مشاور معاون قضایی و حقوقی:

۲۲ پیشنهاد اصلاحی قانون آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح به تصویب رسید

۲۲ پیشنهاد اصلاحی قانون آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح به تصویب رسید آی وكیل: مشاور معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح از تصویب ۲۲ پیشنهاد برای اصلاح آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح اطلاع داد.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، ابوالقاسم شیدایی، از تصویب ۲۲ پیشنهاد برای اصلاح آئین دادرسی جرایم نیرو های مسلح اطلاع داد و اظهار داشت: اعتبار قانون آئین دادرسی كیفری كه در اجرای اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی به صورت آزمایشی و برای مدت سه سال به تصویب رسید، در اول تیر ماه سال ۹۷ خاتمه می یابد.
وی اضافه كرد: تصمیم مسئولان عالی قوه قضائیه بر این بود كه تمدید قانون مذكور بعد از آخر اعتبار، چه به صورت دائمی و چه موقت، همراه با اصلاحاتی باشد و به همین خاطر اصلاح این قانون از دو سال قبل در دستور كار معاونت حقوقی قوه قضائیه قرار گرفت.
وی اظهار داشت: بعد از بررسی بخش اول تا هفتم قانون مذكور در كمیسیون آئین دادرسی كیفری معاونت حقوقی قوه قضائیه، بخش هشتم این قانون یعنی آئین دادرسی جرایم نیرو های مسلح هم در جلسات كمیسیون با حضور نمایندگان سازمان قضایی نیرو های مسلح بررسی گردید و ۲۲ پیشنهاد برای اصلاح این بخش به تصویب رسید.
مدیركل سابق حقوقی سازمان قضایی نیرو های مسلح، دلیل اصلی اصلاح این قانون را اشكالات و ابهامات مختلف موجود عنوان نمود و درمورد مهم ترین پیشنهاد های اصلاحی مصوب كمیسیون درباره آئین دادرسی جرایم نیرو های مسلح اظهار داشت: مستثنا شدن جرایم در صلاحیت سازمان قضایی نیرو های مسلح از شمول ماده ۳۴۰ قانون آئین دادرسی كیفری در ارجاع مستقیم جرایم درجه هفت و هشت به دادگاه، همچون این پیشنهاد هاست كه در صورت تصویب نهایی، جرایم درجه هفت و هشت در مراجع قضایی نظامی، مستقیماً قابل طرح در دادگاه نخواهند بود.
وی اضافه كرد: تقدیم نكردن دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم، مبحث ماده ۵۷۵ قانون آئین دادرسی كیفری تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان و اختیار دادستان نظامی برای مطالبه و پیگیری خسارت و ضرر و زیان ناشی از جرم در صورت اقدام نكردن یگان، از دیگر مصوبات است.
وی درباره دیگر اصلاحات اظهار داشت: صلاحیت مراجع قضایی نظامی برای رسیدگی به جرایمی كه تحقق آن منوط به فعل دو نفر است درصورتی كه مرتكب اصلی نظامی باشد، پیش بینی اختلاف در صلاحیت بین دادگاه نظامی یك و دادگاه نظامی دو بعنوان مرجع بدوی رسیدگی و تولید هماهنگی از این حیث با مراجع قضایی كیفری عمومی، از دیگر مواردی است كه در اصلاح قانون آئین دادرسی كیفری مدنظر قرار گرفته است.
شیدایی عنوان كرد: پیش بینی تهیه آئین نامه ای مرتبط با وكالت در جرایم امنیتی و مواردی كه پرونده مشتمل بر اسناد طبقه بندی شده سرّی است، از دیگر پیشنهاد های اصلاحی مصوب بود.
وی مسلح اظهار داشت: بعد از عرضه لایحه اصلاحی قانون به مجلس، نماینده سازمان قضایی نیرو های مسلح در جلسات كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد های اصلاحی بخش هشتم قانون آئین دادرسی كیفری دفاع خواهد نمود.1397/02/25
14:33:19
5.0 / 5
2516
تگهای خبر: حقوق , دادگاه , سازمان , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری