الفت: با متصرفان اراضی مقابله جدی نماییم

الفت: با متصرفان اراضی مقابله جدی نماییم آی وكیل: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بر مبارزه جدی با متصرفان اراضی تصریح كرد.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، محمدباقر الفت در سمینار تخصصی بررسی چالش های حقوقی و قضایی پیشگیری از تصرفات غیرقانونی اراضی اظهار داشت: با عنایت به حساسیت هایی كه از نظر فرهنگی و باورهای اجتماعی در بحث زمین دار شدن در كشور وجود دارد متاسفانه توسل بعضی از افراد جامعه به روش های غیرقانونی برای بدست آوردن اراضی سبب شد موضوعاتی تحت عنوان كوه خواری و زمین خواری و دریاخواری وارد فرهنگ قضایی ما شود؛ بنابراین برای پیشگیری از این گونه اقدامات با عنایت به تاكید مقام معظم رهبری و رییس قوه قضاییه، نهادهای قانونگذاری تا دستگاه های اجرایی و تنظیم كنندگان موضوعات در دستگاه قضایی در چند سال اخیر وارد كار شدند كه به نحو شایسته ای از تصرفات غیرقانونی اراضی در عرصه های مختلف جلوگیری نمایند.
وی اضافه كرد: بطور قطع دستگاه قضایی در دو حوزه مقابله و پیشگیری به این مورد پرداخته است. همكاران ما در دادستانی و دادگاه ها به صورت جدی با این موضوعات مقابله كردند و به درخواست های قانونی دستگاه های اجرایی كه متولی اراضی عمومی و دولتی هستند با صدور احكام و قرارهای قانونی پاسخ مثبت دادند.
الفت افزود: لازم بود كه در امر پیشگیری هم اقدام نماییم و از آنجائیكه رفع تصرف اراضی همراه با صرف مبالغ قابل توجهی هست و زمانی كه تخریب می نماییم، اذهان عمومی این رفتار را نمی پسندد و با این سوال مواجه می شوند كه در زمان ابتدایی تصرفات، مقامات اجرایی چرا نظارت نكردند تا این كار صورت نگیرد، به جهت اینكه پاسخ منطقی بدهیم، در حوزه پیشگیری اقدامات بسیار موثری با دستگاه های اجرایی انجام می دهیم همچون برگزاری این سمینار كه برای حضور قضات در این همایش از سراسر كشور فراخوان دادیم و با همكاری وزارت نیرو برگزار گردید.
وی اضافه كرد: تلاش می نماییم موارد مبهم قانون كه عموما نفوذ زمین خواران از همین مجاری هم هست را برطرف نماییم و بین دستگاه های اجرایی و قضایی وحدت رویه تولید نماییم و همكاران قضایی را به نگاه واحد برسانیم كه باید آن نگاه با استفاده از دیوان عالی كشور تزریق شود. بر همین مبنا از قضات مجرب دیوان عالی كشور كه سابقه طولانی در بحث برخورد با زمین خواری دارند دعوت كردیم تا تفاسیر منطقی شان را از قانون بیان كنند تا بتوانیم به صورت منسجم در امر پیشگیری در حوزه مسایل حقوقی و قانونی مانع از تصرف شویم.

الفت اضافه كرد: وقتی كه از زمین خواری و كوه خواری صحبت می نماییم تعارض منفعت به صورت جدی بروز پیدا می كند و در اثر آن خیلی از افراد دارای مسئول صدایشان در می آید و ناراحت می شوند و بلافاصله درصدد حذف افرادی قرار می گیرند كه مقابله جدی با زمین خواری می كنند.
وی با طرح این سوال كه اشخاص می پرسند چگونه باید زمین دار شویم؟ اضافه كرد: یكی توسل به طرق شرعی و قانونی است و روش دیگر اقدام غیرقانونی است و اینكه مال را غصب نماییم. غاصبین با توسل به مقررات مبهم و استفاده از این منافذ غصب را انجام می دهند و امروز كسی آشكارا اراضی را غصب نمی كند.
وی با اشاره به اینكه هر اقدامی كه برای تخریب می نماییم هزینه های زیادی دارد، اظهار داشت: برگزاری این سمینار بعد آموزشی اش بسیار قوی است. ما نقطه نظرات قضات را جمع كردیم و به عالی ترین مقام قضایی رجوع كردیم تا یك دستی و یكنواختی و نگاه حقوقی و منطقی به قوانین در ذهن همه دست اندركاران تولید نماییم. فراموش نكنیم كه مستحدثاتی كه تخریب كردیم افراد ادعای مالكیت نسبت به انرا داشتند و آنها دست از این ادعاها بر نمی دارند و به دنبال دعوای جدید می روند، بنابراین باید مراقب بود.
وی اضافه كرد: بستر و حریم رودخانه و دریاها جاهایی است كه می گردد زمین از آن بدست آورد. دستگاه های اجرایی مرتبط با صیانت از این اراضی به موقع عمل نمی كنند و اگر بخواهیم گرفتار مقابله با زمین خواری نشویم باید بیشتر فعالیت نماییم و باید تعامل و همكاری را در چارچوب حقوق و قانون انجام دهیم و اگر از چارچوب ها بیرون برویم به خودمان ظلم می نماییم.
وی با اشاره به اینكه با متصرفان اراضی باید مقابله جدی نماییم، اضافه كرد: اینكه می گویند قوه قضاییه مستقل است جهت احتیاطی این است كه ما خدایی نكرده از ابزاری كه در دستمان است بد استفاده نكنیم. می گویید از كارشناس رسمی استفاده نكنیم، در صورتی كه امكان ندارد.1396/12/08
22:17:44
5.0 / 5
3963
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده