رئیس قوه قضائیه خبر داد؛

صدور كیفر خواست برای برخی پرونده های اقتصادی اخیر

صدور كیفر خواست برای برخی پرونده های اقتصادی اخیر آی وكیل: رئیس قوه قضائیه از صدور كیفرخواست برای بعضی از پرونده های اخیر اقتصادی اطلاع داد.


به گزارش آی وكیل به نقل از اداره كل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به سفارش های اخیر جمعی از مراجع معظم تقلید، علما، فضلا، ائمه جمعه و دلسوزان انقلاب به دستگاه قضایی برای رسیدگی، قاطع، سریع و شجاعانه به پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی، خاطرنشان كرد: همه این سفارش ها را از سر دغدغه و دردمندی می دانیم؛ گرچه لسان و ادبیات بعضی از این سفارش ها متفاوت بود و گاه با بی مهری هایی همراه شد اما برای ما آنچه اهمیت دارد، محتوای این سفارش هاست و سخن این بزرگواران خصوصا مراجع و علما را، سخن حق می دانیم. رئیس قوه قضاییه اضافه كرد: دستگاه قضایی این سفارش ها را ارج می نهد و بر این اساس به همه دلسوزان و ملت شریف ایران قاطعانه اطمینان می دهم كه ضمن استقبال از چنین سفارش هایی، به آنها عمل خواهد شد؛ چنانكه تا كنون هم به همین منوال بوده و با مفاسد در همه ابعاد آن برخورد قاطع و جدی داشته ایم. آیت الله آملی لاریجانی این نحوه نگرش امت بیدار، مراجع، علما و دلسوزان انقلاب را ذخیره و پشتوانه ای مهم برای دستگاه قضایی توصیف كرد و افزود: چنین دغدغه هایی واقعا برای مسئولان رسیدگی كننده به پرونده ها دلگرم كننده است و معتقدیم كه با این سرمایه بزرگ اجتماعی، ان شاء الله كار عظیم مبارزه با فساد به شكلی بهتر و موثرتر صورت خواهد گرفت.

برای بعضی از پرونده های اخیر اقتصادی كیفرخواست صادر شده و رسیدگی ها ادامه دارد رئیس قوه قضاییه در ادامه به ذكر چند نكته دریاره مقابله دستگاه قضایی با مفاسد بخصوص در روزهای اخیر پرداخت و تصریح كرد: ما از همان روزهای ابتدایی طرح این مسائل، شعب ویژه¬ای جلساتی را تشكیل دادیم و شعب ویژه ای با بازپرسان ویژه برای این كار تعیین كردیم تا با فراغت كافی به پرونده ها رسیدگی كنند. دادستان محترم تهران، معاون اول محترم قوه قضاییه و دادستان محترم كل كشور، هر كدام در ابعاد مختلف مبادرت به نظارت جدی و دقیق بر جریان تحقیقات و رسیدگی ها كردند كه در نتیجه آن، طی دو روز گذشته چند كیفرخواست در این زمینه صادر شد و تحقیقات در سایر پرونده ها ادامه دارد. آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینكه قوه قضاییه اقدامات خویش را موكول به بیان دغدغه های بزرگان نكرده و با وجود استقبال از این سفارش ها، همواره وظیفه ذاتی خویش را در رسیدگی به پرونده های مهم و ملی انجام داده است، افزود: معتقدیم در این قبیل پرونده ها، مرتكبان جرایم بیش از هر چیز، به اعتماد عمومی ضربه زده اند و بر همین مبنا باید به این جرایم با جدیت و اولویت رسیدگی شود. رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اینكه پرونده های قضایی بخصوص پرونده های بزرگ مربوط به مفاسد اقتصادی از پیچیدگی های فنی و حقوقی خاصی برخوردار است، تصریح كرد: این بسیار ساده انگاری است كه بگوییم مشخص است این متهمان مفسد فی الارض هستند و قوه قضاییه باید اعدامشان كند. اگر رسیدگی به جرایم اینقدر ساده بود، دستگاه قضایی این مقدار درگیر پرونده ها نمی شد. بر این اساس، ضمن تاكید بر سرعت، قاطعیت، شجاعت و بی اعتنایی به خط قرمزهای توهمی در رسیدگی ها كه قضات شریف هم همواره در این راستا گام برداشته اند، سفارش می نماییم كه ساده انگاری نشود و اتقان در رسیدگی ها مدنظر قرار گیرد. آیت الله آملی لاریجانی تصریح كرد: ما هیچگاه اجازه نداریم با ساده انگاری، حقوق مردم و حتی حقوق متهمان را گرچه متهم به افساد فی الارض باشد تضییع نماییم. در روند تحقیقات و رسیدگی ها باید ادعاهای دو طرف شنیده شود و اسناد عرضه شده مورد بررسی دقیق قرار گیرد. این كار، ساده نیست. گاه متاسفانه در بعضی سخنرانی ها به گونه ای القا می گردد كه گویی افساد فی الارض یك شخص محرز شده و همه دلایل و شواهد كامل است اما قوه قضاییه دست روی دست گذاشته و مرتكب را مجازات نمی كند!

در رسیدگی ها هیچ خط قرمز و تعارفی نداریم رئیس قوه قضاییه با تاكید بر سرعت در رسیدگی ها در حد میسور، به تماس یكی از علمای بزرگ با ایشان اشاره و اظهار نمود: این عالم بزرگ، خواهان قاطعیت در رسیدگی ها بودند و خواستند كه ما اقدامات انجام شده را به مردم اعلام نماییم. بنده در همینجا اعلام می كنم كه دستگاه قضایی از ابتدا با ورود جدی به این مورد و اختصاص قاضی و شعبه ویژه برای هر یك از موضوعات مربوط به خودرو، موبایل، سكه و ارز، رسیدگی قاطع و قانونی به این پرونده ها را در دستور كار قرار داده است اما نباید با برخی اظهارات، افرادی را كه دلسوزانه و به صورت جهادی از ساعات ابتدایی روز تا پاسی از