) از دیگر نهادهای پیش بینی شده در قانون جدید مجازات اسلامی است كه قضات گلستانی امسال برای محكومان صادر كردند.
هاشمیان با بیان این كه تاكید ما بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس به معنای آسان گرفتن به مجرمان خطرناك نیست، خاطرنشان كرد: در جرائم خشن و جرایمی كه پای ناموس مردم و امنیت جامعه در بین است تاكید ما و رویكرد قضات، سختگیرانه است.
این مقام ارشد قضایی استان اضافه كرد: در بعضی پرونده ها مانند دعاوی خانوادگی، صدور مجازات زندان نه تنها راهگشا نیست بلكه در مواردی سبب عمیق تر شدن شكاف طرفین پرونده می گردد.
وی از قضات خواست: تا جایی كه امكان دارد از ورود افراد بخصوص كسانی كه مقرر است فقط برای چند روز به زندان بروند، جلوگیری نمایند.
هاشمیان اظهار داشت: چند روز زندان، نه تنها دردی از این افراد دوا نمی كند بلكه سبب تولید سوء پیشینه كیفری برای آنان هم می گردد كه می تواند آینده شغلی و خانوادگی افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

1396/10/22
22:34:04
5.0 / 5
4305
تگهای خبر: پرونده , دادسرا , دادگستری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع
وکالت ماهر

دادگاه

دفاع

توکیل

دادگاه

بررسی وکیلها