رییس دیوان عدالت اداری:

كمیسیون ماده 100 شهرداری ها عملكرد موفقی نداشته است

كمیسیون ماده 100 شهرداری ها عملكرد موفقی نداشته است آی وكیل: رئیس دیوان عدالت اداری در نخستین نشست تخصصی هم اندیشی بررسی علل وقوع تخلفات ساختمانی و نقض آراء كمیسیون های ماده صد شهرداری، عملكرد این كمیسیون را ضعیف و آن را نیازمند اصلاح دانست.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمدكاظم بهرامی در نخستین نشست تخصصی هم اندیشی بررسی علل وقوع تخلفات ساختمانی و نقض آراء كمیسیون های ماده صد شهرداری به میزبانی دیوان عدالت اداری كه با مشاركت دادگستری كل استان تهران برگزار شد، بر ضرورت بازنگری در رویكرد كمیسیون ماده صد قانون شهرداری تصریح كرد و اضافه كرد: قانون ماده صد پیش از انقلاب نوشته شده و پس از انقلاب هم اصلاحاتی در آن صورت گرفته است، اما هنوز نتوانسته عملكرد موفقی داشته باشد و نیازمند اصلاح است.
رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینكه آمار آرای اجرا نشده كمیسیون ماده صد بسیار زیاد است، اظهار داشت: یكی از سوال های مهم در مورد عملكرد كمیسیون ماده صد این است كه آیا این كمیسیون توانسته طی سال های گذشته اثر بازدارندگی در مورد تخلفات ساختمانی داشته باشد؟

بهرامی یكی از مشكلات كنونی ضوابط موجود در كمیسیون ماده صد را قانون گریزی متخلفان دانست و اضافه كرد: خیلی از آرای صادره در كمیسیون ماده صد به مرحله اجرا نمی رسد و واحدهای اجرایی به توافق با افراد و حل مساله با استفاده از جریمه به جای اجرای حكم تخریب بسنده می كنند كه این شیوه صحیحی نیست، بلكه این كمیسیون باید راه تخلف را ببندد و این به معنای چشم پوشی بر تخلف نیست، بلكه نباید از ابتدا اجازه دهند هیچ كسی از قانون تخطی كند.

رییس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: به شكلی میل به تخلف نهادینه شده است و تا زمانی كه هزینه اجرای آراء در جامعه پذیرفته نشود و تبعات اجتماعی این مورد را نپذیریم این معضل حل نمی گردد و با این حجم بسیار بالا از آرای تخریب، اساساً در شرایط كنونی افكار عمومی پذیرای این امر نیست و باعث هدر دادن سرمایه هم می گردد.

بهرامی عدم شفافیت آراء از جانب كمیسیون ماده صد و چگونگی وضع مبالغ جریمه را از مهمترین عوامل نقض آراء در دیوان عدالت اداری دانست و اضافه كرد: باید بتوانیم با تولید وحدت در آراء بین كمیسیون ماده صد و دیوان عدالت اداری از نقض آراء جلوگیری كرد.

این نشست تخصصی روز گذشته و با حضور معاون قضایی در امور حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری، معاون قضایی در امور اقتصادی، اراضی و شهرسازی دیوان عدالت اداری، قائم مقام دادگستری كل استان تهران، مدیركل امور حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری، جمعی از قضات شعب تخصصی كمیسیون ماده صد و قضات دادگستری استان تهران عضو كمیسیون ماده صد شهرداری تهران برگزار گردید.1396/12/21
14:04:16
5.0 / 5
1794
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده