درجلسه علنی امروز صورت گرفت؛

موافقت نمایندگان مجلس با یك فوریت اصلاح قانون آیین دادرسی كیفری

موافقت نمایندگان مجلس با یك فوریت اصلاح قانون آیین دادرسی كیفری آی وكیل: نمایندگان مجلس با یك فوریت طرحی موافقت كردند كه در صورت تصویب نهایی آن، صدور قرار بازداشت موقت برای متهمان، محدود می گردد.به گزارش آی وكیل به نقل از مهر، در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی یك فوریت اصلاح ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی كیفری در دستور كار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب در دفاع از فوریت این طرح اظهار داشت: در اغلب سیستم های كیفری دنیا ابتدا جرایم كشف و پرونده متهم تكمیل می گردد و سپس متهم را فرا می خوانند این رویه اختصاص به جرم خاصی ندارد.
وی افزود: در سیستم قضایی و جزایی ایران رویه به گونه ای دیگر است و برای حفظ متهم و آثار مجرمانه مبادرت به صدور قرار بازداشت موقت می كنند، این قرار كه یكی از قرار های تامین به حساب می آید تا مدت بسیار طولانی قابل تمدید است.
محبی نیا با تاكید بر اینكه این قانون با حقوق افراد و آزادی های عمومی ناسازگار است، اظهار داشت: این اقدام سلامت جسمی و روانی متهمان را با خطر مواجه كرده و صحت اعترافات را زیر سوال می برد و به تبع آن منجر به ایجاد نارضایتی گسترده عمومی می گردد.
وی تصریح كرد: این طرح به منظور حبس زدایی و در جهت اجرای بند ۱۴ سیاست های كلی قضایی ابلاغی از جانب رهبر انقلاب، تقدیم شده است.
بر اساس این گزارش، در صورت تصویب نهایی این طرح، «در كلیه جرایم، هرگاه تا یك ماه به دلیل صدور قرار تامین، متهم در بازداشت بماند و پرونده اتهامی او منتهی به تصمیم نهایی در دادسرا نشود، بازجو مكلف به فك و تخفیف قرار تامین است».
نمایندگان با ۱۵۲ رای موافق، ۲۷ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن یك فوریت را به تصویب رساندند.

1397/05/03
14:27:28
5.0 / 5
4018
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده