رئیس قوه قضائیه خبر داد؛

صدور كیفر خواست برای برخی پرونده های اقتصادی اخیر

صدور كیفر خواست برای برخی پرونده های اقتصادی اخیر آی وكیل: رئیس قوه قضائیه از صدور كیفرخواست برای بعضی از پرونده های اخیر اقتصادی اطلاع داد.


به گزارش آی وكیل به نقل از اداره كل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به سفارش های اخیر جمعی از مراجع معظم تقلید، علما، فضلا، ائمه جمعه و دلسوزان انقلاب به دستگاه قضایی برای رسیدگی، قاطع، سریع و شجاعانه به پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی، خاطرنشان كرد: همه این سفارش ها را از سر دغدغه و دردمندی می دانیم؛ گرچه لسان و ادبیات بعضی از این سفارش ها متفاوت بود و گاه با بی مهری هایی همراه شد اما برای ما آنچه اهمیت دارد، محتوای این سفارش هاست و سخن این بزرگواران خصوصا مراجع و علما را، سخن حق می دانیم. رئیس قوه قضاییه اضافه كرد: دستگاه قضایی این سفارش ها را ارج می نهد و بر این اساس به همه دلسوزان و ملت شریف ایران قاطعانه اطمینان می دهم كه ضمن استقبال از چنین سفارش هایی، به آنها عمل خواهد شد؛ چنانكه تا كنون هم به همین منوال بوده و با مفاسد در همه ابعاد آن برخورد قاطع و جدی داشته ایم. آیت الله آملی لاریجانی این نحوه نگرش امت بیدار، مراجع، علما و دلسوزان انقلاب را ذخیره و پشتوانه ای مهم برای دستگاه قضایی توصیف كرد و افزود: چنین دغدغه هایی واقعا برای مسئولان رسیدگی كننده به پرونده ها دلگرم كننده است و معتقدیم كه با این سرمایه بزرگ اجتماعی، ان شاء الله كار عظیم مبارزه با فساد به شكلی بهتر و موثرتر صورت خواهد گرفت.

برای بعضی از پرونده های اخیر اقتصادی كیفرخواست صادر شده و رسیدگی ها ادامه دارد رئیس قوه قضاییه در ادامه به ذكر چند نكته دریاره مقابله دستگاه قضایی با مفاسد بخصوص در روزهای اخیر پرداخت و تصریح كرد: ما از همان روزهای ابتدایی طرح این مسائل، شعب ویژه¬ای جلساتی را تشكیل دادیم و شعب ویژه ای با بازپرسان ویژه برای این كار تعیین كردیم تا با فراغت كافی به پرونده ها رسیدگی كنند. دادستان محترم تهران، معاون اول محترم قوه قضاییه و دادستان محترم كل كشور، هر كدام در ابعاد مختلف مبادرت به نظارت جدی و دقیق بر جریان تحقیقات و رسیدگی ها كردند كه در نتیجه آن، طی دو روز گذشته چند كیفرخواست در این زمینه صادر شد و تحقیقات در سایر پرونده ها ادامه دارد. آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینكه قوه قضاییه اقدامات خویش را موكول به بیان دغدغه های بزرگان نكرده و با وجود استقبال از این سفارش ها، همواره وظیفه ذاتی خویش را در رسیدگی به پرونده های مهم و ملی انجام داده است، افزود: معتقدیم در این قبیل پرونده ها، مرتكبان جرایم بیش از هر چیز، به اعتماد عمومی ضربه زده اند و بر همین مبنا باید به این جرایم با جدیت و اولویت رسیدگی شود. رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اینكه پرونده های قضایی بخصوص پرونده های بزرگ مربوط به مفاسد اقتصادی از پیچیدگی های فنی و حقوقی خاصی برخوردار است، تصریح كرد: این بسیار ساده انگاری است كه بگوییم مشخص است این متهمان مفسد فی الارض هستند و قوه قضاییه باید اعدامشان كند. اگر رسیدگی به جرایم اینقدر ساده بود، دستگاه قضایی این مقدار درگیر پرونده ها نمی شد. بر این اساس، ضمن تاكید بر سرعت، قاطعیت، شجاعت و بی اعتنایی به خط قرمزهای توهمی در رسیدگی ها كه قضات شریف هم همواره در این راستا گام برداشته اند، سفارش می نماییم كه ساده انگاری نشود و اتقان در رسیدگی ها مدنظر قرار گیرد. آیت الله آملی لاریجانی تصریح كرد: ما هیچگاه اجازه نداریم با ساده انگاری، حقوق مردم و حتی حقوق متهمان را گرچه متهم به افساد فی الارض باشد تضییع نماییم. در روند تحقیقات و رسیدگی ها باید ادعاهای دو طرف شنیده شود و اسناد عرضه شده مورد بررسی دقیق قرار گیرد. این كار، ساده نیست. گاه متاسفانه در بعضی سخنرانی ها به گونه ای القا می گردد كه گویی افساد فی الارض یك شخص محرز شده و همه دلایل و شواهد كامل است اما قوه قضاییه دست روی دست گذاشته و مرتكب را مجازات نمی كند!

در رسیدگی ها هیچ خط قرمز و تعارفی نداریم رئیس قوه قضاییه با تاكید بر سرعت در رسیدگی ها در حد میسور، به تماس یكی از علمای بزرگ با ایشان اشاره و اظهار نمود: این عالم بزرگ، خواهان قاطعیت در رسیدگی ها بودند و خواستند كه ما اقدامات انجام شده را به مردم اعلام نماییم. بنده در همینجا اعلام می كنم كه دستگاه قضایی از ابتدا با ورود جدی به این مورد و اختصاص قاضی و شعبه ویژه برای هر یك از موضوعات مربوط به خودرو، موبایل، سكه و ارز، رسیدگی قاطع و قانونی به این پرونده ها را در دستور كار قرار داده است اما نباید با برخی اظهارات، افرادی را كه دلسوزانه و به صورت جهادی از ساعات ابتدایی روز تا پاسی از شب به دنبال كشف حقیقت و رسیدگی دقیق به این قبیل پرونده ها هستند، دلسرد نماییم. ما در رسیدگی ها هیچ خط قرمز و تعارفی نداریم اما حقوق مردم و متهمان را هم به هیچ عنوان ضایع نخواهیم كرد. شاهد تلاش قضات متدین و سخت كوش و انقلابی ما همین است كه در دو روز اخیر هفت كیفرخواست برای مجرمین آماده ارسال برای دادگاه شده است. آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به تاكیدات حضرت امام (قدس الله نفسه الزكیه) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در خصوص ضرورت حفظ حقوق متهمان، خاطرنشان كرد: این تاكیدات كاملا اسلامی، شرعی و قانونی است و باید برای جلوگیری از تضییع حقوق متهمان و مردم، در تعیین مصادیق دقت و توجه زیادی به خرج داد. رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه «سرعت» در رسیدگی ها سفارش ای منطقی است، خاطرنشان كرد: اگر متهمی مدعی است مجوزی برای اقدام خود داشته است، موظفیم آن مجوز را به دقت بررسی نماییم. اگر یك معاون مدعی است از مافوق خود برای انجام كاری دستور داشته، باید این مورد را موشكافانه مورد واكاوی و رسیدگی قرار دهیم. اسنادی كه عرضه می شوند باید مورد كارشناسی دقیق قرار گیرند. همه این موارد مستلزم صرف یك زمان منطقی است و ضمن پذیرش سفارش آحاد مردم، دلسوزان انقلاب و مراجع معظم با تمام وجود، از همه این بزرگواران می خواهیم كه اجازه دهند قوه قضاییه كار خویش را در فضایی آرام به شكل صحیح و متقن انجام دهد تا حقی از هیچ یك از اطراف پرونده ها تضییع نشود. آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با تاكید بر لزوم بستن سرچشمه های فساد از جانب دستگاه اجرایی، اظهار نمود: بارها این مورد را بیان كرده ایم كه قوه قضاییه باید نقطه آخر برخوردها باشد. دستگاه اجرایی نباید كار را رها كند تا آنجا كه ماجرا به دستگاه قضایی كشیده شود. بزرگترین ضایعه در چنین روندی این است كه اعتماد عمومی صدمه می بیند و سپس رسیدگی به مبحث آغاز می گردد.

مسئولان اجرایی به محض مشاهده جرم، موظف به اعلام آن به دادستان هستند رئیس قوه قضاییه با انتقاد از برخی مسئولان اجرایی به علت عدم نظارت های به موقع تصریح كرد: بعنوان مثال، وزارتخانه ای كه مسئول ورود كالا به كشور است، نظارت نمی كند و بر همین مبنا خودرو به صورت قاچاق یا با تخلف در ثبت سفارش و تخصیص ارز، وارد كشور می گردد. از آن بدتر این است كه ادعا می كنند از مبحث آگاه بودیم و آن را به حراست مجموعه خود اعلام نموده ایم. نباید فراموش كرد كه اگر یك مسئول دولتی با جرمی مواجه گردید، موظف است فورا آن را به دادستان اعلام نماید. پنهانكاری در این قبیل موارد به هیچ وجه قابل توجیه نیست. میان دستور روشن قضایی با بیان فلان مامور محترم حراست، تفاوت وجود دارد. وقتی دستگاه قضایی به یك مبحث ورود كند، قضیه زودتر به نتیجه می رسد. آیت الله آملی لاریجانی اضافه كرد: از عجایب است مسئول محترمی كه در بعد نظارتی كم كاری داشته حالا آغاز كرده به توییت كردن كه فلان شخص دستگیر شده است. شما بهتر است وظیفه خویش را انجام دهید. قوه قضاییه و نیروی انتظامی هم به وظایف خود آشنا هستند و كارشان را انجام می دهند. گاهی تبلیغاتی بودن توییت ها، كاملا عریان است. بهتر است مسئولان به جای این قبیل اقدامات تبلیغاتی، وظایف نظارتی خویش را به موقع انجام دهند تا سرچشمه فساد بسته شود. رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: متاسفانه زمانی هم كه بازرسان سازمان بازرسی در جایی مستقر می شوند، همه ناراحتند در صورتی كه اگر سازمان بازرسی روی موضوعات خیمه نزند، تخلفات مسلماً بیش از اینها خواهد بود. آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملیات روانی سنگین دشمن ضد مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی، خاطرنشان كرد: آمریكایی ها از سابق مشغول سنگ اندازی بوده اند اما دشمنی های آنها در این روزها بسیار آشكارتر از گذشته شده است. بعضی از دولتمردان آمریكا سخن از تغییر نظام جمهوری اسلامی به میان می آورند و برخی دیگر می گویند منظورشان این نیست. با وجود همه این تناقض گویی ها، آنچه مشخص است این است كه همه نیروهای خود اعم از ضد انقلاب داخلی و خارجی، كانال های ماهواره ای، سایت هایی كه میلیون ها دلار برای فعالیت آنها هزینه كرده اند و منافقین را بسیج كرده و برای تولید آشوب در كشور ما همه تلاش خویش را به كار گرفته اند.

اعتراض، حق مردم است اما با آشوب تفاوت دارد رئیس قوه قضاییه با اشاره به فراخوان های دشمنان برای تولید آشوب در كشور اظهار داشت: خوشبختانه چندان هم به آنها اعتنا نمی گردد و با صرف این همه هزینه و تبلیغات، گاه 50 نفر را هم نمی توانند در یك جا جمع كنند. در دی ماه بر اثر پاره ای اشتباهات، جریاناتی رخ داد كه دشمن را امیدوار كرد منتها ملت بیدار و بصیر كشورمان، فورا با روشن ساختن مرز بین اعتراض و آشوب، توطئه دشمن را خنثی كردند. در این راستا، مسئولان هم موظفند حرف حق مردم را بشنوند و اعتراض را حق مردم بدانند. آیت الله آملی لاریجانی، اعتراض را متفاوت از حمله به پلیس، به آتش كشیدن خودروی نیروی انتظامی و تخریب اموال دانست و تصریح كرد: اعتراض، حق مردم است اما مردم هم راضی نیستند كه اعتراض و حرف حقشان آغشته به آشوب شود. بازاری و كارگر، حق دارند اعتراض كنند اما هیچگاه نمی خواهند اعتراضشان لابلای اغتشاش و آشوب، گم شود. كارگر و كاسب اهل آشوب نیستند. مردم با وجود اینكه برخی اعتراضات را دارند اما امنیت برایشان از هر چیزی مهم تر است و بر همین مبنا خواهان برخورد با آشوبگران هستند. قوه قضاییه و نیروی انتظامی هم با اقتدار و قاطعیت در مقابل آشوبگری می ایستند و اجازه نمی دهند كه خواسته های بر حق مردم، از مسیر صحیح خود منحرف شود. رئیس قوه قضاییه از تلاش های ماموران نیروی انتظامی در برخورد با آشوبگران قدردانی كرد و اظهار داشت: وقتی در بازرسی ها از مخفیگاه های آشوبگران اسلحه های خودكاری نظیر كلاشینكف كشف می شود، یعنی تلاش هایی برای به آشوب كشیدن اعتراضات در جریان است و غربیها با سخافت هر چه تمام تر از چنین اقداماتی حمایت می كنند. ضمن مقابله با آشوب ها، از همه مسئولان می خواهیم كه به خواسته های مردم توجه نمایند و در جهت رفع مشكلات معیشتی و اقتصادی مردم عزیز گام بردارند.

سیاه نمایی و پمپاژ یاس، زمینه سازی برای اقدامات دشمن در كشور است آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینكه دشمن با تمام توان خود برای ناراضی سازی و تولید آشوب در ایران به میدان آمده است، به اقدامات برخی عناصر داخلی كه زمینه ساز فعالیت های دشمن می شوند اشاره نمود و اضافه كرد: یكی از بزرگترین زمینه ها، پمپاژ یاس، تولید ناامیدی و سیاه نمایی است كه متاسفانه برخی در داخل، خواسته یا ناخواسته مشغول این زمینه سازی هستند. هر كس از دیگری سبقت می گیرد كه بگوید فساد كل كشور را گرفته است. یكی می گوید فساد سیستماتیك در كشور وجود دارد و دیگری مدعی است فساد، همه جایی شده و قوه قضاییه هم اراده ای برای برخورد ندارد، چون خودش هم درگیر فساد است. واقعا این همه سخن خلاف واقع بر چه اساسی بیان می شود؟ رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه هیچكس منكر وجود فساد نیست اما دستگاه¬های نظارتی در كوشش برای مقابله با آن هستند، اظهار نمود: در دستگاه اجرایی، قوه قضاییه و مجلس، هزاران نیروی متدین، دلسوز، تلاشگر و پاكدست مشغول خدمت رسانی هستند. چگونه می توان همه این افراد را متهم به فساد كرد؟ اینكه برخی افراد، قضات شریف را متهم به حرام خواری می كنند، در نظر ندارند كه با این سخن، حق هزاران قاضی شریف را تضییع می كنند و با این كار، آب به آسیاب دشمن می ریزند. آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینكه تعداد مدیران و كاركنان خدوم، دلسوز و متدین در كشور بسیار زیاد است و این افراد مایه امیدواری هستند، اظهار نمود: هیچكس منكر وقوع برخی سوء تدبیرها و اشتباهات نیست اما به مردم اطمینان می دهیم كه قوای مختلف كشور در كوشش برای رفع مشكلات هستند. جلسات اخیر اقتصادی سران قوا به دستور مقام معظم رهبری به صورت مستمر در حال برگزاری است و تصمیمات عاجلی برای رفع مشكلات اتخاذ می گردد. هیچگاه از برخی اشتباهات دفاع نمی نماییم اما به شدت با سیاه نمایی و تولید ناامیدی در جامعه، مخالفیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه هیچكس نباید فضا را برای میدانداری دشمن آماده كند، خاطرنشان كرد: امروز هیچ راهی جز اتحاد، انسجام، همدلی، همفكری، تلاش، بصیرت و خودباوری برای عبور از مشكلات نداریم. همه باید دست به دست هم دهیم و با شناسایی خط دوست از دشمن، كمك نماییم كه مشكلات را به یاری یكدیگر پشت سر بگذاریم. چند نفر در دولت، مجلس، قوه قضاییه و سایر دستگاه ها به تنهایی نمی توانند مشكلات را رفع كنند بلكه این امر نیازمند یك عزم و تلاش ملی است. آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینكه مردم ایران در طول سال های بعد از پیروزی انقلاب، مراحلی خیلی سخت تر از امروز را با سربلندی گذرانده اند، خاطرنشان كرد: مطمئنیم كه به فضل الهی، عنایات خاصه خاندان (ع) و بصیرت مردم كه همواره از مسئولان جلوتر بوده اند، مشكلات برطرف خواهد شد و دشمن با ناكامی متوجه می گردد نباید به گونه ای رفتار كند كه سیلی محكمتری نسبت به گذشته از مردم ایران بخورد.

1397/05/17
10:47:39
5.0 / 5
2238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

آگهی رایگان وکالت

تنظیم وکالت

توکیل

کانون وکلای ایران

توکیل

وکیل مدافع

وکالت قانونی