اعتراض رییس اتحادیه وكلا به اخبار شبكه سه سیما

اعتراض رییس اتحادیه وكلا به اخبار شبكه سه سیما به گزارش آی وكیل، به نقل از ایلنا رییس اتحادیه سراسری وكلای دادگستری ایران طی یك نامه به معاونت حقوقی و مجلس صدا و سیما نسبت به پخش خبری مبنی بر «شكایت جمعی از فارغ‌التحصیلان حقوق به شورای رقابت درباره انحصاری بودن حرفه وكالت» در بخش خبری ساعت ۲۲ شبكه سه سیما اعتراض كرد.


متن نامه بهمن كشاورز به معاون حقوقی و مجلس صداوسیما به این شرح است:
بسمه تعالی
 
به: معاونت محترم امور حقوقی و مجلس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
 
از: اتحادیه سراسری كانون‌های وكلای دادگستری ایران 
 
درباره: خبر منتشر شده از شبكه سه سیما در اخبار ساعت ۲۲ روز ۱۶/۴/۹۶ 
 
احتراما در روز و ساعت فوق مطالبی به شرح آتی از شبكه سوم سیما پخش شد. 
 
جمعی از فارغ التحصیلان حقوق به خاطر آنچه كه انحصاری بودن حرفه وكالت خواندند به شورای رقابت شكایت بردند. این فارغ التحصیلان معتقدند عدم صدور مجوز شغل به دلیل اشباع بازار، ایجاد انحصار و خلاف قانون است. پیش از این معاون قوانین مجلس هم تعیین ظرفیت برای حرفه وكالت را خلاف قانون اعلام كرده بود. 
 
بدیهی است صدا وسیما وظیفه و تكلیف خبررسانی را بر عهده دارد و ما نیز نه تنها این رسالت را قبول داریم بلكه با تمام وجود آرزو داریم كه صدا و سیما وظیفه خود را به نحو احسن و كامل و آنگونه كه باید انجام دهد. 
 
لكن تصدیق می‌فرمایند یكی از شرایط خبررسانی درست، رعایت بی‌طرفی و ارائه اطلاعات به نحوی است كه بیننده و شنونده با داشتن آگاهی كافی، امكان قضاوت درست را ولو به اجمال داشته باشد. 
 
از تجزیه و تحلیل این خبر كوتاه رعایت این شرایط لازم استنباط نمی‌شود: 
 
زیرا: 
 
۱. سخن از «جمعی از فارغ التحصیلان حقوق به میان آمده كه از سه نفر تا بی‌‌نهایت را دربرمی‌گیرد و معلوم نیست شبكه سه از كجا و چگونه به تعداد تقریبی دست یافته است.؟» 
 
۲. مقولاتی چون «انحصاری بودن حرفه وكالت»، «اشباع بازار»، «خلاف قانون»، «عدم صدور مجوز» همه و همه مسائلی در خور بحث و بررسی است. 
 
اما سوابق نشان می‌دهد كه آن سازمان محترم علاقه‌ای به این بحث و فحص در همه امور ندارد و اگر اقدامی هم صورت می‌دهد؛ مثلا به صورت برگزاری برنامه زنده با حضور مردودان آزمون ورودی كانون‌های وكلا است كه نتیجه آن رسمیت و مشروعیت بخشیدن به جریانی است كه منشا آن معلوم نیست و تقارن آن با انتخابات ریاست جمهوری شبهات جدی را در اذهان ایجاد كرده و اینك نیز احتمال وجود انگیزه‌های خاص در كارگردانان قضیه و سوء استفاده از آنان از هیجان و توان جوانان بیگناه و جویای كار منتفی نیست. 
 
در عین حال این پرسش نیز در ذهن مطرح می‌شود كه چگونه این موضوع توجه آن سازمان را جلب كرده كه در جایگاه خبر اول ساعت ۲۲ شبكه سه قرار گرفته است. حال آنكه بسیاری اعتراضات و تجمعات دیگر راجع به مسائلی كه با بود و نبود معترضان بستگی دارد جایگاه خبررسانی و پخش پیدا نمی‌كند؟ 
 
۳. شورای رقابت مرجعی است با وظایف خاص كه اگر به قانون مربوط به آن مراجعه شود ارتباطی بین شورای مذكور و كانون‌های وكلا و موضوع كارآموزی و جذب كارآموز ملاحظه نخواهد شد. گمان نمی‌رود عنوان شدن نام این شورا و انتساب اقدام خلاف قانون به كانون‌های وكلا بدون هیچ توضیح و تفسیر اقدام درست و بی‌طرفانه‌ای برای یك رسانه ملی باشد. 
 
۴. اعلام نظر معاونت قوانین مجلس كه «... تعیین ظرفیت برای حرفه وكالت را خلاف قانون اعلام كرده...» از رسانه ملی در حالتی كه حدود اختیارات و وظایف این معاونت روشن است ایضا با روش بی‌طرفانه‌ای كه صدا وسیما باید داشته باشد سازگار نیست. 
 
اگر این معاونت اختیار اعلام نسخ و یا تخصیص خوردن قوانین را داشت، به وجود مجلس شورای اسلامی نیاز نبود. 
 
در خاتمه با تصریح به اینكه كانون‌های وكلا و اتحادیه سراسری كانون‌های وكلای دادگستری ایران آماده گفت‌وگو، منحصرا با مقامات مسول و رسمی و در حد صلاحیت آن‌ها هستند خواهشمند است مقرر فرمایید ترتیبی داده شود كه توضیحات كانون وكلا در‌‌ همان برنامه و‌‌ همان ساعت پخش شود. با درود و سپاس 
1396/04/23
00:55:09
5.0 / 5
3027
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری