افشاگری معاون ستاد حقوق بشر از فضاسازی های رسانه ای در ژنو

افشاگری معاون ستاد حقوق بشر از فضاسازی های رسانه ای در ژنو آی وكیل: معاون امور بین الملل و همكاری های بین المللی قضایی ستاد حقوق بشر كه سید علیرضا آوایی را در سفر خود به ژنو به منظور سخنرانی در شورای حقوق بشر همراهی كرده بود، طی یادداشتی به فضاسازی رسانه های خارجی در این خصوص واكنش نشان داد.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، متن یادداشت كاظم غریب آبادی به شرح زیر است:
رسانه های قدرت
۱- امروزه، نقش رسانه ها بویژه شبكه های اجتماعی بعنوان ابزاری در جهت اجرای عملیات روانی ضد ملت ها و دولت های مستقل بر احدی پوشیده نیست. وابستگی بالای مردم در كشورهای مختلف به اخبار این قبیل رسانه ها و عدم فرصت و امكان تجزیه و تحلیل آن ها، میزان باورپذیری را هم تا حد قابل توجهی افزایش داده است. جمهوری اسلامی ایران بخصوص در سالیان اخیر همواره هدف فشار رسانه های سلطه (چه فارسی زبان و چه غیر فارسی زبان) بوده است. نكته تاسف بار این است كه عموما برخی سایت های خبری هم بدون بررسی صحت و سقم اخبار و تحلیل های منتشره در مورد كشورمان، آن ها را در داخل هم بازنشر می كنند.
۲- با مشخص شدن حضور وزیر دادگستری به نمایندگی از كشورمان برای شركت در نشست عالیرتبه اجلاس سی و هفتم شورای حقوق بشر و عرضه سخنرانی، موج هشتگ ها و مانور تبلیغاتی و رسانه ای غربی با هدف درخواست جلوگیری از حضور وزیر دادگستری در اجلاس شروع شد. در این میان صدور بیانیه از جانب نماینده آمریكا در سازمان ملل و منافقین و تحركات بعدی آن ها با استناد به اینكه نام آوایی در لیست تحریم های حقوق بشری ایالات متحده قرار دارد و وی به اصطلاح از ناقضین حقوق بشر است، حائز توجه است.
اینكه آمریكایی كه خود بزرگترین ناقض حقوق بشر در سطح جهان، چه در قلمرو خود و چه در خارج از قلمرواش است و منافقینی كه دست آن ها به خون بیش از ۱۷ هزار انسان بی گناه در ایران آلوده است و همچنان سلاح خویش را بر زمین نگذاشته اند، دم از حقوق بشر و پشتیبانی از این حقوق می زنند، به نظرم به تمسخر گرفتن حقوق بشر است. تاسف آورتر این است كه برخی كشورها همچنان تمامی تسهیلات لازم مالی، سیاسی و رسانه ای را در اختیار این تروریست ها قرار می دهند.
۳- منافقین، مستظهر به حمایت سیاسی برخی كشورها تمام تلاش خویش را بكار گرفتند تا با اعمال فشار به دولت سوئیس و نظام قضایی این كشور، شورای حقوق بشر و دفتر كمیسر عالی حقوق بشر، مانع ورود وزیر دادگستری به ژنو شوند. جالب این است كه تمامی اقدامات مذبوحانه آن ها با شكست مواجه گردید. وزارت امور خارجه سوئیس اعلام نمود كه آوایی مشكلی برای ورود به ژنو ندارد.
دادستانی سوئیس هم باوجود اینكه آن ها وكیلی را به استخدام گرفته بودند تا اقدام قضایی آغاز كنند، توجهی به شكایت آن ها ننمود. دفتر كمیسرعالی حقوق بشر هم به آن ها اعلام نمود كه كشورها خود تصمیم می گیرند چه نماینده ای را جهت شركت در اجلاس های شورای حقوق بشر اعزام كنند.
۴- با این حركت آمریكایی - منافقین كه منجر به نتیجه نگردید در تلاش برآمدند تا به هنگام سخنرانی وزیر در صحن شورای حقوق بشر با جلب حمایت برخی كشورها، اختلال تولید نمایند. این پروژه هم شكست خورد و هیچ كشوری حتی اروپایی با آنان همراهی نكرد؛ حتی صدور بیانیه نماینده آمریكا در شورای حقوق بشر در ادامه بیانیه نیكی هیلی هم در جلب حمایت و تولید اختلال موثر واقع نگردید.
۵- تا اینجای كار چیزی عائد آمریكا و منافقین نشد. از این رو در حین سخنرانی آقای آوایی در شورای حقوق بشر خبری در خروجی برخی رسانه ها بویژه بی بی سی فارسی قرار گرفت كه ۱۵۰ نفر در اعتراض به حضور آوایی در ژنو در جلوی دفتر سازمان ملل تجمع اعتراضی كرده و تعدادی از هیات ها هم به هنگام سخنرانی، صحن شورای حقوق بشر را ترك كردند، اینجا، رسانه ها به كمك پروژه آمریكایی- منافقین آمده و این خبر به سرعت در رسانه ها و شبكه های اجتماعی گسترش یافت. اما واقعیت چیست؟
۶-اینجانب كه در تمامی برنامه ها و شورا حضور داشتم، به هنگام عبور از جلوی دفتر سازمان ملل، تعداد ۲۰ تا ۲۵ نفر را دیدم كه به اصطلاح تجمع اعتراضی به راه انداخته بودند. این همه تحرك، پیگیری و هزینه، فقط ۲۵ نفر؟! فیلم های این تجمع در یوتیوب هم انتشار یافته و همگان می توانند به راستی آزمایی این واقعیت بپردازند. از جانب دیگر به هنگام سخنرانی وزیر در شورای حقوق بشر هم احدی به نشانه اعتراض سالن جلسه را ترك نكرد.
فیلم ضبط شده این نشست هم در سایت پخش زنده و آرشیو شورای حقوق بشر وجود دارد. واقعا بی بی سی فارسی و سایر رسانه ها دنبال چه چیزی بودند؟ آیا این رسانه ها كه دشمنی آن ها با مردم ایران در مقاطع مختلف آشكار شده است، حلقه آخر این پروژه بوده یا اینكه جزیی لاینفك از این پروژه به شمار می رفتند؟
۷- چرا این همه تلاش سیاسی و رسانه ای با شكست مواجه گردید؟ ایران هم اكنون به جایگاه مناسبی در عرصه سیاست خارجی دست یافته است كه منزوی كردن آن و یا تولید چالش در این مسیر، با اتكاء به یك یا دو بیانیه آمریكایی- منافقین ممكن نخواهد بود. این مورد نشان داد اروپایی ها هم در این وهله به شكلی عقلانیت مبتنی بر منافع و تكیه بر واقعیت ها رسیده اند.
از سوی دیگر، متن سخنرانی وزیر دادگستری هم كاملا حرفه ای و مبتنی بر واقعیات جامعه جهانی بود كه از جهتی منعكس كننده مطالبات حقیقی خیلی از كشورها هم محسوب می شد. این تجربه نشان داد كه ایران باید فعال تر از قبل در مجامع بین المللی حضور یابد و ضمن تشریح دستاوردها در حوزه داخلی در موضوعات مختلف، مواضع خود مرتبط با تحولات بین المللی را هم عرضه كند.1396/12/16
18:11:07
5.0 / 5
4156
تگهای خبر: حقوق , دادگستری , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع
وکالت ماهر

دادگاه

دفاع

توکیل

دادگاه

بررسی وکیلها