فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خبر داد؛

استخدام ۳۰۰محیط بان تاپایان سال، دیه محیط بانان پرداخت می گردد

استخدام ۳۰۰محیط بان تاپایان سال، دیه محیط بانان پرداخت می گردد آی وكیل: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان این كه ۳۰۰ محیط بان امسال استخدام خواهند شد اضافه كرد: دیه معوق محیط بانانی كه از سال ۱۳۹۴ دچار مجروحیت شده اند پرداخت می گردد.به گزارش آی وكیل به نقل از مهر فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در نشستی خبری كه بامداد امروز در آستانه روز ملی محیط بان برگزار گردید اعلام نمود: در نظر داریم امسال ۳۰۰ محیط بان در كشور استخدام نماییم.
سرهنگ جمشید محبت خانی با تاكید بر تبدیل دانشكده محیط زیست به دانشكده محیط بانی اضافه كرد: محیط بانانی كه در آزمون استخدامی موفق می شوند باید دوره های كاردانی تا كارشناسی را بگذرانند.
وی افزود: محیط بانان مانند نیروی انتظامی صاحب درجه می شوند كه از محیط دار سوم شروع و به ارشد محیط داری می رسد كه نقش مستقیمی در میزان حقوق و پست سازمانی دارد. در نطر داریم امسال ۳۰۰ محیط بان را استخدام نماییم كه آزمون آنها به صورت متمركز از جانب سازمان سنجش برگزار می شود، در مرحله اول ۶۰۰ نفر پذیرفته می شوند و از میان آنها با برگزاری مصاحبه ۳۰۰ نفر انتخاب می شوند.
محبت خانی درباره نحوه جذب محیط بانان از نقاط مختلف كشور هم اظهار داشت: سهمیه استان های مختلف برای جذب محیط بان مشخص و به استان ها ابلاغ گردیده است. مسلما استان هایی كه در تعداد نیروی انسانی ضعیف بودند سهم بیشتری در جذب محیط بان خواهند داشت. حدود یك ماه پیش این سهمیه ها به استان ها ابلاغ گردیده و امور اداری مربوط به این مورد با استفاده از ادارات محیط زیست استان ها پیگیری می گردد.
فرمانده یگان محیط زیست با اشاره به پیش رو بودن روز ملی محیط بان اعلام نمود: در ایام اول و دوم مرداد ماه مراسم تقدیر از محیط بانان نمونه كشور در مشهد برگزار می شود. در این مراسم كه با حضور مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات لشگری و كشوری برپا می گردد از ۶۶ محیط بان از سراسر كشور تقدیر به عمل می آید. در مراسم روز ملی محیط بان سه محیط بان نمونه ملی معرفی می گردند و نشان خدمت دریافت می كنند همینطور از یك خانواده شهید و یك خانواده جانباز محیط بان هم تقدیر خواهد شد.
محبت خانی خاطرنشان كرد: دو روز پیش بخشنامه خوبی جهت حفظ ارزش محیط بان به كلیه استان ها ابلاغ گردید تا از حضور محیط بانان در مراسم استقبال رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات كشوری و لشگری خودداری شود. برخی مواقع محیط بان ها را چندین كیلومتر از محل خدمت خود دور و برای برگزاری تشریفات و سان هنگام حضور مقامات استفاده می كردند. از آنجائیكه این اقدام سبب خالی شدن محل خدمت محیط بانان می شد و این خلأ منجر به آن می شد كه متخلفان به اهداف سودجویانه خود دست یابند همینطور از آنجائیكه حضور محیط بانان برای مراسم استقبال هزینه هایی برای محیط بان در برداشت، مقرر شد كه از حضور محیط بانان در مراسم استقبال مقامات خودداری شود.
دیه محیط بانان پرداخت می شود
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: از سال ۹۴ تابحال هیچ مبلغی برای جبران خسارت محیط بان هایی كه در برخورد با متخلفان و هنگام به كارگیری سلاح سبب مجروحیت مجرمین شده بودند به سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت نشده بود. خوشبختانه اخیرا سه میلیارد تومان از سوی دولت به سازمان حفاظت محیط زیست واصل شده است تا بتوانیم دیه هایی را كه از سال ۹۴ باید پرداخت می شد واریز نماییم.
محبت خانی با بیان این كه لایحه محیط بانان مراحل نهایی بررسی را در كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس طی می كند ابراز امیدواری كرد كه هر چه زودتر این لایحه برای بررسی به صحن علنی مجلس برسد.
وی خاطرنشان كرد: به صورت قطع با تصویب این لایحه گشایشی برای محیط بانان در حوزه قانون به كارگیری سلاح تولید خواهد شد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به دستورالعمل جدید ابلاغ گردیده توسط ستاد كل نیروهای مسلح اظهار داشت: بر طبق این دستورالعمل یگان های حفاظت و دستگاه ها باید بودجه مستقل داشته باشند و بر طبق این دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه مكلف است برای كلیه یگان ها بودجه مستقل از دستگاه ها اختصاص دهد. متاسفانه یگان محیط زیست كشور تا كنون هیچ بودجه مستقلی نداشت و همین مبحث سبب صدمه به محیط بانان می گردد و آن ها را در موضوعات مربوط به حقوق، بیمه و تجهیزات دچار مشكل می كند.
محبت خانی خاطرنشان كرد: سازمان برنامه و بودجه مكلف به تأمین این ردیف بودجه مستقل شده و می توان امیدوار بود با تأمین این ردیف بودجه مستقل خیلی از مسائل معیشتی و مشكلات روزمره محیط بانان حل و فصل شود.
محیط بانان شهید، مشمول خدمات بنیاد شهید می شوند
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه خاطرنشان كرد: تا كنون ۱۲۰ محیط بان در راه حفاظت از محیط زیست كشور جان خویش را از دست داده و به مقام شهادت نائل شده اند. متاسفانه پرونده این شهدا در بنیاد شهید با مشكلاتی مواجه می شد اما بر مبنای بخشنامه جدید ستاد كل نیروهای مسلح قرار شده با محیط بانان شهید مشابه كاركنان نیروهای مسلح رفتار شده و امور مربوط به پرونده شهدا با سرعت بیشتری پیگیری شود.
محبت خانی اضافه كرد: از ۱۲۰ شهیدی كه از ابتدای انقلاب اسلامی در حوزه محیط بانی به شهادت رسیده اند تنها ۱۷ نفر آنها در بنیاد شهید پرونده دارند و خانواده آنها حقوق دریافت می كنند. مابقی خانواده هایی كه سازمان محیط زیست سرپرست آنها را بعنوان شهید می داند مبالغی جزئی از جانب سازمان دریافت می كنند اما به صورت قطع مبالغ كافی نیست كه خوشبختانه دستورالعمل جدید كمك می نماید كه مشكل معیشتی این خانواده ها هم حل و فصل شوند.
وی با اشاره به مشكلات قضایی محیط بانان در پرونده های درگیری با مجرمین شكار و صید هم اظهار داشت: از این پس با محیط بانان مشابه نیروهای مسلح رفتار می گردد و جرایم محیط بانان به جای رسیدگی در دادسرای عمومی در دادسرای نظامی بررسی خواهد شد. به همین منظور كلاس های آموزشی در استان ها برگزار می گردد و از كلیه دادستان ها خواهش می كنم كه در این جلسات شركت نمایند.
تجهیز محیط بانان به البسه و تجهیزات تازه
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست به وضعیت نامناسب البسه و تجهیزات پیشین محیط بانان هم اشاره نمود و خبر داد: در سال قبل سازمان برنامه و بودجه ۴۰ میلیارد تومان برای خرید جلیقه ضد گلوله، پوتین، زانوبند و... به یگان محیط زیست اختصاص داده بود، كه خوشبختانه ماه گذشته توانستیم ۷ هزار كفش و پوتین برای محیط بان ها خریداری نماییم همینطور تا ۴۵ روز آینده ۷ هزار دست لباس بین محیط بانان توزیع خواهد شد. افزون بر این ۵۵۰ دستگاه موتورسیكلت در نیمه اول سال جاری در مناطق مختلف تقسیم می گردد.
محبت خانی خاطرنشان كرد: بر مبنای استانداردهای جهانی در هر ۱۰۰۰ هكتار باید یك محیط بان حضور داشته باشد اما متاسفانه در كشور ما هر ۱۲ هزار هكتار توسط یك محیط بان پاسداری می گردد. بر مبنای چارت سازمانی هم باید ۸۵۰۰ محیط بان در كل كشور فعال باشند اما تابحال تنها ۳۵۰۰ محیط بان در مناطق مختلف كشور مستقر هستند. به عبارت دیگر تنها ۳۷ درصد نیروی انسانی محیط بان در محیط زیست سراسر كشور وجود دارد اما رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می كند این میزان را به ۶۵ درصد افزایش دهد.
وی در انتها از افزایش ۵۱ درصدی دستگیری متخلفان نسبت به سه ماهه آخر سال ۹۶ اطلاع داد و اظهار داشت: در برخورد با نگهداری و خرید و فروش حیات وحش هم ۱۱ درصد افزایش برخورد داشته ایم و همینطور در بحث كشف و توقیف سلاح های شكاری این یگان نائل به افزایش ۲۲ درصدی شده است. كشف ادوات و وسایل صید و شكار هم ۱۰ درصد در سه ماهه اول سال افزایش یافته و ۱۶ درصد افزایش دستگیری داشته ایم. تعداد پرونده های قضایی تشكیل شده هم ۴۷ درصد رشد را نشان داده است.


1397/04/29
20:43:24
5.0 / 5
4147
تگهای خبر: پرونده , تخلف , حقوق , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده