آیت الله اراكی:

نظارت شورای نگهبان باید دقیق باشد

نظارت شورای نگهبان باید دقیق باشد آی وكیل: دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: شورای نگهبان نمی تواند در رعایت حق مردم مسامحه كند، اگر مسامحه شود آن كسی كه حقش ضایع می شود، مردم هستند. حق حقیقی همین امر است و بنابراین برای همین است كه به شورای نگهبان تاكید می گردد كه نظارت باید دقیق باشد.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، آیت الله محسن اراكی در نشست با اعضای دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مركزی با اشاره به اینكه مسئولیت سنگینی بر عهده شورای نگهبان است، اظهار داشت: شورای نگهبان و اعضا و دفاتر این شورا در شهرستان ها و استان ها دارای ماموریت حساسی بوده و وظیفه خطیری بر عهده آنان است.

وی افزود: امانتداری، دقت و عدم ملاحظه جهات غیر از معیارهای اصلی و مقاومت در برابر فشارها بسیار مهم می باشد و بارها مورد تاكید قرار گرفته است.

دبیركل مجمع جهانی تقریب با اشاره به فقه مربوط به وظایف شورای نگهبان اظهار داشت: اینكه اشاره می گردد شورای نگهبان به دنبال این است كه حقی از كسی ضایع نشود، در واقع منظور حق مردم است، این مردم هستند كه می خواهند امانتی را به دست كسی بسپارند.

آیت الله اراكی خاطرنشان كرد: حقی اگر هست حق مردم و حق خداست. وقتی صحبت از حق خدا می شود، منظور حق عدل است یعنی حق نظام و حق مردم. شورای نگهبان نمی تواند در رعایت حق مردم مسامحه كند، اگر مسامحه شود آن كسی كه حقش ضایع می شود، مردم هستند. حق حقیقی همین امر است و بنابراین برای همین است كه به شورای نگهبان تاكید می گردد كه نظارت باید دقیق باشد.

وی اظهار داشت: اگر در نتیجه این نظارت كسی كه صالح نیست در پست مهم تصمیم گیری قرار بگیرد، جفای بزرگی به حق مردم كرده ایم. مجلس شورای اسلامی یكی از اركان مهم تصمیم گیری كشور است، ولی اگر مجلس شورای اسلامی ضعیف باشد و نتواند در برابر دشمن مقاومت كند و از منافع ملت دفاع كند، در واقع حق ملت تضعیف شده است.

دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب تصریح كرد: هیچ یك از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هیچ حقی بر خدا و مردم ندارند. برپایه فقه ما و آنچه در قرآن كریم آمده هر مسئولیتی در نظام اسلامی امانت است و هر نوع ولایتی مبتنی بر دو شرط عدالت و علم است.

آیت الله اراكی افزود: شورای نگهبان حق تایید فردی كه فاقد عدالت و علم است را ندارد، چونكه در این صورت جفای بزرگی در حق ملت كرده است.

وی اظهار داشت: همه شرایطی كه برای كاندیداهای مجلس شورای اسلامی و دیگر انتخابات گذاشته می شود، به دو شرط علم و عدالت بر می گردد.

دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینكه اگر در نظام این دو شرط رعایت می شد، با این همه مشكل مواجه نبودیم، اظهار داشت: اگر همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی عالم عادل بودند، به خود اجازه نمی دانند رفتارهایی كه در شأن ایران و ملت ایران نیست انجام دهند كه نمونه آن عكس گرفتن برخی نماینده ها با موگرینی بود. اروپایی ها 300 سال است كه كشور ما را مورد استعمار خویش قرار داده اند، 300 سال ما را مورد ستم قرار دادند و حالا عكس گرفتن با نماینده آنها چه تفاخری دارد؟

وی اضافه كرد: چنین نمایندگانی كه مسئولیت خویش را به درستی نمی شناسند، نه تنها نباید پایشان به مجلس شورای اسلامی باز شود، بلكه نباید هیچ مسئولیتی در نظام به آنها داد و جا داشت قانون اصلاح گردد و شورای نگهبان قدرت تصمیم گیری پس از انتخاب داشته باشد.

وی افزود: شورای نگهبان اگر مقرر است نگهبان نظام وحقوق مردم باشد باید در كنار اختیاراتی كه دارد، اختیارات پس از انتخاب هم داشته باشد چراكه امكان دارد فردی كه انتخاب شده ابتدا خوب باشد و سپس بد شود، چنین اتفاقی همیشه امكان دارد.

اراكی با اشاره به اینكه نظارت شورای نگهبان، نظارتناقصی است، اظهار داشت: نظارتی كه انجام می گردد تا وقت انتخابات است، در حالیكه این نظارت باید ادامه داشته باشد. از طرفی در فقه ما برای شناخت عدالت افراد و تایید آنها برای حضور در عرصه هایی همچون نمایندگی مجلس میزان هایی تعیین شده و در شورای نگهبان هم برپایه آن عمل می گردد و بر این اساس عدم تایید یك فرد به معنای اهانت به او نیست.

به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، باقر تقوی عراقی، رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مركزی در ادامه این نشست اظهار داشت: 20 سال از تاسیس این دفتر در استان مركزی می گذرد و هم اكنون در 12 شهرستان استان دفاتر ما در حال فعالیت و نظارت هستند.
وی افزود: بالغ بر 5 هزار نیروی جوان انقلابی در دفاتر ما در استان در قالب محققین، بازرسین انتخابات، مسئول دفاتر و اعضا با ما همكاری دارند.
عراقی با اشاره به وظایف ذاتی شورای نگهبان اظهار داشت: تمام تلاش خویش را تا كنون به انجام رسانده ایم كه برپایه قانون، شرع و اخلاق عمل نماییم و هیچ سفارش ای را نپذیرفته و رابطه ای با افراد و احزاب برقرار نكنیم و به وظیفه شرعی خود عمل نماییم.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مركزی در انتها بیان كرد: در استان جلسات منظمی با ناظرین و شبكه ناظرین برگزار می نماییم و علاوه بر آن موضوعات كاری در رابطه با مسئولین دفاتر شهرستان مورد بررسی قرار می گیرد.

1397/04/18
15:00:02
5.0 / 5
3226
تگهای خبر: شورای نگهبان , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری