دادستان كل كشور:

دادستان ها دفاع از حقوق عمومی را جدی بگیرند

دادستان ها دفاع از حقوق عمومی را جدی بگیرند آی وكیل: خرم آباد- دادستان كل كشور خطاب به دادستان ها اظهار داشت: یكی از وظایفی كه به عهده خودم و دادستان ها می دانم بحث دفاع از حقوق عمومی است، دفاع از حقوق عمومی را جدی بگیرید.به گزارش آی وكیل به نقل از روابط عمومی دادگستری لرستان، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری پیش از ظهر شنبه در شورای قضایی لرستان با اشاره به آیه «وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا» تصریح كرد: در ۱۴ قرن بعد از پیدایش اسلام، همه فراز و نشیب ها و همه حوادثی كه اتفاق افتاد، چون در زمره باطل بود از بین رفت و آنچه كه باقی مانده اسلام است، اصولا باطل در ذاتش زهوق است، اسلامی كه به حق است باقی است.
وی خاطرنشان كرد: توفیق است برای ما كه در عصری حیات و زندگی مان قرار گرفته كه تحت لوای اسلام و حكومت قرآن و هدایت ولی فقیه بتوانیم از آثار و بركات پرارزش این انقلاب اسلامی بهره بجوییم.
یكی از خصوصیت های لرستان یكدست بودن در ولایت پذیری و تبعیت از ولایت است
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه حقیقتا توفیقی است اگر بتوانیم این فرصت گران بها را قدر بنهیم و به تكالیف و وظایفی كه در نظام جمهوری اسلامی بر عهده ما گذاشته شده عمل نماییم، خاطرنشان كرد: اساس حكومت قضاوت است و بخش های دیگر جنبه اجرایی دارد، برای قاضی در شریعت مقدس اسلام شرایطی گذاشته شده كه برای هیچ صنف دیگری دیده نشده است؛ اگر عهد نامه مالك اشتر كه منشوری از حكومت حقه الهی است را ملاحظه كنید، آن جا كه امام علی(ع) كارگزاران را تقسیم بندی می كند به انواع مختلف، به امر قضا كه می رسد مطالب عجیب و كوبنده ای دارد.
حجت الاسلام منتظری خطاب به دادستان ها و روسای دادگستری های شهرستان های لرستان با تاكید بر اینكه وظیفه خود می دانم بعنوان یك عضو كوچك در دستگاه قضایی از زحمات شما كه در سنگر مدیریت محاكم و دادسراها در استان شهیدپرور و ولایتمدار لرستان خدمت می كنید تقدیر و تشكر كنم، اضافه كرد: هرچند كه لرستان استان محرومی است اما محرومیت را تنها نباید در وضعیت اقتصادی ببینیم، از این جهت محروم است اما امتیازات فراوانی هم دارد، آنها را نباید نادیده گرفت.
وی ادامه داد: خداوند همه نعمت ها را یكجا نمی دهد و نعمت ها را بین مناطق مختلف تقسیم می كند، یكی از خصوصیت های لرستان یكدست بودن در ولایت پذیری و تبعیت از ولایت است، صفا و صمیمتی كه در مردم است یك سرمایه است، خدمت به این مردم ارزش است.
۲ شاخص مدیریت مطلوب اسلامی
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه دو ملاك را امام علی(ع) برای مدیر خوب معرفی كرده است، این دو شاخص از مهم ترین شاخص های مدیریت خوب است، مدیریت اجرایی و قضایی در هر سطحی كه باشد اگر این دو شاخص را داشته باشد مدیریتی مطلوب است، اظهار داشت: اولین شاخص برنامه ریزی است، مدیر باید با تدبیر و دوراندیشی تصمیم بگیرد، دومین شاخص دوری گزیدن از زیاده روی است، از حد و مرز هر كاری خارج نشدن، اگر انسان كم كاری داشته باشد در مدیریت اش ضعف دارد اگر از حد و مرز هم فراتر رود بازهم در مدیریت ضعف دارد.
حجت الاسلام منتظری با اشاره به اینكه به تعبیری كه امروز داریم، از افراط و تفریط باید اجتناب كرد، یكی از صدمه های جدی كه در مدیریت های امروز می بینیم عدم توجه به این نكات است، مدیران ما یا افراط می كنند یا تفریط، خاطرنشان كرد: امروز در مسئولیت قضایی تنها به امر قضاوت شرعی و قانونی بسنده نمی گردد، بلكه در قانون یك مسئولیت ها و وظایفی به عهده دستگاه قضایی گذاشته شده است، سازمان بازرسی كه یك سازمان اثرگذار در سلامت دستگاه ها است این دستگاه سبقه قضایی ندارد ام به باعث قانون مسئولیت اش با قوه قضاییه است، دادستانی یكسری مسئولیت ها دارد، همچون دفاع از حقوق عمومی كه سبقه قضایی ندارد اما به عهده دستگاه قضا است، حضور و تاثیرگذاری دادستان كل در مسائل اقتصادی كشور، حضور در شورای پول و اعتبار و شورای عالی بورس همچون این وظایف است.
كمبود اعتبار و فضا در دستگاه قضا یك صدمه جدی است
وی با تاكید بر اینكه این حضور فلسفه و پیامی دارد كه باید توجه كرد، امروز دستگاه قضایی ما صرف مسئولیت امر قضا را عهده دار نیست بلكه مسائل بیشتری را عهده دار است، اضافه كرد: ما در مدیریت كشور می توانیم نقش داشته باشیم، نظارت، پیگیری و مراقبت می توانیم داشته باشیم.
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه خطابم به دادستان ها است كه توجه به مسئولیت سنگین خود داشته باشند، من زمانیكه قرار بود به دادستانی كل بیایم از پذیرفتن این مسئولیت به شدت اِبا داشتم چون می دانستم چه بار سنگین و چه مسئولیت خطیری است، ادامه داد: مدتی در دادستانی كل معاون اول بودم و كاملا شناخت داشتم، خصوصا پس از قوانین جدید در آیین دادرسی می دیدم بار سنگینی برعهده دادستان ها گذاشته شده است، با صحبتی كه با رئیس قوه قضاییه داشتیم عمده اِبای من این بود كه نیروی لازم را نداریم.
حجت الاسلام منتظری با اشاره به اینكه از روزی كه آمدم تلاشم این بوده بتوانیم بخشی از وظایف سنگینی كه قانون به عهده ما گذاشته را جامه عمل بپوشانیم، ادامه داد: متاسفانه ابزار لازم را در اختیار نداریم، حتی با كمبود مكان مواجه هستیم، اتاق كافی نداریم تا مسئول و مجری خویش را مستقر نماییم، برای دادیارهای خود با كمبود شدید مواجه هستیم.
وی خاطرنشان كرد: این كمبودها متاسفانه یك صدمه جدی است كه در مجموعه دستگاه قضا داریم، اشراف من بر كمبودها به گونه ای است كه هیچگاه خودم را از این جهت مقبول نمی بینم، همه بخش های قوه این كمبود را دارند.
متاسفانه دولت و مجلس همكاری لازم را برای رفع كمبودهای جدی قوه قضاییه ندارند
وی با تاكید بر اینكه متاسفانه دولت و مجلس هم همكاری لازم را برای رفع كمبودهای جدی قوه قضاییه ندارند، در اعتبار و بودجه به شدت مشكل داریم، در استخدام قاضی تا حدودی رفع مشكل شده اما هنوز هم مشكل داریم، در ارتباط با كادر اداری به شدت مشكل داریم، همین اجازه استخدامی كه داده شده با اعتباری كه در اختیار نداریم محقق نمی گردد، اضافه كرد: آن همكاری لازمی كه دولت محترم باید با دستگاه قضا برای رفع نیازها داشته باشد، ندارد.
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه اگر بخواهیم مجموعه وظایف و مسئولیت هایی كه به عهده دستگاه قضا است را با توانمندی بالفعلی كه داریم بسنجیم فاصله زیاد است، باید كار جهادی نماییم، بیش از آنچه كه تكلیف قانونی به عهده ما است عمل نماییم، تصریح كرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود فرمودند دستگاه قضایی باید ۱۰۰ درصد انقلابی باشد، انقلابی را مفهوم كردند، یكی از آن پارامترهایی كه باید در كارمان لحاظ نماییم این است كه جهادی كار نماییم، دوستان و همكاران خویش را تشویق كنید تا كار به صورت انقلابی صورت گیرد.
حجت الاسلام منتظری در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر اینكه تعاون و همكاری در مجموعه دستگاه قضایی لرستان خیلی خوبی است، تابحال گزارشی در مورد عدم تعامل ندیده ام، اضافه كرد: تاكید می كنم به دادستان ها كه ضمن اینكه به تكالیف قانونی خود باید عمل كنند اما هم تعامل لازم است و هم در بعضی مسائل مهم حوزه قضایی مشورت و رایزنی بسیار پرارزش و مطلوب است، هیچكس از مشورت ضرر نمی كند.
به خاطر عدم توجه به حقوق عمومی آثار و تبعات زیان باری را شاهد هستیم
وی با اشاره به اینكه یكی از وظایفی كه به عهده خودم و دادستان ها می دانم بحث دفاع از حقوق عمومی است، دفاع از حقوق عمومی را جدی بگیرید، خاطرنشان كرد: سال ها به این مسئله توجه نداشتیم یا تكلیف قانونی نداشته ایم، امروز یكی از بزرگترین دغدغه های من مبحث دفاع از حقوق عمومی است؛ به خاطر همین عدم توجه به حقوق عمومی آثار و تبعات زیان باری را شاهد می باشیم، این مسئله مدت ها رها بوده است، اگر شاهد می باشیم در سواحل دریاها تجاوزات سنگینی صورت گرفته، جنگل ها و مراتع و عرصه شهری صدمه دیده واقعا به حقوق عمومی لطمه زیادی وارد شده كه به خاطر عدم توجه دادستان ها بوده است.
دادستان كل كشور اضافه كرد: دفاع از حقوق عمومی را بایدجدی بگیریم؛ هرجا حقی از عموم ضایع می گردد دادستان باید حضور داشته باشد، البته در این قضیه گام های خوبی برداشته ایم.
روسای دادگستری، دادستانی كل و قوه قضاییه از دادستان ها حمایت می كنند تا از حقوق عمومی مردم دفاع شود
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه روسای دادگستری، دادستانی كل و قوه قضاییه از دادستان ها حمایت می كنند تا از حقوق عمومی مردم دفاع شود و این اثر بسیار ارزشمندی دارد، اظهار داشت: ممكن است عده ای متضرر شوند و بدشان بیاید اما ما كه برای خوش آمد دیگران كار نمی نماییم.
حجت الاسلام منتظری با اشاره به اینكه دادستان مركز لرستان از دادستان های پركار و پا به ركاب هستند، خاطرنشان كرد: یكی از وظایف دادستان ها نظارت بر عملكرد دادسراهای سطح استان است و باید در این بخش هم ورود كنید.
وی خاطرنشان كرد: بخش عمده ای از مسائلی كه ما از زبان مردم می شنویم مربوط به دادسراها و دادگاه ها است كه بخشی از آن هم به حق است.

1396/11/23
13:59:46
5.0 / 5
2743
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل قانونی

حقوقدان

قیمت روز وکیل

دفاع

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل قانونی