موضع دادستان كل كشور درباره پیام رسان ها و واكنش به برخورد مامور ناجا با زن بدحجاب

موضع دادستان كل كشور درباره پیام رسان ها و واكنش به برخورد مامور ناجا با زن بدحجاب آی وكیل: دادستان كل كشور اظهار داشت: مردم هرجا دیدند با استفاده از پیام رسانهای داخلی ورودی به حریم خصوصی آنها صورت گرفته است سریعا رجوع كنند تا ببیند كه قوه قضاییه در دفاع از حق آنها ورود پیدا می كند و متخلفین و مجرمین را به اشد مجازات می رساند.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی دادستانی كل كشور، حجت الاسلام و السلمین منتظری دادستان كل كشور، در اختتامیه پانزدهمین همایش سراسری روسای كل دادگستری و دادستانهای سراسر كشور با مفید وصف كردن مطالب عرضه شده در این همایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اینكه قوه قضاییه باید صد در صد انقلابی باشد، توجه به این مورد را یك تكلیف شرعی دانست.
وی توجه به قانون، اجرای عدالت و كار جهادی را مولفه های دیگر انقلابی عمل كردن در دستگاه قضا عنوان نمود و خطاب به دادستانها اظهار داشت: دادستان نباید ساعت كار داشته باشد بنابراین تا می توانید و توان دارید خدمت كنید كه این خدمت هم برای خودتان مفید می باشد، هم سبب خوشنامی نظام جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی می گردد و هم رضایت خاطر مردم را هم به همراه دارد.
منتظری با اشاره به بررسی تخصصی شش مبحث حقوق عامه، فضای مجازی، مواد مخدر، امور اقتصادی، نظارت بر دادسراها و مسایل امنیتی، مطالب مطروحه در كارگروه ها را مفید و موثر ارزیابی كرد.
دادستان كل كشور با تاكید بر لزوم توجه به كار جهادی در دستگاه قضا، به نقش مدعی العمومی دادستان اشاره نمود و اضافه كرد: مردم و جامعه یك حق عمومی دارد كه دادستان باید مطابق قانون دنبال این حق باشد.
وی به بیان نكاتی پیرامون احقاق حقوق عامه پرداخت و با اشاره به تدوین دستورالعمل حقوق عامه از دادستانها خواست هر نكته و پیشنهادی مرتبط با این مورد دارند را تا دو هفته آینده به دادستانی كل كشور ارائه نمایند.
دادستان كل كشور اظهار داشت: حتما باید مرتبط با صیانت از حقوق عامه و حفظ آن اولویت بندی صورت گیرد و با عنایت به شرایط منطقه و استان این اولویت بندی صورت گیرد.
منتظری با تاكید بر استفاده از ظرفیت دستگاه های اجرایی در حوزه حقوق عامه، اظهار نمود: هر موضوعی كه در حوزه هر نهاد و تشكیلات دولتی هست باید آنها را مكلف نماییم كه اقدامات را انجام داده و دادستان نظارت بر پیشرفت كار داشته باشد.
وی حفظ امنیت مردم در ابعاد مختلف را بعنوان مولفه دیگر مورد توجه قرار داد و خاطرنشان كرد: امنیت به چند دستگاه همچون وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، بسیج و قوه قضاییه مرتبط می باشد كه هركدام وظیفه ای دارند و در این زمینه همفكری را می طلبد بنابراین دادستان ها باید جلسات مستمر داشته باشند.
دادستان كل كشور اضافه كرد: امروز امنیت هدف دشمن و سیبلی برای تیرهای كشنده ای كه به طرف ما شلیك می كنند، است و كاملا مشخص می باشد كه دشمن مسایل اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و اعتماد عمومی جامعه را هدف گرفته و متناسب با حمله دشمن باید خودمان را مجهز نماییم.
وی اظهار نمود: دشمنان در مسایل اقتصادی، اعتقادی، فرهنگی، امنیتی و نظامی كار و هزینه می كنند و باید حساسیت ویژه ای به این مورد داشت.
وی ادامه داد: برخورد با قاچاق كالا و ارز به علت قانون عموما به عهده قوه قضاییه نیست و با سازمان تعزیرات است و رسیدگی به پرونده های قاچاق سازمان یافته و پرونده هایی كه در تعزیرات منتهی به برائت می گردد بر عهده دستگاه قضا است و سازمان تعزیرات وظیفه دارد این قبیل پرونده ها را به دادستان اعلام نماید كه قبلا این كار صورت نمی گرفت و با پیگیری های صورت گرفته در دو سال اخیر این اقدام صورت می گیرد؛ بنابراین دادستان ها در این دو مبحث با جدیت ورود كنند؛ چون كه قاچاق ضربه هایی را به اشتغال و تولید وارد كرده است.
دادستان كل كشور با طرح این سوال كه مگر امكان دارد این حجم عظیم از قاچاق و ارز بدون تبانی از مبادی رسمی وارد كشور شود از بررسی این مورد در دادستانی كل اطلاع داد.
منتظری با اشاره به مصیبتهایی كه قاچاق و ارز برای كشور و اقتصاد كشور بوجود می آورد و لزوم پیگیری دادستانها نسبت به تبانی های صورت گرفته در این زمینه اظهار داشت: بنده سفری به بندر شهید رجایی داشتم و آنجا از نزدیك در جریان مشكلات قرار گرفتم؛ از این رو دكتر خشنودی در معاونت اقتصادی دادستانی كل را مسئول این كار كرده و تاكید كردم چون مسئله قاچاق مهم است مستقیما ورود پیدا نموده و مطالبه بررسی و پیگیری دارم.
دادستان كل كشور در ادامه خطاب به دادستانهای سراسر كشور اظهار داشت: در هر حوزه ای كه معاونت اقتصادی برای پیگیری معضل و پرونده های در رابطه با قاچاق كالا و ارز داشت همكاری های لازم را داشته باشید؛ چراكه امسال هم به لحاظ تاكیدات مقام معظم رهبری و هم به لحاظ مسایل اقتصادی باید مبحث قاچاق كالا و ارز را جدی تر از گذشته پیگیری نماییم.
منتظری با اشاره به مبحث قاچاق خودرو در حوزه بندرعباس اظهار داشت: مرتبط با این مورد دادستانی بندرعباس ورود پیدا كرد و حتی برخی دستگاه های اجرایی هم به این مورد صحه گذاشتند اما مشاهده كردیم كه مسئول یكی از گمركات طی مصاحبه ای اعلام داشت كه مراحل قانونی ورود این خودروها طی شده است؛ در همین ارتباط بنده به رییس دادگستری كل استان هرمزگان اعلام كردم كه مبحث را بررسی كنید كه مدیركل گمرك با عنایت به اسنادی كه موجود است و دال بر وقوع تخلف دارد بر چه مبنایی چنین صحبتی را مطرح كرده است.
دادستان كل كشور در ادامه خطاب به دادستانهای كل كشور اظهار داشت: از حوزه هایی كه گرفتار معضل قاچاق كالا و ارز هستند مجدانه می خواهیم به این مسئله با جدیت بپردازند و بدانید كه در این رابطه ما هر نوع مساعدتی كه بخواهید از قاضی متخصص تا عرضه آموزش در مركز، در اختیار شما می گذاریم.
منتظری توجه دادستانها را به سه اقدام در حوزه مبارزه با قاچاق كالا و ارز معطوف كرد و ادامه داد: از بعد وظیفه نظارت بر حقوق عامه به این مورد ورود كرده، پرونده های قاچاق سازمان یافته را با جدیت رسیدگی نموده و برای پرونده هایی كه در سازمان تعزیرات در مورد آنها برائت صادر می گردد وقت گذاشته و بررسی كنید.
وی در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان برای سلب اعتماد مردم از نظام اظهار داشت: دشمنان تلاش می كنند كه توده مردم را به واسطه اقداماتی در رسانه های جدید نظیر پیام رسان ها نسبت به نظام بی اعتماد كنند؛ مقام معظم رهبری پیرامون لزوم سازماندهی فضای مجازی تاكیدات فراوانی دارند؛ ما شاهد می باشیم كه دشمنان با استفاده از این فضا دروغ و نیرنگ و مسایل ضداخلاقی و مسایل ضدامنیتی را پیش می برند.
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه از دولت مصرانه می خواهیم كه در اجرای منویات مقام معظم رهبری نسبت به ساماندهی پیام رسان ها اهتمام داشته باشند، اظهار داشت: از یك سو باید به تقویت پیام رسان های داخلی پرداخت و از طرفی دیگر باید به جامعه این اطمینان داده شود كه به هیچ وجه هیچ مقام و دستگاهی حق ورود به عرصه زندگی خصوصی اشخاص را ندارد.
وی خاطرنشان كرد: بعنوان دادستان كل و شما بعنوان دادستانهای سراسر كشور این اطمینان را به مردم بدهید كه هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی و هم با عنایت به فتوای مقام معظم رهبری به هیچ وجه ورود به زندگی خصوصی اشخاص در شبكه های اجتماعی مجاز نیست و به مردم بگویید كه چنین القائاتی از جانب دشمنان برای سلب اعتماد مردم طرح می گردد.
منتظری اظهار داشت: مردم هرجا دیدند با استفاده از پیام رسانهای داخلی ورودی به حریم خصوصی آنها صورت گرفته است سریعا رجوع كنند تا ببیند كه قوه قضاییه در دفاع از حق آنها ورود پیدا می كند و متخلفین و مجرمین را به اشد مجازات می رساند.
منتظری تصریح كرد: به باعث حكم شرع و فتوای مقام معظم رهبری و آیین نامه ابلاغ گردیده سرك كشیدن به حریم خصوصی اشخاص با استفاده از پیام رسانها مجاز نیست.
دادستان كل كشور در ادامه با اشاره به مشاهده آثار نفوذ دشمن اظهار داشت: دشمن حتی در میان حوزه های علمیه هم برای نفوذ تلاش و برنامه دارد، بنده به اعتبار مسئولیت در دادگاه ویژه می بینم كه گزارشات غیر قابل تردیدی در این رابطه عرضه می شود؛ در شهر مقدس قم عده ای روحانی نما در قالب تشكل هایی، تشكیل جلسه می دهند و مبحث جلسه این آقایان این است كه چگونه مبحث ولایت فقیه را از قانون اساسی و نظام حذف نماییم.
وی خاطرنشان كرد: دشمن ستون خیمه انقلاب یعنی ولی فقیه را هدف گرفته است و نهادهایی نظیر قوه قضاییه و سپاه و نیروی انتظامی را كه در جهت اهداف و سیاست های تعیین شده رهبری حركت می كنند، هدف گرفته است و تلاش دارد این اركان را به انحای مختلف با دروغ سازی و صحنه سازی مورد هجمه قرار دهد.
منتظری با اشاره به مبحث مواجهه مامور نیروی انتظامی با یك زن بدحجاب در پاركی در تهران اظهار داشت: قرائن نشان داده است كه این برخوردی كه به واسطه این ماجرا با نیروی انتظامی صورت گرفت، برنامه ریزی شده بود و این مورد از نوع فیلمبرداری این ماجرا مشخص بود.
دادستان كل كشور ادامه داد: البته ممكن است در نحوه تذكر دادن مامور نیروی انتظامی هم اشتباه و تخلفی صورت گرفته باشد كه ما از این مورد دفاع نمی نماییم اما مشاهده كردید در این ماجرا عده ای با هدف تخریب نیروی انتظامی وارد شدند و فیلم گرفته شده از ماجرا را با چه سرعتی در پیام رسانها نشر دادند و حتی بعضی از آقایان و خانم های نماینده و برخی جریانات سیاسی در نشریات در قبال این مسئله موضع گیری هایی كردند.
وی بیان داشت: اگر یك مامور نیروی انتظامی برخلاف مقررات برخوردی را صورت داده باید به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه نمود تا مبحث رسیدگی شود اما اینكه بدون بررسی مبحث عده ای در مجلس و روزنامه ها سر و صدا كنند قابل قبول نیست.
منتظری در ادامه با انتقاد از افرادی كه در قبال این حركات فریادشان به آسمان بلند می گردد اما در قبال توهین یك فرد نانجیب به ساحت مقدس امام رضا (ع) سكوت می كنند، اظهار داشت: آیا شما یك سرمقاله در روزنامه های آنها دیده اید كه این فرد توهین كننده به ساحت مقدس امام رضا (ع) را محكوم كرده باشند؟
دادستان كل كشور ادامه داد: در این موضوع، فرد اهانت كننده به محض اینكه متوجه شد دستگاه قضایی پیگیر مبحث است به قصد فرار به فرودگاه امام مراجعه نمود كه خوشبختانه توسط دادستانی تهران در همانجا دستگیر شد.
وی اضافه كرد: من به دادستان تهران گفتم كه این جریان را فقط در اختیار دادسرای فرهنگ و رسانه نگذارد و آن را از بعد امنیتی هم پیگیری كند؛ چطور می گردد فردی با آن سابقه این چنین به حریم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) كه ولی نعمت ما هست جسارت كند و بعد هم قصد فرار به خارج از كشور را داشته باشد، باید پشت پرده این ماجرا را دید.
منتظری اظهار نمود: متاسفانه عده ای در داخل كشور به دنبال این هستند كه از نهادهایی همچون قوه قضاییه، سپاه و نیروی انتظامی یك نقطه ضعف بگیرند و آن را به هر طریقی كه می توانند و با قدرت رسانه ای كه دارند بزرگ و برجسته كنند.
دادستان كل كشور اضافه كرد: آیا می گردد در مملكت امام زمان (عج) و در كشور امام رضا (ع) یك فرد نانجیب آن حرف های نامربوط و زشت را به حریم ولایت بزند و كسی كار به كارش نداشته باشد.
دادستان كل كشور در ارتباط با مسایل دادسراها ادامه داد: روسای كل دادگستری امكانات لازم را در اختیار دادستان ها قرار دهند.
وی نظارت مستمر بر دادسراها و ضابطین را مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: ضابطین به باعث قانون زمانی می توانند ورود به تحقیقات كنند كه آموزش دیده باشند و كارت ضابطیت برای آنها صادر شده باشد كه از سال قبل این مورد در حال انجام می باشد.
منتظری با تاكید بر اهتمام ویژه به مبحث امر به معروف و توجه ویژه به دستورالعمل های ابلاغی بر لزوم تعیین شعبی برای مسایل امنیتی اشاره نمود و اضافه كرد: اگر نیاز به آموزش است دادستانی كل كشور این امكان را فراهم می كند.
وی خطاب به دادستانها خاطرنشان كرد: پرونده ها بدون استثنا به محض ورود ثبت شده و پس از آن به ضابطین ارجاع داده شود. برخورد قاطع وجدی با جرایم مشهود، تكریم ارباب رجوع، نظارت مستمر بر زندان ها و زندانیان، استفاده از ظرفیت های تخصصی دادستان كل در موضوعات مختلف، پشتیبانی از تولیدكنندگان و رعایت نظم هم موضوعات دیگری كه دادستان كل كشور به آن اشاره نمود.1397/02/08
10:14:47
5.0 / 5
3012
تگهای خبر: پرونده , تخلف , جامعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده